Jump to content

Coloana directie E90


Recommended Posts

Salut,

De ceva vreme ma “confrunt” cu o problema fff enervanta.

La treceri peste linii de tramvai sau santuri se aude cum bate caseta de directie… zgomotul difera daca volanul este virat sau daca este drept ( toate bratele, antiruliu, amortizoare, flanse NOI TOATE )

Am reconditionat caseta la Auto Total ( furnizor piese, reconditionari turbo casete etc, furnizori scule etc )

Am pus caseta pe masina, acelasi zgomot. Trimit caseta inapoi dupa 2 luni, ei raspund ca nu are nimic caseta.

Cineva mi.a spus ca a mai intampinat problema la 2 e90 si bataia venea din coloana de directie.

A mai schimbat cineva coloana de directie sau a mai avut aceste “simptome” ?

Link to comment
Share on other sites

Sunt receptioner service, am verificat masina pe stand geometrie cu 3 mecanici sub masina si eu in masina miscand volanul…. Capete bara sunt ok, bielete directie ok, geometria se regleaza perfect ( nu are joc stg dr caseta)

Bratele si amortizoarele au fost schimbate pt ca erau necesare.

Piesele sunt schimbate de mine / mecanicii de la service ( depinde ce chef de surubareala aveam 😂 )

 

Crucile de la coloana (partea care intra in caseta ) nu au joc

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mircea-Si said:

Verifica traversele / barile de rigidizare care se prind de amortizor si se unesc sub parbriz. daca nu sunt stranse bine fac zgomot. La E60 sunt din 2 bucati si pa E 90 parca e una singura.

Sunt 2, sunt stranse de mine personal

4 hours ago, srb_alex said:

Sa nu ai probleme cu vreo bucsa bara stabilizatoare. Alea sunt singurele care au mai ramas in afara de coloana de directie.

Sunt ok bucsele bara stabilizatoare

Link to comment
Share on other sites

Aia din poza e coloana

lci full electric

jante 16 sau 17 ( nu runflat ), acelasi sunet. Se aude “cloncanit”, sunet de pivot ( in genul ala ). Toate bratele, amortizoare, flanse, antiruliu NOI

pare ca se aude mai mult pe stanga si de la volan nu mi se pare ca ar veni de mai jos sunetul, nu de sub bord

Edited by Alex313
Link to comment
Share on other sites

Full electric nu inseamna wireless!

In atasamente aveti coloana de directie la un E90 facelift (2010) cu directie "full electrica". Partea electrica inlocuieste servomecanismul, nu si comanda soferului asupra casetei.

Are elemente metalice, caneluri si cruci cardanice.

Imi mentin parerea, zgomotele provin de la o imbinare din coloana.

coloana 1.png

coloana 2.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.