Jump to content

BMW Romania - leasing operațional de 3 ori mai bun


Romulus

Recommended Posts

2 hours ago, wolf20 said:

Deci nu prea e pont, daca facem calcul la 3 ani asta inseamna 27 k euro pentru un semi-chel ? 

Un seria 3 semi-chel cred ca este 50k euro, deci nu prea merita. Ca dupa 3 ani tot il vinzi cu 30k euro.

Edited by Alex3245
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Alex3245 said:

Deci nu prea e pont, daca facem calcul la 3 ani asta inseamna 27 k euro pentru un semi-chel ? 

Un seria 3 semi-chel cred ca este 50k euro, deci nu prea merita. Ca dupa 3 ani tot il vinzi cu 30k euro.

Făcusem un calcul cu cineva,și singurul dezavantaj față de leasing financiar,este ca în România nu poți alege opțiunile mașinii,adică iei ce ți se dă.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Personal nu vad cu ochi buni leasingul operational pentru PF, la PJ este cu totul alta discutie.... Daca vrei leasing PF, mergi pe financiar, nu mi se pare costisitor, chiar daca Euribor si Robor sunt foarte sus acum..., iar avansul pleaca de la 20..25% la PF pe financiar.

Link to comment
Share on other sites

Cand cumperi masina ar trebui sa adaugi casco si RCA, care sunt in jur de 2500e pe an, la un seria 3, parca nu-i asa rau pretul de 27000e pentru 3 ani.

Cel mai ieftin 320ix de pe mobile cu max 30000km e 32000e.

Din punctul meu de vedere merita daca vrei masina noua, pacat ca doar la mini si seria 3 este. 

Edited by shady
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

e ceva in neregula...

eu stiu ca leasing operational inseamna ca masina este a lor (ai limita de km/an, de revizii, ITP, asigurari si schimb anvelope iarna/vara se ocupa ei) tu doar conduci masina !

un fel de chirie pe masina... dupa terminarea contractului trebuie sa returnezi masina in conditii bune conform contractului.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, petreop said:

e ceva in neregula...

eu stiu ca leasing operational inseamna ca masina este a lor (ai limita de km/an, de revizii, ITP, asigurari si schimb anvelope iarna/vara se ocupa ei) tu doar conduci masina !

un fel de chirie pe masina... dupa terminarea contractului trebuie sa returnezi masina in conditii bune conform contractului.

Pai și ce nu e bine?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wolf20 said:

Pai și ce nu e bine?

pe bune ???

pai... dai o gramada de bani lunar si la sfarsit ramai cu banii dati si absolut nimic !!!

ca masina trebuie sa o returnezi in conditii bune.

asa daca faci leasing normal sau cumperi masina in rate... la sfarsit ramai cu masina si faci ce vrei cu ea (o vinzi, o pastrezi cum vrei, e bunul tau)

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, petreop said:

asa daca faci leasing normal sau cumperi masina in rate... la sfarsit ramai cu masina si faci ce vrei cu ea (o vinzi, o pastrezi cum vrei, e bunul tau)

Cel operational e o chirie si rata lunara iese mult mai mica, poti sa lasi valoarea reziduala relativ mare si platesti doar ce consumi din masina la pretul pietei. E doar diferit si multi PJ si PE prefera sa nu aiba stres. Piata asta va creste enorm.

 

Bmw rulate - Spotawheel

Tot un leasing operational dar cu masini ceva mai vechi si are o crestere pe piata fenomenala.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic...

450 - 500 euro lunar chirie la masina. de banii astia inchiriezi un apart cu 2 camere mobilat intr-o zona buna. cred ca iesi mai bine cu bolt sau uber si ai si sofer inclus (stai pe farcebook sau tik-toc, admiri privelistea, mai iesi la un spritz, nu ai nicio grija, etc) 

hai cu bafta !

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, petreop said:

pe bune ???

pai... dai o gramada de bani lunar si la sfarsit ramai cu banii dati si absolut nimic !!!

ca masina trebuie sa o returnezi in conditii bune.

asa daca faci leasing normal sau cumperi masina in rate... la sfarsit ramai cu masina si faci ce vrei cu ea (o vinzi, o pastrezi cum vrei, e bunul tau)

 

 

Mai fa o data socoteala.

E cam același lucru,aproximativ...

Dar nu mai ai treabă cu casco,rca,cauciucuri,revizii,și toate cacaturile care implica posesia unei masini.

Personal,eu nu as face pt un bmw,dar un Renault,fiat,ford...sunt mașini destinate pt asa ceva.

4 minutes ago, petreop said:

nu stiu ce sa zic...

450 - 500 euro lunar chirie la masina. de banii astia inchiriezi un apart cu 2 camere mobilat intr-o zona buna. cred ca iesi mai bine cu bolt sau uber si ai si sofer inclus (stai pe farcebook sau tik-toc, admiri privelistea, mai iesi la un spritz, nu ai nicio grija, etc) 

hai cu bafta !

Cât mergi cu boltu de 20 de eur pe zi?

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

La moto am facut asa :

-avans 10k ron

-rata plus CASCO  pe la 800 ron luna pentru 5 ani = 48.000 

La final mai am de plata vreo 21k ron sau le las mobra cadou

Toate sumele sunt cu tva

Acum - inchiriere mobra e cam 60-70 eur pe zi daca iei mai mult de 14 zile sa zicem 50 eur pe zi = cam 250 lei pe zi depozit 700 eur cam 3500 ron , as zice rotund ca mergi cel putin 100 zile pe an = 25000 pe an daca as inchiria 🙂 in 5 ani 125.000 overall  ies tot pe acolo dar na  nu stiu daca face cineva inchiriere long term .

edit:hmm de fapt ies "mai bine"  la leasing sau am calculat eu ceva gresit 😄 

Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oferta clar este în favoarea lor, mașina are casco orice se întâmplă la ei vin banii. Eu când am luat mașina am dat avans 50% restul leasing și dobândă de 2%. Plus discount de 14%, nu știu ce discount uri se dau la BMW dar cu siguranță sunt câteva procente. Eu când mă uitasem la operațional nu merita. Dar oferta asta nu pare așa rea dar tot nu bate cel clasic. 

Dacă ar face un operațional unde ai putea să schimbi mașina la 1 an ar suna mai interesant pentru mine.

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

Trebuie vazuta si daca se poate mari limita de km. Pentru cineva care foloseste masina din pct A in B si il vedea doar ca un mijloc, eu spun ca e bun.

plus, sunt multe companii care prefera sa nu mai dea masina de munca, ci car allowance (suma forfetare) 5-6-7 sute de euro pe luna.

Mai interesant ar fi sa nu platesti avansul 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, petreop said:

e ceva in neregula...

eu stiu ca leasing operational inseamna ca masina este a lor (ai limita de km/an, de revizii, ITP, asigurari si schimb anvelope iarna/vara se ocupa ei) tu doar conduci masina !

un fel de chirie pe masina... dupa terminarea contractului trebuie sa returnezi masina in conditii bune conform contractului.

scrie clar ca la final poti ori sa o cumperi ori sa o returnezi. e un sistem foarte folosit in vest, mai ales de angajatii la corporatii care au in salar inclus un “car allowance”

Link to comment
Share on other sites

cred ca inainte de a spune daca e mult sau putin  trebuie sa faci un calcul cu suma pe care esti dispus sa o platesti pe o masina , cheltuielile cu ea si ce rulaj ai , la 6000 E pe an iei in calcul cam cat ai vrea sa tii masina si vezi unde e mai rentabil , rulajul lunar sau cheltuiala initiala 18k - 30 k ,  la cum a fost piata auto in ultimii ani nu stiu cat merita , evident oferta e pt clientul educat care  ia in calcul automat casco la o masina, cei care in genere nu fac asta nu stiu cat de tentati ar fi  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.