Jump to content

Recomandari/experiente anvelope vara/iarna/allseason


minu94

Recommended Posts

Salutare tuturor, 

Vazand ca e un subiect de interes, am zis sa deschid un nou topic strict legat de tema anvelopelor folosite pe masinile voastre BMW/Mini si experienta voastra cu ele.

Ar fi recomandat sa dam si niste info legate de masina in cauza, daca are sau nu xdrive, marca,model si dimensiune anvelopa

O sa incep eu:

Masina in cauza, un BMW F36 2.0D Xdrive. Pe vara am Falken FK510, XL 225/45/18, non runflat si fara steluta BMW. Foarte multumit de ele pt nevoile mele, rezistenta la acvaplanare ft buna. Dau un feeling bun asupra asfaltului, simti cand urmeaza sa patineze etc.

Pe iarna am Pirelli Winter Sotto Zero 3 225/45/18, runflat si cu steluta BMW. Pt conditiile intalnite de mine, respectiv ploi si ninsori destul de puternice plus gheata, extraordinar de multumit. Eram 50/50 cand a venit vorba de achizitia acestora deoarece eram fan Michelin si Dunlop pt iarna. Ce pot  nota ca si diferenta fata de ride quality fata de cele de vara, masina e mult mai rigida cu ele, simt pana si ultima pietricica de pe drum insa, ca si stabilitate si cum se lasa pe flancul anvelopei este mult mai buna, fiind runflat

 

Voi ce folositi? Sunteti multumiti? Ce ati recomanda?

Edited by minu94
  • Like 1
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

BMW X3 M40d, xDrive - 245/45/20 fata, 275/40/20 spate

Vara - Pirelli Pzero PZ4 - cu astea au venit jantele OE pe 20 cand am luat setul ( inainte aveam pe 21 ) si nu mi-au creat probleme vara asta, desi am facut 25.000km cu ele. N-am avut probleme cu aderenta, poate doar cand ploua foarte tare, am o mica retinere sa ma infig mai cu voisie in pedala 😄 Oricum urmatorul set sigur va fi Michelin ( Latitude Sport 3 - fiind singurele in dimensiuni care vin cu * si RFT )

Iarna - Pirelli Winter SottoZero 3, aceleasi dimensiuni pe 20 ca pentru vara, inca n-am prins zapada, polei, vedem pe parcurs...

Am preferat sa merg pe varianta ambelor optiuni, atat RFT cat si omologare BMW *, pentru a evita orice "risc", vorba aia. Imi place sa dorm linistit 😄 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,  sa va zic si eu ce am experimentat, pe un g30 xdrive, 3.0d. De vara am michelin primacy 3 zp runflat cu steluta vietii, le am de 3 ani, am mers cam 40-45 de mii, incredibil de bune sunt, nu am ce sa le zic, pe uscat, pe umed, chiar foarte bune si rezista foarte mult vad, mai au 5 mm pe fata si 4 mm pe spate, nota 10.

De iarna am pirelli sottozero 3 non runflat cu steluta din 2020, a 4 iarna cu ele.Ce pot sa zic ca si anvelope legat de perfomante sunt extrem de bune, pe umed, uscat, pe zapada, foarte, foarte bune, foarte aderente, cele mai bune de iarna dintre toate cu care am mai mers. Au un singur minus se duc cam repede. In rest top. Nota 9.

In trecut am avut pe unul din f10 3.0 tractiune spate, anvelope medii, primele de vara kumho escta ku39 xl, au fost foarte bune, foarte aderente. Dupa nexen nfera su1 xl, slabe, neaderente , pe curbe balega, doar au tinut multi km si erau silentioase, cam atat, dar in rest slabe. De iarna am avut pe fata bridgestone blizzak runflat , foarte bune, 6 ierni au tinut, pe spate falken runflat, nu mai stiu modelul, bune, 5 ierni au tinut. Viking pe un alt f10, slabe, balega pe curbe, isi fac treaba doar atat. In rest nu mai zic de riken, tigar etc pe alte masini, isi fac treaba si atat.

Experiente cu all season.

In primavara am luat un golf 7 gtd ca masina a doua, clar cea mai buna varianta au fost sa pun allseason, am pus  continental allseason contact 1, xl noi, isi faceau treaba vara, nu am prins iarna cu ele ca am dat masina. 

Dupa, pe un f30 lci am pus asta vara allseason hankook kinergy 4s2 runflat noi, am mers toata vara cu ele, si acum am prins si zapada , chiar sunt bune , sunt aderente si vara si acum pe zapada, mi se par mai bune decat cele de la continental.

Daca te astepti de la un allseason sa fie ca unele de vara top si iarna cu unele de iarna top, nu lua, ca te minti singur. Dar clar anvelopele allseason bune, sunt mai bune decat ce au romanii pe jumatate din toate masiniile din tara care merg cu anvelope praf sau cu anvelope de iarna vara:)).

Edited by branevl
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, minu94 said:

Subscriu si eu pt F36, la fel. Stabilitate mult mai mare la cele runflat, se simte ft tare diferenta. Ca side note, al meu F36 are 1.7 tone, exact cat un F10. Am ramas socat cand am vazut

Ce motor ai pe F36?

 

1595kg îmi da pe internet la un 420d

 

E normal ca senzația la drum lung să fie mai bună cu runflat pentru ca sunt mașini grele, le place runflat, mai naspa e pe oraș la toate denivelările, trecerile de tramvai și toate canelele și gropile. 

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

G30 xDrive

-vara 245 fata/ 275 spate r19 rft cu steluta darrr am uitat marca :))

-iarna 245 r18 rft cu steluta pirelli sottozero 3 noi (chiar le recomand, am specificat ca sunt noi pentru ca e diferenta foarte mare intre rft noi vs vechi, devin mai galagioase, etc)

Diferenta mare as zice de confort intre cele de vara pe 19 fata de sottozero de iarna pe 18 din toate punctele de vedere dar normal, stau mai bine pe curbe cele de 19.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, WIN60 said:

Ce motor ai pe F36?

 

1595kg îmi da pe internet la un 420d

 

E normal ca senzația la drum lung să fie mai bună cu runflat pentru ca sunt mașini grele, le place runflat, mai naspa e pe oraș la toate denivelările, trecerile de tramvai și toate canelele și gropile. 

2.0D B47 am pe ea, 1695 kg in talon.

Doua F10-uri cu xdrive si acelasi motor ca al meu au 1690kg in talon si cealalta 1710kg.

Edited by minu94
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.