Jump to content

Schimb ulei cutie 8HP


TZZ

Recommended Posts

salutare

  ce service autorizat recomandati pentru schimbul la cutia automata? a schimbat cineva prin BUC si ne poate da un feedback , cost tip ulei, la cati km a schimbat etc

 

           multumesc

 

 

Link to comment
Share on other sites

FRK.....am facut revizia la cutie, diferential fata si spate plus cutia de transfer (kit revizie, uleiuri, manopera si constatare generala) 3500 lei . Doar pt cutie 2000 lei. Stiu ce fac, iti explica ce si cum - eu am fost mai mult decat multumit in special pt ca am vazut si eu un service la care cei de acolo nu se uita la tine ca la gâsca numai buna de jumulit, au mai vazut una alta (ca la orice masina in exploatare) si nu i-a durut mana sa stranga un surub sau sa-mi regleze luminile de intalnire (ca tot vb eu  anterior de asta) adica empatie.......rara avis.......

  • De acord! 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Service Faur si Automatico sunt ok for this. Frk inca mai face prin metoda gravitationala? Eu am fost pt alte operatiuni la ei si am fost ft multumit de cum lucreaza.

Legat de schimbul de ulei in cutie, eu l-am facut singur. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, minu94 said:

Service Faur si Automatico sunt ok for this. Frk inca mai face prin metoda gravitationala? Eu am fost pt alte operatiuni la ei si am fost ft multumit de cum lucreaza.

Legat de schimbul de ulei in cutie, eu l-am facut singur. 

 Felicitari ca poti si banuiesc faptul ca ai si unde. Eu sunt ceva de genul 2 maini stangi......desi mi-ar placea sa ma bag stiu ca nu am abilitati si am un principui sanatos.....nu te baga unde nu stii...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ah clar, daca nu te pricepi cel mai ok e sa nu te bagi. Eu asta recomand doar celor care au abilitati spre partea asta, ca nu e asa greu.

De avut unde, exista self-serviceuri in Bucuresti acum si te poti duce acolo sa faci operatiuni la masina, cu elevator si tot. Eu pe varianta asta am mers ca nu aveam unde:))

Edited by minu94
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2024 at 11:18 AM, six in line said:

Salut, cumpara kit ul de revizie de aici https://autobro.ro/piesa-auto/set-piese-schimb-ulei-transmisie-automata-8hp-1087298365 si mai pui 400 ron manopera plus resetare adaptari cutie 😉 sa schimbi prin metoda gravitationala, nu cea flush. 

dece spui ca prin metoda gravitationala ? am vazut ca si aici sunt tot felul de parereri, dar prin cea cu aparat nu cumva elimina mai bine uleiul vechi ? intreb nu stiu 

Link to comment
Share on other sites

Elimina mai bine uleiul vechi insa pune presiune pe internele din cutie, de aceea nu se recomanda. Stiu ca ZF (producatorul cutiei) recomanda sa se faca gravitational. 

Apropo de resetare adaptari cutie, nu se face asa ceva la un schimb de ulei cutie. Aceea se face cand se face o reparatie a cutiei, nu cand schimbi uleiul

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.