Jump to content

youtube: M539 Restorations


minu94

Recommended Posts

Îl urmăresc aproape de la începuturi, habar nu am cum am nimerit pe canalul lui, chiar mă gândesc de ce este o așa diferență flagranta între calitatea conținutului de pe unele canale youtube străine și amatorismul, miserupismul, clickbait, flame, ce găsești pe canalele autohtone. Pentru cine are chef de reparat/restaurat BMW....e o sursă de încredere.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Îmi place ca are multe scule de la hazet, dar garajul e înghesuit .

Asta e,la Frankfurt e scump rău 😄

38 minutes ago, Eugen B said:

Îl urmăresc aproape de la începuturi, habar nu am cum am nimerit pe canalul lui, chiar mă gândesc de ce este o așa diferență flagranta între calitatea conținutului de pe unele canale youtube străine și amatorismul, miserupismul, clickbait, flame, ce găsești pe canalele autohtone. Pentru cine are chef de reparat/restaurat BMW....e o sursă de încredere.

Nu are rost sa faceți comparații cu ăia de la caracal. 

Edited by wolf20
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

A prins cand era pandemia, toata lumea era in casa, tot youtube-u duduia cu vizualizarile + ca el era activ pe toate forum-urile din afara, multi abonati din nisa "BMW" si l-a impins algoritmul. Plus ca da, individul chiar e cel mai bun pe BMW-uri, mai era Nathan BMW Workshop dar lu ala ii place sa se planga mult iar lumea s-a plictisit, BMW Doctor cand il asculti ai impresia ca o sa mananci bataie daca nu ai BMW cu motor N52 + click bait-uri si content pentru copii, mai ramane 50's kid care e ok dar nu prea mai posteaza. Mai e un canal mic Dead end restoration, a restaurat un e34 540i cap-coada si acum s-a apucat de un e90 M3, content similar cu M539.

Singurul minus la Sreten este ca are 1 catralion de cazane si nu prea le termina 100%... la ce vizualizari si sponsori are face cam multe carpeli.

Link to comment
Share on other sites

Sa nu schimbi bujiile la o masina care a stat peste 5 ani pe motiv ca reducem costuri, lipituri cu super glue pentru nu stiu ce plastic legat de soft close la raritate BMW alpina, dat cu nu stiu ce solutii peste rugina ca opreste rugina... etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Eh,nu e chiar așa, intră mulți bani în aia,nu doar ce zicea el..

Dar la prima vedere,arăta ok mașina, contează mult un garaj.

Mi a plăcut ăla care i a curățat motorul,aici nu există așa ceva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, eu ma uit la Sreten la fiecare episod! Mi se pare ca explica pe intelesul tuturor, iar meticulozitatea, grija, curatenia si profesionalismul cu care lucreaza, mi se par din alt film. Pur si simplu face totul ca la carte 🙂  @Itarachiu ce ti se pare ca, carpeste la masini? Nu mi s-a parut ca, considera ca e pacat sa pui surub unde poti lega cu sarma. Adica as avea incredere mult mai mare in el in a-mi restaura un BMW , in loc de reprezentanta sau alte service-uri autorizate. 

 

Edited by six in line
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Il urmaresc pe Sreten de vreo 2 ani si ceva, am vazut toate episoadele, e cel mai tare. Ganditi-va de unde a inceput...cand era in US si service-ul era foarte scump pt BMW-uri..nevoia te invata si uite ca a ajuns sa traiasca din asta, cel putin asa cred. Foarte misto, bravo lui.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@six in line nu mai imi aduc aminte toate rahaturile, nu l mai urmaresc de 1 an, m am mai uitat asa pe sarite.

Sa ai 500k abonati si mii pe patreon iar dupa sa ai aroganta de a zice ca faci reducere de costuri la niste bujii... Probabil nu a primit sponsorizare. El nu cumpara nimic, totul este sponsorizat, adica tot ce vezi trebuie luat cu un sac de sare.

Se dadea 100 pur OEM pana a inceput sa faca gauri in bara ca sa puna evacuari after market, pusese pe marginea la taietura bucati din chedere iar el dupa zice ca aia e OEM.

Face afirmatii la care nu are habar, recomanda nu stiu ce schimbare de software la cutie automata de nu stiu ce tunner, niste prosti aia de la BMW de au facut software original la cutie sau ma rog ZF.

A facut o gluma buna la care nu am ras deloc, la un moment dat a zis razand ca a avut nu stiu ce e39 si cand a vrut sa l ridice i au pocnit pragurile asa ca l a vandut imediat fara sa mentioneze de problema asta, adica el a zis cu gura lui ca e un manglitor... Poate nu m am prins eu de gluma.

Gata am dat destul hate 😁 face multe carpeli, m am referit mai mult la faptul ca mai monteaza si piese de la producatori de care se stie ca nu s ok, dar na... Sunt sponsorizate sau ca vine si zice ca masina e reataurata. Din toate masinile alea una singura a restaurat corespunzator, e30 u pe care l a troznit imediat.

Imi cer scuze fanilor sreten, el nu restaureaza masini din pasiune, el doar cumpara fiecare model de bmw ca sa agate fanii fiecarui model, d aia ii si merge asa bine, a gasit reteta la algoritm. Face 1 2 video uri si gata restaurarea.

Chiar mi a placut de el la inceput, pana usor usor ca orice youtuber o iei pe aratura. Este foarte posibil ca eu sa gresesc asa ca hate ul este bine venit 🤣

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Itarachiu said:

@six in line nu mai imi aduc aminte toate rahaturile, nu l mai urmaresc de 1 an, m am mai uitat asa pe sarite.

Sa ai 500k abonati si mii pe patreon iar dupa sa ai aroganta de a zice ca faci reducere de costuri la niste bujii... Probabil nu a primit sponsorizare. El nu cumpara nimic, totul este sponsorizat, adica tot ce vezi trebuie luat cu un sac de sare.

Se dadea 100 pur OEM pana a inceput sa faca gauri in bara ca sa puna evacuari after market, pusese pe marginea la taietura bucati din chedere iar el dupa zice ca aia e OEM.

Face afirmatii la care nu are habar, recomanda nu stiu ce schimbare de software la cutie automata de nu stiu ce tunner, niste prosti aia de la BMW de au facut software original la cutie sau ma rog ZF.

A facut o gluma buna la care nu am ras deloc, la un moment dat a zis razand ca a avut nu stiu ce e39 si cand a vrut sa l ridice i au pocnit pragurile asa ca l a vandut imediat fara sa mentioneze de problema asta, adica el a zis cu gura lui ca e un manglitor... Poate nu m am prins eu de gluma.

Gata am dat destul hate 😁 face multe carpeli, m am referit mai mult la faptul ca mai monteaza si piese de la producatori de care se stie ca nu s ok, dar na... Sunt sponsorizate sau ca vine si zice ca masina e reataurata. Din toate masinile alea una singura a restaurat corespunzator, e30 u pe care l a troznit imediat.

Imi cer scuze fanilor sreten, el nu restaureaza masini din pasiune, el doar cumpara fiecare model de bmw ca sa agate fanii fiecarui model, d aia ii si merge asa bine, a gasit reteta la algoritm. Face 1 2 video uri si gata restaurarea.

Chiar mi a placut de el la inceput, pana usor usor ca orice youtuber o iei pe aratura. Este foarte posibil ca eu sa gresesc asa ca hate ul este bine venit 🤣

Cred ca daca facea carpeli aiurea, sigur il dadeau in judecata cei care cumparau cazane de la el si isi cereau banii inapoi. Plus ca in Ghermanistan daca vinzi cadavre pe roti, te duci la puscarie pentru inselaciune. Eu il urmaresc si nu mi se pare ca pune chestii rele pe masini. Oricum as avea incredere sa cumpar de la el un BMW fata de unul restaurat de Knet JOhn de la noi 😄 NUma' zic....Stiu ca are anumite sponsorizari dar nu-i da nimeni piese rare originale gratis doar pt ca are el followeri pt YT. Cel mult primeste un discount % din pret....

Edited by six in line
forgot to mention smth
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de acord cu colegul @six in line. Perfect nu are cum sa fie nimeni, "carpeli" se mai fac ca de ce sa dai mii de euro cand o poti rezolva la a fraction of the price, si rezultatul identic sau mai bun ca reprezentanta? De asemenea, arata si greselile facute, vezi Alpina cu motorul, si nu zice ca a facut el alegerea buna. Isi asuma si merge mai departe.

Inclusiv faza cu E30-ul, l-a troznit da, dar a zis si si-a asumat. Asa ca sincer dpmdv are tot respectul, omul si-a strans un fan base fain si inca e asumat. Multi care ajung la nivelul lui deja incep cu asa numitele "arogante".

Adevarul e ca si noi, romanii, ca natie judecam aiurea dar nu ne uitam si la noi ce si cum facem 🙂

Btw, apropo de Knet, credeam ca doar eu mor de ras la postarile lui :)))))))))))

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Eu il urmaresc inca de la inceput si imi place pentru ca e mult informatie tehnica pe care o impartaseste, imi place si modul lui de lucru, arata si unde greseste astfel ca si ceilalti au ce invata din toate experientele prin care trece. Vorba aceea, doar cine nu munceste nu greseste, asa ca nu poti avea pretentia ca el sa fie perfect, nimeni nu este, dar nu mi s-a parut vreodata ca ar fi facut vreo carpeala(din aia romaneasca gen 🙂 ) sau ca ar trebui sa foloseasca doar piese OE, mi s-ar parea oricum absurd sa faca asta in conditiile in care pentru unele repere preturile sunt astronomice raportate la vechimea si valoarea unora dintre masini. Eu am facut de multe ori ce face el si stiu cat de multi bani intra intr-o aducere la zi a unei masini vechi daramite sa faci o reconditionare aproape totala, undeva trebuie sa pui o limita daca vrei sa fii si viabil financiar. Acum deja el poate ca nu mai baga banii lui in majoritatea pieselor ci vin din sponzorizari, si eu mi-as dori sa pot pune doar piese originale dar din pacate sunt pe bani mult mai multi 🙂...

Il apreciez pentru ca a ajuns sa castige din asta si pentru ca isi permite luxul de-a face aceste reconditionari fara sa fie pe graba sau sa aiba un deadline, e super fain cand poti sa faci astfel de lucrari intr-un ritm nu alert ci pe indelete.

  • Like 2
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.