Jump to content

Probleme X3 baga aer rece la locurile din spate


valim

Recommended Posts

17 minutes ago, valim said:

Cam vechi software-ul meu. In idrive n-am gasit nimic.

 

Screenshot_20240205_095822_DRIVERS GUIDE.jpg

Și eu am tot 03/22 deși am facut update "la ultima versiune" prin octombrie anul trecut, atunci nu am știut sa verific ce versiune am.

Oricum a fost dificil update-ul, aveam versiunea 03/20 și susțineau ca nu exista nici un update disponibil și ca dacă masina nu are coduri de eroare nu se face nici un update. După discuții peste discuții și mailuri la infobmw au facut update dar am primit 03/22, o sa iau procesul de la capăt în aprilie, de asta am intrebat daca este sigura informația cu versiunea 03/24.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, goangaus said:

Și eu am tot 03/22 deși am facut update "la ultima versiune" prin octombrie anul trecut, atunci nu am știut sa verific ce versiune am.

Oricum a fost dificil update-ul, aveam versiunea 03/20 și susțineau ca nu exista nici un update disponibil și ca dacă masina nu are coduri de eroare nu se face nici un update. După discuții peste discuții și mailuri la infobmw au facut update dar am primit 03/22, o sa iau procesul de la capăt în aprilie, de asta am intrebat daca este sigura informația cu versiunea 03/24.

 Corectie, am verificat in masina si am versiunea 03/23, se pare ca manualul din driver guide app nu se actualizează daca facem update, am înțeles ca se poate face update de manual dar nu știu cum, în afara de șters masina si adăugat din nou.

LE: nu mai inteleg nimic... pentru ca nu am gasit nici o modalitate de a face refresh la manual am decis sa șterg toate datele aplicației și sa adaug masina din nou. Surpriza, după download îmi arata versiunea 07/23.

Deci sa recapitulam, azi dimineața în BMW driver guide app aveam la imprint versiunea 03/22, am verificat in Owners manual în masina si acolo am gasit imprint cu 03/23 iar după ștergerea și adăugarea din nou a mașinii în BMW driver guide îmi arata versiunea 07/23. Care o fi versiunea reala doar BMW știe...

@Romulus ție ti-a arătat noua versiune în Driver guide fără sa-i faci nimic?

Edited by goangaus
  • Surprised 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Romulus said:

Sa stii ca nu am idee ce versiune este. Am cautat screen cap anterior in topicul cu masina mea sa compar ce era inainte si nu am gasit. Am sa mai caut odata, ca undeva am salvat-o.

 

Logic ar fi ca tu sa fi primit OTA cu 11/23, poți verificain masina  Owners manual în Car-Settings

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Romulus said:

Si nu iti apare sa faci update?

 

Nu imi apare sa fac update. In iDrive nu am Remote Services Update. In Owners manual în Car-Settings nu am gasit versiunea de software. Sau nu stiu eu unde sa ma uit. In Driver guide am butonul de refresh la Update dar cand apas pe el imi spune: Your vehicle information is up to date. Nu mai inteleg nimic. Cum sa fie update-ul la zi cand la imprint am 03/22 ?
Maine dimineata la ora 9 duc masina la reprezentanta sa schimbe motorasul si clapeta si o sa-i rog sa verifice si versiunea de software. Daca e veche sa-i faca update la ultima versiune.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, valim said:

In Driver guide am butonul de refresh la Update dar cand apas pe el imi spune: Your vehicle information is up to date. Nu mai inteleg nimic. Cum sa fie update-ul la zi cand la imprint am 03/22 ?

E la zi adică versiunea de pe serverele BMW a fost actualizata în Drivers guide, update-ul nu îl faci din aplicație. Vezi ce zic la reprezentanta, probabil ai 03/22 și trebuie făcut update la ei, dar fii pregătit sa te refuze, cere update pentru clapeta, eventual poate îți "dai" seama ca ai alte probleme care apar intermitent, gen reseturi de idrive, camera de marcharier care se întrerupe, vezi ce îți mai "aduci aminte".

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata,
Am lasat masina in reprezentanta pentru rezolvarea aerului rece din spate.
Raspuns reprezentanta referitor la update-ul de software:
- Se face gratuit doar daca exista rechemare oficiala pentru rezolvarea bug-urilor.
- Se face la cerere contra cost 650 Lei.

Link to comment
Share on other sites

Salut @valim, dupa rezolvare sa ne dai o estimare de costuri pentru rezolvarea aerului rece din spate, daca s-a inlocuit vreo piesa, si costurile aferente.

Si eu cand am luat masina din Germania anul trecut, am dus-o direct la reprezentanta pentru un update general de soft la motor/cutie/infotainment/harti... si eu am platit pt toate update-urile, nu mai retin cat, dar sigur nu au fost gratuite.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sskkaa said:

@valim, si eu am platit pt toate update-urile, nu mai retin cat, dar sigur nu au fost gratuite.

Asta mi se pare o aberație, adică masinite cu OTA primesc update-urile gratis, deci BMW considera ca sunt necesare dar cele fără OTA nu au nevoie de ele, doar contracost.

Edited by goangaus
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,
Azi mi-am luat masina din service. Nu am platit nimic pentru schimbare motoras si clapeta si nici pentru repararea benzii LED de pe usile din spate, nu mai functionau.
Au mai schimbat si conducta(furtunul) care vine de la rezervorul de AdBlue pana la motor. Era fisurat in zona motorului si facea ca o spuma densa. Toate aceste interventii au intrat pe garantie. Sper ca la urmatoarele geruri sa nu se mai manifeste.
In schimb, ca tot a fost in service am facut schimb ulei motor + toate filtrele.
Masina are acum 80.000km. Ce se mai recomanda sa se inlocuiasca? Ulei cutie de viteze? Ulei diferentiale?
Cei de la reprezentanta spun ca nu se inlocuieste uleiul in cutia de viteze. Asa o fi?
Cu respect,

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, valim said:

Salut,
Azi mi-am luat masina din service. Nu am platit nimic pentru schimbare motoras si clapeta si nici pentru repararea benzii LED de pe usile din spate, nu mai functionau.
Au mai schimbat si conducta(furtunul) care vine de la rezervorul de AdBlue pana la motor. Era fisurat in zona motorului si facea ca o spuma densa. Toate aceste interventii au intrat pe garantie. Sper ca la urmatoarele geruri sa nu se mai manifeste.
In schimb, ca tot a fost in service am facut schimb ulei motor + toate filtrele.
Masina are acum 80.000km. Ce se mai recomanda sa se inlocuiasca? Ulei cutie de viteze? Ulei diferentiale?
Cei de la reprezentanta spun ca nu se inlocuieste uleiul in cutia de viteze. Asa o fi?
Cu respect,

Cat te-a costat schimbul de ulei + filtre? 
Sfatul meu este sa nu umbli la cutia de viteze pana la 160k km. La fel si in cazul diferentialelor. Daca nu sunt probleme, socuri, la 160k poti schimba ulei diferentiale fata + spate si in cutia de transfer. 

Link to comment
Share on other sites

Legat de schimbarea uleiului in cutie sunt tot felul de pareri cum ca ZF recomanda schimbarea uleiului intre 80.000 km si 120.000 km, depinde unde citesti, oricum lifetime nu este.

Am cautat acum o sursa oficiala pentru aceasta informatie si am gasit documentul asta, unde se specifica schimbarea uleiului in cutie la 150.000 Km sau mai devreme in caz de utilizare intensa. Circulatia predominent in oras ar intra la utilizare intensa oare?

Quote

Maintenance recommendations ZF automatic transmission

ZF 5-, 6-, 8- and 9-speed as well as the ZF 4HP20 automatic transmissions are filled maintenance-free with specially developed semi-synthetic ATF oils. However, due to the many factors influencing the service life of transmissions in individual operation, ZF recommends an oil change after 150,000 km for its transmissions. In operating conditions with high temperatures and loads, or with unknown vehicle use in the past, it can make sense to change the transmission oil at shorter intervals. In each case, only released ATF oil may be used for oil changes. And oil changes must be performed in accordance with the relevant specifications. The exception is the ZF 5HP18 automatic transmission which must be filled differently depending on the version.

 

Edited by goangaus
Link to comment
Share on other sites

Ulei si filtre, evident si manopera aferenta inclusa au costat 3120Lei. Manopera a fost 780Lei restul de 2340Lei au fost componentele.

Utilizare intensa inseamna a face multi km. Uleiul ala se uzeaza si in trepte inferioare si in cele superioare si probabil e afectat si de un mers sportiv.

La fosta mea masina vw passat cc schimbam la fiecare 60k km uleiul in cutia de viteze si la haldex.

Edited by valim
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, goangaus said:

Legat de schimbarea uleiului in cutie sunt tot felul de pareri cum ca ZF recomanda schimbarea uleiului intre 80.000 km si 120.000 km, depinde unde citesti, oricum lifetime nu este.

Am cautat acum o sursa oficiala pentru aceasta informatie si am gasit documentul asta, unde se specifica schimbarea uleiului in cutie la 150.000 Km sau mai devreme in caz de utilizare intensa. Circulatia predominent in oras ar intra la utilizare intensa oare?

 

Asa recomanda ZF intradevar, la 150k … insa, la cati mi-a fost dat sa aud ca au avut probleme cu cutia dupa ce au schimbat uleiul, parca nu prea imi vine sa mai recomand schimbul asa grabit. Eu am schimbat singur uleiul la E60, F10 si la F48 si nu am avut probleme, insa am respectat ca la carte procedurile. Altii au schimbat prin serviceruri dedicate la 120k si au avut probleme dupa. Am prieteni care nu au schimbat deloc, masinile au peste 300k si cutia schimba perfect.

Edited by Onnix
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.