Jump to content

Probleme X3 baga aer rece la locurile din spate


valim

Recommended Posts

Buna ziua,
Sunt nou pe forum, detin un BMW X3 G01 3.0
Si eu am patit sa bage aer rece in spate si sub scaune cand afara erau -12 grade. Crunt pentru micuta mea si sotia care stau in spate. De 3 ori s-a manifestat in decurs de 1 luna. Am mai observat ca fenomenul se manifesta in ziua de luni, dupa un week-end in care masina nu era miscata. In restul zilelor nu se mai manifesta chiar daca afara era tot ger. Am fost in reprezentanta si am anuntat problema. Au depistat o eroare la clapete in climatizor.
Marti le predau masina sa inlocuiasca ceva motoras si clapeta.
Cu respect,

 

Acest topic a fost desprins din o discutie din alt topic.

 

Link to comment
Share on other sites

Si eu suspectez acelasi lucru, dar la mine acum functioneaza ok, dupa stergere erorii, nu s a mai blocat clapeta/motorasul.

Stiu cum e, si eu am facut anul trecut 900km cu fiicamea si nevasta mea in spate bagand aer rece ( in Passat ). 

Link to comment
Share on other sites

Cand s-a manifestat a doua oara am fost in reprezentanta si au sters erorile. Defectul a revenit dupa o saptamana. Nu le pot propune eu ce sa faca la masina chiar daca imi place mai mult ideea de update software. Ca sa ajungi la acel motoras trebuie sa dai bordul jos. Dar solutia asta a fost data de reprezentanta.
Daca nu mai vin geruri nu pot confirma rezolvarea problemei mentionate prin update de software. Ar insemna sa mai astept inca 1 an. 

Acest update nu trebuia sa vina OTA prin protocolul RSU?
Cu respect,

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Onnix said:

Ultima versiune este 11.2023.XX

Verifici in idrive la updates si vezi ce varianta scrie la tine. Oricum, as astepta pana la sfarsit de martie cand apare 03.2024.

Putem vedea pe undeva un change log pentru aceste update-uri, ce anume se modifica?

Link to comment
Share on other sites

Vesti urate:
Nu am gasit prin iDrive nimic legat de RSU. ma gandeam ca are asa ceva prin prisma faptului ca au venit update-uri pentru harti prin OTA. Deci nu am cum sa stiu ce versiune de software are masina mea. Cautand pe net sa incerc sa aflu de ce nu am in meniu RSU am gasit asta pe site la BMW:

X3 lipseste in totalitate din lista.

REQUIREMENTS FOR THE REMOTE SOFTWARE UPGRADE.

Whether your car is compatible with Remote Software Upgrade depends on the hardware installed in your car. The navigation system Live Cockpit, Live Cockpit Plus or Live Cockpit Professional is required. The following models are currently equipped with the Remote Software Upgrade: 1-Series, 2-Series Grand Coupé, 3 Series, 3 Series Hybrid, 3 Series Touring, 4 Series Coupé, 5 Series, 5 Series Touring, M5, 6 Series GT, 7 Series, 8 Series Convertible, 8 Series Coupé, 8 Series (M) Gran Coupé, M8, X5 (M), X6 (M), X7, Z4, iX3.

@editare ulterioara

scuze @sskkaa ca ti-am poluat topicul

Edited by valim
Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to Probleme X3 baga aer rece la locurile din spate
1 hour ago, valim said:

Deci nu am cum sa stiu ce versiune de software are masina mea. 

Dacă ai aplicația BMW Drivers Guide poți cauta în manualul generat pentru VINul tău "imprint" si acolo ai versiunea. Sau cauti în manualul din Idrive.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Onnix said:

Ultima versiune este 11.2023.XX

Verifici in idrive la updates si vezi ce varianta scrie la tine. Oricum, as astepta pana la sfarsit de martie cand apare 03.2024.

E vreo regula când apar aceste update-uri, de unde știi ca va fi versiune noua la sfârșitul lui martie?

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, goangaus said:

E vreo regula când apar aceste update-uri, de unde știi ca va fi versiune noua la sfârșitul lui martie?

Asa procedeaza BMW de multi ani, sunt 3 update-uri pe an, in martie, iulie si noiembrie… de acolo vin si 03, 07, 11. 
Ca si exemplu in poza de mai jos, 18 este anul, in speta 2018 iar luna este 03, 07, 11.

Ca si idee, updateurile OTA vin doar o data pe an, spre deosebire de celelalte. OTA updates sunt tot timpul doar versiunea din iulie, adica cu 07… 07.2021, 07.2022, 07.2023 etc.
 

IMG_4908.jpeg

Edited by Onnix
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.