Jump to content

Jante și anvelope mai late pe spate la xdrive?


Radu059

Recommended Posts

1 hour ago, Radu059 said:

Vă salut! Se pot pune jante și anvelope puțin mai late pe spate dacă mașina este xdrive? Mașina în cauză, BMW g20 265 cp 3.0d 

La modul particular iti recomand sa pui cu sfintenie doar ce scrie pe stalpul de la usa soferului. Pune aici sa vedem acea eticheta.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Romulus said:

La modul particular iti recomand sa pui cu sfintenie doar ce scrie pe stalpul de la usa soferului. Pune aici sa vedem acea eticheta.

Nu neaparat.

Sau cu sfintenie doar daca nu stii ce faci.

Daca stii ce faci, oricand 245/35 fata cu 285/30 spate este consistent mai bine decat ceea ce a scris bmw pe stalpul usii si anume 245/35 fata cu 275/30 spate.

Nu la g20 cum are omul, ci la altele.

 

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Radu059 said:

Vă salut! Se pot pune jante și anvelope puțin mai late pe spate dacă mașina este xdrive? Mașina în cauză, BMW g20 265 cp 3.0d 

Salut, normal ca poti pune, daca ai dimensiunile pe stalp poti pune, dar iti trebuie jante originale de g20 cu j ul si et ul potrivit ca sa nu ai probleme sau afternarket la fel cu j ul si et ul potrivit de g20, neaparat dimensiunile scrise pe stalp.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, edit said:

Nu neaparat.

Sau cu sfintenie doar daca nu stii ce faci.

Daca stii ce faci, oricand 245/35 fata cu 285/30 spate este consistent mai bine decat ceea ce a scris bmw pe stalpul usii si anume 245/35 fata cu 275/30 spate.

Nu la g20 cum are omul, ci la altele.

Dacă pui dimensiuni neomologate o sa ai probleme la ITP, nu cred ca vrei sa stai cu emoții de fiecare data.

Link to comment
Share on other sites

Eu tot nu inteleg intrebarile de genul asta...adica ai pe stalp mentionate dimensiunile care care se pot monta, mai sunt trecute si in talon/carte de catre RAR. E clar ca daca vrei sa mergi in afara specificatiilor, cel mai probabil vei avea probleme cu cutia de transfer, plus tot felul de artefacte care iti pot aparea in mers. Eu nu stiu cum se pot lega unii la cap cu tot felul de improvizatii doar ca sa ce? Ai aderenta mai mare? ori ca da mai bine? Poate-s eu prea batran, dar sigur nu mi-as da de lucru aiurea pt atat. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, goangaus said:

Dacă pui dimensiuni neomologate o sa ai probleme la ITP, nu cred ca vrei sa stai cu emoții de fiecare data.

Se poate merge la RAR si se inregistreaza dimensiunea in talon. Se fac niste teste in prealabil, inclusiv pt franare si eroarea vitezometrului.

Nu are legatura cu subiectul, pt ca la G20 rotile sunt imperecheate bine de bmw, in sensul de diamtre egale pe cele 2 punti.

La seriile 5, 7 si 8 e dezastru total in gama bmw cu roti cu diferente colosale de diametre intre cele 2 punti desi le era la indemana sa le imprerecheze bine, dupa cum scriam ieri.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Nu se poate trece la alte anvelope decat cele din certificatul de conformitate al autovehicului sau cum ii spune unde sunt trecute toate omologarile si asta iti spun din surse sigure.Au apus vremurile unde se facea ce se dorea.

Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.