Jump to content

Recommended Posts

aia nu e diagnoza... e o jucarie ! ai toate sansele sa strici FRM-ul cu ea !!!

erorile alea nu pot fi interpretate. fa o diagnoza cu ceva serios... ISTA-D, LAUNCH, INPA, etc...

bafta !

Link to comment
Share on other sites

la seria f nu pica frm asa usor cum e la e-uri facelift.. actuatorul de la clapeti, ai facut revizia / schimb filtru motorina fara functia bleeding(de aici foarte mari sanse pe viitor daca o faci asa , sa faci span in pompa de inalte/injectoare) , releu bujii, charge hose este furtunul de la intercooler, detecteaza pierdere aer. 

Edited by redog4dy
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
18 minutes ago, bimmer90f30 said:

Diagnoza ai facut pentru ca ai fost curios sau pentru ca ai probleme cu motorul?

Sa tii cont de ce ti-au zis ceilalti doi membri mai sus. Nu diagnostica motorul BMW cu orice... merge.

Da. L-am făcut de curios sa vad dacă am ceva probleme.

39 minutes ago, redog4dy said:

la seria f nu pica frm asa usor cum e la e-uri facelift.. actuatorul de la clapeti, ai facut revizia / schimb filtru motorina fara functia bleeding(de aici foarte mari sanse pe viitor daca o faci asa , sa faci span in pompa de inalte/injectoare) , releu bujii, charge hose este furtunul de la intercooler, detecteaza pierdere aer. 

Aceasta funcție bleeding trebuia făcută din ceva soft în momentul în care mi-a făcut revizia? E ca un fel de flush la motor ?

Legat de actuatorul de la clapeti,  trebuie sa iau altu ?

Edited by AdrianS90
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, AdrianS90 said:

Da. L-am făcut de curios sa vad dacă am ceva probleme.

Deci vrei sa repari si sa intretii motorul? 😉 (..pune ulei 2T JASO FD (in motorina) si nu o sa repari prea multe la motor 😉 )

Cu acel tester probabil o sa demontezi juma' de motor si tot sa nu afli o cauza.. a unor erori.

Asta ar fi morala.

Deci, chiar si numai curios fiind, nimic rau in asta, cauta obligatoriu diagnoza cu ISTA. INPA este pentru motoarele de pana prin 2006, parca; ma vor corecta altii, ceea ce nu e rau..

4 hours ago, AdrianS90 said:

Legat de actuatorul de la clapeti,  trebuie sa iau altu ?

Trebuie pentru inceput sa folosesti tester dedicat marcii, cumparat - interfata, program; sau imprumutat..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.