Jump to content

Chiptunning E34 92


turbi_driver69

Recommended Posts

Aveti idee daca aduce schibari majore un chip pt 525 24v 192 din 92' e34 in privinta consumului mai redus si puterii???

evacuare nu vreau sa pun k si asa consuma enorm! din cate stiu evacuarea aduce cai dar arunca si benzina mai repede:)....si cat despre filtru sport am primit sfaturi sa-l las pe asta stok!

Edited by turbi_driver69
Link to comment
Share on other sites

am un prieten care are un 525 d care si'a facut chip tuning.. intradevar i'a scazut consumu.. merge frumos.. toate bune pana cand i'a picat pompa.. eu zic sa o lasi asa.dc te sperie consumu.. mai bine schimba masina.. tuningu din cate stiu eu iti da vreo 30 de cai in plus.. fa si tu un calcul dc se merita pana la urma..
Link to comment
Share on other sites

am un prieten care are un 525 d care si'a facut chip tuning.. intradevar i'a scazut consumu.. merge frumos.. toate bune pana cand i'a picat pompa.. eu zic sa o lasi asa.dc te sperie consumu.. mai bine schimba masina.. tuningu din cate stiu eu iti da vreo 30 de cai in plus.. fa si tu un calcul dc se merita pana la urma..

270227[/snapback]

Ā 

Ā 

Iti da 30 de cai in cazul motoarelor cu turbo, la cele aspirate diferenta este de cativa cai.

Link to comment
Share on other sites

filtru sport mi se pare complet inutil , chipul la fel , dar evacuarea nu . pe langa faptul ca costa o carutza de bani , este destul de greu de facut pt ca se sterge cu raze cu nebunii etc , si castigul este mic .

Ā 

totusi

Ā 

se poate umbla putin la soft sa ii scada consumul dar slabe shanse sa creasca puterea si sa scada consumult fara a abea turbina .

Link to comment
Share on other sites

Totusi aici era vb. de un BMW pe benzina, nu diesel, sau vreun Cielo pe gaz.

Filtru de aer sport nu e bun, pt. ca daca faci imprudenta si speli motorul, ai terminat debitmetru.

Din ce am inteles, exista varianta sa-i dai mai multa putere din soft. Si consumul v-a creste in cazul asta.

Link to comment
Share on other sites

Totusi aici era vb. de un BMW pe benzina, nu diesel, sau vreun Cielo pe gaz.

Filtru de aer sport nu e bun, pt. ca daca faci imprudenta si speli motorul, ai terminat debitmetru.

Din ce am inteles, exista varianta sa-i dai mai multa putere din soft. Si consumul v-a creste in cazul asta.

270689[/snapback]

m-am lamurit...o las balta cu chipu....aaa si sa=-ti raspund la intrebare sti ce se zice de bmw-uri:)) consuma o galeata si inca putin...eh al meu in ritmu meu de mers consuma vreo 2-ua galeti jumate:))..asta asa k sa nu exagerez;)

Link to comment
Share on other sites

Hai sa nu exageram cu cele 2 galeti :blink: . Extraurban nu are voie sa-ti ia mai mult de 10-11% mers sportiv ca doar nu mergi cu 180 tot timpul.

In oras, nici nu contorizez prea tare caci nu are rost.

Vrei consum mic in oras? Iti spun din experienta ca doar un scuter te poate ajuta.

Link to comment
Share on other sites

E un consum normal pentru cei din afara Bucurestiului. Am avut si eu experienta neplacuta, a unui blocaj in trafic si cu treaptaI mers cam 1 km a luat 16%, cu resetare de la 0 cand masina a fost stationata.

Nu-mi place sa-mi fac iluzii si tb. sa fim constienti ca motoarele pe benzina sunt mai gurmande.

Satisfactia este la drum intins :blink: :)

Edited by nt98adu
Link to comment
Share on other sites

Hai sa nu exageram cu cele 2 galeti :) . Extraurban nu are voie sa-ti ia mai mult de 10-11% mers sportiv ca doar nu mergi cu 180 tot timpul.

In oras, nici nu contorizez prea tare caci nu are rost.

Vrei consum mic in oras? Iti spun din experienta ca doar un scuter te poate ajuta.

271198[/snapback]

:blink:)))sa nu exagerez zici:))) IMmune te rog posteaza frate si u aici consumul masinii mele k doar de la tine am luato!:) :)) si k sa sti 2 galeti inseamna 20 litri ...si am spus 20 litri cu indulgenta!!...iar cat despre 8-10 % si 12 cu AC ..FRATE ai 518I:D??eu am 2.5 I din 92 192 caI si atat consuma!

Link to comment
Share on other sites

.......iar cat despre 8-10 % si 12 cu AC ..FRATE ai 518I:D??eu am 2.5 I din 92 192 caIĀ  si atat consuma!

272272[/snapback]

Nope, 518i-ul imi lua in oras 10litri de benzina sau 11 de gpl :)..adica cca 6litri de benzina, dpdv al banilor vorbind :)

Consumul dat de mine e pt Cta...in care, daca nu credeti, uitati-va la TV...se merge bara la bara...mai ales in cartierul meu...unde e iesirea spre statiunile din sudul litoralului...o sa fac poze sa vedeti km de masini care merg cu viteza de cca 5 km/h....parca nu a fost in nici un an asa ceva...e de speriat..sau de castigat pt altii :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nope, 518i-ul imi lua in oras 10litri de benzina sau 11 de gpl :)..adica cca 6litri de benzina, dpdv al banilor vorbind :)

Consumul dat de mine e pt Cta...in care, daca nu credeti, uitati-va la TV...se merge bara la bara...mai ales in cartierul meu...unde e iesirea spre statiunile din sudul litoralului...o sa fac poze sa vedeti km de masiniĀ  care merg cu viteza de cca 5 km/h....parca nu a fost in nici un an asa ceva...e de speriat..sau de castigat pt altii :blink:

272415[/snapback]

si ma intorc iar la consum....a mea acum k nu am ambreiaj sub 25la suta nu pot sa merg....m-a disperat!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.