Jump to content

Fum negru..


Recommended Posts

ma.. vom vedea cu turbina ce si cum.. ideea e ca baietasii astia de rup normele prin oras.. merg mai des la service-uri ca mine ca le bate ceva sau le zdrangane altceva si lor le consuma dieselurile 14-15% prin oras la motoare ca al meu.. da nu mai are rost sa o lungim ca fiecare isi conduce masina cum vrea.. Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu cred ca daca mergi uneori forjat cu masina o faci pt a impresiona unele paraname de pe marginea drumului sau pe oricine altcineva...o faci din placere de a conduce, pt senzatii...

Mie imi place enorm sa conduc si atunci cand merg mai tare nu o fac sa impresionez pe nimeni ci doar din placere...nu fac parte dintre idiotii care claxoneaza pe orice femeie si care stau cu geamul deschis sprijiniti pe rama geamului doar doar i-o baga cineva in seama. Aceia sunt niste frustrati si in general ei nu merg tare...

Link to comment
Share on other sites

nici eu nu inteleg atitudinea... sint fost posesor de logan ..dar parca aveam mai multa minte decit unii...

Astia cu Loganu' .... sa ii vezi pe broscarii astia de italia, nu stiu in buc. cum e dar in sv e plin de tarani din astia care habar nu au sa se comporte, ii vezi la semafor cu ditamai ghiulu' si ceasu de 2kg cum se uita la tine si o ambaleaza de parca tu ai fi un amarat cu trotineta si ei ar fi mari bosi, nu vreau sa jicnesc pe nimeni, poate sunt si oameni care muncesc din greu in alte tari sa aduca un ban acasa insa sunt unii cu o atitudine inadmisibila...plus ca dupa ce le dai fum la al doilea semafor pleaca capul si nici nu se mai uita.

Nu cred ca daca mergi uneori forjat cu masina o faci pt a impresiona unele paraname de pe marginea drumului sau pe oricine altcineva...o faci din placere de a conduce, pt senzatii...

Mie imi place enorm sa conduc si atunci cand merg mai tare nu o fac sa impresionez pe nimeni ci doar din placere...nu fac parte dintre idiotii care claxoneaza pe orice femeie si care stau cu geamul deschis sprijiniti pe rama geamului doar doar i-o baga cineva in seama. Aceia sunt niste frustrati si in general ei nu merg tare...

 

Mi se pare normal sa conduci din placere fie ca asta inseamna sa conduci linistit sau sport, insa nu inteleg acele persoane care isi cumpara masini de sute de cai si ies cu ele doar la impresie, la agatat si in rest stau si mananca praful. Eu nu am avut posibilitatea de asa ceva, atat au putut ai mei (523) si imi pare rau sa vad atatea masini frumoase si puternice care stau si zac prin garaje.

Link to comment
Share on other sites

So...:blink: Lifestyle, dupa cum a spus si bedwep parca...am spus de 180 km/h cu a treia doar pentru a sublinia nivelul celor de la saab, care pot sa faca un motor de serie, pentru care ei dau garantie si totusi...masina sa poata merge cu a 3-a la 180 si...(pentru al padrino, a4-a 230 :) ). Masina aia "traieste" si in ziua de azi...:)

Eu discutam cu ciupanezu despre saab (scuze ca am fost offtopic) dar asa s-a legat discutia si am vrut sa spun ca exista o masina fabricata prin 92-95 care prinde 180 intr-a treia...nu merge nimeni in mod curent cu 180 intr-a treia, a fost doar un test, cu un rezultat care pe mine m-a mirat, aplauze pentru saab.

Mesrul cu masina e ca in viata, unii vor sa traiasca usor, sa nu se forteze..sa moara cat mai sanatosi si altii, pur si simplu sunt altfel construiti, sunt dependenti de adrenalina. Nu trebuie judecati nici unii, nici altii, fiecare face cum se simte bine. Nu includ aici pe cei care dau in ele doar pentru a se da mari...las` sa se dea si aia.

Eu zic ca cine nu a dus masina mai pe limita in mod voit, sa o vada cum se simte, cand ajunge intr-o situatie critica nu este la fel de pregatit sa reactioneze pentru a remedia.

Daca poti alerga 1.000 m in vreo 3 minute, cand ai de alergat un 50 de metri ti-e mult mai usor..asa e si cu masina, dupa ce te inveti sa mai tragi de ea, sa vezi ce si cat poate, sa-i stii punctele slabe, parca cand e o belea altfel te scoti...stii pe ce/cat sa apesi si cand/cat sa tragi de volan...

Chiar sa am m5, daca merg mai incet si vad ca vine unul tare din spate, ma dau imediat la o parte....e masina lui, viata lui si..poate omul e grabit intr-adevar.

Toti care sunt aici sunt de apreciat, nu conteaza daca au un bmw diesel, benzina sau daca e pe GPL daca e ieftin sau scump.......au un BMW.

Sunt altii care au bani garla si totusi aleg un passat tunat in defavoarea unui bmw :)...aia nu`s de-ai nostri :)

LifeStyle, te aprinzi cam repede prietene si nu e cazul...faci riduri :)

Numai bine...la toti :D

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

prostii ce vorbesti tu... strainii mai ales in state sunt obisnuiti cu masini de 5000 cmc.. care abia urca panta.. ce scoala de soferi fac aia ma ?

 

ma daca ai o masina de 500 cai nu inseamna ca tre sa faci raliu cu ea... inseamna ca tu ii injuri si-i faci in toate formele pe aia cu masini tari ce nu fac linitute intre semafoare...

 

ciupanezu: nu am zis ca ai zis tu... intrebam.. nu era la misto ce e full options ce e daca nu ai piele si navigare... etc

Link to comment
Share on other sites

Pai faza cu full fara piele si alte prostii de genul asta sunt textele ieftine pe care ti le zic samsarii in targ...textele astea au fost preluate de cei care-si vand masinile si acuma toate masinile pe anunt sunt full sau full extra chiar daca sunt niste cheliciuni...e o vrajeala ieftina dar care functioneaza la cei care nu prea au cunostiinte despre masina pe care vor sa o achizitioneze..
Link to comment
Share on other sites

mai uita.

Mi se pare normal sa conduci din placere fie ca asta inseamna sa conduci linistit sau sport, insa nu inteleg acele persoane care isi cumpara masini de sute de cai si ies cu ele doar la impresie, la agatat si in rest stau si mananca praful. Eu nu am avut posibilitatea de asa ceva, atat au putut ai mei (523) si imi pare rau sa vad atatea masini frumoase si puternice care stau si zac prin garaje.

275138[/snapback]

Pe mine nu ma intereseaza neaparat de masinile cumparate de cei care nu stiu sa le conduca, sa le foloseasca puterea, le-au luat pt figuri asta e treaba lor daca sunt prosti.

Ce ma scarbeste e atitudinea asta a multor soferi, indiferent de masina, care se iau de orice femeie claxonand-o sau care se uita spre tine cu un dispret evident de parca sunt cine stie cine ei si de fapt sunt niste prosti si niste analfabeti in general..

Si claxonatul si dispretul asta pt cei din jur a acestora arata de fapt frustrarea pe care au simtit-o cand nu aveau bani si arata ca sunt doar niste parveniti..

Link to comment
Share on other sites

bun.. deci 525-u meu cu clima, scaune incalzite, senzor de ploaie, de parcare, xenoane, radio + CD + magazie, perdea din aia electrica, cum ii zice la pachetu asta.. adica cat de "full" e daca intelegi ce vreau sa zic..?

275247[/snapback]

Pai nu ii zice in nici un fel...nu e nici pe departe full cum nici a mea nu e full si probabil ca 90% din masinile de pe forum sau din tara nu sunt full.

Insa ma rog daca scrii pe anunt full extra fara navigatie si insiri dotarile astea toti cei care se uita la masina se gandesc ce misto s-au lauda la prieteni spunandu-le ca si-au luat un "bemveu cinciar full de full frate!!!" :blink:

 

Optiunile cu care o masina este dotata costa destul de mult...in mod normal cele mai dotate si mai bine finisate sunt cele cu motor mai mare deoarece au si pretul standard mai mare decat cele entry-level...

De ex un 520d va avea intotdeauna ff putine optiuni in standard datorita pretului mic de nou in timp ce un 530d are deja in pretul de baza destule optionale..

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

nu am mai avut bmw pana acuma.. si poate de aia nu am avut probleme la depasiri si asa mai departe, dar de cand am.. face scandal lumea pe strada din orice motiv,nu se trag chiar daca au loc... daca mergi tu pe dreapta linistit te claxoneaza ca nu faci raliu.... daca esti la semafor.. iti fac cu farurile si se pun in paralel.. si faze din astea...

 

eu nu sunt de felul meusofer sportiv, si mi-am luat bmw-u pe ideea ca daca nu vreau sa nu fiu obligat sa stau in fund la nimeni ca nu pot sa-l depasesc.. asta nu inseamna ca mi-am luat masina pentru figuri, inseamna ca am o masina de nadejde si daca eu am chef sa depasesc tot ce misca pe drum, pot...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
lifestyle, eu cred ca ce s-a vrut a se sublinia cu a 3-a la 180 este cutia care are trepte f lungi. Cel putin eu, nu am mai auzit de o masina cu un motor de 2000 cmc sa ajunga in 3 la 180. Si daca la cat de lungi sunt treptele te mai si baga in scaun cand ii dai gaz, inseamna ca e o masina sport f reusita. Pe undeva pe la 140-150 stiu ca mai toate plafoneaza cu a 3-a (nu vorbim de m3,m5 etc).

274907[/snapback]

 

apropo de treaba asta, m-am inalnit odata cu un membru cu o pisica aurie 325i sa-i vand un cd player.. si din vorba in vorba ma luat la o tura cu masina lui. a prins 80 la ora in treapta 1 :blink:. mi-a zis ca a pus diferential de diesel ca originalu se stricase

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

N-are nici o legatura tipul de masina cu tzoparlanul de la volan, roland.

Pur si simplu tine de educatie, anturaj, caracter. Un taran va fi taran indiferent ca are Logan, VW sau BMW. E taran, probabil si constient de asta deci e un taran frustrat si se comporta ca atare.

Link to comment
Share on other sites

mai uita.

Mi se pare normal sa conduci din placere fie ca asta inseamna sa conduci linistit sau sport, insa nu inteleg acele persoane care isi cumpara masini de sute de cai si ies cu ele doar la impresie, la agatat si in rest stau si mananca praful. Eu nu am avut posibilitatea de asa ceva, atat au putut ai mei (523) si imi pare rau sa vad atatea masini frumoase si puternice care stau si zac prin garaje.

Pe mine nu ma intereseaza neaparat de masinile cumparate de cei care nu stiu sa le conduca, sa le foloseasca puterea, le-au luat pt figuri asta e treaba lor daca sunt prosti.

Ce ma scarbeste e atitudinea asta a multor soferi, indiferent de masina, care se iau de orice femeie claxonand-o sau care se uita spre tine cu un dispret evident de parca sunt cine stie cine ei si de fapt sunt niste prosti si niste analfabeti in general..

Si claxonatul si dispretul asta pt cei din jur a acestora arata de fapt frustrarea pe care au simtit-o cand nu aveau bani si arata ca sunt doar niste parveniti..

 

Aleluiah !!!

 

PS: Eu mor pe gagicutele care stau in stanga cu tigarea intre doua degetele si cu privirea aroganta ce o arunca "pietonilor" !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:blink: Pana la urma fumul negru scos de un diesel turat brusc e normal sau nu?

Ma claxona un Audi astazi intr-o mare disperare la o trecere de pietoni , pe care un mosulica se chinuia sa treaca incet-incet, cum putea si el.Si Audi era nervos, il mana herghelia de cai putere si tot claxona,claxona, cred ca voia sa iau batranul pe capota ca sa ii fac loc.M-am suparat si, de indata ce am avut loc, am accelerat si-am plecat repede.M-am uitat in oglinda sa il vad pe nervos si nu prea l-am zarit, ca tocmai il inecasem intr-un nor de fum negru ca in filme :) ...

Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.