Jump to content

Turatii motoare bmw


duxter

la ce turatie sch. cand conduceti sport ?  

1221 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eu nu am zis ca isi face navera spatiala daca pune un filtru, un chip, o evacuare sport...cati crezi ca ar baga mii de euro intr-un e34 ? axa cu came sport, injectoare, turbine, treburi...toate costa. dar in fine nu zic mai mult ca sa nu se supere adminii de off topic.

276820[/snapback]

Eu nu vorbeam de tine, descriam trend-ul :blink:

Link to comment
Share on other sites

is curios care schimba la 8000 ca vad un vot...la mine pana la 6500 merge...dupaia :blink: Oricum am impresia ca mie imi ia cam mult, tu totusi ai 3500cc si zici ca iti ia max. 20 mie mi-a luat maxim in forja prin oras (noaptea) 17, dar in general 15-16 cu o vmax. de 140 schimbat la 6000+, imi e oarecum sa ii dau mai mult in oras...si asa e mult :)
Link to comment
Share on other sites

am votat 4500, 320td 150cp.

Probabil ca real este intre 4200 si 4600, dar se misca prea repede acul turometrului la diselache in plaja asta in treptele 1 si 2; iar a 4-a la mers sportiv in oras nu ii dau ca incerc sa ma opresc la 100. :blink:

Link to comment
Share on other sites

cum a zis si theotien sunt limitate de producator dar daca vrei sa obtii sa zicem un timp bun sau eu stiu ce vrei sa obtii normal ca schimbi la turatia maxima chiar daca sa zicem ca masina x are 100cp la 5000 rot/min iar turatia maxima e de 6000 tu schimbi la 6000 ca daca schimbi mai rpd pierzi timp....
Link to comment
Share on other sites

Pai si daca are?

Cine crezi tu ca schimba la turatiile astea?

Ca de la o anumita turatie nici nu mai trage, doar urla!

283180[/snapback]

M3 / E 46 are valoarea maxima a cailor putere pusi in vloare ( 343 Cp :blink: ) la 8000 RPm, iar cuplu exista si la acea turatie!

 

Bineinteles ca nu poti sa schimbi la 8000 RPM in Bucuresti in circulatie sau altminteri ( desi mi se mai intampla cand vreau sa mai depasesc niste coloane aiurea), ci numai cand mai faci si tu o liniuta, sau un circuit, ceva....

 

Sau mai ai o gagica in dreapta si vrei sa o "bagi" in scaun.... :)

Link to comment
Share on other sites

e bune sa schimbi unde are motorul cuplul maxim tot ce e peste acea valoare de turatie scade din randament (viteza-timp), asa ca eu schimb la 6000 ca doar nu sunt computer sa schimb la 5700.  :blink:

287328[/snapback]

nu cuplu maxim, ci puterea maxima dezvoltata. Cuplu poate sa fie de ex. la 3000rpm si puterea maxima sa fie de ex la 5500 rpm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.