Jump to content

Seria 5 E39, 1995-2003


Ciupanezu

Recommended Posts

Cativa de pe bimmerforums fac asta in mod regulat si nu le-a picat cutia.

 

Nu contest acest lucru.Fiecare face ce vrea cu masina lui.

Ma rog, nu intru in polemica, le-ai spus ca nu se strica nimic, eu le recomand(525da,Ihearto) sa nu incerce asa ceva deoarece pot distruge cutia.

Link to comment
Share on other sites

Cativa de pe bimmerforums fac asta in mod regulat si nu le-a picat cutia.

 

Nu contest acest lucru.Fiecare face ce vrea cu masina lui.

Ma rog, nu intru in polemica, le-ai spus ca nu se strica nimic, eu le recomand(525da,Ihearto) sa nu incerce asa ceva deoarece pot distruge cutia.

Eu am intrebat asa, pentru cultura mea generala.Mie mi-e mila tare de masina mea, lasand la o parte faptul ca eu si scartz-ul la semafor suntem absolut incompatibili :twoup: .

Poate incearca ihearto :twoup: . L.E. Se pare ca nu...

Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am observat ca 520i 525i si 530i,toate modelul face lift din 2002,desi difera capacitatile si puterile,au toate 6 cilindre.Am auzit ca masinile consuma mai degraba functie de numarul de cilindri decat fuctie de capacitatea totala a lor.Conform acestei teorii un 520 ar trebui sa consume cam cat un 530 ba chiar putin mai mult in oras unde se "chinuie" mai mult.Pana la urma care este adevarul?Consuma cam la fel de mult toate 3 sau nu?

La mercedes okios exista 2 motoare in 4 cilindri,200 si 230-ul,si inca 3 in 6 cilindri: 240-ul,280 si 320.Well,cele 2 in 4 cli consuma cam la fel de mult,evidnet mult mai putin decat cele 3 in 6 cil care consuma toate 3 cam la fel de mult.De remarcat ca 240-ul,motor in 6 consuma mult mai mult decat 230 care este in 4 si cam acealasi consum cu 320,care e tot in 6 cil!

Link to comment
Share on other sites

Pai in conditiile in care consumurile sunt asemenatoare inseamna ca 530-ul este de preferat de departe sau macar 525-ul,nu?Adica macar dpdv al raportului putere/consum,530-ul e lider..totusi,pe autovit nu vezi nici un astfel de exemplar,probabil ca lumea de la noi este atat de nestiutoare incat cand vede motor de 3 litri se sperie si prefera pe cel de 2,2 litri crezand ca ar consuma mai putin..in realitate consuma cam la fel dar are vreo 61 de cai mai putin.

P.S. Mortal rau avatarul tau :twoup:)

Edited by ionutz_ng
Link to comment
Share on other sites

Pai in conditiile in care consumurile sunt asemenatoare inseamna ca 530-ul este de preferat de departe sau macar 525-ul,nu?Adica macar dpdv al raportului putere/consum,530-ul e lider..totusi,pe autovit nu vezi nici un astfel de exemplar,probabil ca lumea de la noi este atat de nestiutoare incat cand vede motor de 3 litri se sperie si prefera pe cel de 2,2 litri crezand ca ar consuma mai putin..in realitate consuma cam la fel dar are vreo 61 de cai mai putin.

P.S. Mortal rau avatarul tau :twoup: )

 

E39 520i consuma 15-16% in Bucuresti, 525i si 530i consuma intre 18% si 20%.

 

Deci 520i nu consuma la fel ca 525i sau 530i.

 

Este normal ca 530i sa fie o motorizare rara, daca stai sa te gandesti, nici 525i-urile nu sunt chiar comune.

Link to comment
Share on other sites

Pe verificate!Asta ca asta,,dar daca ti-as mai zice si ca balena(clasa S aia imensa de 2 tone w140) din 97 cu motor 320 benzina consuma 15-16 in Bucuresti,ce ai mai zice?:twoup:)

P.S.Deja sunt off topic rau de tot,cer administratorului sa imi stearga acest mesaj daca crede de cuviinta.

Link to comment
Share on other sites

ionut inainte sa mai vorbesti, ia vezi CLK-ul 240 2002 al lui GBU cat consuma, ca lui nu ii e rusine sa zica... cand a fost aglomerat in cluj ia luat si 30%... ia vezi...la topicul "cat va consuma utilajul" pe la final a postat si GBU mi se pare... sa vezi tu ala 14-16 care-l zici tu :twoup: Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Pe verificate!Asta ca asta,,dar daca ti-as mai zice si ca balena(clasa S aia imensa de 2 tone w140) din 97 cu motor 320 benzina consuma 15-16 in Bucuresti,ce ai mai zice? :twoup: )

 

http://img135.imageshack.us/img135/4911/spockfascinating23260baxp6.jpg

 

Dar total neadevarat.

 

Crede-ma ca stiu ce inseamna astfel de motoare...

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

ionut inainte sa mai vorbesti, ia vezi CLK-ul 240 2002 al lui GBU cat consuma, ca lui nu ii e rusine sa zica... cand a fost aglomerat in cluj ia luat si 30%... ia vezi...la topicul "cat va consuma utilajul" pe la final a postat si GBU mi se pare... sa vezi tu ala 14-16 care-l zici tu :twoup:

Nu e normal sa ii consume atat de mult!Am cunoscut multi prosprietari si mai ales fosti proprietari de mertzane v6 din perioada 94-2000.Pe aia care inca mai au asa ceva i-as mai intelege sa minta ca993 poate vor sa le vanda mai usor ,dar aia care au avut si nu mai au de ce sa minta?Si mai ales ar fi trebuit sa se vb intre ei,ca absolut toti sa "raporteze" acealsi consum in oras: 14-16.Asa ca poate fanul bmw posesor de mercedes,GBU are probleme cu injectia or smth.

P.S.Daca are mertz de ce sta pe forumul bmw si nu pe ala mercedes?!Sau are si bmw pe langa CLK?

 

Pe verificate!Asta ca asta,,dar daca ti-as mai zice si ca balena(clasa S aia imensa de 2 tone w140) din 97 cu motor 320 benzina consuma 15-16 in Bucuresti,ce ai mai zice? :twoup: )

 

http://img135.imageshack.us/img135/4911/spockfascinating23260baxp6.jpg

 

Dar total neadevarat.

 

Crede-ma ca stiu ce inseamna astfel de motoare...

Nu am verificat personal,un fost posesor,care a avut la viata lui 3 balene,mi-a spus asta.Si mi-a spus-o pt a evidentia ca balena din 97 fiind mai noua,motor mai tehnologizat,desi era 320 consuma doar 15-16 in oras,spre diferenta de alta balena din 92 care ii manca vreo 20-22 si era 280.Asta mi-a spus asta va zic,ma intreb de ce ar fi mintit?

Edited by ionutz_ng
Link to comment
Share on other sites

Nu am verificat personal,un fost posesor,care a avut la viata lui 3 balene,mi-a spus asta.Si mi-a spus-o pt a evidentia ca balena din 97 fiind mai noua,motor mai tehnologizat,desi era 320 consuma doar 15-16 in oras,spre diferenta de alta balena din 92 care ii manca vreo 20-22 si era 280.Asta mi-a spus asta va zic,ma intreb de ce ar fi mintit?

A mintit la fel ca multi alti posesori de masini cu motor mare care nu vor sa recunosca cat le consuma masina.

 

Iti dau cuvantul meu ca o asemenea masina consuma minim 18% in oras, si asta fara sa o calce.

 

Iar despre consumul lui gbu, este normal si 100% real.

Cand stai mai mult pe loc, cam cat ai vrea sa-ti afiseze in bord?

Cand mergi bara la bara, reseteaza consumul la masina ta sa vezi cat iti afiseaza. :twoup:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

am avut chrysler 300M 2,7 V6 210cp automat...in bucuresti nu scade sub 19 la mers fara kickdown...si in afara cam 13-15. spre deosebire de e39 535i automat care imi ia cam 10-11 in afara fara kickdwn si in oras 18-19 si peste
Link to comment
Share on other sites

ionut inainte sa mai vorbesti, ia vezi CLK-ul 240 2002 al lui GBU cat consuma, ca lui nu ii e rusine sa zica... cand a fost aglomerat in cluj ia luat si 30%... ia vezi...la topicul "cat va consuma utilajul" pe la final a postat si GBU mi se pare... sa vezi tu ala 14-16 care-l zici tu :twoup:

Ti-am urmat sfatul,am cautat pe threadul respectiv si am gasit scris de catre gbu la aceasta pagina:

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...=339&st=300

"cluj-paltinis-cluj =7.5%. la dus am calcat-o destul de bine(pana in 160). la intoarcere am mers lejer (90-120)

 

consum in cluj, iarna-vara, noapte-zi, calcata-necalcata, inclusiv lasat motorul la incalzit dimineata 10 minute, n-am obtinut niciodata mai mult de 13, dar niciodata mai putin de 12.

 

 

--------------------

CLK 240 Tara mea pe care scrie D&G!"

Edited by ionutz_ng
Link to comment
Share on other sites

Lasa ca imi voi lua eu un mercedes in 6 cilindri,si atunci te voi invita sa facem o plimbare de vreo 50 de km dupa ce ii voi face un plin si apoi iarasi plin sa vezi pe viu cat consuma,daca doreste Domnia Ta :twoup:

 

Sper sa gasesti o masina pe gustul tau.. :twoup:

 

Dar iti garantez ca o astfel de masina consuma mult mai mult decat crezi.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

ionut: vad ca te vad fan mercedes, uite cateva din posturile lui gbu in topicul acela..

"Astazi, Cluj, viteza medie 9km/h pe cca 35km. Derapaje, spinuiala, driftuiala, blocaje pe dealurile patriei. Consum mediu 25l/100km.

Boc rulez! "

 

"Mie imi consuma cam 13.5 318i in Cluj. Ce-i drept eu am un talent ascuns de a face masinile sa consume ceva mai mult decat se zvoneste ca ar fi normal. De exemplu, am venit pe un drum de 100km si relativ liber dar cu multe curbe si am reusit sa scot consum de 8.5 cu un Passat 2.0 TDI. Ce-i drept, masina este inca in rodaj, are doar 1000 km. " - CLK-u ii consuma cu putin mai mult..

 

"Bai, deci cand va aud cum va plangeti innebunesc. Cum saracia sa fie consum mare 8.5 la o masina de 3000 benzina? Pai mie imi consuma CLK de 2600 cam 10-11 la drum intins. E drept ca am mers odata si cu 6.5l/100 km, dar era sa adorm la volan de atata tempomat. E super consum 8.5 pentru 530i. Cat credeai ca o sa iti ia, 6? Stai sa vezi cand ai de mers prin trafic, mai bine nu te uiti la OBC, sa nu te ia cu lesin cand scrie 30l/100 km. "

 

 

"As omori pentru un consum urban de 10.

Oare ce sa zic atunci cand imi consuma râma 23? Happy times!!! "

 

"Mi-am luat o Râmä Steptronic, cu piele bej. N-o vrei? Hai ca nu consuma mult... 18-19%. "

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.