Jump to content

BMW seria 8


blastergod

Recommended Posts

  • 1 month later...
Nu vreau sa-mi pun lumea in cap. dar ca sofer... clar masina aceea din pct de vedere tehnic nu o poti conduce pe drum cum conduci o masina mai noua... daca o iei o iei ptr fite cum zicea cineva...mai sus ...pentru mers in oras noaptea, ca daca am de mers cluj bucuresti, poate ca esti mai ok intr-o masina de generatie mai noua... deci o fi fost foarte smechera la vremea ei.. acum e frumoasa ca masina de colectie si mie mi-ar place sa fie a 2-a a3-a masina.... dar valoare pe sosea...nu poti sa-i oferi prea multa.. iei quattroporte la 45.000.. e impunatoare si aia.... ce ziceti...?! comparabile ?
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa-mi pun lumea in cap. dar ca sofer... clar masina aceea din pct de vedere tehnic nu o poti conduce pe drum cum conduci o masina mai noua... daca o iei o iei ptr fite cum zicea cineva...mai sus ...pentru mers in oras noaptea, ca daca am de mers cluj bucuresti, poate ca esti mai ok intr-o masina de generatie mai noua... deci o fi fost foarte smechera la vremea ei.. acum e frumoasa ca masina de colectie si mie mi-ar place sa fie a 2-a a3-a masina.... dar valoare pe sosea...nu poti sa-i oferi prea multa.. iei quattroporte la 45.000.. e impunatoare si aia.... ce ziceti...?! comparabile ?

 

:blink: asta da comparatie...quattroporte cu 850i..Da, amadoua sunt grand turisme, dar e vorba de perioade si senzatii diferite, iar de condus sigur se conduce mult mai bine decat o masina "mai noua". Uite-te si tu putin la linkul asta cum face un neamt Hannover-Berlin in sub 10 min...asta e o masina care merge cu 300km/h http://www.youtube.com/watch?v=IDnp3tsTzpM. Daca vrei sa cumperi o asemenea masina trebuie sa fii foarte pasionat si sa treci cu vederea consumul si consumabilele care nu sunt ieftine deloc, deci este o masina sport pentru pretentiosi si trebuie sa ai rabdare cu ea, sa o respecti. Asta nu e jucarie, si daca vrei unul in stare buna preturile in Germania pt una in stare foarte buna ca sa nu ai bataie de cap incep cam la 12-13000 E. Mai adaugi taxa de prima inmatriculare de 19250 E si ai masina beton :)

Link to comment
Share on other sites

nu am ce sa aflu.. ideea e ca tehnologia pe ea.. este la nivelul la care este.. la asta m-am referit.. ori ptr un sofer.. conteaza si ce abs are.. si ce suspensii are... ce directie are si asa mai departe, doar atat nimic mai mult...... doar ca 300 km/h in 850 csi... poate nu e la fel de "Sigur" ca sa zicem 300 km/h intr-un M5 e60...

 

cat despre LazarFlorian, eu nu discut cu asemenea oameni...

Edited by Lifestyle
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca seria 8, si mai ales 850CSi sunt niste masini cu foarte multa tehnologie pe ele, mai ales pentru perioada in care au fost facute.

Te asigur ca un 850CSI ia o curba si sta de 10 ori mai bine pe sosea decat un E39..

Franeaza foarte bine, e o adevarata masina sport..

 

Problema e de intretinere si consum, e o masina de colectionar.

Edited by Ciupanezu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

care parte din ce am scris-o nu ati inteles-o ?

 

Da tehnologie multa ptr vremea ei dar cum ziceam la 300 km/h cum zicea colegu de mai sus.. ca merge masina.. eu zic ca te simti mai in siguranta in M5... deci sa reiau.. masina nu o iei ca "bolid" o iei pentru valoare sentimentala... deci nu poate fi comparata cu o masina cu motor asemanator din anul 2006 sa zicem... sta mai bine ca M5 e39 ? ca am inteles ca al tau are suspensie, directie de M.. deci ar trebui sa stea impecabil...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

care parte din ce am scris-o nu ati inteles-o ?

 

Da tehnologie multa ptr vremea ei dar cum ziceam la 300 km/h cum zicea colegu de mai sus.. ca merge masina.. eu zic ca te simti mai in siguranta in M5... deci sa reiau.. masina nu o iei ca "bolid" o iei pentru valoare sentimentala... deci nu poate fi comparata cu o masina cu motor asemanator din anul 2006 sa zicem... sta mai bine ca M5 e39 ? ca am inteles ca al tau are suspensie, directie de M.. deci ar trebui sa stea impecabil...

Nici cu M5-ul nu cred ca mergi cu 300km/h. O masina sport nu inseamna numai atingerea vitezei maxime

Link to comment
Share on other sites

care parte din ce am scris-o nu ati inteles-o ?

 

Da tehnologie multa ptr vremea ei dar cum ziceam la 300 km/h cum zicea colegu de mai sus.. ca merge masina.. eu zic ca te simti mai in siguranta in M5... deci sa reiau.. masina nu o iei ca "bolid" o iei pentru valoare sentimentala... deci nu poate fi comparata cu o masina cu motor asemanator din anul 2006 sa zicem... sta mai bine ca M5 e39 ? ca am inteles ca al tau are suspensie, directie de M.. deci ar trebui sa stea impecabil...

Nici cu M5-ul nu cred ca mergi cu 300km/h. O masina sport nu inseamna numai atingerea vitezei maxime

 

Nici cu M5-ul nu mergi cu 300? Tu de unde scoti afirmatiile astea? Uite un link cu un 850i care chiar merge cu 300. http://www.youtube.com/watch?v=1rcOttE3tt8

Edited by Edgar_born2beem
Link to comment
Share on other sites

care parte din ce am scris-o nu ati inteles-o ?

 

Da tehnologie multa ptr vremea ei dar cum ziceam la 300 km/h cum zicea colegu de mai sus.. ca merge masina.. eu zic ca te simti mai in siguranta in M5... deci sa reiau.. masina nu o iei ca "bolid" o iei pentru valoare sentimentala... deci nu poate fi comparata cu o masina cu motor asemanator din anul 2006 sa zicem... sta mai bine ca M5 e39 ? ca am inteles ca al tau are suspensie, directie de M.. deci ar trebui sa stea impecabil...

Nici cu M5-ul nu cred ca mergi cu 300km/h. O masina sport nu inseamna numai atingerea vitezei maxime

 

Nici cu M5-ul nu mergi cu 300? Tu de unde scoti afirmatiile astea? Uite un link cu un 850i care chiar merge cu 300. http://www.youtube.com/watch?v=1rcOttE3tt8

E clar ca nu ai inteles....

Nu ma refeream la faptul ca ar fi imposibil! Pe unde mergi tu cu 300km/h? Tu compari 850 cu M5 din 2006?

Link to comment
Share on other sites

Nu se pot compara ca tehnologie doua masini din generatii diferite ca timp.....

 

850 Csi este o masina frumoasa, pt. nostalgici ( cu bani) ...... :blink: :)

 

 

Exact... perfecta ca a3-a a 4-a masina... nu o iei pentru valentele sportive, pentru ca vedem exemplele de masini noi.... "sportul evolueaza"

Edited by Lifestyle
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu se pot compara ca tehnologie doua masini din generatii diferite ca timp.....

 

850 Csi este o masina frumoasa, pt. nostalgici ( cu bani) ...... :blink: :)

 

 

Exact... perfecta ca a3-a a 4-a masina... nu o iei pentru valentele sportive, pentru ca vedem exemplele de masini noi.... "sportul evolueaza"

 

Te cam contrazici cu toata lumea de pe forum.

 

850CSI in stare foarte buna si intretinuta bate la fund FOARTE multe masini sport de la ora actuala la multe capitole , chiar foarte multe.

 

P.S. Nu poti compara un M3 sau M5 cu 850CSI . Eu personal daca as avea banii necesari pentru o asemenea masina , fi sigur ca as alege 850CSI.

 

Este o masina care pentru anii care ii are (posibili mai multi decat unii oameni prezenti aici pe forum) bate la fund multe masini ultimul racnet , sport si din pct meu de vedere se tine cu brio dupa M3-ul sau M5-ul nou.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stefan... eu nu fac parte din turma.. adica sa intelegi si tu.. unu behaie si apoi toti behaie in cor.. imi mentin ferm parerea si pozitia, si anume ca o masina din 1993 fie ea si bmw... putem lua cazual un 850csi.. nu se compara cu un M5 M6 din 2006, cum nici un porsche 911 din 1993 nu se compara cu un 911 din 2006... ce e asa greu de priceput... daca s-ar putea pune pe sosea si valoarea sentimentala atunci da clar.. ati avea ceva aderenta in plus... 850csi e comparabil la performante cu un M5 e39 dar si acesta il intrece la electronica... (care bla bla bla ptr voi supersoferii este inutila si in plus)

 

Pentru cei ce citesc primul si ultimul rand si isi fac parerea: Seria 8 este o achizitie buna, pentru pasionatii cu bani ce vor sa o adauge la colectie.

Edited by Lifestyle
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am avut onoarea sa conduc pentru scurt timp un 850

sta in curbe excelent

cate masini din ziua de azi vireza si cu rotile din spate va zic eu nici una

nici nu sta de vorba cu un m3 e46

as cumpara una oricand daca mi-as permite

superba bijuterie

mai ales cand nu prea ai ce sa discuti cu baietii pe la semafoare cand dai cu flit la porche si impreza

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.