Jump to content

635d


bobi11

Recommended Posts

motorul este superb, dar este a naibi de scumpa, la banii astia imi cumpar un M3 E92 si chiar intoarce lumea capul dupa mine.

 

Sa nu ma intelegeti gresit...motorul biturbo 3.0 d de la BMW este un motor de exceptie, e adevarat......dar parca prea se amesteca treburile, un seria 6 eu il vad ca pe ceva special, cu un motor care sa-l turezi in blana si cu care preferi sa mergi cu muzica oprita ca sa il auzi....pur si simplu, seria 6 nu e facuta sa fie neaparat o masina cu care sa mergi drum cat mai lung fara sa alimentezi, prea vor sa imbine placutul cu..utilul...cand te uiti la vechea serie 6 iti dai seama ce fel de masina ar trebui sa fie un 6......

Consuma putin, e adevarat, trage foarte bine...la fel de adevarat...dar, cea mai buna comparatie care imi vine in minte este sa iei cei mai comozi pantofi sport (adidas sau altceva) :twoup: cu cel mai stilat smoking sau costum.....

E ce se poarta in ziua de azi, una care sa le faca pe toate, telefon+aparat foto+camera video etc., vorba cuiva de pe aici, mai lipseste un carlig....

Un 6 e mai mult decat un mijloc de transport care trebuie sa te duca unde ai treaba si cu costuri cat mai mici.....prietenii stiu de ce......un 6 pur si simplu trebuie sa fie pe benzina (un NOS ar merge) :D).....au pus diesel pe 6 ca sa vanda mai multe masini si......cred ca reusesc....numai bine !

p.s: vrei o sabie ninja originala dar...daca se poate sa aiba si un tirbuson, furculita si lanterna...:D

foare bine pusa problema. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

N-o mai dati in off-topic! :twoup:

Despre 6 diesel e vorba totusi,6^aru ar fi la limita, adica nu este nici chiar super - sport dar nu e o masina care sa nu te uiti la ea.

 

mda,cum poti compara un porsche cu un bmw?porsche e catalogat la masini sport de cand lumea...

bmw e altceva..

asa mi e de sila sa mai citesc aberatiile unor colegi ''noi'' de forum,care tanjesc la un motor diesel dar nu au suficienti bani pt asta...si devin incisivi la ceea ce nu au.

mai lasati o balta ca nu e vorba de consum la seria 6,nicidecum,e vorba de cum te propulseaza masina aia la 100 in 6 sec...si de ce nu de autonomie...marketing...pt ca recunosc nu se mai fac masini ca pe vremuri.

sunt de aceeasi parere cu ice2k sincer...nu votez pe masina ci pt schimbarea numelui domeniului....chiar se discuta 70% aiureli in ultimul timp.inainte era altceva prin 2006

Link to comment
Share on other sites

De rahat un 6-er diesel.... Ma mir ca nu intreaba lumea de M cu GPL...

Pai exista asa ceva...pe la Ac-Schnizer parca....

 

http://www.rsportscars.com/bmw/2007-bmw-ac...-gp310-concept/

 

"For the moment however the latter is a unique creation not for sale"

 

Adica nu exista mai pe romaneste.Sa reformulez, nu se poate cumpara masina, deci nu exista...

Link to comment
Share on other sites

@DTM, referitor la cei care "tanjesc la un motor diesel dar nu au suficienti bani pt asta" ...din punctul meu de vedere, cred ca e mai usor sa ai un diesel, gândindu-mã cã la acelaºi stil de condus (relativ agresiv) motorul pe benzinã aproape κi dubleazã consumul faÞã de cel diesel....dai bani ceva mai mulÞi la inceput si apoi te scoÞi la kilometri....eu, de exemplu, tanjesc dupã un motor pe benzinã (ceva de la 3.0 În sus), dar nu Îmi permit momentan sã Þin o maºinã pe benzinã cu motor serios ºi....nici nu are rost sa ai un 3.0i ºi sa mergi cu 140 km/h max....
Link to comment
Share on other sites

@DTM, referitor la cei care "tanjesc la un motor diesel dar nu au suficienti bani pt asta" ...din punctul meu de vedere, cred ca e mai usor sa ai un diesel, gândindu-mã cã la acelaºi stil de condus (relativ agresiv) motorul pe benzinã aproape κi dubleazã consumul faÞã de cel diesel....dai bani ceva mai mulÞi la inceput si apoi te scoÞi la kilometri....eu, de exemplu, tanjesc dupã un motor pe benzinã (ceva de la 3.0 În sus), dar nu Îmi permit momentan sã Þin o maºinã pe benzinã cu motor serios ºi....nici nu are rost sa ai un 3.0i ºi sa mergi cu 140 km/h max....

 

si? :twoup:

o polemica fara sfarsit benzina vs diesel asta se duce pe forumul asta.

Link to comment
Share on other sites

Âşi...eu mi-am exprimat pĂŁrerea vis-a-vis de seria 6 diesel, nu de un motor diesel pe oricare alta serie...

Polemici vor exista fĂŁrĂŁ doar Âşi poate....ĂŁsta e Âşi sensul forumurilor ĂŽntr-un fel (se exprimĂŁ pĂŁreri), ĂŽn afarĂŁ de a afla informaĂžii Âşi rezolvĂŁri la unele probleme. Fiecare este de acord cu un punct de vedere sau altul....sau e valabilĂŁ zicala cu "cine nu e cu noi, e ĂŽmpotriva noastrĂŁ" ? :twoup:

Cat despre userii noi sau "ĂŽncepatori"...dacĂŁ cineva e nou pe forum, nu ĂŽnseamnĂŁ, neaparat, cĂŁ acel cineva este mai nepriceput sau mai neavizat ĂŽn a-Âşi da cu pĂŁrerea, poate sunt mulĂži care nu au avut contact cu netul sau cu forumul acesta ĂŽn special....

Scuze pentru off-topic....

Link to comment
Share on other sites

totusi, jaguar a avut diesel dar i-a scazut si pretul. au ajuns si le 30 000 noi! 635d vorbim de o masina de peste 50 000 euro, o masina sport. seria 7 e pisubil sa fie preferata la diesel pentru autonomie

Nu am inteles nimic din ce ai zis mai sus. Scuza-ma dar daca poti reformula ar fi super ok. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

ziceam legat de jaguar cand au facut compromisukl cu diesel. atunci eu au scazut si preturile la masini, adica pe langa ca era diesel mai era si ieftin si de aia au avut succes. aparuse si combi si asta le-a asigurat esecul.

la seria 6 lucrurile stau altfel, pretul e acelasi chiar mai scump putin si ramane o masina sport care nu se pupa cu diesel. ar fi chiar amuzant sa vedem si un seria 6 kombi ca nemtii sunt fani.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Este extrem de bine gandit SMG-ul Drivelogic. Foarte confortabil pe modul "de oras" si extrem de precis si rapid pe modurile sportive. Se poate trece pe secvential si schimbi manual din clapete...
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Iannis, m-asteptam la un raspuns d egenul asta si tocmai d-aia am si zis faza cu robotul si scarpinatul la cot... Nu stiu, nu-i de mine transmisia aia... Prefer "the good old" manual :twoup:

 

oricum, sunt multi care prefera manual este perfect adevarat. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.