Jump to content

Automobile Bavaria


DarKWavE

Recommended Posts

  • Replies 357
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ma oameni buni, nu va mai certati aiurea... Pe bimmergirl o stiu (din vedere sigur, nu mai stiu insa daca am si schimbat vreo vorba cu ea...) Oricum, va asigur ca intr-o situatie "frente a frente" ati fi mai timizi multi dintre voi si mai rezervati in a va arunca in afirmatii si in atacuri cu privire la ea...Si asta nu pentru ca ar fi vreo matahala de om gen "Nikita" sau alte alea, ci:

1. pentru ca ati vedea ca discutati intr-adevar c-o fata

2. pentru ca e mai greu sa te apuci sa ataci un om cand e fata in fata, datorita penibilului care s-ar putea crea

3. pentru ca poate v-ar placea de ea si n-ati vrea sa-i stricati impresia despre voi :)

4. pentru ca este placut sa cunosti un membru al comunitatii noastre si in momentul ala, mai uiti de polemicile de pe forum si incerci sa discuti cu omul din fata ta

303435[/snapback]

:blink: hai k asta sigur nu i-a picat bine .. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am saturat de topicul asta...voi nu?

 

Din punctul meu de vedere...la AB e totul minunat...eu sunt dus cu capul si cu siguranta trebuie sa multumim moderatorilor care au avut grija sa dea warn-uri in stanga si in dreapta...mai putin celor care merita.... m-am sictirit :blink:

 

Iar fata asta... din punctul meu de vedere a fost numai pe langa subiect si nu a facut decat sa incinga spiritele si mai tare. Scopul topicului (repet) nu era sa ma cert (sau sa se certe careva) cat e de bine e sau nu la AB...ci doar daca s-a intamplat sa fiti si primiti cum trebuie. Din cate am citit Romulus e singurul care spune asta... in acelasi timp in care nu imparte sanctiuni si catre cei stiuti ca angajati ai AB. Nu ma intereseaza de ce si nici nu o sa o iau pe alaturi... e forumul lui si si face cu el ce stie sau ce vrea...

Astept un ban, warn whatever... oricum mi-e indiferent si sper sa nu creada careva ca am luat toate tampeniile astea si le-am pus la un loc. Problema cu AB e problema cu AB care probabil se va rezolva pana la sfarsitul anului si voi lua masina ok... problema cu forumul asta e problema cu forumul... iar problema cu BMW-girl e tot una separata... si cred ca as putea sa i-o spun si in fata...si-a permis prea multe fata de o persoana care nu a vazut-o vreo-data in viata ei.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic, totusi, ca fiecare incearca sa se exprime cat mai corect aici si cat mai pe placul lor. Nu ar trebui sa fie judecati insa pt modul in care o fac. Suntem inca pe un forum BMW si nu unul de Limba Romana, unde moderator este George Pruteanu.

Eu unul nu imi folosesc limba materna numai aprox 5 luni pe an si in aceste luni simt nevoia sa vorbesc cat mai aiurea ...ca sa imi mai ies din tipar.

 

@Bimmer_girl: esti perfectionista intr-un loc in care nu se cere decat tinuta "casual" .

 

On topic: Imi pare rau ca nici intr-o reprezentanta BMW, nu putem fi tratati cum se cuvine si primi serviciile pt care platim. Sincer, putin ma doare ca cei de la receptie sunt amabili, daca mecanicul uita sa imi puna antigel in radiator, sau astept 8 ore ca sa imi schimb un bec,pentru ca nu au decat un electrician!!! Unde e profesionalismul? Unde sunt serviciile "Executive" pt care platim? In sediu si in birouri?

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

Eu v-as ruga sa nu mai faceti referire pe acest topic la locul unde lucrati.

Nu are absolut nici o relevanta, timp cat toate afirmatiile sunt facute fara declinarea identitatii.

Oricine poate veni aici sa vorbeasca frumos, daca vine cineva si spune ca este Presedintele BMW AG unii sunt in stare sa creada.

Nu contest ca userul @rumburak ar lucra la AB sau nu, poate lucreaza acolo, poate lucreaza la fabrica de paine, nu stiu si nici nu ma impresioneaza, va rog sa va referiti strict la tematica topicului.

 

ps

 

Mai exista un user rumburak si pe forumul Hyundai, probabil este seful Reprezentantei Hyundai din Romania, deci, fiti on-topic va rog.

Link to comment
Share on other sites

ON Topic. Pe alte forumuri sunt o gramada de angajati de la reprezentantele respective, incearca sa ajute cat pot membrii si colegii de forum. Nu au fost niciodata discutii jignitoare si chiar daca lumea s-a disputat pe anumite subiecte totul a ramas in limitele bunului simt.

Mi-ar placea la modul cel mai sincer ca si AB sa aiba membri pe forumurile BMW, sa ajute comunitatea BMW, bineinteles daca sunt cu adevarat pasionati BMW.

Daca nu mai apar noutati interesante pentru mine subiectul este inchis chiar daca nu s-a lamurit foarte bine afirmatia din denumirea topicului.

Link to comment
Share on other sites

Domnilor si gratioasa doamna,

 

Iata o eventuala solutie:

PAS 1.

Sa cream un "parteneriat" BMW CLUB - A.B.

Concret, cineva dintre fondatorii acestui forum stabileste premisele unui contact permanent cu cineva din conducerea A.B. Sau, daca, prin absurd, cineva dintre fondatorii acestui forum are, fatalitate, o functie la A.B., premisele acelui contact permanent sunt deja stabilite.

In orice caz, e nevoie de un contact direct si constant cu un reprezentant oficial al AB.

PAS 2.

Persoanele care au diverse nemultumiri referitoare la serviciile AB i le semnaleaza reprezentantului forumului care, la randul sau, le transmite oficialului AB.

PAS 3.

Oficialul AB transmite, in sens invers, raspunsul la nemultumirile receptate.

 

Obs. 1. NU E MARE LUCRU! Stiu. Insa, parca, e mai comod si mai civilizat decat sa stii ca trebuie sa suni de 5 ori pentru a obtine un raspuns ferm pentru problema ta.

Obs. 2. Sistemul va avea oarece eficienta daca legatura cu AB este constanta si receptata favorabil de ambele parti. Adica, daca nu va fi doar o formalitate obositoare pentru un functionar care are deja atatea pe cap.

Obs. 3. Cu naivitatea-mi proverbiala (prietenii stiu de ce) cred ca un astfel de sistem poate reprezenta si pentru AB o lovitura de PR.(daca nu o lovitura, macar o adiere ceva). Sa faci un astfel de "DEPARTAMENT" interactiv, sa acorzi clientului posibilitatea de a "controla si remedia" personal sursa problemelor sale va indulci amarul celui care plateste.

Obs. 3 bis. Fara naivitate. Sistemul ar fi necesar pentru AB, care, practic fara costuri suplimentare, va avea un feedback onest si in timp real referitor la propria-i activitate. Iar pentru orice manager serios un asemenea feedback e important.

 

Cei trei pasi sunt doar propuneri necizelate/ nenuantate. Sigur ca se pot organiza, periodic, intalniri cu reprezentanti AB, proiecte etc. Dar nu ma pricep atat de bine la fictiuni.

N.B. Daca ideea are adepti si este sustinuta si de fondatorii forumului, propun deschiderea unui alt topic in care AB si clientii devin parteneri, nu adversari cum sunt pe topicul asta. Daca nu, nu.

Domnilor, distinsa doamna, va respect intr-una.

Link to comment
Share on other sites

Sa cream un "parteneriat" BMW CLUB - A.B.

o idee excelenta! :blink:

 

 

 

p.s. "Acest website nu este un site oficial BMW Âşi nu este fĂŁcut cu aprobarea celor de la BMW. Este un site dedicat iubitorilor de maÂşini in general Âşi in particular, posesorilor de automobile BMW precum Âşi pentru iubitorii acestei prestigioase mĂŁrci. Toate opiniile publicate aici, aparĂžin celor care le publicĂŁ Âşi nu exprimĂŁ poziĂžia oficialĂŁ a deĂžinĂŁtorului acestui website sau a BMW." citat de pe prima pagina a forumului...

Link to comment
Share on other sites

Nu contest ca userul @rumburak ar lucra la AB sau nu, poate lucreaza acolo, poate lucreaza la fabrica de paine, nu stiu si nici nu ma impresioneaza, va rog sa va referiti strict la tematica topicului.

 

ps

 

Mai exista un user rumburak si pe forumul Hyundai, probabil este seful Reprezentantei Hyundai din Romania, deci, fiti on-topic va rog.

303644[/snapback]

 

Nici nu trebuie sa fie cineva impresionat ca lucrez la ABV. In fond vad ca mai mult, este un mare minus :)! Mi-am spus opinia ca un om care petrece zilnic 10 -11 ore acolo si care ia zilnic pulsul problemelor. V-am dat un sfat pe care daca vreti il urmati daca nu, nu si nimeni nu se supara. V-am spus ca daca sesizati o problema sa va faceti auziti. Iar daca o veti face intr-un mod civilizat va fi cu atat mai bine.

 

Mi-am permis sa intervin in acest topic saptamana trecuta cu dorinta sincera sa imbunatatim impreuna nivelul de comunicare si nu-mi amintesc sa fi iesit din topic nici macar odata. Nu am intervenit in discutiile iscate intre colega mea si voi si am incercat sa evit o situatie puerila gen Client vs. ABV Death mach! :blink:

 

In incheiere, ca o ultima interventie in acest topic va doresc sa va bucurati de BMW-urile voastre pentru ca sunt niste masini de exceptie!

 

In speranta unei mai bune comunicari... Rumburak(nu de la Hyundai)...

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

 

Mi-am permis sa intervin in acest topic saptamana trecuta cu dorinta sincera sa imbunatatim impreuna nivelul de comunicare si nu-mi amintesc sa fi iesit din topic nici macar odata. Nu am intervenit in discutiile iscate intre colega mea si voi si am incercat sa evit o situatie puerila gen Client vs. ABV Death mach! :blink: 

 

 

In speranta unei mai bune comunicari... Rumburak(nu de la Hyundai)...

 

303825[/snapback]

 

Interventia era clar benefica, daca era urmata de asumarea identitatii si avea acordul firmei AB, @rumburak de la AB este un pic "tras de par".

O pozitie oficiala, daca exista, se face numai dupa ce persoana respectiva se prezinta.

O parere personala nu are ce cauta la un loc cu:"lucrez la firma X"

 

Pe langa asta,dupa cate am auzit, firma BMW nu permite sub nici o forma implicarea angajatilor in discutii oficiale pe forumuri auto, acest lucru ducand la intreruperea colaborarii .

O anumita problema, situatie, se rezolva la nivel individual, nu general.

 

Este foarte posibil sa ma insel in cele afirmate, deoarece vorbesc din auzite, insa imi mentin punctul de vedere, o parere oficiala se exprima numai dupa asumarea identitatii.

Link to comment
Share on other sites

Acest sit conÞine un forum de discuÞii, informaÞii, imagini cu ºi despre automobile BMW. Toate aceste informaÞii sunt prezentate celor care iubesc marca BMW ºi doresc sã Împãrtãºeascã ºi altora experienÞa de a conduce o maºinã fãcutã pentru plãcerea de a conduce. SunteÞi binevenit sã vã alãturaÞi nouã ºi sã vã bucuraÞi Împreunã cu noi de ceea ce reprezintã BMW. Cu siguranÞã, puteÞi sã discutaÞi cu ceilalÞi participanÞi despre problemele voastre, despre cum vã trateazã dealer-ul Dvs.

 

cica asa suna prima pagina cand deschizi www.bmwclub.ro

ceva mai jos scrie despre cum va trateaza dealer-ul dvs...cand cineva a pus punctul pe ''I'' legat de A.B. multi au sarit ca si arsi...

foarte urat din partea unora...

 

Am citit toate parerile impartasite de voi si am ajuns la concluzia ca cel putin jumatate lucreaza sau au alte beneficii da la A.B. sa tina in frau acest site..

 

1. propun sa fie eliminata partea : ''cum va trateaza dealer-ul dvs''.. ca sa nu se mai interpreteze cum ca acest forum apartine A.B.

2. lipseste un E de la sit..e...

3. Fiecare este liber sa-si impartaseasca durerea sau placerea de cum a fost tratat de un service cu pretentii gen A.B. fara a fi luat peste picior...

 

Sa auzim numai de Bine!

Link to comment
Share on other sites

Am citit toate parerile impartasite de voi si am ajuns la concluzia ca cel putin jumatate lucreaza sau au alte beneficii da la A.B. sa tina in frau acest site..

lipseste cel putin un semn de punctuatie pentru ca fraza sa aiba un sens.

 

1. propun sa fie eliminata partea : ''cum va trateaza dealer-ul dvs''.. ca sa nu se mai interpreteze cum ca acest forum apartine A.B.

2. lipseste un E de la sit..e...

3. Fiecare este liber sa-si impartaseasca durerea sau placerea de cum a fost tratat de un service cu pretentii gen A.B. fara a fi luat peste picior...

Sa auzim numai de Bine!

1.cine interpreteaza ca acest forum apartine A.B. doar cititind acel citat dat de tine e superficial in gandire. Cine a citit forumul mai mult timp, sunt convins ca are discernamantul necesar sa treaca de o simpla analiza pe text.

2. a se citi "pagina web", in loc de "sit", pentru pretentiosi.:blink:

3.Libertatea de exprimare este gresit inteleasa de mult prea multi.

Link to comment
Share on other sites

Au trecut 2 saptamani... am vorbit azi..inca nu era gata masina. Acum poate mi se permite sa ii spun lui bimmer_girl ca ceea ce am spus in primul post nu se datora unui sindrom...in schimb ceea ce spune ea...sunt povesti frumoase. :blink: Ramane de vazut starea in care va fi masina cand o voi ridica. Edited by DarKWavE
Link to comment
Share on other sites

hai ca mai adaug si eu la lista de nemultumiri AB

 

Acest post este pentru toti cei care au avut sau vor avea nemultumiri fata de serviciile Automobile Bavaria din Romania. Va propun o abordare in astfel de situatii:

 

Nemultumirea mea a fost generata de faptul ca:

1)a durat aproape jumatate de saptamana sa se identifice piesa de care am nevoie si sa se faca comanda;

2)'avansul' cerut de cei de la Bavaria pt comanda reprezinta 100% din costul pieselor;

3) piesa de care aveam nevoie nu putea fi comandata singura, prin urmare pt a obtine piesa de care am nevoie, am fost fortat sa mai comand si alte componente 'la pachet'. De unde a rezultat un pret mai mare pt piesa mea.

 

Prin urmare, pe fondul acestor nemultumiri, am decis sa-l anunt pe BMW AG (trimis e-mail lui Patrick - din linkul de mai jos) ca sunt nemultumit de serviciile singurului reprezentant BMW din Bucuresti si ca imi doresc sa-mi trimita datele necesare pentru a deveni partener BMW pe segmentul vanzari piese.

 

http://www.bmwgroup.com/bmwgroup_prod/e/0_...chpartner.shtml

 

Patrick mi-a raspuns la o zi dupa ce i-am scris sa ma anunte ca cererea mea a fost fwd catre persoanele abilitate.

 

Dupa inca o zi am primit telefon de la un tip din Romania(nu i-am retinut numele, nr este 724525401) responsabil de customer care. Am discutat despre nemultumirile mele si cred ca lucrurile vor intra intr-un fagas normal.

 

Acum astept sa ma sune de la piese sa-mi spuna cand sa ma prezint sa le ridic.

 

revin cu detalii in cazul in care AB esueaza din nou

Link to comment
Share on other sites

AB va esua din nou, pt ca este o "plesneala" romaneasca... nu are legatura cu BMW the real thing. asta este, nu va mai minunati atata... asta e tara in care traim, asa sunt oamenii si daca se reflecta oriunde arunci cu privirea nu vad de ce nu ar fi si la AB la fel.
Link to comment
Share on other sites

AB are legatura cu BMW AG. Cei de la BMW AG vin si fac verificari periodice asupra reprezentantilor/partenerilor lor in Romania. Din pacate la toate capitolele cei ce reprezinta marca BMW in Romania au luat note maxime cap-coada.

Sta in puterea noastra ca sa semnalam celor de la BMW AG cand ceva scartaie la reprezentantii lor romani. Mai mult nu avem ce face, din pacate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am luat masina astazi... intr-un final. Per total e ok insa nu imi dau seama de calitatea lucrarii din cauza ca e uda masina.. in rest pare sa nu fi disparut nimic. Traiasca AB...au reusit sa tina 4 saptamani (sau cate au fost) o masina pentru 2 usi si o aripa. Dar macar le-am facut plangere peste tot pe unde se putea...inclusiv la BMW AG, AB Romania (pentru consilier) etc.

Din punctul meu de vedere... tot de cacao sunt si sper sa nu ii mai vad la fata vreo-data...sau macar data viitoare o sa stiu la ce sa ma astept daca o sa trebuiasca neaparat sa ma duc.

Link to comment
Share on other sites

Iar vopsitoria de la AB e una din cele mai bune din Bucuresti. Daca n-ar fi asa aglomerat, eu unul sunt convins ca ar fi foarte placuta experienta acolo...

 

Cine vrea sa o duca in alta parte, poate, dar nu va beneficia de aceeasi calitate... :blink: Eu prefer masina facuta bine chiar daca dureaza ceva mai mult...

Link to comment
Share on other sites

Masina era curata... acolo unde fusese reparata. Cu toate ca cei de la AB spusesera miercuri ca masina e la spalatorie... masina era cu adevarat murdara mai putin piesele care fusesera vopsite. Nu mi-am dat searma de calitate din cauza ploii...asta e altceva, dar masina nu era spalata.

 

Cat despre post-urile lui Romulus (fara nici o suparare)... eu unul nici macar nu le mai citesc...daca el asteapta 3-4 saptamani sa i se vopseasca 3 repere atunci... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Iar vopsitoria de la AB e una din cele mai bune din Bucuresti.

311003[/snapback]

 

am ceva experienta in domeniul vopselelor auto, si din cate stiu eu, glasurit e cam cea mai buna. deci in buc, top lac ar trebui sa fie cea mai buna vopsitorie... poate ma insel, nefiind din buc......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.