Jump to content

Automobile Bavaria


DarKWavE

Recommended Posts

WLF, eu n-am nici 10.000 euro la mine si nici telefon Vertu cand ma duc la Bavaria. Si am spus ca am fost tratat corespunzator. In alta ordine de idei, nici tu n-ai fost vreodata in service la Bavaria, deci comentariul tau este de rea credinta.

 

Si tu ai un avertisment si e ultimul.

299254[/snapback]

 

De unde stii tu daca am fost sau nu !? Ce sunt cu presupunerile astea gratuite?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 357
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

WLF, eu n-am nici 10.000 euro la mine si nici telefon Vertu cand ma duc la Bavaria. Si am spus ca am fost tratat corespunzator. In alta ordine de idei, nici tu n-ai fost vreodata in service la Bavaria, deci comentariul tau este de rea credinta.

 

Si tu ai un avertisment si e ultimul.

299254[/snapback]

poate esti de-al casei sau poate ai vreo cunostinta pe acolo , stii cum e in RO...sau poate ai dat peste vreo persoana care are notiunea de respect fata de job ...lucru cam rar la angajatii A B dupa cum poti sa citesti si tu pe aici...n-or avea chiar toti cei ce se pling ceva cu AB...daca stii ce-i pe acolo stii ca au mai si plecat oameni buni la bani mai buni...tot RO...

Link to comment
Share on other sites

haideti sa nu o mai dam cotita. daca iei masina de peste 40-50 de mii esti tratat bine acolo...daca te duci cu ceva mai ieftin sub 15.000 se uita in scarba la tine.

romulus, citeste postul de acu vreo 2 pagini in care spuneam ce fel am fost tratat (nu mai spun de cine ca iar o sa sari si la gatul meu) cand m-am dus sa cumpar o masina de 20 de mii de la bavaria... cat despre cine a fost si cine n-a fost, s-ar putea sa-ti confirm impreuna cu inca vreo 3 persoane daca WLF a fost la AB. Si iti spun ca da. (asta apropo de modul in care incepi sa ne tratezi pe toti in ultima vreme).

Daca tu ai sau nu combinatiile tale cu Automobile Bavaria n-ai decat. E alegerea ta. Dar referitor la cat de bine isi fac treaba si se pricep, stau si ma intreb de ce oare, uneori, te duceai cu masina in Germania si Austria ca sa-ti faci recall-urile si diverse revizii.

 

PS: Ar trebui ca cei care tot sar in apararea AB sa se intrebe de ce sunt totusi mult mai multi cei care au ceva de reprosat.

 

O seara buna va doresc.

 

 

PS2: Multumesc anticipat ptr warn.

Link to comment
Share on other sites

m-ati demoralizat total cu topicul asta, tocmai mi-am facut service-ul la masina in cluj la bmw, am schimbat ulei, toate filtrele posibile si ceva piese la suspensie, am platit in total 16 milioane. acuma ma tot intreb daca intradevar mi-au schimbat toate piesele pt care am platit. sper ca ca nu mi-au facut mis-mas-uri la masina :blink:
Link to comment
Share on other sites

Hopa, am aparut si eu :blink:

Cred ca se exagereaza grosolan cand se spune ca la AB e mai rau decat la Dacia. Pot sa spun ca am fost tratat ok, mai conteaza si alta chestie. Comportamentul tau cand te duci acolo. Trebuie sa le impui respect si-l vei avea, cred ca, conteaza de la un om la altul cum se comporta si ei. Mai trebuie luat in calcul inca un lucru, acolo lucreaza romani, asta e, inca nu sunteti obisnuiti cu ideea?

Pot sa zic ca eu, una peste alta, cu toate necazurile care mi le-au facut, pana la urma totul a iesit bine si au avut bun simt comercial si si-au respectat blazonul. Nu am nicio combinatie cu nimeni, nici cu AB, nici cu Romulus nici cu altcineva si zic ca ar fi bine sa ne pastram capetele pe umeri si sa ne limitam la a fi obiectivi. Cu siguranta ca sunt multi dintre voi care au patit si lucruri mai putin pozitive la AB, scrieti ce ati patit voi personal si gata, nu se merita de dragul discutiei sa aruncam cu noroi, fie si daca vorbim de BMW Romania, sta in puterea noastra sa-i facem sa se comporte civilizat.

Atat am avut de zis si nu vreau sa intru in dialog cu nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Atat am avut de zis si nu vreau sa intru in dialog cu nimeni.

299481[/snapback]

Cam ciudat sa doresti asa ceva pe un forum...

 

On-topic:

Eu am avut urmatoarea problema cu AB. Am fost pe la sfarsitul anului trecut cand aveam o bucata de catalizator rupta care infundase evacurea stanga. Simptomele erau urmatorele:

- masina nu se tura peste 4000 de ture

- consum exagerat de mare

- prindeam 80 la ora in cam un minut, un demaraj mai slab decat la Matiz

 

M-am dus la AB, mi-au pus masina pe tester si mi-au zis ca e de la injectoare, insa fara sa faca vreun test de injectoare...I-am intrebat de ce nu vor sa testeze care dintre injectoare e de vina si au zis ca la o masina care are atatia ani are sigur toate injectoarele duse :blink:

Apoi m-am dus la Filaret unde au incercat sa-mi aplice acelasi tratament cu injectoarele spunandu-mi ca ei o iau treptat, intai injectoarele, apoi debitmetru, sonde lambda :) Mi s-a parut intr-adevar culmea nesimtirii...

 

Filaretul chiar m-a dezgustat. Cand bagi masina in service trebuie sa semnezi un fel de contract pe care scrie in subsol ca piesele schimbate raman la ei.

 

Am rezolvat problema la alt service neautorizat BMW unde mi-au schimbat catalizatorul de pe partea stanga si sondele lambda.

Mentionez ca si acum, dupa circa 25 000 de km, circul cu aceleasi injectoare si masina merge perfect.

De atunci am evitat reprezentanta si service-ul Filaret...

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

conteaza de la un om la altul cum se comporta si ei

299481[/snapback]

Cand ai un contact direct (si nu numai) cu clientii ii tratezi pe toti la fel, nu conteaza ca unul e mai avut, altul mai sarac, altul mai urat sau mai frumos, sau e vecinul tau de bloc si crezi ca asta iti permite sa ii vorbesti la pertu, eventual ii vorbesti la pertu cand va nimeriti amandoi la buticul din coltul blocului.

Link to comment
Share on other sites

Eu... parca am mai spus .. am fost cu masina pentru unghiuri de fuga si o diagnoza ca atunci cand se incalzea motorul nu mai mergea nimic in bord: vitezometru, consumul instant si statea becul de la DSC aprins.

 

Cand vin in tzara, o duc la filaret la aceiasi diagnoza.

Daca au gresit, au festelit-o. Ii dau in judecata!

Si asha am cativa prieteni care sunt avocati si nu au ce sa faca!

Din cauza asta am plecat afara fara masina!!! :blink:

 

Recunosc ca am fost cu pile si m-au bagat peste rand .. dar .. asemenea lipsa de profesionalism eu nu am vazut in viata mea.

Dupa ce ca am stat cateva ore cu masina... (1/2 zi) mi-au facut unghiul de fuga doar pe spate ca pe fatza nu au putut sa scoata nu stiu ce bielete .. care puteau fi pur si simplu taiate (am aflat dupa) si nici nu costau extraordinar de mult.

Cand le-am zis sa le taie sa le schimbe, au zis sa vin saptamana viitoare!

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca acum toti trebuie sa ne refulam aici toate neajunsurile cu AB sau alti dealeri.ati avut o experienta neplacuta cu un dealer schimbati service-ul si asta o sa o simta ei in timp sau si mai corect ar fi sa faceti plingeri la ei direct eu unul asa am facut desi am masina mai veche ma tratau de sus dupa ce am facut plingere au inceput sa se poarte cu manusi dar de trecut pe la ei nu am mai fost.
Link to comment
Share on other sites

Singura problema ca ce se intampla aici nu e critica si e departe de a fi asociat cu "constructiv".

 

Ca sa fac o paralela... Nu poti scuipa pe cineva in fata si pe urma sa sustii ca totul a fost o critica constructiva. Ca sa fie critica si chiar mai rau, constructiva, trebuie sa aiba anumite caracteristici...

Link to comment
Share on other sites

Eu va doresc sa nu vi se intersecteze "apele" cu Forum Auto, dealerul Volvo. Am niste povesti de groaza de acolo, de vi se va ridica paru' pe ceafa... :blink:

 

Asta ca sa nu credeti ca Dumnezeu are ceva cu voi si v-a dat pe cap AB-ul...

Link to comment
Share on other sites

Singura problema ca ce se intampla aici nu e critica si e departe de a fi asociat cu "constructiv".

 

Ca sa fac o paralela... Nu poti scuipa pe cineva in fata si pe urma sa sustii ca totul a fost o critica constructiva. Ca sa fie critica si chiar mai rau, constructiva, trebuie sa aiba anumite caracteristici...

299531[/snapback]

 

Eu ma refeream exclusiv la postul meu.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Eu ma refeream exclusiv la postul meu.

299537[/snapback]

 

Mi-a scapat orice fel de cricica constructiva in topicul asta.

 

@MuadDib: fiecare are experiente proaste in service prin Romania. Eu pot sa-ti spun de la prima mana de cum functioneaza Nissan si VW. Din experienta mea, totusi BMW este de departe cel mai premium, chiar si comparat cu experienta mea in service-uri BMW din strainatate.

Link to comment
Share on other sites

Mi-a scapat orice fel de cricica constructiva in topicul asta.

 

@MuadDib: fiecare are experiente proaste in service prin Romania. Eu pot sa-ti spun de la prima mana de cum functioneaza Nissan si VW. Din experienta mea, totusi BMW este de departe cel mai premium, chiar si comparat cu experienta mea in service-uri BMW din strainatate.

299541[/snapback]

 

Service Nissan:

Venit in Romania cu una bucata Nissan. Mers la Badsi Nissan. Fara programare fara nimic. Dialog:

- Vreau si eu o testare completa a masinii. Abia am cumparat-o.

- Luati loc va rog. In 10 minute se va ocupa de dvs un consultant.

Dupa 5 minute, un consultant ma ia si ma duce in service cu masina. Chiar ma roaga sa raman langa masina sa mai dialoghez cu inginerul de service si mecanicii. Pe masura ce testau si verificau, intreb diverse, mi se raspunde prompt, la obiect si foarte competent. Primesc sfaturi amanuntite si foarte pe larg.

Dupa 20 de minute de testat complet masina, vine si consultantul cu istoricul complet al masinii. Ne conversam trei oameni, inginerul, consultantul si eu. Nici o problema, mi se remediaza o defectiune a plafonierei (trei tablite mici nu mai faceau contact ca lumea, singura defectiune a masinii). Mi se spune ca momentan, la doar 3.000 km de la ultima revizie I si 18.000 km de la revizia 2 nu trebuie facut absolut nimic, poate cel mult sa schimbam filtrul de aer peste vreo 7.000 km pentru ca totusi traim in Romania unde este foarte mult praf. Si asta doar dupa ce-l verificam si vedem daca e nevoie sau nu.

Intreb cat am de platit. Cand veniti in birouri va facem calculul. Incerc sa-i strecor niste bani inginerului de service si mecanicului. Fug ca disperatii de mine si-mi spun sa nu mai fac asa ceva. Prima data acolo, e de inteles. Dar se supara daca mai incerc vreodata sa ii mituiesc. Le multumesc si le strang mana. Intru la consultant iar. Toate operatiunile si discutia au durat 30 minute. Sunt tarifat cu 25 minute, aproximativ 17 euro cu tva. Intreb consultantul daca am nimerit un moment mai liber sau asa e mereu. Mi se spune ca totusi e bine sa sun cu o zi inainte alta data. Nu ca n-ar fi ok sa vin direct, dar decat sa stau vreo ora pe acolo asteptand, sa sun cu o zi inainte.

Plec si fluier. Primisem factura si chitanta, impreuna cu o hartie pe care scria tot ce se verificase si ce se facuse in service, un mini manual in romana cum si ce sa fiu atent la masina, plus un caiet de service nou noutz in romana pentru viitoarele revizii. Nu ca nu s-ar putea folosi cel nemtesc care-l aveam. Erau identice. Doar ca aici pe cel romanesc se treceau si eventuale verificari cu absolut toate detaliile.

Any questions, guys?

 

Eu va doresc sa nu vi se intersecteze "apele" cu Forum Auto, dealerul Volvo. Am niste povesti de groaza de acolo, de vi se va ridica paru' pe ceafa...  :blink:

 

Asta ca sa nu credeti ca Dumnezeu are ceva cu voi si v-a dat pe cap AB-ul...

299536[/snapback]

E o problema mai veche acolo, dar se poate vorbi cu Lavinia Huidan si sunt sigur ca atunci cand va afla despre probleme, cineva de la service va zbura. Give me a call. We can work it out. It's not AB there...

Edited by Apple
Link to comment
Share on other sites

Mi-a scapat orice fel de cricica constructiva in topicul asta.

299541[/snapback]

 

e frustrant sa platesti niste servicii premium, si sa primesti in schimb servicii "non premium", asta ca sa ma exprim intr-un mod civilizat. cand platesti ora de manopera cat e la bavaria, te astepti ca totul sa mearga ca pe roate. atunci cand platesti servicii premium, te astepti ca EI sa te inteleaga pe tine, nu sa le gasesti tu scuza pt lacunele din sistem. si asta nu e mentalitate romaneasca... asa se intampla si dincolo. peste tot in lume, unde sunt costuri mari, sunt si pretentii mari. de aici vine si frustrarea, din cauza asta, nici nu vei gasi vreo critica constructiva..... parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Unii ati luat-o pe margine. Am vazut ca sunt si vorbe "bune" spuse despre AB... mai sunt cateva zile si ridic masina. Multumesc oricum ca ne-ati impartasit pataniile.... daca nu o sa fie ok..probabil ca o sa fac in asa fel incat sa fie ok pana la urma... momentan prefer sa ma abtin si sa vad ce ridic de acolo... per total sunt destul de sictirit de AB si nu cred ca ma mai intorc acolo decat daca iese totul perfect.

 

o seara buna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.