Jump to content

De ce "fuge" lumea de break?


Recommended Posts

nu e drept sa comparati de acelasi motor de generatii diferite( e34--e39--e60) fiindca au randamente diferite. la cele noi e mai mare

calin sa fii cuminte ca am postat in acelasi timp.

 

in romania lumea fuge de break fiindca nu-i place lui vecinu.

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

 

 

ce poti sa ai de carat??? ca mai cari o masina de spalat odata la 5 ani da recunosc intra in touring si in sedan nu.dar nu car masini de spalat si televizoare zilnic.

 

Se vede ca nu faci excursii in natura cu cortul mai lungi de 2 zile :p

Plus, nu prea cumperi en-gros de la super-marketuri.....plus daca ai avea un job de curierat colete ai cam fi mort cu berlina.....de ex unchiumeu cu E60 face curierat cu medicamente, de aceea a avut intotdeauna de cand face asta numai touring, E34 TDS, pe urma 530d E39 si acuma tot 530 dar E60.....

 

 

in romania lumea fuge de break fiindca nu-i place lui vecinu.

 

Cel mai adevarat argument! :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

eu inteleg nevoia de spatiu, dar atata timp cat nu umplii portbagajul pana la plafon, ci il umplii pana la jumate si tragi husa aia deasupra e ca si cum ai avea un sedan.singurul avantaj e cand vrei sa cari ceva voluminos. dar asta se intampla foarte rar, avand in vedere ca nu cari asa ceva in fiecare zi, ci maxim odata sau de 2 ori pe an.deci sa cumperi o masina cu ditamai portbagajul doar sa-l folosesti la adevarata capacitate odata sau de 2 ori pe an mi se pare aiurea, poti plati un taxi marfa cand ai de carat ceva.
Link to comment
Share on other sites

Daca as lua un touring, ar fi din cauza ca unele modele arata mai bine decat varianta sedan.Ex . E60, nu ma incanta cum arata dar ii sta mai bine touring. A4 la fel, Crysler 300 C la fel.....

 

da recunosc, 300c arata super bine in varianta touring, ala l-as cumpara si eu dar ca si tine doar pt look

Link to comment
Share on other sites

da recunosc, 300c arata super bine in varianta touring, ala l-as cumpara si eu dar ca si tine doar pt look

Normal. Iar cand vine vorba de carat depinde daca vrei sa o faci sau nu . Poti cara si cu sedanul acelasi volum sau greutate. Chiar si in touring , nu poti baga o bicicleta fara a rabata scaune sau sa renunti la cel putin un pasager de pe locurile din spate.Cat despre greutate si autoleveling, mai mult e moft. Am mers cu sedanu' 2000 km cu 300-350 kg pe el si doar a trebuit sa schimb o pozitie la rotita de reglaj faruri.Ca si avantaj, touring este mai ieftin.

Nu sunt anti-touring dar nici un mare fan. As face compromisul la unele modele pt. look

Edited by blitzu
Link to comment
Share on other sites

 

in romania lumea fuge de break fiindca nu-i place lui vecinu.

 

Mare dreptate ai...am avut 745i inainte de e61 si l-am gasit zgariat cu cheia la modul grav de 3 ori = revopsot de 3 ori! Asta de un an de cand am luat-o n-are o zgarietura...ce-i drept pe capota am 2 pisici de paza zi de zi. Probabil le place modelul asta si mai ales :D culoarea!!! :D

Link to comment
Share on other sites

in Bucuresti un 3.0d consuma aproape identic cu un 525d, de 520d nu vb pentru ca nu stiu dar pentru greutatea masinii nu cred ca scade mult.

Si afara daca nu te grabesti, avand poate si 5 oameni in masina (mai bine zis cu masina incarcata) o sa ai surpriza sa iti consume mai putin decat un motor mic, eu unu am ramas suprins sa merg la munte cu masina burdusita de oameni si bagaje si sa imi consume in medie 6.3 (consum calculat la pompa), asta in conditii de iarna cu zapada si polei (nu ma grabeam pentru ca nu aveam cele mai bune cauciucuri pe masina).

Link to comment
Share on other sites

Intr`o tara saraca cu preturi mari la combustibil,este si normal sa se vb numai despre consum,chiar in orice context!:))

 

Dar, pentru consumuri, este un alt topic! Consumul NU e un factor care sa "alunge" cumpaartorii; un sedan consuma la fel cu un touring (la aceeasi motorizare, fireste)

Link to comment
Share on other sites

Dar, pentru consumuri, este un alt topic! Consumul NU e un factor care sa "alunge" cumpaartorii; un sedan consuma la fel cu un touring (la aceeasi motorizare, fireste)

 

Nu chiar, dar e irelevant, si ar fi chiar o ineptie sa alegi de ex berlina 525tds sa zicem, pt consumul ei mai mic cu 300ml/100km in oras....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salut!

 

Numele meu este Florin si sunt ( o sa fiu :D ) fericitul conducator al unui BMW 316d touring. Masina urmeaza sa fie livrata de catre BMW Baneasa. E masina de serviciu cumparata la super promitie. Masina vine echipata cu faruri bi xenon, clima automata, jante aliaj 225/16, volan sport cu comenzi, senzori de ploaie si lumina, pachetul de lumini, oglinda interioara antiorbire ...

 

 

Am citit topicul cu pareri pro si contra. Sunt familist urmeaza un bebe iar pana acum am condus o Skoda Octavia 2 cu 1,9 TDI care avea impresionantul portbagaj de 560 l fata de 460 l cat are BMW ul touring.

 

Astept sa imi ziceti ceva pareri despre masina in general.

Edited by Florin Dragusin
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pt achizitie, un touring, la capitoul portbagaj sau spatiu util nu se compara cu altceva, bine, poate cun un SUV , :D. O sa fie putin cam dificil pana te obisnuiesti cu dimensiunile, dar daca ai ptina orientare in spatiu o sa fie perfect. Sa o stapanesti sanatos, conduci cu placere si ai sa vezi ca porbagajul ala e mai mult ca perfect pt carucior sau landou :)
Link to comment
Share on other sites

S-o stapanesti sanatos, sa o codnuci fara evenimente!, Peste 2 - 3 ani, cand o sa-mi iau si eu o masina mai noua, o sa fie touring 99%! spatiu mai mare, pt mine design mai frumos, (berlina e clar mai sportiva la aspect exterior), dar fiecare cu parerea lui.! si cu utilitatile lui!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.