Jump to content

De ce "fuge" lumea de break?


Recommended Posts

Singurul dezavantaj pe care il vad la break este ca sunt un pic mai zgomotoase. In rest sunt unele care arata mai bine ca un sedan.

 

Ca si SUV-urile pana la urma... asta am observat si eu acum de cand cu Cayenne-ul... auzi tot ce ai prin portbagaj si asta ma enerveaza.

 

Apoi, mie spre exemplu imi plac mai mult touring-urile e46 si e90, mai mult decat varianta sedan. Iar de la AUDI imi plac la nebunie touring-urile, cel putin actualul A6 Avant.

 

daca ai suspensia mai tare dupa ceva km o sa mai zdrangane si cate una alta :)

nu ma intreba de unde stiu ca masina cu hayon am doar :lol:

Link to comment
Share on other sites

De ce "fuge" lumea de break?

Un break nu are decat un singur avantaj practic, acela de a avea un portbagaj marit. Mai departe la nivel de design este evident ca "form follows function" iar efectul vizual este cel putin urat desi as fi tentat sa spun chiar hidos in unele cazuri. Aceasta uratenie vine tocmai din faptul ca un break prezinta o disproportie flagranta intre capota motorului si restul masinii. Nu mai discut de senzatia totala de nesportivitate care o denota un break desi in cazul BMW-urilor tocmai asta ar trebui sa fie farmecul marcii, aparenta sportiva. Indraznesc sa merg mai departe si sa-mi spun parerea personala cum ca un BMW break este ca un BMW "castrat" :) care si-a pierdut demult agilitatea, tineretea si spiritul liber. Chiar daca are sub capota un M5 sau mai stiu eu ce motor grav, parca totusi da senzatia de lenes si de greoi.

Acum sa nu ma judecati gresit, dupa parerea mea sunt doua categorii de posesori de break - Prima categorie sunt cei care intradevar au nevoie de latura practica a unei astfel de masini. Ii inteleg perfect daca stilul de viata/job-ul le impune o astfel de masina din considerente utilitare. Este ok daca ai caine sau familie sa ai un break.... dar nu este ok sa iti cumperi un break daca nu iti foloseste in majoritatea timpului, doar din principiul ca poate cine stie, odata si odata o sa ai de carat aragazul sau porcul de la tara. Deja aici ajungem la a doua categorie de posesori de break, cei care sunt lipsiti de stil si nu au nici o treaba cu estetica (asta ca sa o spun pe un ton diplomat) :lol:

 

Apropo, ca o paranteza, in mod normal nu as preciza astfel de informatii dar am vazut ca pe aici se mai intreaba ce fel de masina ai... :)

La mine in familie avem si un break dar care intradevar isi serveste strict scopul si este folosit destul de rar. Pentru uzul zilnic avem un Opel Astra GTC diesel. Dar pentru ocazii speciale si pentru "placerea de a conduce" nu putea fi decat un BMW roadster... doar asta e hazul marcii, sa te bucuri de el si sa fie placut, nu sa cari barabule cu el. :)

Link to comment
Share on other sites

De ce "fuge" lumea de break?

Un break nu are decat un singur avantaj practic, acela de a avea un portbagaj marit. Mai departe la nivel de design este evident ca "form follows function" iar efectul vizual este cel putin urat desi as fi tentat sa spun chiar hidos in unele cazuri. Aceasta uratenie vine tocmai din faptul ca un break prezinta o disproportie flagranta intre capota motorului si restul masinii. Nu mai discut de senzatia totala de nesportivitate care o denota un break desi in cazul BMW-urilor tocmai asta ar trebui sa fie farmecul marcii, aparenta sportiva. Indraznesc sa merg mai departe si sa-mi spun parerea personala cum ca un BMW break este ca un BMW "castrat" :) care si-a pierdut demult agilitatea, tineretea si spiritul liber. Chiar daca are sub capota un M5 sau mai stiu eu ce motor grav, parca totusi da senzatia de lenes si de greoi.

Acum sa nu ma judecati gresit, dupa parerea mea sunt doua categorii de posesori de break - Prima categorie sunt cei care intradevar au nevoie de latura practica a unei astfel de masini. Ii inteleg perfect daca stilul de viata/job-ul le impune o astfel de masina din considerente utilitare. Este ok daca ai caine sau familie sa ai un break.... dar nu este ok sa iti cumperi un break daca nu iti foloseste in majoritatea timpului, doar din principiul ca poate cine stie, odata si odata o sa ai de carat aragazul sau porcul de la tara. Deja aici ajungem la a doua categorie de posesori de break, cei care sunt lipsiti de stil si nu au nici o treaba cu estetica (asta ca sa o spun pe un ton diplomat) :lol:

 

Apropo, ca o paranteza, in mod normal nu as preciza astfel de informatii dar am vazut ca pe aici se mai intreaba ce fel de masina ai... :)

La mine in familie avem si un break dar care intradevar isi serveste strict scopul si este folosit destul de rar. Pentru uzul zilnic avem un Opel Astra GTC diesel. Dar pentru ocazii speciale si pentru "placerea de a conduce" nu putea fi decat un BMW roadster... doar asta e hazul marcii, sa te bucuri de el si sa fie placut, nu sa cari barabule cu el. :)

Asta cu bmw castrat nu o voi putea intelege niciodata.

Gusturile nu se discuta...fiecare isi cumpara ce vrea,sunt masini kombi mai frumoase decat sedan-uri,gen bmw generatia 2005-2---

Link to comment
Share on other sites

Altu care vine si pune in categorii detinatorii de touring. Eu unde ma incadrez domnule?

Ca in nici un caz in niciuna din categoriile alea...

 

Sa zic si eu ca cei ce aleg coupe sunt ori niste frustrati care vor sa arate ca sunt ceva cand defapt sunt nimic, ori cei ce vor sa arate ce tari sunt ei ca si-au permis un coupe si nu-s fraieri ca cei cu sedan si touring,dau si bine la pitipoance?

Nu, nu zic asta. Nu e frumos, fiecare cu treaba lui.

Insa sunt destui care nu pot dormi noaptea de cei cu touring.

De parca mi s-ar rupe mie fizic, sau celorlalti detinatori de touring, de parerea voastra.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

De ce "fuge" lumea de break?

Un break nu are decat un singur avantaj practic, acela de a avea un portbagaj marit. Mai departe la nivel de design este evident ca "form follows function" iar efectul vizual este cel putin urat desi as fi tentat sa spun chiar hidos in unele cazuri. Aceasta uratenie vine tocmai din faptul ca un break prezinta o disproportie flagranta intre capota motorului si restul masinii. Nu mai discut de senzatia totala de nesportivitate care o denota un break desi in cazul BMW-urilor tocmai asta ar trebui sa fie farmecul marcii, aparenta sportiva. Indraznesc sa merg mai departe si sa-mi spun parerea personala cum ca un BMW break este ca un BMW "castrat" :) care si-a pierdut demult agilitatea, tineretea si spiritul liber. Chiar daca are sub capota un M5 sau mai stiu eu ce motor grav, parca totusi da senzatia de lenes si de greoi.

Acum sa nu ma judecati gresit, dupa parerea mea sunt doua categorii de posesori de break - Prima categorie sunt cei care intradevar au nevoie de latura practica a unei astfel de masini. Ii inteleg perfect daca stilul de viata/job-ul le impune o astfel de masina din considerente utilitare. Este ok daca ai caine sau familie sa ai un break.... dar nu este ok sa iti cumperi un break daca nu iti foloseste in majoritatea timpului, doar din principiul ca poate cine stie, odata si odata o sa ai de carat aragazul sau porcul de la tara. Deja aici ajungem la a doua categorie de posesori de break, cei care sunt lipsiti de stil si nu au nici o treaba cu estetica (asta ca sa o spun pe un ton diplomat) :lol:

 

Apropo, ca o paranteza, in mod normal nu as preciza astfel de informatii dar am vazut ca pe aici se mai intreaba ce fel de masina ai... :)

La mine in familie avem si un break dar care intradevar isi serveste strict scopul si este folosit destul de rar. Pentru uzul zilnic avem un Opel Astra GTC diesel. Dar pentru ocazii speciale si pentru "placerea de a conduce" nu putea fi decat un BMW roadster... doar asta e hazul marcii, sa te bucuri de el si sa fie placut, nu sa cari barabule cu el. :)

Nu cred ca exista nici-o categorie de posesori de break,pur si simplu e o caroserie ca si sedan-ul ca si coupe-ul si asa mai departe...

Iar tu domnule ai face bine sa nu mai imparti posesorii de break pe cateogorii.

De exemplu cei care au z3 sunt oameni complexati ca nu au femei si de aia apeleaza la un aspirator...nu cred ca iti pica bine asa e?Crede-ma ca touring-ul meu poate avea mai multe femei decat z3 tau...avand in vedere ca am mai multe locuri decat tine si dispun de un portbagaj pe masura,posesorii de touring de pe acest forum si nu numai nu cred ca te-au enervat sau jignit atat de tare incat sa ii pui pe categorii.

Probabil ai mentalitatea asta romaneasca de prost gust gen:Daca am eu masina kombi nu se uita nimeni la mine,dar daca am un coupe dau gata toate femeile...ai mare dreptate dar toate alea care urca in coupe sunt tarfe...daca ti-as spune asta te-ai enerva pe mine nu?...

Edited by touring_boy
Link to comment
Share on other sites

Nu o sã ÎnÞeleg niciodatã de ce Îi intereseazã pe unii oameni atât de mult de ceea ce fac sau Îsi cumpãrã cei din jurul lor.

 

Hai sĂŁ facem un studiu, de ce Âşi-a luat nu Âştiu cine break, de ce Âşi-a luat coupe..

Ce aberaĂžii!

 

Fiecare κi ia ce doreºte pânã la urmã.

Link to comment
Share on other sites

Exact aceeasi batalie prosteasca ca si la motorizari. Unul are 316 si celalalt 325. Cel cu 316 nu conteaza e prea slab. Huhh? Asa si aici cu touringul. Eu unul am coupe dar imi place si touringul si sedanul si cabrioletul la fel de mult. Si compactul are farmecul lui la o adica. Dar preferam sa ne dam picioare'n fund degeaba. E sportiv si un touring asta e clar. Si e si frumos.
Link to comment
Share on other sites

In Romania daca nu ai motorul de cel putin 3000cmc esti prost vazut

un 316d se adreseaza unui segment de oameni cum si 335i se adreseaza unui alt segment.

Dar la noi trebuie sa ai 335i in fata blocului nu conteaza daca mergi sau nu cu el

Eu cred ca nemtii stiu ce fac.

Dupa mine un 316d e ideal pe distante scurte si in oras dar si in Romania ajunge un 316d,iti iei 335i daca faci 2000km luna

scuze de off-topic dar ma luat valul...

Touring-ul e la fel de frumos precum un sedan.

Link to comment
Share on other sites

Lumea fuge de touring pentru ca toti aleg masina cat mai de fite. Putini sunt cei care cauta o masina pentru nevoile lor. Majoritatea isi iau masina sa mearga pana la mall (la agatat), la mare vara(tot dupa femei), si la gratare sa o bage pe coclauri unde rup toate tiganiile de bari tip ///M luate din targ. Putini sunt cei care se uita la partea practica a masinii. Nu de putine ori am vazut decapotabile cu 3 oameni facuti pachet in spate dar cu ochelari de soare (seara prin centru) si muzica tare. Important este sa dea bine. Isi iau E36 cu suspensie sport desii in satul lor nu au avut niciodata asfalt dar asta nu ii retine sa o forjeze ca la balamuc.

Parerea mea este ca un touring ingrijit cu niste jante frumoase pote arata la fel de bine ca un sedan.

Link to comment
Share on other sites

Da ai drepate dar noi nu putem schimba gandirea romanilor.

80% din populatia Romaniei se gandeste la ceva in gen:Cum sa arat mai bine pe sosea,cum sa il fac pe ala,ce cocalar ii ala cu touring ca nu agata nimic si chestii de astea.

OFF-TOPIC:Un barbat adevarat cucereste o femeie frumoasa fara masina...si cu asta am TERMINAT

precizez ca am un bmw touring si ma simt bine in el.

 

A aparut 316d dar nu la noi,si are un consum impresionant de doar 4.5l

http://www.bmw.de/de/de/general/configurat...nfigurator.html

 

Cu hitlerista nu ma prea am dar stiam de 316d. Nu credeam sa apara asa de repede. Au facut-o si pe asta. :)

Pai nemtii se gandesc la un consum cat mai mic fata de noi,doritorii de motoare de peste 5.000cmc

Link to comment
Share on other sites

eu stiam ca numai o categorie de romani parcheaza astfel.... :) Mai era una cu un x3, parcat pe 2 locuri sau la handicapati... era printr-o parcare in Canada, sa fi fost tot un roman ? :lol:

 

Da, o categorie de romani parcheaza, insa nu niste hoti nenorociti. :D

 

Eu am parcat X3-ul pe doua locuri si era in Canada.Tot e bine ca nu fur...

Acum ai aflat tot ce vrei sa stii.

 

 

ps

 

Vad de te roade rau unde lucrez si cine sunt, de ai inceput sa pui intrebari peste tot. :)

Atata te duce capul ala, atata faci.Vezi ca s-au mai interesat unii de mine, unul a ajuns la can-can, unul a ajuns sa cerseasca intr-o tara si de celalalt nu mai zic nimic, se pare ca D-zeu este sus. :)

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Am gasit si o poza.Ma duceam cu frigiderul la reparat si ma ratacisem. :)

 

Hai ca ai pus-o ca romanii acolo :lol:))

 

Pai nu mai aveam unde sa o parchez si chiar nu stiam pe unde sa o iau. :)

 

 

Nu o sã ÎnÞeleg niciodatã de ce Îi intereseazã pe unii oameni atât de mult de ceea ce fac sau Îsi cumpãrã cei din jurul lor.

 

Hai sĂŁ facem un studiu, de ce Âşi-a luat nu Âştiu cine break, de ce Âşi-a luat coupe..

Ce aberaĂžii!

 

Pai cum?Trebuie sa stie ei tot.Ce masina are ala, da de ce are break, dar de ce e nevasta-sa blonda, dar de ce a parcat acolo,...

Nu trebuie sa te mire, este plin de oameni de proasta factura. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.