Jump to content

De ce "fuge" lumea de break?


Recommended Posts

Guest poleposition

o chestie de-mi amintesc acum... plecam la predeal cu trafic2k acum ceva vreme... pe DN, ma tot agita unu cu un RS6 (touring), pai ne-am tras frate pana mi-a crescut temperatura la ulei :) . Eu eram cu M6-le.

 

Ne-am ars asa multi km, la un moment dat am oprit langa asta cu audi si am aflat ca are 750 de cai (ceva tuning am inteles)... :lol: acum, nu stiu daca batea campii, insa eu cu M6 in blana si asta disparea de-mi sareau fulgii (pe linie dreapta)... ce il luam, pe depasiri si viraje (si asta fortat), in linie dreapta insa, ma lasa in spate si ma lasa grav.(bine, nu grav, dar ma lasa :) )

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

o chestie de-mi amintesc acum... plecam la predeal cu trafic2k acum ceva vreme... pe DN, ma tot agita unu cu un RS6 (touring), pai ne-am tras frate pana mi-a crescut temperatura la ulei :) . Eu eram cu M6-le.

 

Ne-am ars asa multi km, la un moment dat am oprit langa asta cu audi si am aflat ca are 750 de cai (ceva tuning am inteles)... :lol: acum, nu stiu daca batea campii, insa eu cu M6 in blana si asta disparea de-mi sareau fulgii (pe linie dreapta)... ce il luam, pe depasiri si viraje (si asta fortat), in linie dreapta insa, ma lasa in spate si ma lasa grav.(bine, nu grav, dar ma lasa :) )

 

 

Nu se pune ca era tunat:))))eu nu ma mai joc asa!

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce te-ai logat pe bmwclub,totdeauna ti cu audi.

Audi masina super tare,frumoasa asa si asa...dar de bmw nu zici nimic.

putin mai incolo ii audi forum dai un click :)

Audi ii o masina de copii rasi pe cap sincer.

Bmw e mult peste jafu` ala numit audi.

 

m-am logat, pentru ca sunt fan bmw, nu fanatic.

 

Mie in primul rand imi plac masinile.Si bmw s-a dovedit a fi una dintre cele mai bune, pt MINE,dar asta nu ma opreste sa recunosc ca audi arata superb.Si in plus mai nou fabrica si motoare calumea.Sa spui ca Audi e o masina pt copii rasi in cap mi se pare...deplasat.tie iti place numai bmw si atat?

 

daca imi place cum arata SI audi trebuie sa ma inscriu la ei pe forum? Imi place mult si ferrari .. astia oare au forum?? si porsche imi place, trebuie sa le caut forumurile neaparat.dar oare daca acolo scriu ceva de bmw ma trimit inapoi aici? am plecat touring_boy , sunt pe forumul ferrari le fac in ciuda cu consumul de la bmw care e mult mai mic, cred ca o sa moara fraeerii de ciudaaaaaaaaaa :)

 

@szabo dinu ,bmw spartan? :lol: tu ti-ai luat e39-le pt stilul sau spartan? hai ca asta e buna.

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

o chestie de-mi amintesc acum... plecam la predeal cu trafic2k acum ceva vreme... pe DN, ma tot agita unu cu un RS6 (touring), pai ne-am tras frate pana mi-a crescut temperatura la ulei :lol: . Eu eram cu M6-le.

 

Ne-am ars asa multi km, la un moment dat am oprit langa asta cu audi si am aflat ca are 750 de cai (ceva tuning am inteles)... :) acum, nu stiu daca batea campii, insa eu cu M6 in blana si asta disparea de-mi sareau fulgii (pe linie dreapta)... ce il luam, pe depasiri si viraje (si asta fortat), in linie dreapta insa, ma lasa in spate si ma lasa grav.(bine, nu grav, dar ma lasa :) )

Unde ai avut tu drumuri incat sa iti creasca temperatura la ulei?

sunt pe bmwclub dar se pare ca se transforma incet incet in audiforum voi incontinuu laudati audi-ul.

 

Eu nu inteleg de ce te-ai logat pe bmwclub,totdeauna ti cu audi.

Audi masina super tare,frumoasa asa si asa...dar de bmw nu zici nimic.

putin mai incolo ii audi forum dai un click :D

Audi ii o masina de copii rasi pe cap sincer.

Bmw e mult peste jafu` ala numit audi.

 

m-am logat, pentru ca sunt fan bmw, nu fanatic.

 

Mie in primul rand imi plac masinile.Si bmw s-a dovedit a fi una dintre cele mai bune, pt MINE,dar asta nu ma opreste sa recunosc ca audi arata superb.Si in plus mai nou fabrica si motoare calumea.Sa spui ca Audi e o masina pt copii rasi in cap mi se pare...deplasat.tie iti place numai bmw si atat?

 

daca imi place cum arata SI audi trebuie sa ma inscriu la ei pe forum? Imi place mult si ferrari .. astia oare au forum?? si porsche imi place, trebuie sa le caut forumurile neaparat.dar oare daca acolo scriu ceva de bmw ma trimit inapoi aici? am plecat touring_boy , sunt pe forumul ferrari le fac in ciuda cu consumul de la bmw care e mult mai mic, cred ca o sa moara fraeerii de ciudaaaaaaaaaa :)

 

@szabo dinu ,bmw spartan? :) tu ti-ai luat e39-le pt stilul sau spartan? hai ca asta e buna.

Mult succes pe forumul ferarri.

Da mie imi place doar bmw.Pentru mine nu mai exista alta marca de masina decat bmw

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
o chestie de-mi amintesc acum... plecam la predeal cu trafic2k acum ceva vreme... pe DN, ma tot agita unu cu un RS6 (touring), pai ne-am tras frate pana mi-a crescut temperatura la ulei :) . Eu eram cu M6-le.

 

Ne-am ars asa multi km, la un moment dat am oprit langa asta cu audi si am aflat ca are 750 de cai (ceva tuning am inteles)... :) acum, nu stiu daca batea campii, insa eu cu M6 in blana si asta disparea de-mi sareau fulgii (pe linie dreapta)... ce il luam, pe depasiri si viraje (si asta fortat), in linie dreapta insa, ma lasa in spate si ma lasa grav.(bine, nu grav, dar ma lasa :) )

Unde ai avut tu drumuri incat sa iti creasca temperatura la ulei?

sunt pe bmwclub dar se pare ca se transforma incet incet in audiforum voi incontinuu laudati audi-ul.

 

stii tu in ce conditii creste temperatura la ulei, la un M6 ? ma indoiesc. :lol:

 

Dar te luminez eu: este normal sa creasca peste jumatate temperatura uleiului in anumite conditii de exploatare.

 

Nu vad care-i problema ta, bine, in afara de un fanatism evident. Este firesc sa respecti si alte brand-uri auto ce au dovedit performante notabile, atitudinea ta este profund fanatica... de stadion ca sa zic asa.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

o chestie de-mi amintesc acum... plecam la predeal cu trafic2k acum ceva vreme... pe DN, ma tot agita unu cu un RS6 (touring), pai ne-am tras frate pana mi-a crescut temperatura la ulei :) . Eu eram cu M6-le.

 

Ne-am ars asa multi km, la un moment dat am oprit langa asta cu audi si am aflat ca are 750 de cai (ceva tuning am inteles)... :) acum, nu stiu daca batea campii, insa eu cu M6 in blana si asta disparea de-mi sareau fulgii (pe linie dreapta)... ce il luam, pe depasiri si viraje (si asta fortat), in linie dreapta insa, ma lasa in spate si ma lasa grav.(bine, nu grav, dar ma lasa :) )

Unde ai avut tu drumuri incat sa iti creasca temperatura la ulei?

sunt pe bmwclub dar se pare ca se transforma incet incet in audiforum voi incontinuu laudati audi-ul.

 

stii tu in ce conditii creste temperatura la ulei, la un M6 ? ma indoiesc. :lol:

 

Dar te luminez eu: este normal sa creasca peste jumatate temperatura uleiului in anumite conditii de exploatare.

 

Nu vad care-i problema ta, bine, in afara de un fanatism evident. Este firesc sa respecti si alte brand-uri auto ce au dovedit performante notabile, atitudinea ta este profund fanatica... de stadion ca sa zic asa.

glumeam cu drumurile :D

Da eu respect alte marci dar nu respect audi-ul pentru ca se inspira si copiaza bmw-ul.

Tot respectul pentru Mercedes,Volvo,Saab...Fiat.

Link to comment
Share on other sites

Audi ii o masina de copii rasi pe cap sincer.

Bmw e mult peste jafu` ala numit audi.

 

aste e o tampenie, ce ai spus mai sus.

 

Si eu am avut audi, de ras pe cap insa m-am ras dupa ce am vandut-o :)

 

Nu stiu de unde enormitatile astea fanatice, "audi" e un jaf si alte idiotenii. Sunt curios cati din "criticii" astia diletanti, au condus sau macar urcat intr-un audi.

 

Vorbe aruncate asa la plesneala.

 

PS: adevarul e ca uitasem, romanii sunt experti in politica, fotbal si masini :lol:

 

 

Stii cum esti tu? Ca o femeie, nu suporti sa-ti zica barbatul ca mai exista femei frumoase, nu esti singura!!!!!!!!

Fara suparare.

 

+1, +1

 

nu inteleg care e problema daca eu sau altul prefera ca design Audi touring in detrimentul bmw? ce, faptul ca am bmw si sunt inscris aici pe forum inseamna ca trebuie sa port ochelari de cal. bai da unii dintre voi sunteti chiar penibili. voi in afara de comentarii noroioase mai stiti altceva? mai cititi o carte, mai conduceti si alte masini si dupa aia insiruiti aici experientele. reale nu imaginate.

Link to comment
Share on other sites

Audi ii o masina de copii rasi pe cap sincer.

Bmw e mult peste jafu` ala numit audi.

 

aste e o tampenie, ce ai spus mai sus.

 

Si eu am avut audi, de ras pe cap insa m-am ras dupa ce am vandut-o :)

 

Nu stiu de unde enormitatile astea fanatice, "audi" e un jaf si alte idiotenii. Sunt curios cati din "criticii" astia diletanti, au condus sau macar urcat intr-un audi.

 

Vorbe aruncate asa la plesneala.

 

PS: adevarul e ca uitasem, romanii sunt experti in politica, fotbal si masini :lol:

 

 

Stii cum esti tu? Ca o femeie, nu suporti sa-ti zica barbatul ca mai exista femei frumoase, nu esti singura!!!!!!!!

Fara suparare.

 

+1, +1

 

nu inteleg care e problema daca eu sau altul prefera ca design Audi touring in detrimentul bmw? ce, faptul ca am bmw si sunt inscris aici pe forum inseamna ca trebuie sa port ochelari de cal. bai da unii dintre voi sunteti chiar penibili. voi in afara de comentarii noroioase mai stiti altceva? mai cititi o carte, mai conduceti si alte masini si dupa aia insiruiti aici experientele. reale nu imaginate.

Am condus Audi a6,s6 3.0tdi,audi a4 modelul nou si nu am ramas impresionat deloc.Un Volvo sau Bmw nici nu se compara cu Audi.

Link to comment
Share on other sites

Imi aduc aminte de primele zile cand am hotarat sa-mi schimb masina si de cautarile indelungi pe net. De la bun inceput unul din criterii a fost sa fie mai spatioasa, mai mare, sa nu mai fiu nevoit sa renunt la anumite lucruri cand plec in concediu sau sa sun un prieten cand merg la cumparaturi...etc. Apoi mai aveam nevoie de o masina care sa ma poarte si prin oras si sa nu fiu nevoit sa ocup 2 locuri de parcare deci mi-a fost clar ca am nevoie de break. Am inceput cautarile si va spun cu sinceritate ca primul criteriu in cautarea unui break a fost designul, desigur vroiam masina nemteasca :lol: si secondat de sotia care le elimina dezaprobator si in limita bugetului am ajuns la un A6. Nici o clipa nu m-am gandit ca pot ajunge la un BMW, imi apareau scumpe, imposibil de intretinut, cu consum mare mare mare. Apoi mai era si vestita sentinta "nu e buna , are tractiune spate" :). La vremea respectiva aveam 2 prieteni posesori de e39 limuzina si povestindu-le de intentiile mele mi-au spus cu un zambet ..."de ce nu-ti iei BMW?" Le-am enumerat "dezavantajele" de mai sus si rand pe rand mi le-au demontat. Apoi am cautat pe net si-am descoperit forma deosebita a lui e39 touring, am vazut ca pretul e tot pe acolo, ba mai mult aveau si mai multe dotari, consumul la fel, cat despre tractiunea spate, stabilitatea si franele unui BMW ce sa mai vorbim ...numai de bine. Hotararea era luata deja BMW touring. Le-am spus si atunci am auzit prima data propozitia " nu-ti lua break ca o sa-l vinzi greu" :D Pai de ce ? Nu mai sunt oare oameni ca mine, care au nevoie de o masina buna, care vor sa simta "placerea de a conduce" dar in acelasi timp au nevoie si de spatiu ?? M-am gandit ca daca BMW fabrica asemenea masini inseamna ca exista piata. Acum ... dupa aproape 2 ani, cand ma gandesc ca in viitorul mai mult sau mai putin indepartat o sa fiu nevoit s-o schimb, incerc sa inteleg de ce "fuge" lumea de touring, de ce acest paradox" masina noua touring costa mai mult decat limuzina iar la second e invers ...de ce? Va intreb pe voi de exemplu cei care aveti seria 5 limuzina e asa de urat break-ul fata de 4 usi ?? E atat de diferita senzatia de placere atunci cand conduci cele 2 modele??? Eu unul am condus si variantele limuzina, ce-i drept mult mai puternice decat a mea, de asta mai mult ca sigur urmatoarea motorizare va fi mai mare DAR ...n-as putea spune ca m-am simtit altfel pt. ca era limuzina. Mi-ar parea rau sa fiu obligat ca din motivul revanzarii mai grele a touringului sa renunt la acest model. Sper c-am reusit sa ma exprim si astept parerile voastre despre touring in general si despre BMW Touring in special :D

 

Bafta :)

 

Mie mi se pare foarte avantajos , mai ales cand ai caine. + de asta gandeste-te la spatiul ala , ca poti sa-ti pui aparaturi fara sa te incomodeze, butoane , tot ce vrei , gratare, scaune pliabile, calculatoare.La modul cel mai serios , o masina spatioasa este avantajoasa in toate punctele de vedere :). Lumea fuge de bmw break pt ca sterge un pic din sportivitate. Te face mai "familist" iar multi nu vor asta. Iar cel mai mare avantaj este ca , rabatezi bancheta si faci nani daca ramai undeva in aglomeratie si putin iti pasa. Am dormit cand eram mai mic intr-o dacie break , stateam foarte lejer culcat , de atunci un break il vad ca pe o masina-casa :))

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

@touring_boy ai condus s6 si nu ai ramas impresionat?/

 

dar in schimb ai ramas impresionat de un volvo? si de un bmw 318d?? te cred pe cuvant :)

 

cati ani ai? 18?

Am ramas impresionat de volvo s80,consuma foarte putin la 205 cai sa stii

Ai condus vreodata un volvo s80?modelul nou

nici nu se compara cu tractorul ala de a6.

Edited by touring_boy
Link to comment
Share on other sites

Subiectul ma intereseaza - chiar daca n-am avut rabdare sa citesc chiar tot topicul - pt ca intentionez sa achizitionez o masina, sunt fan BMW (fost posesor de ~20 buc, acum am doar un nr cu BMW :-)) si, desi n-am copii si nici caine sau butic, am un hobby pt care as cam avea nevoie de un break cu carlig de remorca - asta ca masina sa poata fi folosita si zilnic de sotie, altfel m-as orienta spre un Vito, Caravelle or smth. (deocamdata folosesc un combi de la firma zi de zi si cu care ma duc si la curse). Cei care comercializeaza masini sh in Ro din cate stiu eu au criterii de cautare: berlina, 4 usi si vopsea metalizata, se pare ca asta se cere. motivele nu le cunosc si nu am sa le disec. cert este ca mi-ar placea sa gasesc si in Ro touringuri cu 2000 euro sub pretul berlinelor! Mai ales E60!! Vise deocamdata... Edited by john17
Link to comment
Share on other sites

pai care nevoie, norma... nevoia de spatiu, justifica de ce nu am luat seria 3 sedan ci seria 5 sedan, la posesorii de touring, tot nevoia de spatiu justifica de ce s-au oprit la touring si nu sedan...

Eu sunt exceptia de la regula, in afara de cateva plase de cumparaturi, vreun bax, 2 de suc, nu am pus niciodata altceva, nu am nevoie de spatiu, nu am nevoie deloc.

Pur si simplu imi place.

Link to comment
Share on other sites

Subiectul ma intereseaza - chiar daca n-am avut rabdare sa citesc chiar tot topicul - pt ca intentionez sa achizitionez o masina, sunt fan BMW (fost posesor de ~20 buc, acum am doar un nr cu BMW :-)) si, desi n-am copii si nici caine sau butic, am un hobby pt care as cam avea nevoie de un break cu carlig de remorca - asta ca masina sa poata fi folosita si zilnic de sotie, altfel m-as orienta spre un Vito, Caravelle or smth. (deocamdata folosesc un combi de la firma zi de zi si cu care ma duc si la curse). Cei care comercializeaza masini sh in Ro din cate stiu eu au criterii de cautare: berlina, 4 usi si vopsea metalizata, se pare ca asta se cere. motivele nu le cunosc si nu am sa le disec. cert este ca mi-ar placea sa gasesc si in Ro touringuri cu 2000 euro sub pretul berlinelor! Mai ales E60!! Vise deocamdata...

Lasa-le pe alea.Este un bmw 320d touring automat facelift albastru paket M navi mic,etc multe optiuni la 7700 pe vitan.

Aia este o afacere ce nu trebuie lasata. Chiar ma impresionat masinuta aia :) .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.