Jump to content

ma cam sperie consumul


Calinu

Recommended Posts

recent cumparat....sunt putin descumpanit de consum...ori nu afiseaza bine ori 15-16 in oras mi se pare mie cam mult...si Bistrita nu e Bucuresti ca si ingramadeala ma refer!! Se poate verifica daca consumul este normal la tester?Cum vi se pare?

301895[/snapback]

nu te mai stresa incearca sa te bucuri de masina, daca trage si simti ca este totul ok nu-ti mai face probleme.

la a mea obc arat maxim 6.5 dar media este undeva in jur de 8, este vorba de diesel in oras nu obtin consum sub 10 indiferent cat de economicos merg, asa ca ori de cate ori am ocazia ii dau blana.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

recent cumparat....sunt putin descumpanit de consum...ori nu afiseaza bine ori 15-16 in oras mi se pare mie cam mult...si Bistrita nu e Bucuresti ca si ingramadeala ma refer!! Se poate verifica daca consumul este normal la tester?Cum vi se pare?

301895[/snapback]

 

in jur de 14 in trafic in cursul saptamanii

12 weekend

Link to comment
Share on other sites

fa-i plinul,mergi cu ea 100-200km,ii faci plinul inapoi si vezi cati km ai parcurs si cat ai alimentat si iti iese exact cat consuma-eu am 318i si ia cam 11-12l in oras si 8 iese media in afara la pompa-de aia daca o vand pe asta o sa-mi iau 318 urmatorul model,pt ca e destul de aglomerat in orase ,mai ales cand e rece sau ploua,circula mai multi cu masinile si mai mult stai decat mergi.

301911[/snapback]

Cam asta e consumu` si la mine.Nu e mic.Totusi zic ca e oarecum rezonabil... :blink:

Link to comment
Share on other sites

recent cumparat....sunt putin descumpanit de consum...ori nu afiseaza bine ori 15-16 in oras mi se pare mie cam mult...si Bistrita nu e Bucuresti ca si ingramadeala ma refer!! Se poate verifica daca consumul este normal la tester?Cum vi se pare?

301895[/snapback]

E normal si al meu consuma 15% in oras mers normal. Consumul de pe OBC este de 13,4-14,8 si al meu are cutie manuala; din cate-mi aduc aminte al tau are cutie automata :blink: sau... ma insel. Oricum eu zic ca e un consum normal pentru un 320i M54 :)

Link to comment
Share on other sites

Pna si Bistrita a inceput sa devina un mic Bucuresti...anul trecut conform statisticilor APIA, jud. BN era pe locul 6 ca numar de masini inmatriculate pe cap de locuitor.Anul acesta dau un exemplu doar la X5 : s-au vandut pana acuma doar 35 du buc. ...conform aceleasi statistici.

Deh, si cica nu avem bani !!!

Link to comment
Share on other sites

asta e chiar culmea: la 525d a lu taicamiu...nici cand i mai "desfund" injecttoarele nu scot mai mult de 9-10l/100...tu cum ai reusit??

301933[/snapback]

 

Eu sub 10 nu vad niciodata. Steptronic si condus toata ziua in Bucuresti.

Cam tot timpul sta pe 10.7

Edited by panainte_b
Link to comment
Share on other sites

Saplacane, daca te incalzeste cu ceva, azi am avut consum de 30l/100 km, asta pe 10 km parcursi in Cluj. Media de viteza... 9km/h.

 

Depinde f mult pe unde mergi, cand, etc. Consum de oras prin definitie nu exista. Tot ceea ce poti compara este acelasi sofer, acelasi oras, aceleasi conditii de trafic, 2 masini diferite. Facand km multi vei putea trage o concluzie relativ la consumul celor 2 masini.

 

Daca vrei ies acuma seara si iti arat ca imi consuma 9 in oras. Cand o vand oare sa pun asta in anunt? :blink:

Link to comment
Share on other sites

IN CARE ORAS? Ca daca merg si eu in CT sau CJ sau Arad sau TM o sa consum sigur cu 2-3% mai putin ca in Buc.

306997[/snapback]

Nu fii asa sigur... mai nou si in tm s-a aglomerat groaznic, la orele de varf ai zice ca e bucuresti mai mult ca sigur.

Link to comment
Share on other sites

la mine arata pe computerul de bord cam 15%, motor de 2.2 benzina, dar merg cu ea la munca (fac 5 min) si e rece motorul, cand mai merg un pic prin oras mai scade, cam cat ar trebui sa consume?

308922[/snapback]

cam din toate concluziile de pana acuma asta e consumul la un 2.2!!! Si eu merg 5 minute pana la lucru si consuma 15%...si dupa ce ies la incalzire prin oras cu ea mai scade putin.

Link to comment
Share on other sites

Saplacane,

fii atent ce solutie folosesc eu ca sa am consum de 6% in Bucuresti. Ma dau cu clio 1.5dci fabricat in Franta, al prietenei. E aur curat in aglomeratie unde BMW-ul nu te duce mai repede. dar afara nici nu intra-n discutie BMW-ul chiar daca clio consuma 4l/100km. Pun benzina cu drag in BMW :blink:

Link to comment
Share on other sites

la mine arata pe computerul de bord cam 15%, motor de 2.2 benzina, dar merg cu ea la munca (fac 5 min) si e rece motorul, cand mai merg un pic prin oras mai scade, cam cat ar trebui sa consume?

308922[/snapback]

15? :) Al meu 320i M54B22 imi arata pe BC 12,7 :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai stai ca am scos eu Dej - Cluj in seara asta 9% cu motorasul meu de 2.6 benzina. Depind f mult de conditiile de trafic. Eu zic sa o lasam balta.

 

Am trecut azi prin Bistrita pe la ora 14 si pe la orele 17-19 si era plimbare. Poate am fost eu norocos. Am vazut si vreo 2 BMW-uri faine.

Link to comment
Share on other sites

Pai stai ca am scos eu Dej - Cluj in seara asta 9% cu motorasul meu de 2.6 benzina. Depind f mult de conditiile de trafic. Eu zic sa o lasam balta.

 

Am trecut azi prin Bistrita pe la ora 14 si pe la orele 17-19 si era plimbare. Poate am fost eu norocos. Am vazut si vreo 2 BMW-uri faine.

309316[/snapback]

...ia vezi orele diminetii...sau orele 15-16,...cam atunci e inghesuiala. Apropo de BMW.uri in Bistrita...sigur sunt mai multe pe cap de locuitor fata de cluj. Astia-s nebuni cu BMW-urile lor, toata lumea vrea BMW. :blink:...si eu implicit sunt putin virusat la acest capitol

Edited by saplacan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.