Jump to content

ma cam sperie consumul


Calinu

Recommended Posts

Hai ca nu e asa grav.

Eu am batut recordul la inceputul saptamanii asteia.

320d - consum de 13% in Bucuresti.

301924[/snapback]

 

La 320i ul meu 170cp recordul e de 21-22% media in buc. adevarul e ca imi cam place sa schimb pe la 4500-5500 de turatii. am reusit insa sa am consum mediu si de 16 in buc, asta cand am mers o perioada pana in 3000 de turatii. nu prea mai aveam frane, trebuiau schimbata placutele.In afara orasului am consum mediu de 9-10, dar am reusit sa am si de 16% media si fara sa ma chinui prea mult. Dupa parerea mea, la un motor pe benzina aspirant consumul e in functie de cat de mult te mananca talpa!

post-7302-1194659627_thumb.jpg

post-7302-1194659660_thumb.jpg

post-7302-1194659685_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 320i ul meu 170cp recordul e de 21-22% media in buc. adevarul e ca imi cam place sa schimb pe la 4500-5500 de turatii. am reusit insa sa am consum mediu si de 16 in buc, asta cand am mers o perioada pana in 3000 de turatii. nu prea mai aveam frane, trebuiau schimbata placutele.In afara orasului am consum mediu de 9-10, dar am reusit sa am si de 16% media si fara sa ma chinui prea mult.  Dupa parerea mea, la un motor pe benzina aspirant consumul e in functie de cat de mult te mananca talpa!

310608[/snapback]

ai vandut cumva masina asta ? ca am avut impresia ca am vazut-o pela noi parcata

Link to comment
Share on other sites

La 320i ul meu 170cp recordul e de 21-22% media in buc. adevarul e ca imi cam place sa schimb pe la 4500-5500 de turatii. am reusit insa sa am consum mediu si de 16 in buc, asta cand am mers o perioada pana in 3000 de turatii. nu prea mai aveam frane, trebuiau schimbata placutele.In afara orasului am consum mediu de 9-10, dar am reusit sa am si de 16% media si fara sa ma chinui prea mult.  Dupa parerea mea, la un motor pe benzina aspirant consumul e in functie de cat de mult te mananca talpa!

310608[/snapback]

Sall! :blink: Ce marca sunt jantele tale si ce dimensiuni? Le vinzi :) ?

Link to comment
Share on other sites

Sall!  :blink: Ce marca sunt jantele tale si ce dimensiuni? Le vinzi  :)  ?

311999[/snapback]

 

Da le vand. Jantele sunt thomasson pe 18" 8,5J. Au cauciucuri aproape noi michelin pilot sport in V 225 / 40 ZR18 fata si spate 255/ 35 ZR18. Jantele le dau cu 850e si cauciucurile cu 350e.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
recent cumparat....sunt putin descumpanit de consum...ori nu afiseaza bine ori 15-16 in oras mi se pare mie cam mult...si Bistrita nu e Bucuresti ca si ingramadeala ma refer!! Se poate verifica daca consumul este normal la tester?Cum vi se pare?

 

 

 

 

Cred ca nu te minte BC-ul, din pacate.Eu am 318 i E 46 de 143 cai si cand am cumparat masina imi arata 11.8-12 /100 km.Mi s-a parut mie ciudat si l-am resetat pt ca era un consum mediu si....surpriza:imi arata consum de 18 pe computer in Bucuresti.Am facut si consumul la pompa si am constatat cu parere de rau ca este real!Intre timp am pus calculator de motor nou ca mi s-a ars ala vechi si acum am un consum de 12 mediu, cam 40% afara si 60% in Bucuresti. In oras ia cam 14-15 si eu am aceeasi problema ca a ta:serviciul e f aproape de casa si nu apuca sa se incalzeasca motorul.Si asta e o cauza a consumului mare.Deci, ca o concluzie ,cred ca e real si normal consumul masinii tale.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

330 cd 2003 - 220 hp

 

consum in BC - 7,5 %

consum la pompa dupa un rulaj de 7000 km - 9,8 %

 

am strans toate bonurile de carburant de cand amluat o.

 

Bafta voua.

 

Ai folosit aceeasi benzinarie in toti acesti 7000 de km?

 

 

doar de la Petrom pun motorina !

Link to comment
Share on other sites

la mine de cand a venit iarna BC arata 16.1, in rest cat a fost asfalt uscat statea mereu la 13.5, dar am facut facut plinul am mers 117 km si am pus 16,7 litri adica consum de 14.2 ... cel mai mic consum pe BC a fost 9.9 intr-o seara cand m-am plimbat prin oras vreo 20km aiurea in urmatorii 10km a urcat la 12 dupa ce am schimbat de cateva ori treptele pe la 6000
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se par super normale consumurile date de voi mai sus. Atat pentru 3.0d cat si pentru 2.2i. Nu va mai luati aiurea dupa balivernele altora, atata consuma masinile.

Mda ... si eu am un 520i de 170 CP si imi consuma 12 - 14 (12.5 pe computer) in Bucuresti dar asta numai daca crosetez printre masini ... ca daca as sta in spatele unuia care merge cu 20 km/h ... nici nu vreau sa ma gandesc cat mi-ar consuma. :blink:

Ideea e sa incerci sa mergi cel putin in treapta a 3-a, cu motorul turat normal adica 60-70 km/h. Daca nu ai unde .. schimba benzile!

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se par super normale consumurile date de voi mai sus. Atat pentru 3.0d cat si pentru 2.2i. Nu va mai luati aiurea dupa balivernele altora, atata consuma masinile.

Mda ... si eu am un 520i de 170 CP si imi consuma 12 - 14 (12.5 pe computer) in Bucuresti dar asta numai daca crosetez printre masini ... ca daca as sta in spatele unuia care merge cu 20 km/h ... nici nu vreau sa ma gandesc cat mi-ar consuma. :blink:

Ideea e sa incerci sa mergi cel putin in treapta a 3-a, cu motorul turat normal adica 60-70 km/h. Daca nu ai unde .. schimba benzile!

nu cred ca-i place subturat... sau cel mult pana se incalzeste.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se par super normale consumurile date de voi mai sus. Atat pentru 3.0d cat si pentru 2.2i. Nu va mai luati aiurea dupa balivernele altora, atata consuma masinile.

 

Eu mai mult ma miram de diferenta asa de mare intre ce arata OBC si ce am calculat la pompa. 30% e o eroare cam mare, nu ?

Link to comment
Share on other sites

Eu mai mult ma miram de diferenta asa de mare intre ce arata OBC si ce am calculat la pompa. 30% e o eroare cam mare, nu ?

 

Cam mare eroarea aia, mai ales la drum lung. Mai calculeaza o data, poate n-a trecut bitu' pe acolo cum trebuie. :blink:

Sau poate n-ai umplut rezervorul cum trebuie la una dintre cele doua alimentari.

Link to comment
Share on other sites

Fac plinul cand se aprinde becul, si la ambele alimentari am bagat cam aceeasi cantitate; oricum, la urmatorul plin calculez iar.

Mi-a mers prost motorul insa dupa ce a scazut sub jumatate (peste 3000rpm intrerupea si nu mai trecea de 4000rpm), e posibil ca si de-asta sa fi calculat eronat. Dupa ce am facut plinul si-a revenit, dar am schimbat si motorina (am bagat Rompetrol in loc de OMV).

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se par super normale consumurile date de voi mai sus. Atat pentru 3.0d cat si pentru 2.2i. Nu va mai luati aiurea dupa balivernele altora, atata consuma masinile.

 

si mie mi se pare normal consumul dar ma enerveaza diferenta intre BC si consumul adevarat ... de aproximatia aia nu mai vorbesc ca e total aiurea ... daca fac full-ul imi zice ca fac undeva la 580 km ... si fac maxim 330-350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.