Jump to content

Inspectia tehnica periodica


verssatu

Recommended Posts

Guest poleposition

auzisem ceva: cica ar radia masina din circulatie daca nu il faci in nu stiu cat timp, o prostie din asta...

 

s-ar putea sa ma insel totusi

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am urmarit cu interes topicul. eu trebuia sa fac inspectia asta acum vreo 6 luni. ce se poate intampla daca ma prinde?
Se retine talonul, 9 puncte penalizare , 450 ron amenda si doar la sediul RAR se mai poate face ITP-ul.
Link to comment
Share on other sites

auzisem ceva: cica ar radia masina din circulatie daca nu il faci in nu stiu cat timp, o prostie din asta...

 

s-ar putea sa ma insel totusi

 

Politia se autosesizeaza daca in termen de 15 zile de la data expirarii ultimei inspectii nu se actualizeaza baza de date cu noul termen al inspectiei => radierea masinii

Link to comment
Share on other sites

Sau direct de pe site de la RAR:

Suplimentar, conform prevederilor OrdonanĂžei de UrgenÞã a Guvernului nr. 189/ 2005 aprobatĂŁ prin Legea nr. 432/2006, "ĂŽncepând cu data de 01 Aprilie 2006, la ĂŽmplinirea unui termen de 15 zile de la data expirĂŁrii ITP sau a asigurĂŁrii RCA, se suspendĂŁ de drept certificatele de ĂŽnmatriculare ale vehiculelor rutiere aflate ĂŽn aceastĂŁ situaĂžie". AceastĂŁ mĂŁsurĂŁ nu este imediat materializatĂŁ, deĂžinĂŁtorul vehiculului fiind ĂŽnÂştiinĂžat de cĂŁtre M.A.I. - DirecĂžia Regim Permise de Conducere Âşi Ănmatriculare a Vehiculelor sau, dupĂŁ caz, de cĂŁtre serviciul public comunitar regim permise de conducere Âşi ĂŽnmatriculare a vehiculelor asupra datei calendaristice a operĂŁrii efective a suspendĂŁrii certificatului de ĂŽnmatriculare. "Suspendarea certificatului de ĂŽnmatriculare se revocĂŁ de drept ĂŽn cazul ĂŽn care deĂžinĂŁtorul vehiculului face dovada cĂŁ la data instituirii suspendĂŁrii ĂŽndeplinea toate condiĂžiile prevĂŁzute de lege cu privire la asigurarea RCA Âşi ITP".

ObligaĂžia efectuĂŁrii inspecĂžiilor tehnice periodice precum Âşi a respectĂŁrii periodicitĂŁĂžii acestora ĂŽn funcĂžie de categoria vehiculului, revine deĂžinĂŁtorului legal al acestuia.

Termenul pentru efectuarea primei inspecÞii tehnice periodice se socoteºte de la data primei �Îmatriculãri, iar pentru urmãtoarea inspecÞie tehnicã periodicã, de la data celei precedente.

Link to comment
Share on other sites

acum m-am uitat pe acte. nu e expirata decat din 16.02.2008 :blink:) eu am crezut ca e de 6 luni pt ca masina o am de 2 ani si jumatate si stiam ca odata la 2 ani se face... dar eu am circulat o buna perioada de timp cu numerele de germania pana sa o inamtriculez.

am vbit sa ma duc maine pt verificare. care e treaba? nu iau amenda? am bagat deja niste pile :) sper ca pot sa scap

in alta ordine de idei, am in talon jante de pe 15 si pe masina de 17 :) nu e o problema nu?

Link to comment
Share on other sites

am vbit sa ma duc maine pt verificare. care e treaba? nu iau amenda?

 

Daca ai norocul sa nu te opreasca vreun agent, nu iei amenda si nici nu ti se suspenda certificatul :blink:

 

in alta ordine de idei, am in talon jante de pe 15 si pe masina de 17 :) nu e o problema nu?

 

Ba e, dar depinde si de cat de zelos e inginerul care ti-o verifica.

Link to comment
Share on other sites

pai il bate dumnezeu daca ma pune sa schimb roti dimineata la prima ora.. oricum am pus o pila... ma gandesc ca inchide ochii si el. oricum daca e pana acolo il cunosc si pe directorul RAR Tm, dar mi-ar fi foarte rusine sa apelez la el pt o astfel de problema.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ba da, trebuie sa primesti o scrisoare de la MAI.

 

Prin 2005 am vandut o masina, iar la sfarsitul anului 2007 mi-a venit acasa o instiintare de la service-ul ITP unde era facuta precedenta VT., ca aceasta a expirat de 8 luni. De la MIRA, nu am primit nimic, niciodata. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Nu. Un prieten cu seria 1 pe care l-am trimis la ei pentru ITP, a spus ca n-au putut sa-i citeasca seria de pe motor, ca n-aveau nu stiu ce camera de pozografiat pe dedesuptul masinii...

 

da ..si le e frica de blocaj ...daca accidental se blocheaza masina si vine RAR ..vede ca nu s-a putut citi seria (si ei au inchis ochii ) iese scandal ..adica se lasa cu stampila ..

Link to comment
Share on other sites

Nu. Un prieten cu seria 1 pe care l-am trimis la ei pentru ITP, a spus ca n-au putut sa-i citeasca seria de pe motor, ca n-aveau nu stiu ce camera de pozografiat pe dedesuptul masinii...

 

da ..si le e frica de blocaj ...daca accidental se blocheaza masina si vine RAR ..vede ca nu s-a putut citi seria (si ei au inchis ochii ) iese scandal ..adica se lasa cu stampila ..

 

Nu stiu cum e la voi dar suna nasol. La mine in sv masina mea a ramas blocata in 2 zile de 2 ori. La noi fac doar poze, nu verifica seriile si alte chestii iar inginerul de la rar nu verifica masina doar pe cel care face itp-ul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.