Jump to content

BMW in Romania: masini noi sau "second hand"


LoLa

Ati cumparat BMW "de nou" sau "second hand"?  

459 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

S-au facut diverse recensamanturi (unde o fi DEX-ul?) ale BMW-urilor in Romania - tip, nr km, putere motoare... acesta ar fi un aditional;

 

Raspundeti chiar daca nu sunteti proprietarul, ci utilizatorul (masina e a lui tata, a firmei, a prietenei etc)

 

De exemplu al meu l-am cumparat pe firma (asa au stat lucrurile atunci), "la mana a doua" (daca pot zice asa - de la al doilea proprietar), peste 3 ani vechime, care pentru o utilizare normala nu mai inseamna o masina noua.

Link to comment
Share on other sites

SH sub 3 ani... cel mai rentabil... :)

310593[/snapback]

 

 

Subscriu si confirm, si eu l-am luat la 3 ani vechime, al 2lea proprietar, eu zic ca e cea mai buna afacere, evident daca nu ai bani sa iti iei una noua si nici nu iti surade sa iti iei 2 loganuri, sau unu si jante :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
mie imi place marca bmw si sper sa pot sa-mi iau unul nou odata si odata sa-l pot configura asa cum vreau eu si sa-l tin cum tineau parintii nostrii daciile alea 1300 o mie de ani, dar pana una alta eu fac parte din aia cu bmw peste 3 ani vechime. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Subscriu si confirm, si eu l-am luat la 3 ani vechime, al 2lea proprietar, eu zic ca e cea mai buna afacere, evident daca nu ai bani sa iti iei una noua si nici nu iti surade sa iti iei 2 loganuri, sau unu si jante  :blink:

311944[/snapback]

 

Perfect de acord si eu. Am luat masina la 3 ani, 100.000 km. A avut un singur proprietar. Cred ca asa este cel mai rentabil.

Link to comment
Share on other sites

Perfect de acord si eu. Am luat masina la 3 ani, 100.000 km. A avut un singur proprietar. Cred ca asa este cel mai rentabil.

313018[/snapback]

3 ani si 100.000 km e un raport frecvent? am luat BMW-ul la 6 ani si putin sub 100.000 km.

Link to comment
Share on other sites

nu-mi faceam griji... "worry", era doar o intrebare, nu o sa fac un poll pe tema asta; apreciez f mult umorul, dar asteptam un raspuns concret :blink:

313074[/snapback]

 

Dupa cate am observat media de km facuti de catre cetatenii germani este undeva pe la 30-35000 km/an. S-ar putea la diesel sa fie si mai multi km. Am relatat intr-un topic cum un prieten bun de-al meu a fost tepuit in Germania cu un 330d care in loc de 125.000 avea 400.000. Masina este din 2000.

Link to comment
Share on other sites

316i, fara suspiciuni, fostul proprietar, o cunostinta respectabila

313310[/snapback]

Posibil, nu exclud, dar nu-ti poate garanta decat km pe care i-a facut el, iar daca o are de noua, atunci mai bine 150k in Germania decat 100k in Romania(alte drumuri, alta benzina, alt trafic)

Link to comment
Share on other sites

nu a luat-o de noua, :blink: acum la mine e la a treia mana, cei doi proprietari dinainte foarte grijulii; am luat-o avand de ales intre Renault etc noi si BMW-ul asta, sh; in clipa in care am vazut masina, am hotarat si gata, pot zice ca am avut bafta, nici n-am urcat la volan inainte sa o vanda - inteleg ca e un caz particular; la cate citesc, avand in vedere dificultatea de a o vinde acum, urmatoarea va fi noua sau sh sub 3 ani Edited by LoladeZamora
Link to comment
Share on other sites

316i vechi de 7 ani cu 100K Km luat acu aproape 1 an...cam greu de crezut Km, dar cine stie...am gasit diverse piese consumabile puse din fabrica, si care in mod normal ar fi trebuit schimbate la peste 100K....

Fara probleme majore, doar chichitze normale...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
E clar ca cel putin 90% dintre BMW-urile din Romania sunt masini sh de peste 3 ani vechime...

 

La cate E60-uri, X5-uri si seria 7 noi au aparut cel putin in Oradea in ultimele 6 luni ma indoiesc ca ar fi chiar 90% cele cu peste 3 ani vechime.

In ultimul timp vad mai des E60 decat Loganuri :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
E clar ca cel putin 90% dintre BMW-urile din Romania sunt masini sh de peste 3 ani vechime...

 

La cate E60-uri, X5-uri si seria 7 noi au aparut cel putin in Oradea in ultimele 6 luni ma indoiesc ca ar fi chiar 90% cele cu peste 3 ani vechime.

In ultimul timp vad mai des E60 decat Loganuri :blink:

si ne plangem ca romania este o tara saraca :) io abia imi permit sa intretin un e34 tds si sal alimentez cam cu 100 ron pe sapt...deas avea multi bani...tot e34 mias lua..un m5 touring :) am gasit pe la 10.000 euroi in germania deti plange inima...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Am cumparat masina, E46 320td compact in 2006, avea 4 ani si 52000km, masina luata de la o vecina, singura proprietara care n-a prea mers nici macar in afara Ploiestiului, masina statea de 1 an intr-un parc auto( Auto Jile, langa Volvo) cu un pret exorbitant, femeia isi cumparase un Infinity FX...mi-e groaza cand ma gandesc ca va veni momentul s-o schimb, n-o sa mai gasesc niciodata un BMW sh asa "virgin"...iar daca-mi iau un BMW nou, o sa-l congigurez dupa sufletul meu si-o sa-l tin mult si bine! :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si eu am luat-o peste 3 ani vechime (si moto la fel). Masina a fost luata de noua de la AB in 2000 si eu o cunosc de cand a luat-o primul proprietar. Pot sa spun ca am fost la curent cu evolutia ei si cel mai mult m-a incantat faptul ca fostul proprietar a avut tot timpul 3 masini. Am luat masina pe la 70 si ceva de mii km la sfarsitul lui 2005 si am acum 95 de mii km. Cred ca e 330 d cu cei mai putini km din Romania :blink:

Nu ma cred decat prietenii....dar are istoria la AB.

 

In alte conditii nu as cumpara un SH cu peste 3 ani vechime si fara garantie. Sper sa fie noua urmatoarea, desi AB m-a dezamagit de cateva ori, dar tot ei au dres-o. Mai vedem. Anul viitor apare seria 5 noua si E60 nou sau cu putini km va fi probabil la un pret frumos.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

O tara saraca din alte puncte de vedere.... :blink:

 

 

Nu imi permit o masina noua care sa ma satisfaca pe deplin, asa ca un 5ar de 11 ani ma face sa ma simt foarte bine, oricum mult mai bine decat o masina "noua" cu siguranta 0, dotari 0, placere de a conduce 0 si lista paote continua, asta in banii cu care am luat cinciarul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.