Jump to content

Viteza maxima atinsa


alex230ro

Recommended Posts

apoi eu am cauciuce de iarna pe masina.... care cred ca au indicele de viteza vreo 170-180 ??? cred ca depasirea repetata a vitezei nu e prea sanatoasa.....

 

sa va povestesc eu o intamplare tare .... eram cu cielo dinspre dorna spre nasaud.... nu stiu exact drumu ... era prima data.... super peisaj... cauciucuri superbe, vine curba la stanga, fara parapet nimic, mare prapastie in fata.....franez eu si ce credeti ??? prind la roti balegar de vaca, proaspat "ouat", stiti cum m'am dus..... nu stiu cum de am reusit sa ies din asta.... am ridicat picioru de pe frana si am lasat'o sa se duca agale si am fortat viraju, franand incet... imaginati'va ce pateam daca era poate 5.....10m mai spre curba......

 

alta poveste.......eram cu acelasi cielo, eram tembel, tanar.... si v'am zis ca aveam cam 190 pe bord. La Costinesti iese un cretin cu dacia care nu s'a asigurat in fata mea..... imaginati'va frana ce am tras... masina saraca a franat destul de bine.....dar ce mi s'a parut ciudat .... de la 50-60 la ora pan ala zero parca a durat o eternitate.... a franat mai bine ( mi s'a parut ) de la 180-190 la 50-60 decat de la 50-60 spre zero .... nu stiu cum sa explic.....dar de momentele astea trebuie sa avem grija..... ca toti franam dar exista un moment acolo de max 40-50km peste zero cand simti ca nu se mai opreste !

 

 

cand o sa'mi schimb si eu cauciucurile saptamanile astea..... o sa'i dau o singura data sa vad cat ia maxim si sanatate nu ma mai intereseaza....

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 679
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nici una.. dar sa zici la 316 ca mai avea pedala la 200... :blink:

42984[/snapback]

 

Si? Care e problema. Daca tu stii ca nu e o "posibilitate care se poate" de ce simti nevoia sa ii demonstrezi. Lasa-l sa spuna ce vrea.

 

gata, nu va mai certati. a fost o neintelegere, sau o explicatie incompleta pe care cu totii am inteles-o: 200km/h pe ceas, 180km/h reali. din cite retin, viteza maxima in talon e un pic mai sus de 180, deci daca ai loc drept si liber pe o lungime suficienta, poti atinge viteza respectiva.

42985[/snapback]

 

Corect.

 

Ia zi, daca cu motorul praf lua 210, acuma sare de pe indicator, nu?  :)

Hai sa ne oprim ca iar facem topic de 15 pagini plin cu balarii.

42987[/snapback]

 

Eu spun sa nu continui nici tu 316i. Sa dea Domnul sa nu ai probleme cu masina si sa ai una cat mai puternica.

 

Cel mai mult am realizat cat de placut e sa mergi calm si incet la volan a fost abia cand am avut prima oara peste 300 de cai sub piciorul drept. E ca si cum ai o putere care o poti folosi discretionar, dar satisfactia e mai mare cand stii sa o dozezi. Nu am mers tare, dar sa vezi cum depaseam in cateva secunde... :)

Link to comment
Share on other sites

sa va povestesc eu o intamplare tare .... eram cu cielo dinspre dorna spre nasaud.... nu stiu exact drumu ... era prima data.... super peisaj... cauciucuri superbe, vine curba la stanga, fara parapet nimic, mare prapastie in fata.....franez eu si ce credeti ??? prind la roti balegar de vaca, proaspat "ouat", stiti cum m'am dus..... nu stiu cum de am reusit sa ies din asta.... am ridicat picioru de pe frana si am lasat'o sa se duca agale si am fortat viraju, franand incet... imaginati'va ce pateam daca era poate 5.....10m mai spre curba......

 

:blink:

stii cum se spune in cazuri d'astea : "you're in a big shit"

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

ca deobicei, la fiecare topic trebuie sa ne certam pe o tema ceva ... io zic sa nu ne mai certam pe tema asta, daca unu vrea sa exagereze e problema lui, iar daca dupa atata citit pe topic ca viteza nu prea e indicata pe drumurile noastra minunate, atunci ce rost mai are sa incercam sa le explicam ca nu e ok viteza cu care se lauda. ... fiecare face ce vrea - anarhie .. si fiecare zice ce vrea - democratie ... :blink:
Link to comment
Share on other sites

eu am mers cu un tip cu o dacie berlina...ii arata 176 pe bord...adevarul e ca'mi tremurau izmenele.... si imi daduse si mie jumatate de pedala sa mai apas si eu :blink:

 

chestia e ca, chiar ii arata .... vaide inima mea in acele momente !

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

eu am mers cu un tip cu o dacie berlina...ii arata 176 pe bord...adevarul e ca'mi tremurau izmenele.... si imi daduse si mie jumatate de pedala sa mai apas si eu :)

 

chestia e ca, chiar ii arata .... vaide inima mea in acele momente !

43005[/snapback]

 

176??? esti sigur ca nu era 178 sau 179??? :) :) :)

sau era bord electronic? :blink:

Edited by butcky
Link to comment
Share on other sites

pai si asta in ceva km si am prins un pic de vale....si soseaua era luna ... si cica isi modificare dzeu stie ce la carburator !!!..(cam putine modificari) oricum .... atat arata....nu trebuie sa aiba atat in realitate nu ???? poate ca avea 150 :blink:
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa deschizi geamul la Dacie cand mergi cu peste 140 km/h! Mi-a iesit geamul din rama si l-am pus la loc abia dupa ce am oprit masina si am tras de el vre-o 5 minute! DACIA = JEG (fie ea si LOGAN) > parerea mea... :blink:
Link to comment
Share on other sites

pentru cei care cred ca aberez va pot sta cu un filmuletz la dispozitie,dar deocamdata niste poze cu el

am damblaua asta cu viteza si fiecare masina pe care o prind imi place sa o ''rup''

tovarasul care are maserati a achizitionat de curand un chevrolet SSR 5,8 litri v8 300 cp ,(e singurul de la noi,a intrat sapt trecuta in tara)dupa ce il probez pe autostrada va povestesc

post-697-1126554570_thumb.jpg

post-697-1126554612_thumb.jpg

post-697-1126554888_thumb.jpg

Edited by tyty77
Link to comment
Share on other sites

pai si asta in ceva km si am prins un pic de vale....si soseaua era luna ... si cica isi modificare dzeu stie ce la carburator !!!..(cam putine modificari) oricum .... atat arata....nu trebuie sa aiba atat in realitate nu ???? poate ca avea 150 :blink:

43026[/snapback]

E foarte probabil sa fi indicat aiurea. Am avut 3 dacii si stiu.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.