Jump to content

Viteza maxima atinsa


alex230ro

Recommended Posts

  • Replies 679
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

250Kmh/h acum o ora pe Bucuresti - Pitesti

Audi A8 nu stiu ce motor are decat ca e din 2003

 

 

desi in masina erau 18 - 19 grade celsius pe mine curgeau apele.........soferu are o saptamana de cand a luat permisu, mai bine ma lasa pe mine sa conduc ca io am permis din februarie :blink:)))

Link to comment
Share on other sites

Las ca face praf si el 2-3 masini acolo si se invata....

36685[/snapback]

......daca mai traieste

rade de mine cand ma vede ca merg cu 130 - 140 pe autostrada zice ca-s fricos mai ales ca merg cu o masina sigura [ zice el ] da orce masina ar fi nu poti sa sti ce se poate intampla

"masina sigura" e A8-ul lui pe care il mai conduc [ cand mai bea el] cand ne intoarcem de la vro discoteca din afara Bucurestiului

io i-am zis ca daca merge asa nu apuca 20 de ani

de cele mai multe ori cand mai mergem in gasca ma pun pe mine sa conduc nu ca am experienta [ am o juma de am de cand am luat permisu] da merg linistit

Link to comment
Share on other sites

250Kmh/h  [...] soferu are o saptamana de cand a luat permisu [...] daca merge asa nu apuca 20 de ani

Probabil ca este un alt copil de bani gata, care are personal exact zero valoare, iar parintii sai sunt fie prea inconstienti, fie genul Dinu Paturica, care vor sa arate societatii ceva, direct sau prin progenituri, in conditiile in care nu este nimic pozitiv de descoperit la ei.

Cat de pueril si/sau idiot poti sa fii ca, la o saptamana dupa ce ai luat permisul, sa conduci o masina cu 250 Km/h, in conditiile in care un sofer poate spune ca si-a format un minimum de experienta si indemanare abia dupa 10.000 Km, iar parcursul necesar formarii complete ca sofer este cca. 80.000 Km?

Cat de prost poti sa fii ca parinte, ca sa ii dai fiului de nici 20 de ani, care nu are permis decat de 1 saptamana, un Audi A8, fara sa fii sigur ca acel copil este capabil sa se controleze si sa conduca conform experientei nule pe care o are - mai ales ca, la varsta asta, baietii se comporta stim cu totii cum.

 

Ma tem ca adevarata tragedie nu ar fi daca amicul tau si-ar pierde viata intr-un accident de circulatie - ceea ce, din ce spui aici, este un eveniment foarte probabil. Tragedia va fi daca altii, fie pasageri in masina, fie pur si simplu ghinionisti care s-au aflat pe acelasi drum, vor fi raniti sau vor muri din cauza imbecilului.

 

Vinti, dupa exprimarea din mesajele tale, pari genul de tip care intelege si constientizeaza gravitatea situatiei. Iti recomand sa nu te mai urci in masina cu astfel de prieteni. Este posibil ca undeva, in subconstient, sa fii atras de un asemenea anturaj pentru ca astfel mai "apuci" sa mergi cu un A8. Eu cred ca nu merita - riscurile sunt prea mari.

 

Imi pare rau ca a trebuit sa expun situatia cu astfel de cuvinte si cu un astfel de ton, dar ma tem ca este in conformitate cu realitatea.

Link to comment
Share on other sites

good point 535 ...

din pacate sirul accidentelor facute de "zmeii" soselelor fara experienta e nesfirsit ...

am un var care are permis de vre-o doua luni ... si bineinteles ca dupa ce a prins putina experienta (8000 km - nesemnificativ din punctul meu de vedere) a inceput sa se sprijine pe acc ..

rezultatul : acum vre-o doua saptamini a intrat mult prea tare intr-o curba undeva pe linga Timisoara, a derapat si a intrat urit de tot in roata (din fericire) a unui TIR ce venea din sens opus ... din fericire s-a lasat numai cu zgirieturi pentru cei 4 pasageri din masina : masina a ricosat din roata TIR-ului - dar s-a facut varza (Opel Astra cu 8000 de km la bord ...)

Link to comment
Share on other sites

Problema nu e viteza in sine. Sa fim seriosi, 250km/h e un kkt pt un Audi A8 in linie dreapta. Problema e ca el la un moment dat o sa se relaxeze si, venind cu 250 la ora nu o sa evalueze corect timpii de franare pana la curba care vine de exemplu, de-acolo mai greu scapa. Plus ca tot timpul cand mergi tare fara prea mare experienta te lasi dus de val si te bagi in niste depasiri de te doare mintea cand ajungi la destinatie si te gandesti cum ai mers... Eu ii urez bafta.
Link to comment
Share on other sites

250Kmh/h acum o ora pe Bucuresti - Pitesti

Audi A8 nu stiu ce motor are decat ca e din 2003

desi in masina erau 18 - 19 grade celsius pe mine curgeau apele.........soferu are o saptamana de cand a luat permisu, mai bine ma lasa pe mine sa conduc ca io am permis din februarie :))))

36684[/snapback]

vai ce smecherie ati facut voi :blink:

mai ales pe Bucuresti-Pitesti :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca masini de talia A8, seria 7, si celelalte din clasa de lux, nu au ce cauta in mana soferilor fara experienta. Vinovati de situatia de mai sus sunt parintii baiatului care sunt de-a dreptul inconstienti. O fi A8 masina mare dar la 250 se face praf si pasagerul din portbagaj. Asa ca atentie mare pe unde bagati mare !!!
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca este un alt copil de bani gata, care are personal exact zero valoare, iar parintii sai sunt fie prea inconstienti, fie genul Dinu Paturica, care vor sa arate societatii ceva, direct sau prin progenituri, in conditiile in care nu este nimic pozitiv de descoperit la ei.

Cat de pueril si/sau idiot poti sa fii ca, la o saptamana dupa ce ai luat permisul, sa conduci o masina cu 250 Km/h, in conditiile in care un sofer poate spune ca si-a format un minimum de experienta si indemanare abia dupa 10.000 Km, iar parcursul necesar formarii complete ca sofer este cca. 80.000 Km?

Cat de prost poti sa fii ca parinte, ca sa ii dai fiului de nici 20 de ani, care nu are permis decat de 1 saptamana, un Audi A8, fara sa fii sigur ca acel copil este capabil sa se controleze si sa conduca conform experientei nule pe care o are - mai ales ca, la varsta asta, baietii se comporta stim cu totii cum.

 

Ma tem ca adevarata tragedie nu ar fi daca amicul tau si-ar pierde viata intr-un accident de circulatie - ceea ce, din ce spui aici, este un eveniment foarte probabil. Tragedia va fi daca altii, fie pasageri in masina, fie pur si simplu ghinionisti care s-au aflat pe acelasi drum, vor fi raniti sau vor muri din cauza imbecilului.

 

Vinti, dupa exprimarea din mesajele tale, pari genul de tip care intelege si constientizeaza gravitatea situatiei. Iti recomand sa nu te mai urci in masina cu astfel de prieteni. Este posibil ca undeva, in subconstient, sa fii atras de un asemenea anturaj pentru ca astfel mai "apuci" sa mergi cu un A8. Eu cred ca nu merita - riscurile sunt prea mari.

 

Imi pare rau ca a trebuit sa expun situatia cu astfel de cuvinte si cu un astfel de ton, dar ma tem ca este in conformitate cu realitatea.

36715[/snapback]

 

 

 

Respect!

 

 

PS. Prietenul tau si tu avetzi o minte destul de slaba. Sper ca aimandoi atzi putea trai cu un prieten/amic sau chiar un strain decedat din prostia voastra

Edited by XR6
Link to comment
Share on other sites

"masina sigura" e A8-ul lui pe care il mai conduc [ cand mai bea el]

36689[/snapback]

 

 

:)

 

Este sigura asa este.Ca orice alta masina la 150km/h(nu aberez cu 250km/h :blink: ).

 

 

 

 

Prietenul tau face parte din categoria:"ce stiu astia de condus,habar nu au,eu am bani si nu ma intereseaza,merg cu cat vreau " :)

 

Doar parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Problema nu e viteza in sine. Sa fim seriosi, 250km/h e un kkt pt un Audi A8 in linie dreapta. Problema e ca el la un moment dat o sa se relaxeze si, venind cu 250 la ora nu o sa evalueze corect timpii de franare pana la curba care vine de exemplu, de-acolo mai greu scapa. Plus ca tot timpul cand mergi tare fara prea mare experienta te lasi dus de val si te bagi in niste depasiri de te doare mintea cand ajungi la destinatie si te gandesti cum ai mers... Eu ii urez bafta.

36734[/snapback]

 

 

 

Eu zic ca viteza este problema :) .De baut nu mai zic nimic :)

 

 

PS:

 

Nu este vina lui ,sau a parintilor. :)

 

Daca existau legi de circulatie in Romania(care sa fie respectate :blink: ) ,astfel de situatii nu ar mai exista.

 

Cum sa nu mearga cu 250km/h (sau mai mult)+cateva beri ,cand stie ca nimeni nu are ce sa ii faca.Au parintii destule relatii+bani :)

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Si eu in primele zile de condus eram zmeu ... e o chestie "generala" la multi incepatori. Fiecare are cate un mic pui de sofer de F1 in el, depinde cat de mult si cat de repede se trezeste constiinta si realitatea in fiecare. Masini slava domnului sunt garla, soferi adevarati sunt putini. Eu cand am mers cu diferite masini am incercat sa fiu singur in masina daca m-am aventurat cu viteze mai mari, pentru ca nu imi permit sa mai iau si pe altcineva mine - chiar daca e frumos la "cei cu cercu' pe cap" .

 

...

 

O zi exceptionala.

Link to comment
Share on other sites

Citind topicul mi-am adus aminte de o intamplare pe care am aflat-o zilele trecute cand am fost acasa:

 

Un "sofer" tanar a pierdut controlul unui Chrysler la 180km/h din cauza unei portiuni cu noroi si a facut masina colac pe un copac. Rezultatul: fata care de fapt era proprietarul masinii si inca o fata luata la ocazie au murit pe loc, un baiat in coma nu stiu cate zile, incepe sa-si revina, soferul cam teafar. Dar nu-l asteapta zile bune...

Link to comment
Share on other sites

ieri pe autostrada soarelui, intorcandu-ma de la mare, in jur de ora 9:30 dimineata(nu am intalnit in total 15 masini pe toata lungimea autostrazii pe sensul meu de mers), viteza atinsa 235km/h pe bord, in vit 4 la 6000rpm....si se mai ducea dar, deja era inconstienta totala din partea mea si la viteza aia...oricum am facut cativa km de autostrada, foarte repede... :blink:
Link to comment
Share on other sites

Respect!

PS. Prietenul tau si tu avetzi o minte destul de slaba. Sper ca aimandoi atzi putea trai cu un prieten/amic sau chiar un strain decedat din prostia voastra

36847[/snapback]

 

Am un prieten bun din Oradea care acum 2 ani a facut un accident la 90 la ora cu un Opel Astra combi din 2002.Masina mergea cu maxim 110 din cauza problemelor la alimentarea cu motorina.

Intr-o curba i-a fugit fundul din cauza telescoapelor proaste si a hopurilor de pe drum,si a iesit de pe sosea lovind un stalp.Practic masina s-a incolacit in jurul stalpului,era intrat pana la schimbatoru de viteze.

Rezultatul:cei mai buni prieteni ai lui,cu care copilarise si apoi fusese coleg de camera in camin la facultate,au murit.O fata a scapat doar cu ceva fracturi.El nu a patit nimic,doar zgarieturi pe fata de la cioburi si contuzii la piept.

Vreo 2 saptamani nu i-a spus nimeni nimic despre cei doi,i-au zis ca sunt la Cluj internati in spital.

 

Cand a aflat, a fost socat foarte tare. Se ducea la ei la mormant si le citea Prosport-ul. Ii suna din cand in cand pe celular fara sa isi dea seama, stateai cu el la masa si ii venea sa ii cheme si pe ei, probabil ii era dor de ei.

 

Pana la urma a plecat in State.

Link to comment
Share on other sites

Totusi nu am inteles din povestea ta de ce nu a facut parnaie? A omorat 2 oameni asa ai zis nu? Chiar daca nu din cauza vitezei ci din cauza starii tehnice precare a masinii tot a bagat in pamant doi oameni? Sau mai nou ucigasii primesc carte verde?
Link to comment
Share on other sites

Totusi nu am inteles din povestea ta de ce nu a facut parnaie?  A omorat 2 oameni asa ai zis nu? Chiar daca nu din cauza vitezei ci din cauza starii tehnice precare a masinii tot a bagat in pamant doi oameni?  Sau mai nou ucigasii primesc carte verde?

36884[/snapback]

 

Nu a facut parnaie pentru ca parintii celor doi nu au avut nici o pretentie.Procesul s-a derulat in lipsa lui,poate nici nu s-o fii terminat inca.Eu i-am eliberat o adeverinta prin care se dovedea ca isi depusese actele pentru plecat in State cu 4 luni inainte de tragedie, lucru adevarat. In fiecare vara mergea in State sa lucreze prin firma mea.

Link to comment
Share on other sites

La mine maxim atins a fost 224 km/h in Germania pe Autobahn intre Hamburg si Hanovra cu un Ford Mondeo (preparat)... eram grabit sa ajung la o intalnire si cum eram singur in masina m-am gandit sa vad cat duce... In Romania am depasit 200 doar de 2 ori dar in nici un caz nu sfatuiesc pe nimeni sa incerce asta... Drumurile sunt mult prea proaste pentru asa ceva si trebuie sa fii nebun sau inconstient... De la o anumita viteza in sus nimeni nu poate garanta ptr tine sau cei de langa tine... Poti avea masina masinilor si tot nu scapi... Cred ca 120-140 km/h sunt o viteza buna de croaziera si cum avand in vedere aglomeratia de pe drumuri chiar si in conditiile in care mergi unele portiuni cu 180-200 nu castigi prea mult timp eu nu recomand deloc asta... In orase are cu atat mai putin sens s-o calci...

Apropos, era sa patesc una nasoala rau cu un Volkswagen Passat acum 2 ani pe Bucuresti Pitesti. Era ora 3 dimineata si plecam spre Austria si pe autostrada baietii au pus niste separatoare de benzi din cauciuc (flexibile)... Cum era noapte si eu aveam in jur de 150 km/h m-am trezit brusc cu ele in fata mea si am crezut ca sunt dintr-un material dur deci am tras de volan in stanga (era mai mult spatiu acolo) brusc... eram cu inca 3 persoane in masina si nici astazi nu stiu cum am reusit sa o redresez fara sa ating parapetul sau sa ma rastorn (am facut niste s-uri cam la fel cu cele pe care le-am vazut zilele astea cu Logan in Germania si s-a rasturnat)... A fost o fractiune de secunda si am avut noroc chior mai mult decat orice altceva... Cu alte cuvinte niciodata nu stii la ce sa te astepti...

 

Apropos, in cazul in care as face cadou copilului meu o super masina as limita-o electronic la 120 si l-as anunta ca nu cumva sa incerce ceva...

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.