Jump to content

Pregatirea masinii pt sezonul rece


ady_tas2002

Recommended Posts

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am cumparat astazi antigel de la Bavaria 18ron 1,5l si la Ipsos pentru un clio am platit 35ron pentru 1l. Uite asa te trag producatorii francezi in piept iti vand masini ieftine si te rup la piese si consumabile.

sa revin la topic, completez antigel original, schimb anvelope, verific incalzirea in scaune :blink: , lichid parbriz iarna , testez DSC-ul ca ajuta mult, benzina bani de drum si veselie la deal pe zapada fata de cei care lauda tractiunea fata.

Link to comment
Share on other sites

Sa pun deja cauciucurile de iarna? :blink: Adevarul ca e cam frigut pe afara.

 

Pentru solutia cu zapada in masina, am un prieten care isi punea ziare sub presuri iarna si le schimba periodic. Chiar tineau bine umezeala sa nu ajunga la mocheta. Cred ca incerc si eu, le maschez frumos dedesubtul presurilor si nu se vede nimic.

Link to comment
Share on other sites

Cam -30,-25 de grade ar fi ok.

308985[/snapback]

 

Am fost azi la un service, mi-au masurat temperatura si aceasta era de -22 grade. Cum vi se pare?

Mi-au spus sa le las maine masina cam 2 ore, vor scoate ei circa 1 L din lichidul de racire si vor completa cu antigel pur pentru a atinge temperatura de -30.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Avand in vedere ca iarna bate la usa, atentie la urmatoarele elemente:

 

  • verificati nivelul concentratiei antigelului
     
  • verificati bateria masinii
     
  • verificati sistemul de franare
     
  • verificati sistemul de incalzire si dezaburire
     
  • verificati functionarea tuturor luminilor de avertizare si semnalizare, in caz ca vi se arde un bec de frana, luati becul de marsarier si puneti-l in locul celui de frana pana cand il inlocuiti. Ideal ar fi sa aveti un set de becuri in masina.
     
  • verificati nivelul uleiului si folositi un ulei adecvat iernii
     
  • folositi solutie de spalat parbrizul de iarna
     
  • schimbati pneurile cu unele de iarna.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Am pus si eu rotile de iarna la Autosoft si poate va e util sa pun niste preturi : montat-demontat 3 lei/ roata ; echilibrat 5lei/roata , spalat roti 2,50 lei /roata .Mai costa ceva plumbii, in functie de cat e nevoie au un pret unitar de 0,07 lei dar nu stiu la ce unitate de masura se refera, probabil gram.

Tot acolo se gasesc si inele de centrare pentru cine are nevoie, se comanda de pe o zi pe alta daca nu au, costa 15 lei/buc , sunt din aluminiu cred.

Duminica noaptea se preconizeaza zapada in Bucuresti (daca mint la meteo, mint si eu :blink: ).

@ babyshor, la Autosoft sunt foarte rabdatori si cu femeile :) .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.