Jump to content

E 39 - E60


Ady 3

Recommended Posts

Eu am carpe la E60 (deocamdata) si piele pe Leganza...asta inseamana ce Leganzica e superioara BMW-ului? Sincer mi se pare mult mai confortabila tapiteria de "carpa" decat cea de piele atat iarna cat si vara...insa nu da bine asa ca am s-o schimb.

 

PS: Faza cu manelistii e putin cam mult .... oricui ii place sa "dea bine" in masina ...sa fim seriosi, mai ales barbatii .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

PS: Faza cu manelistii e putin cam mult .... oricui ii place sa "dea bine" in masina ...sa fim seriosi, mai ales barbatii .

Evident ca oricui ii place sa dea bine in masina. Dar nu asta e criteriul principal, asa cum spunea florentincristea. Atentie la nuante.

 

Eu am carpe la E60 (deocamdata) si piele pe Leganza...asta inseamana ce Leganzica e superioara BMW-ului? Sincer mi se pare mult mai confortabila tapiteria de "carpa" decat cea de piele atat iarna cat si vara...insa nu da bine asa ca am s-o schimb.

Noi comparam niste masini asemanatoare. e60 din primii ani care e un e39 cu alta caroserie si ceva imbunatatiri. Pana la Leganza e cale lunga, nu crezi?

Link to comment
Share on other sites

daca am bmw alb si mi place sa fie masina bine bine inseamna ca s manelist?

tiberiu are dreptate. pielea e un lucru nu prea bun. arata bine recunosc dar niciodata nu e anotimpul ei. doar daca e piele perforata si cu ventilatie, incalzire. am un e 36 cu piele alb gri. pt asta am luat masina aia. da bine de tot si arata impresionant, dar nu te simti bine pe ea. si de ce sa pun piele cand pe textil e mai mult decat ok?

 

eu tot nu vad nuanta la care se refera avlad. io am scris simplu nu m am gandit la carutasii care stau pe scandura. si crede ma ca intorc bine capu dupa e 60. pe cand dupa e 39 mai putin. si am scris ca cei care au e 39 nu o sa fie de acord cu mine.

iar despre genuri muzicale ascult orice de la manele la rock, si orice gen depinde de starea de spirit.

si sa stiti ca doar mama si tata sunt tigani, nu si eu. asa mi a zis doctoru ca io n am nimic. glumesc evident

Link to comment
Share on other sites

Oricand oricine va intoarce capul dupa o masina care are prezenta pe strada, nu conteaza de la ford ka la lambo murcielago, daca are caroseria in stare impecabila si niste roti frumoase , are prestanta si se uita lumea dupa ea, cum se uita lumea dupa un e60 tot asa se uita si dupa un e39 in stare impecabila.

 

Si la cine isi adauga dupa cumpararea masinii.. tapiserie de piele in loc de textila pentru motivul ca "da bine" le doresc zile insorite cu temperaturi de la 36 de grade in sus

Edited by Roxana
Link to comment
Share on other sites

pai nu , zicea cineva ca-si pune dupa... tiberiu enache sau careva nu stiu sigur. ca da bine... tare as vrea sa-l vad... in pantaloni scurti.. ca in fusta nu pot sa-l vad... stand pe scaune.. sau coboara cu 5 minute inainte si da drumu la clima pe maxim rece.. si doar dupa vreo 5 mminute intra in masina...
Link to comment
Share on other sites

pai nu , zicea cineva ca-si pune dupa... tiberiu enache sau careva nu stiu sigur. ca da bine... tare as vrea sa-l vad... in pantaloni scurti.. ca in fusta nu pot sa-l vad... stand pe scaune.. sau coboara cu 5 minute inainte si da drumu la clima pe maxim rece.. si doar dupa vreo 5 mminute intra in masina...

isi pune un prosop cu o gagica dezbracata pe scaunul de piele, ca am mai vazut si da bine :blink:

Link to comment
Share on other sites

cei care va plangeti, ati avut E39 sau E60 cu piele ? nu am gasit motiv sa ma plang, nici vara nici iarna.

 

E39 versus E60 = Clasa versus Improvizatie

 

au vrut sa reinventeze roata in design, au reusit doar sa o deformeze.

 

un egal pentru E60-ul de mai sus :

post-2084-1205781714_thumb.jpg

post-2084-1205781730_thumb.jpg

post-2084-1205781738_thumb.jpg

post-2084-1205781749_thumb.jpg

post-2084-1205781776_thumb.jpg

post-2084-1205781831_thumb.jpg

post-2084-1205781860_thumb.jpg

post-2084-1205781879_thumb.jpg

post-2084-1205781895_thumb.jpg

post-2084-1205781919_thumb.jpg

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, poate am eu pielea mai groasa, dar vara trecuta cu pantaloni scurti n-am avut probleme mai mult de 2,3 secunde chiar si la 42 de grade. In schimb e o placere cand dai cu o carpa umeda si cureti toata mizeria si scoti orice miros in 2 minute din toata masina. Iarna nici atat nu simt vreo problema cauzata de piele. Cand e frig, e frig si in carpe si in piele.

Nu mai discutam de mirosul de piele, de imaginea pe care o are un interior de piele cu ornamente de lemn, de senzatia de calitate pe care o simti prin toti porii cand esti la volan.

Link to comment
Share on other sites

Eu am piele pe E39 si n-am treaba, vara dau un pic drumul la clima si totul este ok iar iarna la fel nu exista nici o problema.

 

Hai sa revenim cu picioarele pe pamant, nu suntem posesori de Rolls Royce si foarte multi dintre posesorii de BMW de pe acest forum au avut si Dacia asa ca toata discutia este exagerata.

 

Pentru minte conteaza si optionalele menite sa imbunateasca tinuta de drum, manevrabilitatea (suspensia de M) sau directia (servotronic).

In viata asta nu conteaza numai confortul conteaza si senzatiile.

Link to comment
Share on other sites

Pentru minte conteaza si optionalele menite sa imbunateasca tinuta de drum, manevrabilitatea (suspensia de M) sau directia (servotronic).

In viata asta nu conteaza numai confortul conteaza si senzatiile.

Pai tocmai, discutia a venit de la faptul ca cineva prefera un e60 chel pentru ca se uita lumea pe strada unui e39 dotat cu bun simt pe care il apreciezi numai tu ca posesor. Eu prefer a doua varianta.

Link to comment
Share on other sites

La fel si eu.

 

Pentru mine conteaza cum ma simt eu in masina si cum arata masina strict pentru placerea mea de a o admira nu pentru a ma plimba pe Magheru cu ea sau ca sa le zic la vecini ca am masina de 2-3 ani vechime cum e moda, cel putin in Bucuresti, adica am "cinciar full options" :blink:

 

Extrapoland, conteaza starea generala a masinii, atat optica cat si tehnica, in nici un caz anul fabricatiei sau km din bord.

Link to comment
Share on other sites

ar insemna ca eu nu mai trebuie sa ies din casa.....e39-le meu e din 99, opelu din 81 si megane-ul din 2006.....off

bine ca stau in provincie .... da' totusi e aproape de buc ...sper sa nu se ia...ca va trebui sa le vand.......

am avut un prieten cu un 520i e60 aproape chel...da' eu zic pas.......

Link to comment
Share on other sites

E bine sa ai diferite gadget-uri pe masina, eu unul vad si simt utilitatea PDC-ului, Xenon, Cruise Control, Steptronic si oglinzi/geamuri electrice. Navigatie am dar nu pot s-o folosesc, la ce bun? Si mai sunt cateva de acest fel, gen TV, HUD, rear-view cam, care sunt interesante si dau bine pe masina, dar ...atat.

Eu unul sunt adeptul aratatului bine si optiunilor necesare (nu chel, ca iti plangi de mila pe urma), numai sa mearga exact asa cum vreau eu si sa nu-mi fie troaca. Am plecat de la Dacie, asa ca pot sa stau si fara TV, HUD sau mai stiu eu ce.

 

Cu alte cuvinte, poate fi E39-le extra-ful-opsians, ca daca nu merge exact asa cum trebuie si nu ma incanta la ochiometru, nu imi va face placere sa o conduc. Deci prefer un E60 chel decat un E39 full, dar sa-mi fie drag sa o polisez vara cand e cald afara.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca se gasesc din ce in ce mai greu e39 bine intretinute si fara urme de ani pe ele. De asta si se orienteaza majoritatea pe e60 ...sunt mai noi ..mai putin uzate...nu ca s-ar innebuni dupa design. Plus ca trebuie sa recunosc stau mai bine pe sosea ...cel putin cele conduse de mine. Cat despre dotari ei bine e39 din ultimii ani de fabricatie cu e60 din primii ani cam au aceleasi dotari importante: PDC, Xenon, Cruise Control, Steptronic si oglinzi/geamuri electrice.
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca se gasesc din ce in ce mai greu e39 bine intretinute si fara urme de ani pe ele. De asta si se orienteaza majoritatea pe e60 ...sunt mai noi ..mai putin uzate...nu ca s-ar innebuni dupa design. Plus ca trebuie sa recunosc stau mai bine pe sosea ...cel putin cele conduse de mine.

 

 

Se orienteaza pe E60 ca sa le distruga si pe acelea :blink:

 

Cel care are E39 intr-adevar intretinut mai mult ca sigur nu-l va vinde, este si normal.

 

In general, romanii nu-si intretin masinile.

 

Cele care stau bine pe sosea au probabil suspensie sport.

 

Eu am suspensie de M, masina sta perfect pe sosea, mult mai bine decat un E60 cu suspensie stock.

Link to comment
Share on other sites

eu am un 530d individual.... stii cam cat costa un e60 individual???

e o MARE diferenta inca...si sincer sa-mi dau masina pe una mai slab cotata ( ca dotari/performante ) eu o vad ca o declasare/degradare...

 

cand imi voi putea permite un e60 echivalent din toate punctele de vedere ( achizitie/intretinere)....voi face pasul....pana atunci....: pas

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am citit tot topicul mai ales prin prisma de a vrea sa-mi cumpar un BMW seria 5(e39, 525d, M paket) sau seria 3(e46, 320d, M paket).Seria 3 imi place ca este mai mic si in Bucuresti chiar ai nevoie, seria 5 pentru ca am copil mic si ca atare imi trebuie spatiu, tin sa mentionez ca am mai avut BMW si stiti f.b. cum este cu microbul. Parerea mea ca cel mai bine iti cumperi masina de care ai nevoie zi de zi si in primul rand pe care ti-o poti permite. Acum nu am nicio masina dar inainte am avut Opel astra g caravan, atat mi-am permis atat mi-am luat, cit timp am avut-o am considerat ca era masina perfecta pentru mine si familia mea, spatiu in portbagaj, consum mic, intretinere destul de ieftina etc. Acum a sosit momentul sa ma intorc la vechea dragoste BMW, dupa ce am studiat piata din Germania cred ca masina pe care mi-o pot permite este una din cele mentionate mai sus. E60 e peste posibilitati-le mele la dotarile pe care mi le ofera paketele M la e46-e39 iar intretinere si casco sunt de asemenea mai ridicate, CASCO la e 60 este 2000 euro iar la E46-E39 in jur de 1000-1200 euro. Totusi cred ca e o diferenta in a iti cumpara BMW ca ai microbu' si a iti cumpara BMW ca da bine la public. Plansa de bord indreptata spre tine este pentru microb, i-drive este pentru public, la fel pot spune si despre faruri, stopuri etc. Stiu lumea acum ma va lua la rost si imi va spune ca daca vreau sa-mi iau e46-e39, este ca nu am bani dar diferenta intre un e39, 2002-2003, M paket si un E60 2004-2005, stock nu este atat de mare. Am avut e30, 318,1986, vopsea originala, a fost o masina super buna dar a venit vremea si am schimbat-o cu un e34, 520, 1990, 100.000km, stock de fabrica de care am fost indragostit pina in ziua in care a trebuit sa o vand pentru ca a trecut recesiunea prin casa si asa ca nu am avut ce face, apropo a fost singura masina dupa care sotia mea a plans. Deci baietii cu microb plansa de bord indreptata spre noi este mult mai misto decit i-drive ptr. Bamboo Club. Ciupa esti tare frate, tin-o tot asa.
Link to comment
Share on other sites

Eu zic totusi ca toti cei care ne aflam aici avem microbul fie ca avem bordul indreptat inspre sofer, in sus sau intre picioarele prietenei...Daca tu crezi ca un M5 sau M6 (E60/E63) este pt Bamboo Club, inseamna ca microbul tau e pur financiar si deloc realist.

Mie unul mi-au placut toate modelele bmw, unele mai mult altele mai putin, insa fiecare isi alege o masina pe gustul lui!

 

Bordul la E60 nu arata la fel de bine ca la E39, insa felul in care merge si arata m-a fermecat pur si simplu muult mai mult decat a facut-o E39, chiar daca la momentul acela aveam bani doar de un E39 f bine dotat din 2002-2003 si nu de un E60 cu aceleasi dotari. Microbul pt mine nu inseamna dotarile masinii, ci aspectul agresiv si manevrabilitatea ei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.