Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

Tot pe lant este...dar mai bine te indrepti spre un 525i sau 530i...Diesel-urile sunt mai pretentioase, mai ales un SH si mai ales cu motorina de la noi din tara!

Cauta pe aici si ai sa vezi cate dintre problemele tehnice vin de la cele pe motorina si cat de la cele pe benzina!

Cutiile automate sunt foarte fiabile, deci nu-ti face griji de asta!

 

Nu e nimic pretentios la diesel, am avut un e46 3 ani de zile si a mers ceas...daca ai grija si schimbi filtrul de motorina la 7-8.000 km, nu ai nicio problema

Daca mai stii tu alte probleme la diesel, as fi curios sa le aflu si eu.

Daca e s-o iei asa, si benzina are niste probleme destul de mari...bobinele de inductie, injectoare (tot de la benzina din romania), debitmetru, etc

Link to comment
Share on other sites

Valtheval multumesc pt raspuns si sa o stapanesti sanatos sa te bucuri de ea fara incidente.

Oare si la benzina 2000 si 2500 distributia e pe lant?

Astept cu interes si alte pareri.

 

Mersi

 

Multumesc pt urari, am uitat sa adaug un lucru....diesel-ul are un cuplu muuult mai mare decat benzina, asa incat vei obtine randament / putere a motorului in ture mici....lucrul asta este foarte important daca mergi mult in oras, pt ca la benzina, daca nu ajungi la 4000 ture sa simti cu adevarat motorul, nu faci nimic, degeaba iti iei motor de 2,5 / 3 benzina....cum in oras nu prea poti face lucrul asta, diesel-ul se dovesdeste iar o optiune ideala.

Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi o intrebare in functie de care am sa imi limitez cautarile. Care ar fi o limita admisibila de km pentru motorul 2000 benzina si pt cel 2500 benzina ca sa pot spune ca motorul merge bine "ca nou" si sa ma bucur cativa ani de el? Sa zicem 100,000 km pt 2000 cmc benzina si 130,000 km pt 2500 cmc benzina? Voi ce parere aveti? Cat tin motoarele astea si care e o limita decenta avand in vedere ca il iau pt mine ca sa il tin si nu ca sa il vand imediat cu km mai putini? Adica nu vreau sa ma pacalesc
Link to comment
Share on other sites

2500 sau 3000 benzina :twoup:

 

asta este parerea mea, nu ai cuplu unui diesel, dar nici problemele unui diesel. o spune toata lumea....benzina este mai fiabil in cea ce priveste intretinerea motorului.

nici dieselul nui rau dar este cu risc mai mare, si clar feelengul de la 500NM de la 3000d este frumos, la 3000 benzina nu-l simti chiar asa de tare dar nici 380NM nus rai si la urma urmei benzina este mai linear in acceleratie,

Link to comment
Share on other sites

am un e60 525d si nu pot sa iti recomand decat tot un diesel. daca atunci cand e vorba de intretinerea masinii nu te zgarcesti si pui doar piese de calitate si faci schimburile la timp, nu o sa ai probleme cu dieselul. dar vorba aia ... gusturile nu se discuta...

 

cutie am automata. dupa ce te obisnuiesti cu ea nu o sa mai vrei manuala cat traiesti :twoup: mi se pare bine gandita si ca sa obtii performante bune trebuie sa fii hotarat in trafic. sa cunosti comportamentul cutiei si sa stii de dinainte ce vrei sa faci in trafic. atunci cutia nu te va dezamagii chiar si la un stil de condus mai sportiv.

 

legat de aspectul exterior ... intre modelele din 2004 pana in 2007 nu exista diferenta la exterior. In 2007 a aparut modelul facelift (LCI) la care difera spoilerele, farurile si stopurile pe exterior si exista diferente si la interior (bord, volan, manere usi). Cred ca ce ai vazut tu pe exterior diferente la spolerul fata si bara spate putin mai "bombata" era kitul exterior M. Ca sa iti faci o idee eu am pe masina instalat kitul M. Poti sa arunci o privire aici:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...mp;#entry445624

 

si sa compari, de exemplu, cu un e60 simplu de pe mobile.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt raspunsuri.

Legat de limita de km ce parere aveti? Am scris un pic mai sus ce ma intereseaza la achizitionare, adica cam cati km sa fie astfel incat motorul sa mearga bine

 

cred ca pana in 110-120 k la benzina si pana in 150 k motorina

 

am un e60 525d si nu pot sa iti recomand decat tot un diesel. daca atunci cand e vorba de intretinerea masinii nu te zgarcesti si pui doar piese de calitate si faci schimburile la timp, nu o sa ai probleme cu dieselul. dar vorba aia ... gusturile nu se discuta...

 

cutie am automata. dupa ce te obisnuiesti cu ea nu o sa mai vrei manuala cat traiesti :twoup: mi se pare bine gandita si ca sa obtii performante bune trebuie sa fii hotarat in trafic. sa cunosti comportamentul cutiei si sa stii de dinainte ce vrei sa faci in trafic. atunci cutia nu te va dezamagii chiar si la un stil de condus mai sportiv.

 

legat de aspectul exterior ... intre modelele din 2004 pana in 2007 nu exista diferenta la exterior. In 2007 a aparut modelul facelift (LCI) la care difera spoilerele, farurile si stopurile pe exterior si exista diferente si la interior (bord, volan, manere usi). Cred ca ce ai vazut tu pe exterior diferente la spolerul fata si bara spate putin mai "bombata" era kitul exterior M. Ca sa iti faci o idee eu am pe masina instalat kitul M. Poti sa arunci o privire aici:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...mp;#entry445624

 

si sa compari, de exemplu, cu un e60 simplu de pe mobile.

 

 

foarte frumoasa, 525 d insa manuala am luat si eu....cat ai dat pe ea, cati km are ?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt raspunsuri.

Legat de limita de km ce parere aveti? Am scris un pic mai sus ce ma intereseaza la achizitionare, adica cam cati km sa fie astfel incat motorul sa mearga bine

 

cred ca pana in 110-120 k la benzina si pana in 150 k motorina

 

am un e60 525d si nu pot sa iti recomand decat tot un diesel. daca atunci cand e vorba de intretinerea masinii nu te zgarcesti si pui doar piese de calitate si faci schimburile la timp, nu o sa ai probleme cu dieselul. dar vorba aia ... gusturile nu se discuta...

 

cutie am automata. dupa ce te obisnuiesti cu ea nu o sa mai vrei manuala cat traiesti :twoup: mi se pare bine gandita si ca sa obtii performante bune trebuie sa fii hotarat in trafic. sa cunosti comportamentul cutiei si sa stii de dinainte ce vrei sa faci in trafic. atunci cutia nu te va dezamagii chiar si la un stil de condus mai sportiv.

 

legat de aspectul exterior ... intre modelele din 2004 pana in 2007 nu exista diferenta la exterior. In 2007 a aparut modelul facelift (LCI) la care difera spoilerele, farurile si stopurile pe exterior si exista diferente si la interior (bord, volan, manere usi). Cred ca ce ai vazut tu pe exterior diferente la spolerul fata si bara spate putin mai "bombata" era kitul exterior M. Ca sa iti faci o idee eu am pe masina instalat kitul M. Poti sa arunci o privire aici:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...mp;#entry445624

 

si sa compari, de exemplu, cu un e60 simplu de pe mobile.

 

 

foarte frumoasa, 525 d insa manuala am luat si eu....cat ai dat pe ea, cati km are ?

 

cred ca suntem un pic off topic ... dar am sa raspund scurt . pentru alte detalii vorbim pe topicul cu masina :twoup:

 

am luat-o cu 20800 euro fara TVA din germania. avea in jur de 102000km.

Link to comment
Share on other sites

Am citit pe aici ca unii posesori le-au dus la service pt o rescriere de soft - a fost scrisa o versiune mai noua. De ce? Care ar fi motivele si avantajele?

 

fiecare versiune are unele imbunatatiri sau repararea anumitori "bug-uri". De exemplu primele versiuni nu citeau mp3-uri. Daca iti faci upgrade de soft o sa ai mp3-uri in masina. eu am avut norocul ca mi-a fost deja rescrisa de vechiul proprietar.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si am ramas un pic surprins ca nu toate E60 au in dotare scaunele incalzite electric si senzorii parcare. Care dintre acestea vi se pare mai utila? Ideal e sa fie dotat cu ambele dar daca ar trebui sa alegeti unul cu PDC si unul cu scaune incalzite care ar fi varianta? Eu as inclina catre scaunele incalzite inconditiile in care niste senzori pot fi montati ulterior (desi parca e si pacat la asa masina sa pui niste senzori de 150ron si sa lipesti dispay-ul deasupra oglinzii :twoup: ) si nici nu sunt asa necesari dupa ce te obisnuiesti cu dimensiunile masinii. Banuiesc ca nu as avea o mare problema in conditiile in care nu mi se pare mult mai mare decat Mondeo. Scaunele electrice incalzite au mai multe trepte de incalzire?
Link to comment
Share on other sites

sunt nou pe aici si imi doresc cat de curand un E60. in principiu m-am hotarat la 530D. dar imi face cu ochiul si un 535D. cunoaste cineva acest motor? ce parere aveti despre el?

in legatura cu cresterea pretului motorinei ce ma sfatuiti? sa merg pe alegerea facuta de mine sau sa ma orientez pe benzina?

va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

sunt nou pe aici si imi doresc cat de curand un E60. in principiu m-am hotarat la 530D. dar imi face cu ochiul si un 535D. cunoaste cineva acest motor? ce parere aveti despre el?

in legatura cu cresterea pretului motorinei ce ma sfatuiti? sa merg pe alegerea facuta de mine sau sa ma orientez pe benzina?

va multumesc.

 

daca iei diesel din cauza consumului si a pretului, poti uita si de 530 si de 535 d....motorina costa mai mult decat benzina iar motoarele mentionate de tine consuma cel putin 15-16 l / 100 km in oras

zic sa iei 318 d sau 520 d, este cel mai economic

Link to comment
Share on other sites

cand am spus ca vreau 530d inseamna ca stiu de consumul lui.

referitor la intrebarea asta: in legatura cu cresterea pretului motorinei ce ma sfatuiti? sa merg pe alegerea facuta de mine sau sa ma orientez pe benzina?

dupa un studiu de piata s-a ajuns la o vanzare de 50% benzina si 50% diesel in 2008. anul trecut era proportia in favoarea motorinei. deci nu se putea da un raspuns pe loc, ci doar cum vedeti voi raportul asta al consumului la nivelul asta de motorizare. imi doresc o masina E60 cu motor de 3L(ori benzina ori motorina). ies din calcul variantele 318d sau 520d.

eu asteptam un sfat legat de 535D.

 

cu respect.

Link to comment
Share on other sites

cand am spus ca vreau 530d inseamna ca stiu de consumul lui.

referitor la intrebarea asta: in legatura cu cresterea pretului motorinei ce ma sfatuiti? sa merg pe alegerea facuta de mine sau sa ma orientez pe benzina?

dupa un studiu de piata s-a ajuns la o vanzare de 50% benzina si 50% diesel in 2008. anul trecut era proportia in favoarea motorinei. deci nu se putea da un raspuns pe loc, ci doar cum vedeti voi raportul asta al consumului la nivelul asta de motorizare. imi doresc o masina E60 cu motor de 3L(ori benzina ori motorina). ies din calcul variantele 318d sau 520d.

eu asteptam un sfat legat de 535D.

 

cu respect.

 

care crestere de motorina, de la 4,57 a ajuns la 4,12 pretul la motorina euro4.... sa ne linistim :twoup: e ok

Link to comment
Share on other sites

cand am spus ca vreau 530d inseamna ca stiu de consumul lui.

referitor la intrebarea asta: in legatura cu cresterea pretului motorinei ce ma sfatuiti? sa merg pe alegerea facuta de mine sau sa ma orientez pe benzina?

dupa un studiu de piata s-a ajuns la o vanzare de 50% benzina si 50% diesel in 2008. anul trecut era proportia in favoarea motorinei. deci nu se putea da un raspuns pe loc, ci doar cum vedeti voi raportul asta al consumului la nivelul asta de motorizare. imi doresc o masina E60 cu motor de 3L(ori benzina ori motorina). ies din calcul variantele 318d sau 520d.

eu asteptam un sfat legat de 535D.

 

cu respect.

 

care crestere de motorina, de la 4,57 a ajuns la 4,12 pretul la motorina euro4.... sa ne linistim :twoup: e ok

 

oricum, nimeni nu poate previziona care va fi pretul motorinei / benzinei...daca am putea face asta, ne-am umple de bani, am juca la bursa de marfuri de la londra :twoup:

Link to comment
Share on other sites

e usor sa comenteze lumea pe diverse teme, dar e foarte greu sa se raspunda la neclaritatea mea.

cu ajutorul acestui forum am resuit sa mai "aud" cate ceva despre un 530D. o idee mi-am facut.

despre 535D nu cunosc nimic.

repet: ma poate ajuta cineva cu detalii pentru un 535D?

cu respect.

Edited by vijelie_02
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.