Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

Salut. Din cate stiu eu 2.5, 3.0 si 3.5 au acelasi motor, de ~2990 cmc insa doar puterea difera, deci impozitul e la fel ca iei 2.5 ca iei 3.5. Despre consumuri si restul ii las pe altii sa iti raspunda pentru ca eu nu detin un BMW. Mergi pe 3.5 daca poti. Bafta!

 

Chiar asa? :twoup: Ai restabilit standardele...

Eu asa stiu. Daca ai vreo dovada care sa contrazica asta te invit sa o scoti la iveala.

LAMURIT?!

5series_sedan_datasheet.pdf

5series_sedan_datasheet.pdf

Edited by ciprianborbei
Link to comment
Share on other sites

Eu asa stiu. Daca ai vreo dovada care sa contrazica asta te invit sa o scoti la iveala.

LAMURIT?!

 

Chill...

 

Am ramas uimit si inca sunt vazand ca AI DREPTATE ... :twoup:

 

L.E. Da, asa e si la prefacelift... scuze inca odata!

Acum ma gandesc ca e normal ca daca ai bani mai bine iti iei un 3.5 decat un 2.5. Pentru nimic in lume nu as alege 2.5. La taxe platesc la fel cat pt un 3.5 ceea ce nu mi se pare corect tinand cont de diferenta destul de mare de performante. Pana la urma 3000 cmc e tot 3000 cmc. Statul asta taxeaza.

Link to comment
Share on other sites

Da ai dreptate.eu nu stiam.dar eu ma refer la 525 530 model 2005.de asta nu prea ne intelegeam.Si trecand peste asta..ma ajuta cineva cu un consum real la cele 2 motoare?(nu cel dat de fabricant)

 

2500 cmc - 600 Ron

 

3000 cmc - 900 Ron

 

3500 cmc - 2000 Ron

 

:twoup:

 

la noi in oras la primarie s`a afisat 16mil la 3000cm3 pe anul asta.:)dar noi avem cam cele mai mari impozite din tara.sper sa le scada ca s-a schimbat partridul de la putere

Link to comment
Share on other sites

Salutare!!

Respectele mele tuturor detinatorilor de adevarate masini...sunt pe cale sa va ingros randurile prin achizitionarea unui E60 3.0d Touring... second din De... comanda urmeaza s-o dau astazi...

De vreo saptamana am inrosit netul in cautare de informatii si tin sa va multumesc tuturor pt aportul adus si multitudinea de date.

Ceva sfaturi de ultim moment?

Cum se comporta masinuta cu motorizarea asta?

Va multumesc anticipat, keep up the good work!

Link to comment
Share on other sites

Salutare!!

Respectele mele tuturor detinatorilor de adevarate masini...sunt pe cale sa va ingros randurile prin achizitionarea unui E60 3.0d Touring... second din De... comanda urmeaza s-o dau astazi...

De vreo saptamana am inrosit netul in cautare de informatii si tin sa va multumesc tuturor pt aportul adus si multitudinea de date.

Ceva sfaturi de ultim moment?

Cum se comporta masinuta cu motorizarea asta?

Va multumesc anticipat, keep up the good work!

 

Desi nu detin o asemenea masina pot spune ca e o motorizare super ok... iar daca tie iti place touring-ul o sa fi mai exclusivist!

 

Succes la achizitie! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

salut tuturor

saptamana asta am cumparat un 530d din germania si sunt extrem de multumit de el.masina e 13.10.2004 si am o nelamurire:

are navi profesional cu magazie de cd-uri in torpedou dar nu imi citeste mp3-uri.am citit in cartea tehnica dar nu zice absolut nimic despre asa ceva doar cd-uri audio.o prietena cu 320d 2005 tot cu navi prof si mag de 6 cd-uri cand baga mp3-uri merg fara nici o problema....

in cartea ei scrie exact aceleasi lucruri ca si la mine (nu aminteste nimic despre mp3-uri).

stie cumva cineva de la ce poate sa fie?

multumesc

 

 

eu am navi bussines si la mine citeste mp3 numai in unitatea din bord (acolo unde tre sa bag cd cu navigatia)

in magazia din bord nu citeste decit audio

Link to comment
Share on other sites

Da ai dreptate.eu nu stiam.dar eu ma refer la 525 530 model 2005.de asta nu prea ne intelegeam.Si trecand peste asta..ma ajuta cineva cu un consum real la cele 2 motoare?(nu cel dat de fabricant)quote]

 

 

Consumul pe care il am eu la un 525D in conditii normale de mers (fara excese) urban: 10-11%; extraurban: 6-7%.

Edited by Cata_KOK
Link to comment
Share on other sites

eu am un 2.5 iar motorul e 2497 deci nu 2990

 

Salut!

Sunt nou pe aici.As vrea sa-mi cumpar un e60 motor 2.5(am vrut 3.0 dar s-a facut impozitul 16mil).NU stiu ce sa aleg 2.5 diesel sau benzina.Puteti sa`mi spuneti niste consumuri reale la ele?.si in oras si afara.

Salut. Din cate stiu eu 2.5, 3.0 si 3.5 au acelasi motor, de ~2990 cmc insa doar puterea difera, deci impozitul e la fel ca iei 2.5 ca iei 3.5. Despre consumuri si restul ii las pe altii sa iti raspunda pentru ca eu nu detin un BMW. Mergi pe 3.5 daca poti. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

eu am un 2.5 iar motorul e 2497 deci nu 2990

 

Salut!

Sunt nou pe aici.As vrea sa-mi cumpar un e60 motor 2.5(am vrut 3.0 dar s-a facut impozitul 16mil).NU stiu ce sa aleg 2.5 diesel sau benzina.Puteti sa`mi spuneti niste consumuri reale la ele?.si in oras si afara.

Salut. Din cate stiu eu 2.5, 3.0 si 3.5 au acelasi motor, de ~2990 cmc insa doar puterea difera, deci impozitul e la fel ca iei 2.5 ca iei 3.5. Despre consumuri si restul ii las pe altii sa iti raspunda pentru ca eu nu detin un BMW. Mergi pe 3.5 daca poti. Bafta!

 

modelele mai noi de e60 525 au cilindreea de 2990. :twoup: si al meu e tot de 2497 fiind din 2004. Din 2006 (sau ceva de genul, cine stie mai bine sa ma corecteze) 525 a primit motor de 3L, la fel cu 530 si 535.

Link to comment
Share on other sites

ok, scuze pt dezinformare in acest caz :twoup:

 

Stie cineva ce filtre trebuie schimbate la revizia de 93.000 km? (ulei, aer, 2xpolen, motorina, gaze carter ?) IN service plan nu scrie ce filtre la cati km se schimba.

 

Mersi

 

eu am un 2.5 iar motorul e 2497 deci nu 2990

 

Salut!

Sunt nou pe aici.As vrea sa-mi cumpar un e60 motor 2.5(am vrut 3.0 dar s-a facut impozitul 16mil).NU stiu ce sa aleg 2.5 diesel sau benzina.Puteti sa`mi spuneti niste consumuri reale la ele?.si in oras si afara.

Salut. Din cate stiu eu 2.5, 3.0 si 3.5 au acelasi motor, de ~2990 cmc insa doar puterea difera, deci impozitul e la fel ca iei 2.5 ca iei 3.5. Despre consumuri si restul ii las pe altii sa iti raspunda pentru ca eu nu detin un BMW. Mergi pe 3.5 daca poti. Bafta!

 

modelele mai noi de e60 525 au cilindreea de 2990. :twoup: si al meu e tot de 2497 fiind din 2004. Din 2006 (sau ceva de genul, cine stie mai bine sa ma corecteze) 525 a primit motor de 3L, la fel cu 530 si 535.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Consumul pe care il am eu la un 525D in conditii normale de mers (fara excese) urban: 10-11%; extraurban: 6-7%.

 

 

Sal,

 

Am vazut ca ai avut e46 320d si acum ai e60 525d...exact asta vreau sa fac si eu, sa dau e46 si sa-mi iau 525d...spune-mi te rog in linii mari care e diferenta la e60 fata de e46, ma interseaza in special:

- cum se simte motorul de 2500 cmc - demaraj / urcat in ture, cuplu

- cum sta masina pe drum / in curbe

- cum sint suspensiile - standard

 

alte lucruri relevante

 

10x

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare.........si bine v-am gasit (asta pt ca sunt la primul post)

 

Sper sa imi raspunda cineva deoarece nu prea a mai fost "actiune" pe aici de ceva timp. Inca nu am un BMW E60 dar sper ca in cel mai scurt timp sa achizitionez unul. Ca orice novice, deoarece asta ar fi primul BMW pt mine am si eu cateva nelamuriri. Sunt orientat catre un model 2004 - 2005 in functie de bugetul in momentul achizitie, preturile pietei si nu in ultimul rand noroc. In primul rand nu stiu ce sa aleg diesel/benzina. Acum conduc un diesel 136 CP si nu stiu de ce, parca mi-as dori benzina. Prima intrebare ar fi cat de ok este motorul diesel de 2,5 din 2004/2005? Parca ma atrage mai mult un benzinar de 2000 sau 2500 cmc. Un model de 2500 mi-as dori mai mult dar din ce am vazut pe mobile.de cele de 2000 au km mai putini (ma refer la cele din 2004-2005). Deci ce pareri aveti - 2500 diesel, 2500 benzina sau 2000 benzina...si daca raman la 2000 benzina as fi recunoscator daca mi-ati spune niste + si - uri ale acestui motor. O alta dilema ar fi manual vs. steptronic...inclin spre steptronic, am citit post-urile legate de aceste cutii...si cred ca mi s-ar potrivi o automata. Intrebarea este cat de fiabile sunt? Ati auzit sa pice? Ma gandesc ca una este sa schimbi un disc, un cilindru sau volanta si una es sa repari o cutie automata, adica mai dificil si mai scump...pana la urma se schimba uleiul la cutiile astea sau nu?

Pe scurt m-ar intresa cateva pareri despre motorul 2000 si 2500 benzen si 2500 diesel...si despre cutia automata.

De asemenea am inteles ca din 2005 E60 a avut parte de ceva modificari...despre ce este vorba? Motor elemente de caroserie etc....parca imi pare grila din bara fata un pic modificata la modelele mai noi...si parca am vazut niste bari spate mai umflate...despre ce este vorba?

 

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre in calitate de cunoscatori/posesori pt ca nu pot sa ma hotarasc deloc... :twoup:

 

Cred ca in buget ar intra un 520 automat cu clima simpla (nu cea cu functii extinse), pdc, eventual piele si xenon...ce pare aveti?

 

Si inca o intrebare... la ce intervale de km se schimba curele de transmisie, rolele, intinzatoarele etc? Si cam cat costa? Voi le schimbati la Bavaria sau mai gasim in Bucuresti si alte serviceuri cu baieti destepti si priceputi la masinile BMW? Din punctul meu de vedere service-ul este foarte important asa ca astept cateva sugestii de la voi unde as putea sa merg cu incredere ca viitor proprietar.

 

Cu scuzele de rigoare ca am scris cam mult si cu rugamintea sa imi raspundeti, cat mai detaliat daca se poate, va salut si astept cu interes parerile voastre.

 

Daca reusesc sa il achizitionez cat mai repede poate ne vedem pe la o intalnire sa il prezint si sa bem o bere..fara alcool desigur :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Salutare.........si bine v-am gasit (asta pt ca sunt la primul post)

 

Sper sa imi raspunda cineva deoarece nu prea a mai fost "actiune" pe aici de ceva timp. Inca nu am un BMW E60 dar sper ca in cel mai scurt timp sa achizitionez unul. Ca orice novice, deoarece asta ar fi primul BMW pt mine am si eu cateva nelamuriri. Sunt orientat catre un model 2004 - 2005 in functie de bugetul in momentul achizitie, preturile pietei si nu in ultimul rand noroc. In primul rand nu stiu ce sa aleg diesel/benzina. Acum conduc un diesel 136 CP si nu stiu de ce, parca mi-as dori benzina. Prima intrebare ar fi cat de ok este motorul diesel de 2,5 din 2004/2005? Parca ma atrage mai mult un benzinar de 2000 sau 2500 cmc. Un model de 2500 mi-as dori mai mult dar din ce am vazut pe mobile.de cele de 2000 au km mai putini (ma refer la cele din 2004-2005). Deci ce pareri aveti - 2500 diesel, 2500 benzina sau 2000 benzina...si daca raman la 2000 benzina as fi recunoscator daca mi-ati spune niste + si - uri ale acestui motor. O alta dilema ar fi manual vs. steptronic...inclin spre steptronic, am citit post-urile legate de aceste cutii...si cred ca mi s-ar potrivi o automata. Intrebarea este cat de fiabile sunt? Ati auzit sa pice? Ma gandesc ca una este sa schimbi un disc, un cilindru sau volanta si una es sa repari o cutie automata, adica mai dificil si mai scump...pana la urma se schimba uleiul la cutiile astea sau nu?

Pe scurt m-ar intresa cateva pareri despre motorul 2000 si 2500 benzen si 2500 diesel...si despre cutia automata.

De asemenea am inteles ca din 2005 E60 a avut parte de ceva modificari...despre ce este vorba? Motor elemente de caroserie etc....parca imi pare grila din bara fata un pic modificata la modelele mai noi...si parca am vazut niste bari spate mai umflate...despre ce este vorba?

 

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre in calitate de cunoscatori/posesori pt ca nu pot sa ma hotarasc deloc... :twoup:

 

Cred ca in buget ar intra un 520 automat cu clima simpla (nu cea cu functii extinse), pdc, eventual piele si xenon...ce pare aveti?

 

Si inca o intrebare... la ce intervale de km se schimba curele de transmisie, rolele, intinzatoarele etc? Si cam cat costa? Voi le schimbati la Bavaria sau mai gasim in Bucuresti si alte serviceuri cu baieti destepti si priceputi la masinile BMW? Din punctul meu de vedere service-ul este foarte important asa ca astept cateva sugestii de la voi unde as putea sa merg cu incredere ca viitor proprietar.

 

Cu scuzele de rigoare ca am scris cam mult si cu rugamintea sa imi raspundeti, cat mai detaliat daca se poate, va salut si astept cu interes parerile voastre.

 

Daca reusesc sa il achizitionez cat mai repede poate ne vedem pe la o intalnire sa il prezint si sa bem o bere..fara alcool desigur :twoup:

 

 

eu zic sa iti iei exact ce simti tu ca ti s-ar potrivi...ma refer mai ales la benzina / diesel si la automata / manuala. Eu cel putin tocmai mi-am luat un 525d / 2005, manual, / 177 cp - atentie, pe motorul de 2.5 l exista si puterea de 163 cp,

Recomand diesel, motorul de 2,5 l diesel bmw a iesit motorul anului in 2007 daca nu ma insel. Acum, sa incerc sa raspund punctual la intrebari:

- daca iei diesel 177 cp, vei avea un cuplu fantasctic - 400 nm, in plus, motorul asta de 6 cil este extrem de silentios, practic nu vei stii ca e diesel

- distributia e pe lant, deci nu -ti face probleme

- km - functie de bani, gasesti de la 80 k (in special la reprezentant / dealeri bmw germania), la 200 k, iar pretul scade accordingly

- dotari, la fel, cu cat mai dotata, cu atat mai scumpa, oricum, e60 are multe dotari standard - idrive, toate geamurile electrice, jante aliaj, cd player, etc

- recomand sa te uiti pe autoscout24.ro, eu de acolo mi-am luat-o

- service recomand filaret, iar pentru chestii banale - schimb ulei, filtre, un service obisnuit, oricare ar fi el si in care ai incredere

- uleiul la cutia automata se schimba iar din ce stiu eu nu exista probleme, sint foarte fiabile

 

sper sa te ajute

Edited by valtheval
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tot pe lant este...dar mai bine te indrepti spre un 525i sau 530i...Diesel-urile sunt mai pretentioase, mai ales un SH si mai ales cu motorina de la noi din tara!

Cauta pe aici si ai sa vezi cate dintre problemele tehnice vin de la cele pe motorina si cat de la cele pe benzina!

Cutiile automate sunt foarte fiabile, deci nu-ti face griji de asta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.