Jump to content

dilema: X5 sau Q7


catalin83

Recommended Posts

Putem ramane la dilema repectiva, insa distanta intre cele doua este destul de mare pt ca difera prea mult ca target.

 

Q7 - prea mare pt strazile si parcarile din Romania

Q7 - motoare mai puternice (4.2 TDI)

Q7 - mai ieftin ?

Q7 - suspensie pe perna de aer, garda la sol reglabila

Q7 - capacitati offroad

Q7 - suspensii confortabile

Q7 - interior batranesc

 

X5 - sportivitate

X5 - tinuta de drum f. buna pe sosea

X5 - motorizari Diesel sub concurenta (chiar si 3.0SD nu impresioneaza)

X5 - mai scump ?

X5 - materiale plastice "clasic" BMW

X5 - suspensii mult prea tari pt "autostrazile" din Romania

X5 - lipsa suspensie pe perna de aer

X5 - capacitati offroad limitate

 

===============

 

Eu pun accentul pe confort si sportivitate si sustin suspensia pe perna de aer si garda la sol reglabila.

Sa nu uitam diferentialele blocabile inexistente la X5.

 

Compromisul e reprezentat de Mercedes ML.

Motoare Diesel puternice (420 CDI), garda la sol reglabila (sport sau confort), pachetul Offroad Pro (cu scuturi de otel, garda la sol max 30cm si 2 diferentiale blocabile), dimensiuni comparabile cu X5.

 

Cunosc atat Mercedes, cat si BMW, deci gust din ambele "lumi" + motorizarile de varf Diesel.

 

P.S. Q7 alb = ambulanta BGS :blink:

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

problema e in felul urmator: la 55.000E net germania - q7 cu s-line complet(interior, exterior) , jante 21",trapa panoramica, suspensie, poate si bose; pe cand x5 cam greu de gasit la banii astia cu optiunile astea. Este vorba de masini noi sau pana in 10.000km

 

si un q7 alb cu s-line si jante pe 21" arata f.bine, nu e ambulanta

Edited by catalin83
Link to comment
Share on other sites

X5 - sportivitate

ok

 

X5 - tinuta de drum f. buna pe sosea

ok

 

X5 - motorizari Diesel sub concurenta (chiar si 3.0SD nu impresioneaza)

e prima oara ca aud asa ceva. Nu am vazut nici macar UN test comparativ in care la acceasi motorizare (3.0d) X5-ul sa nu fie considerat ca avand cel mai bun motor.

 

X5 - mai scump ?

Daca 1000 EUR la pretul asta mai conteaza, e mai scump...

 

X5 - materiale plastice "clasic" BMW

Nu ma pronunt, nu stiu la celelalte cum e

 

X5 - suspensii mult prea tari pt "autostrazile" din Romania

optional, adaptive drive setat pe confort si nu puneti roti pe 20''

 

X5 - lipsa suspensie pe perna de aer

Intrebati fiind inginerii de la BMW au spus ca au descoperit ca peste 95% din clientii de X5 nu au iesit cu el de pe sosea. Drept care au renuntat la suspensia pneumatica care cantarea peste 100kg

 

X5 - capacitati offroad limitate

Tot timpul ma distrez cand apare opinia asta. Tu chiar crezi ca cine are un ML sau Q7 isi va folosi "capacitatile offroad" distrugand masini de la 70.000 de coco in sus? Eu intamplator am de administrat niste paduri aflate in zone nu f. accesibile, unde nu exista decat drumuri forestiere NEINTRETINUTE, cu sleauri si tot felul de capcane. Practic un singur drum pe acolo ar insemna trimiterea masinii la revopsit

Link to comment
Share on other sites

Kuky, din pacate, in Romania nu trebuie sa fii pe drum forestier sau sa administrezi paduri ca sa ai nevoie de off-road.

E destul sa mergi in Pipera, unde garda (MARE) la sol este o necesitate.

 

In BMW simti in coloana chiar si denivelarile abia perceptibile de catre ochi.

Am intrat cu ML-ul in niste mlastini (pe langa Porsche Romania), de unde X5 nu iesea garantat, pt ca ramanea pe burta.

 

Ma refeream la motorizari de TOP.

Am testat si am detinut/detin BMW 3.0D, 3.0SD, 320 CDI, 420 CDI.

Pt. aceleasi cilindree, Audi si Mercedes sunt cu cativa HP sau Nm peste BMW.

 

3.0SD de pe X5 prinde 100 Km/h in 7s, iar pe X3 in 6.5s.

420 CDI de pe ML prinde suta in 6.5s, si crede-ma ca se simte diferenta aia de 0.5s pt un "motorhead" si pt ca comparam masini de top.

 

Si apropo de greutate: ML 420 CDI - 2315 Kg, X5 3.0SD 2185 Kg, deci o diferenta de 130 Kg, desi ML are si OffroadPro cu 2 diferentiale si suspensie pe perna de aer si motor cu 1l mai mare + 2 turbine mari.

 

Pretul conteaza si el pt ca eu (personal) nu vad cu ochi buni sa imi iau o masina de lux cheala !

Optionale de la BMW sunt mai saracacioase si adesea mai scumpe fata de Mercedes. (asta pt ca am configurat masini full options)

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

Pai vad ca esti deja hotarat pe Q7. Ai intrat si ai postat aici sperand ca te convingem sa iei X5 cand tu deja pari hotarat pe Q7. Afla ca eu am facut recent un drum cu un Q7 si sta foarte rau pe curbe, e ca o barca. Nu-mi place in comparatie cu noul X5 chit ca e mai mare si mie imi place masinile mari. Si mi se pare un break ridicat acest Q7. X5 este... nu stiu, dar imi place mult mai mult. N-am condus unul, dar am mers si am ramas "in love".
Link to comment
Share on other sites

@courage

"Pt. aceleasi cilindree, Audi si Mercedes sunt cu cativa HP sau Nm peste BMW."

 

E exact pe dos si dupa cum spuneai 0,5s probabil ca se simt :blink:

 

 

----------------------------------------BMW X5 3.0d---------Audi Q7 3.0 TDI----------ML 320 CDI

 

 

Greutate (kg)----------------------------2150-----------------2295------------------------ 2070

Acceleratie 0-100km/h (s)---------------8,1--------------------9,1--------------------------8,6

Cuplu maxim (Nm)---------------------- 520-------------------500-------------------------510

Putere max (CP)-------------------------235-------------------233-------------------------224

 

 

 

In rest, comparatiile sunt intre motorizari/greutati complet diferite.

Edited by Kuky
Link to comment
Share on other sites

daca esti fan manele, ia-ti Q7 ALB

 

de unde si pana unde?? Acum cateva zile i-am vazut pe manelistii Costi Ionita, Bursuc si nu mai stiu care ca mergeau cu metroul si ghici cu ce masina s-a deplasat Ionita pana la statia de metrou? X5-ul nou? CORECT :blink:)

 

Q7 are clasa eu asta mi-as lua. O spun in calitate de posesor BMW(E46 coupe) si Audi(B7 A4)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.