Jump to content

Probleme la cutie


Recommended Posts

  • Replies 222
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mss mult cretzu,,dar uni spun ca daca il schimbi poti avea probleme cu cutia,,incepe sa patineze ambreajul si faze de astea,,de aia nu stiu ce sa fac.

nu are de ce sa patineze. ba mai mult nu are cum sa-i faca mai rau , uleiul fiind nou o sa-i faca sigur bine , daca nu o sa fie la fel inca 150k km.

 

cutia o sa patineze in momentul in care "ambreiajele" ori se duc se tot , ori se rup.

 

cati km are masina ?

Link to comment
Share on other sites

Hmm, in cutie intra 9 litri de ulei. 4 se pot schimba, ceilalti 5 raman in cutie. Ulei nou + ulei vechi = :blink:

O fi bine, o fi rau ?

de ce se pot schimba doar 4 ?

 

in cazul acesta lasa masina asa cum e si gata. :)

Link to comment
Share on other sites

deci cretzu,,mie imi sugerezi sa o las asa??si eu tot am stat si mam gandit,,ca are rost sa ma leg la cap daca nu ma doare,,oricum daca nu auzeam atatea pareri contra,il schimbam pt ca si eu asta mam gandit ,,ca mai rau nu are ce sai faca ,,doar sa merga la fel..zici sa o las asa sa nul schimb??ai o poza sa vad cum trebuie sa steie relantiul la turometu??
Link to comment
Share on other sites

deci cretzu,,mie imi sugerezi sa o las asa??si eu tot am stat si mam gandit,,ca are rost sa ma leg la cap daca nu ma doare,,oricum daca nu auzeam atatea pareri contra,il schimbam pt ca si eu asta mam gandit ,,ca mai rau nu are ce sai faca ,,doar sa merga la fel..zici sa o las asa sa nul schimb??ai o poza sa vad cum trebuie sa steie relantiul la turometu??

la a ta ar trebui sa fie undeva pe la 800rpm. 325i e46

 

cu uleiul iti zic sa o lasi asa.nici cu turometru n-ai treaba , daca nu trepideaza sau mai stiu eu la ralanti lasa-l asa.

Link to comment
Share on other sites

Mai migu, tu iei de bun ce zice unul sau altul pe internet (inclusiv eu) sau te duci la un service care de bine, de rau are angajati cu ceva experienta si scoala in spate ? (bine, nu prea e cazul in Romania, dar ... intelegi tu :blink: ). Atat timp cat nu poti schimba tot uleiul din cutie, e acelasi lucru ca si cum ai face schimbul de ulei la motor doar pe jumatate. Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

Imi dau si eu cu parerea.... presupun ca o sa vii cu masina in tara nu? Atunci daca vei veni, ca doar nu so apuca sa crape cutia in 2000 de km, te duci frumos la Automobile Bavaria si le zici sa iti faca o diagnoza completa la masina, si eventual te mai si duci unde ti-a zis si ciupanzeu sa te duci ca sa iti faca diagnoza pe cutie... si cu diagnoza de la cutie si cu cea de la AB o sa stii excact daca e cutia de vina, bujiile sau mai stiu eu ce.... ca acum o iei pe ghicite si schimbi piese pe care poate nici nu trebuia sa le schimbi. Poate sa fie cineva as de paici in ale bmw-ului ca daca se apuca sa interpreteze o defectiune a masinii citind pe forum are mari sanse sa greseasca. Plus ca aici daca ti-ar face magaria cu comenzile de pe volan apoi ai unde face scandal... si mai ales ai cum face scandal ca de... la noi merge.

 

Parerea mea

Link to comment
Share on other sites

exact ce ai spus tu mamm gandit si eu sa fac,,ca oricum de pasti vreau sa merg si eu pe acasa,,si asa am sa fac,ca in astia nu prea mai am incredere,,nici sa schimb uleiul nu am incredere in ei,,mie sa nu imi spuna ca mi lau schimbat,,si sa numi schimbe nimic,,si mai platesc si aiurea uleiul si manopera,,mari nesimtiti sau facut nemti astia,,si inca pe fata sunt nesimtiti,,mersi mult pt idrumari..o zi buna sal

 

stie cineva cat costa un litru de ulei lifetime pt cutie steptronik la noi in rom ,,la bavaria??sa pot si eu sa vad,,poate aici este mai ieftin,,si calitatea mai buna,,si poate il cumpar de aici daca este mai ieftin aici..mss

 

eu sunt din bv,ce imi sugerati ,,cei care stiu,sunt buni aia de la bmw din bv??sau sa ma duc mai bine in bucuresti la aia de la bmw??

Link to comment
Share on other sites

eu sunt din bv,ce imi sugerati ,,cei care stiu,sunt buni aia de la bmw din bv??sau sa ma duc mai bine in bucuresti la aia de la bmw??

E greu de de dat un raspuns, in tara perceptia este ca reprezentantele romanesti sint numai pe furat, cu oameni incompetenti, cu masini luate din service dupa reparatii costisitoare intr-o stare mai proasta decat atunci cand au fost duse. De aceea multi isi fac pana si service-ul in Germania, nu mai vorbim de alte reparatii. Tu esti cam primul pe care il aud ca acolo e atat de rau in reprezentantele BMW.

 

Despre uleiuri, traiam cu impresia ca in Germania sint mult mai ieftine, pe la 60% din pretul din tara de la reprezentanta. Vorbesc de uleiul de motor, dar cred ca si cel de cutie ar trebui sa fie mai ieftin in Germania.

Link to comment
Share on other sites

exact ce ai spus tu mamm gandit si eu sa fac,,ca oricum de pasti vreau sa merg si eu pe acasa,,si asa am sa fac,ca in astia nu prea mai am incredere,,nici sa schimb uleiul nu am incredere in ei,,mie sa nu imi spuna ca mi lau schimbat,,si sa numi schimbe nimic,,si mai platesc si aiurea uleiul si manopera,,mari nesimtiti sau facut nemti astia,,si inca pe fata sunt nesimtiti,,mersi mult pt idrumari..o zi buna sal

 

stie cineva cat costa un litru de ulei lifetime pt cutie steptronik la noi in rom ,,la bavaria??sa pot si eu sa vad,,poate aici este mai ieftin,,si calitatea mai buna,,si poate il cumpar de aici daca este mai ieftin aici..mss

 

eu sunt din bv,ce imi sugerati ,,cei care stiu,sunt buni aia de la bmw din bv??sau sa ma duc mai bine in bucuresti la aia de la bmw??

 

sunt in aceeasi dilema cu uleiul de la cutia de viteze... pe forum se sugereaza sa il schimb... la nici un service nu mi-au zis ca este un lucru bun. :|

masina este un 525dA din 2002 ... cu 154 000 km...

Edited by Stefan_SNK
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa spun,,dar tot ce am scris aici este dreptatea,,asa mi sa intamplat cu astia din germ de la bmw,,eu nu sunt deloc multumit de servicile lor,,si comportamentul lor fata de clet,,ar trebui sa fie egal,,ce natie esti,,doar ca stiu ca nemti nu suporta alte nati sunt rasisti mari,,ca mor ca vede alte nati cu bani asta este problema lor cea mare,,si din cauza asta nu suporta ..
Link to comment
Share on other sites

exact ce ai spus tu mamm gandit si eu sa fac,,ca oricum de pasti vreau sa merg si eu pe acasa,,si asa am sa fac,ca in astia nu prea mai am incredere,,nici sa schimb uleiul nu am incredere in ei,,mie sa nu imi spuna ca mi lau schimbat,,si sa numi schimbe nimic,,si mai platesc si aiurea uleiul si manopera,,mari nesimtiti sau facut nemti astia,,si inca pe fata sunt nesimtiti,,mersi mult pt idrumari..o zi buna sal

 

stie cineva cat costa un litru de ulei lifetime pt cutie steptronik la noi in rom ,,la bavaria??sa pot si eu sa vad,,poate aici este mai ieftin,,si calitatea mai buna,,si poate il cumpar de aici daca este mai ieftin aici..mss

 

eu sunt din bv,ce imi sugerati ,,cei care stiu,sunt buni aia de la bmw din bv??sau sa ma duc mai bine in bucuresti la aia de la bmw??

 

sunt in aceeasi dilema cu uleiul de la cutia de viteze... pe forum se sugereaza sa il schimb... la nici un service nu mi-au zis ca este un lucru bun. :|

masina este un 525dA din 2002 ... cu 154 000 km...

 

In general service-urile nu se baga la reparatii, in ziua de azi mecanicii sunt foarte rari, pe de alta parte sunt multi schimbatori de piese.

Link to comment
Share on other sites

exact ce ai spus tu mamm gandit si eu sa fac,,ca oricum de pasti vreau sa merg si eu pe acasa,,si asa am sa fac,ca in astia nu prea mai am incredere,,nici sa schimb uleiul nu am incredere in ei,,mie sa nu imi spuna ca mi lau schimbat,,si sa numi schimbe nimic,,si mai platesc si aiurea uleiul si manopera,,mari nesimtiti sau facut nemti astia,,si inca pe fata sunt nesimtiti,,mersi mult pt idrumari..o zi buna sal

 

stie cineva cat costa un litru de ulei lifetime pt cutie steptronik la noi in rom ,,la bavaria??sa pot si eu sa vad,,poate aici este mai ieftin,,si calitatea mai buna,,si poate il cumpar de aici daca este mai ieftin aici..mss

 

eu sunt din bv,ce imi sugerati ,,cei care stiu,sunt buni aia de la bmw din bv??sau sa ma duc mai bine in bucuresti la aia de la bmw??

 

sunt in aceeasi dilema cu uleiul de la cutia de viteze... pe forum se sugereaza sa il schimb... la nici un service nu mi-au zis ca este un lucru bun. :|

masina este un 525dA din 2002 ... cu 154 000 km...

atunci nu il schimba....simplu...toti care aveti Steptronic nu schimbati uleiu` la cutie ca crapa :blink:

Link to comment
Share on other sites

Normal! :blink:

 

Si cand steptronicul pica, ne ducem frumos la BMW, cumparam o cutie noua (e doar 5000 euro) si aia e :)

oricum ai da-o tot aiurea pica. ca nu-l schimbi si o sa-ti pice odata / candva.

 

ca il schimbi si nu iese tot uleiu sau alte porcarii si tot o sa-i faci rau la cutie.

 

in nici un fel nu-i bine , dar noi vom ramane in continuare niste mandri posesori de bmw :)

Link to comment
Share on other sites

Normal! :blink:

 

Si cand steptronicul pica, ne ducem frumos la BMW, cumparam o cutie noua (e doar 5000 euro) si aia e :)

oricum ai da-o tot aiurea pica. ca nu-l schimbi si o sa-ti pice odata / candva.

 

ca il schimbi si nu iese tot uleiu sau alte porcarii si tot o sa-i faci rau la cutie.

 

in nici un fel nu-i bine , dar noi vom ramane in continuare niste mandri posesori de bmw :)

 

este in felul urmator ,daca are span de care fiecare se fereste si se teme,scurge uleiul spanul ramane oricum,plus ca mai ramane ulei in cutie ,schimbi uleiul si filtrul (care sare putea sa mai salveze ceva o perioada) si pui ulei nou cu spanul ramas + uleiul vechi ramas

 

p.s. dupa mine mai bine schimbi doar filtrul de cutie si completezi cu ulei :) din cate am inteles asta ar fi problema reala ,deoarece numai isi face treaba si se desprind bucati din el

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

deci baieti acum am venit de la bmw,,am lasat maisna acolo sami repare tempomatul,,si uleiul nu vrea sa mil schimbe nici cum,,am vob in toate fel cu ei nu vor si gata,,in rest am intrebat cat este litru de ulei la ei pt cutie steptronik,,si este 20 de euro,,in tara cat este,,spuneti si mie ,,ca sa stiu de unde sa iau,,miau facut niste draci ca am crezut ca il bat pe ala sincer,,deci cand inchid masina de la cheie,,imi face cu luminile o data,,iar cand o deschid ar trebui sa faca de 2 ori sen cu luminile,,dar a mea nu face,,si lam chemat pe ala afara sa vada,,se uita si imi spune ca asa este la bmw,,deci sa inebunesc nu altceva,,alta faza,,ii arat ca daca deschid geamurile de la telecomanda se deschid,,dar tot de la telecomanda le inchid ,,nu mi se inchide trapa complect,,imi ramane deschis la jumate,,si geamurile din spate nu se inchid,,si imi arata el ca daca bagi cheia si ti cheia intoarsa se inchide toate,,si asa era..si imi spune ca nu are nici o problema maisna si alarma,,ca fuctioneaza corect,,doar ca din cauza atenelor foarte multe prin oaras,,cand vrei de la telecomanda chei sa inchizi nu merge pt ca antenele derajeaza frecventa ,,si ca asta este prob si nu au ce sai faca,,deci astia sunt nebuni rau sincer,,si acum o saptamana cand am fost sami fac programarea ,,sa uitat altul la faza asta,,si a spus ca trebuie reprocaramata din nou ca nu este normal asa cum este si ca normal ar trebui sa faca semn cu luminile de 2 ori cand o deschizi de la cheie,,care nu ma crede ce spun eu,,sa vina si sasi faca el ceva la masina pe la germania la astia de la bmw,,ca eu chiar va spun tot ce este si se intimpla,,deci credetima ca mau inebunit pe bune,,pe bani tai sa nu vor sati faca ceva,,sunt culmea sincer....
Link to comment
Share on other sites

deci baieti acum am venit de la bmw,,am lasat maisna acolo sami repare tempomatul,,si uleiul nu vrea sa mil schimbe nici cum,,am vob in toate fel cu ei nu vor si gata,,in rest am intrebat cat este litru de ulei la ei pt cutie steptronik,,si este 20 de euro,,in tara cat este,,

cum nu vor sa il schimbe ,dar il vand la litru.... :blink:

 

inseamna ca au avut probleme si nu vor sa isi asume riscul ca daca iti pica cutia , te duci sa ii dai in judecata ca ti-a schimbat uleiul....

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Poti cumpara fara nicio problema ulei de cutie de la reprezentanta. In Romania m-a costat 50 lei litru. Atentie insa ca uleiul este vrac si trebuie sa mergi cu un bidon sau ceva similar. Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Poti cumpara fara nicio problema ulei de cutie de la reprezentanta. In Romania m-a costat 50 lei litru. Atentie insa ca ca uleiul este vrac si trebuie sa mergi cu un bidon sau ceva similar.

lol se da "varsat" la reprezentanta ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.