Jump to content

E92!STERGATOARELE DE PARBRIZ SE SIMT IN PEDALA DE FRINA


Recommended Posts

Salut,

Dupa patru luni de asteptare mi-a fost livrata masina!e92 325i manual 3.0.Toate bune pina a inceput sa ploua.La actionarea stergatoarelor de parbriz acestea fac un zgomot deranjant, dar ma rog asta ar putea fi o parere subiectiva, insa ceea ce este absolut evident: SE SIMTE UN SOC IN PEDALA DE FRINA!!!!!!! :blink: Pe 20 dec am fost la onorabila Automobile Bavaria iar persoana care a luat masina pt verificari m-a linistit din prima:"Duc masina in service sa vedem ce zic baietii, poate asa se comporta in mod normal....!" :) I-am zis sa se opreasca aici cu afirmatiile ff profesioanale ca am avut vreo 10 masini printre care si 4 DACII si la nici una nu am patit asa ceva....Ma rog, dupa 1h ma suna sa iau masina ca nu au ce sa faca, asa tre sa faca si imi arata orice masina sa ma convinga ca face la fel.OK, nu am cum sa ma inteleg cu oamenii, mergem in parcare , verificam un e92 335i si un e92 320i.FAC ABSOLUT LA FEL!!!!!Am pleca timpit de nivelul tehnicii germane :) si tot ce am reusit sa scot de la ei a fost sa scrie pe fisa de constatare, citez:

"VERIFICAT FUNCTIONARE STERGATOARE

DUPA ACTIONAREA STERGATOARELOR SE SIMTE O BATAIE IN PEDALA DE FRINA.AM VERIFICAT IMPREUNA CU CLIENTUL SI ALTE MODELE SI AM CONSTATAT CA SE AUDE LA FEL."

 

Am scris un mail la fabrica si astept un raspuns oficial.

 

Am rugamintea sa-mi spuneti daca aveti o experienta similara.Apropos, pe www.e90post.com am gasit citiva in SUA cu aceeasi probl.Cineva in RO?

Numai de bine.

post-6607-1198269559_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

sa ma fereasca dumnezo ce legaturi trebuie sa fie.. intre actionarea motoraselor.. si sistemul de control al franelor/dsc..... daca este reala treaba care o zici tu explicatie ar fi ca motorasul de la stergatoare se afla pe langa partea electronica de la frane..control unitu/dsc... daca reusesti sa gasesti motorasu si control unitu si constati ca sunt unu langa altu.. poti incerca sa ecranezi modulu de la frane.... oricum e foarte penala treaba..
Link to comment
Share on other sites

Si eu cred ca e o greseala de proiectare.Nu vreu sa bag toti mecanicii in aceeasi galeata dar explicatia celor de la AB pt fenomen a fost ca" ASTEA (coupeurile) SUNT RIGIDE, DOMLE!"...m-a terminat...No coment.Ma dispera cum stiu sa ceara 42k pe o masina si dupa aia ridica din umeri ca ASA FAC TOATE.Chiar sunt eu absurd cind cer ca un lucru sa mearga ca lumea?OK, no big deal, dar poate miine o sa-mi zica sa nu prea mai deschid geamu ca se cam strica si oricum am a/c .Stiu sint circotas, dar ramin la parerea mea ca dzeu sa te fereasca sa ti se strice masina si sa trebuiasca sa te duci la AB(garantie and shit)...
Link to comment
Share on other sites

Mda... eu unul asta am patit, mi s-a cerut locatia mea si mi-a raspuns W. Wolff de la Bavaria (au redirectionat mail-ul catre el) intr-o dilema pe care o aveam legata de parbrizul atermic deci probabil si lui tot W. Wolff de la Bavaria ii va raspunde. :blink:

 

Adica acelasi raspuns o sa il primesti cum l-ai primit si pe foaia de la ei :)

 

Destul de nasol , cel putin suspicios......mai sunt cativa posesori de E92 pe forum , vb cu ei.

Link to comment
Share on other sites

Am sa fiu atent maine.

Eu de explicatii de service men din Romania sunt acrit de mult. Cea mai tare expresie mi se pare oricum "Asta-i boala lor..." Legata de diferite disfunctionalitati, niciodata aceleasi...

Ma gandesc la o legatura pe partea electrica intre servo-uri si BMW efficient dinamics (ptr. ca si masina lu' Zamsa e manuala, banuiesc ca are asa ceva). Si totusi 325 nu are servo electrica.

Fac ceva sapaturi dupa anu' nou si la Niederlasung Munchen Nord si va anunt. Deocamdata sa vad ce percep maine.

 

LE: si pe mine tot Wolff de la Bavaria m-a contactat cand am reclamat ceva pe BMW.de

Edited by Laur
Link to comment
Share on other sites

In momentul in care faceam programarea la service era cineva acolo care auzind f surprins de problema mea a emis urmatoarea idee:dom'le am auzit sa se mai rupa nu stiu ce brat care actioaneaza stergatoarele?!!!!.........lol......dar la Mini, nu la BMW....A auzit cineva de asa ceva?Sau poate sa loveasca CEVA in servofrina?!!!....
Link to comment
Share on other sites

Am sa fiu atent maine

 

Sal, a ta face la fel?Parca mi-a stricat tot cheful cu o prostie de genu asta si cu mecanici atiat de competenti :blink:

 

 

E rezonabil sa presupunem asta,Bavaria insa in ceata asta profesionala se emit tot felul de pareri, ce e mai grav este ca le emit cei care trebuie sa stie clar ce vorbesc.

Link to comment
Share on other sites

pai io zic ca ar trebui desfacut si vazut ce ii acolo ca doar asa poti afala / constata daca e ceva desfacut :) slabit :) sau rupt :blink:

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=61&fg=45

 

din moment ce se simte doar atunci cand actionezi stergatoarele si ele la randul lor scot un zgomot ciudat => ceva intervine intre brate si ceva ce apartine de systemul de franare

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=35&fg=05

 

din linkul de mai sus si poza post-2935-1198366239_thumb.jpg decat in BRAKE MASTER CYLINDER

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=34&fg=25

 

suspectez ca bate/freaca

 

Dar astea sunt vorbe in vant; trebue desfacute aparotoarele de sub stergatoare, cineva constata si alta persoana da de stergatoare altfel :)

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

Este vorba despre

 

'Dupa patru luni de asteptare mi-a fost livrata masina!e92 325i manual 3.0"

 

Nu cred ca merge chiar asa, desfacuta masina pioniereste, gasit defectul si rezolvata problema :)

Este vorba de un BMW nou, problemele de genul asta nu se rezolva dupa sfaturile primite pe un forum, sa se desfaca masina :blink:

 

Parerea mea, el poate incerca ce doreste :)

Link to comment
Share on other sites

Este vorba despre

 

'Dupa patru luni de asteptare mi-a fost livrata masina!e92 325i manual 3.0"

 

Nu cred ca merge chiar asa, desfacuta masina pioniereste, gasit defectul si rezolvata problema :)

Este vorba de un BMW nou, problemele de genul asta nu se rezolva dupa sfaturile primite pe un forum, sa se desfaca masina :blink:

 

Parerea mea, el poate incerca ce doreste :)

Clar nu o desfac eu sau alt "priceput".Astept pdv al fabricii si ma duc din nou peste AB pt ca vad ca nu se poate face treaba decit cu scandal.si asta e ultimul lucru pe care vreau sa-l fac, dar asta e RO.O sa insist macar sa desfaca masina nu sa se uite la ea si sa dea din umeri ca ASA FAC TOATE DOM'LE.

Link to comment
Share on other sites

sunt deacord cu tine Bavaria ! ca doar e in garantie, am citit tot inainte de a tasta te pot asigura :)

 

nici nu am sugerat ca el sa desfaca doar ca ma surprinde ca "personalul competent" de la service autorizat sa faca asemenea operatii pe masini in garantie si nu numai a inceput sa o dea la intoarsa cu replici consacrate :blink:

 

ce am descris eu e ce ar fi trebuit sa faca "personalul competent" constatare -> si sa o rezolve

 

insa e gresala mea ca nu am precizat asta :)

 

Peste tot sunt uscaturi dar parca la noi e crema lor :) si ajung in "pozitii" care cer seriozitate si competenta

ma opresc ca am sarit de pe breazda :)

Link to comment
Share on other sites

Am fost atent si ieri si azi. E ca o vibratie pe care o simt cind ajunge stergatorul la capatul superior al cursei. Dar nu numai in pedale de frana, ci si in foot rest-ul din stanga. Cred ca vibreaza toata structura aia dintre habitaclu si motor dar repet numai cand stergatorul se intoarce.

Daca nu imi atrageai atentia nu o sesizam, asa, ca am fost foarte atent, am observat-o.

Nu e totusi ceva ingrozitor. Poate ne vedem odata si comparam.

Intreb in ianuarie ca vreau sa-i fac o revizie la Niedarlasung Munchen Nord si revin cu explicatii probabil pertinente.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.