Jump to content

G P L pe un 318i e46 2000


318i-GPL

Recommended Posts

Uite asa sunteti si voi astia cu butelia in portbagaj............

post-69182-0-62893000-1454075326_thumb.jpg

Dap, rezervorul de benzina, care sa spunem ca are doar 10 litri de benzina in el, cam ce perna de gaze inflamabile are in el, este si din plastic pe deasupra, oare nu exageram cu pericolul buteliei din portbagaj???cate butelii stii ca au explodat, nu prea sta in picioare observatia asta perspicace, si aici ma opresc, nu vreau sa intram in discutii off topic.Se pare ca si aici este la fel ca si in bancul acela, de cati forumisti este nevoie sa schimbe un bec?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dap, rezervorul de benzina, care sa spunem ca are doar 10 litri de benzina in el, cam ce perna de gaze inflamabile are in el, este si din plastic pe deasupra, oare nu exageram cu pericolul buteliei din portbagaj???cate butelii stii ca au explodat, nu prea sta in picioare observatia asta perspicace, si aici ma opresc, nu vreau sa intram in discutii off topic.Se pare ca si aici este la fel ca si in bancul acela, de cati forumisti este nevoie sa schimbe un bec?

 

Deci, explic ce ai spus tu aici. Rezervorul de benzina al masinii, cu care iese din fabrica, este mai periculos decat butelia de gaz din portbagaj. (montata de mana lui Gigel mecanicu). Sunteti de-a dreptul penibili cu motive dinastea, doar doar sa va menajati singuri ca stati cu bomba nucleara in portbagaj. (ca benzina ii prea scumpa :LMAO: ). Ma retrag ca nu joc in liga asta :bye: ) Sariti cu minusurile :laugh:

 

A fost la un moment dat un caz... http://www.cabral.ro/din-trafic/cum-am-fugit-ca-descreieratul-dupa-ce-mi-a-bubuit-masina-in-trafic-de-la-gpl

dar cum zice si el,acu' multi ani cand erau la inceput. :frantics:

 

 

Caz concret, live, intr-o parcare langa un restaurant din Sibiu (El Gringo mai exact), a explodat una ca in filmele de actiune. Asta anul trecut, 2015, era moderna. :yahoo: in fine :lolu:

Edited by Radu I
Link to comment
Share on other sites

Deci, explic ce ai spus tu aici. Rezervorul de benzina al masinii, cu care iese din fabrica, este mai periculos decat butelia de gaz din portbagaj. (montata de mana lui Gigel mecanicu). Sunteti de-a dreptul penibili cu motive dinastea, doar doar sa va menajati singuri ca stati cu bomba nucleara in portbagaj. (ca benzina ii prea scumpa :LMAO: ). Ma retrag ca nu joc in liga asta :bye: ) Sariti cu minusurile :laugh:

 

 

 

 

Caz concret, live, intr-o parcare langa un restaurant din Sibiu (El Gringo mai exact), a explodat una ca in filmele de actiune. Asta anul trecut, 2015, era moderna. :yahoo: in fine :lolu:

:laugh: :thumbsup: :goodjob: e90 the best

Edited by 318i-GPL
Link to comment
Share on other sites

Si eu am montat instalatie gpl cand masina avea 200.000km , 318i Facelift , instalatia are momentan 35.000km si numai lucruri bune. Consum bun , costuri scazute , aceeasi chestie benzina sau gaz. De exemplu 4 oameni in masina + bagaje , pe gaz si 225km/h. Deci nu vad de ce nu as beneficia de costurile scazute ale gazului. Urmatoarea masina o sa fie 525i 218cp facelift + instalatie gaz. O parere personala
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
pe termen lung costurile sunt tot alea, caci inevitabil se arde garnitura de chiulasa si trebuie desfacut motorul la care mai adaugi si costul instalatiei , cel putin eu cam asa am vazut ca sta treaba. Edited by Krebs
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu in discutie, chiar daca nu prea sunt familiarizat cu Bmw(in sensul ca nu am avut bmw pana acum 2 luni).

 

Eu vad treaba in felul urmator:

 

1.Nu poti sa-ti cumperi BMW in speranta ca o sa faci economii.(combustibil,intretinere,etc)

Argumente:

-Bmw benzinar(de la motorizare de 1.6 pana la 3.3) nu o sa consume nici mort sub 10-11/100km intr-un oras aglomerat.(10 in cazul in care masina e noua, sau ca noua)

-Bmw diesel(de la motorizare de 1.8 la 3.3) nu o sa scada sub 7.5-8/100km nici daca mergi sub turat, tot in oras ma refer.(aici adaugam turbina,injectoare,etc- care costa cat o masina noua toate, deci s-a dus dracu consumul ala de 7-8 in timp).

-Bmw mai noi de 2000 sunt deja destul de sofisticate si au foarte multe dotari/senzori/sonde(deci costuri de intretinere destul de mari comparativ cu alte modele din periaode asemanatoare)

 

2.Exista totusi un argument pentru cei care isi cumpara beemve si il pun pe gaz:

-Sunt orbiti de frumusetea estetica a brand-ului/comfort sau sunt atrasi de tractiunea spate si fac tot posibilul sa-si achizitioneze unul .(chiar daca nu dispun de o suma mare de bani pentru combustibil/km facuti/luna/an,etc)

*asta e singurul argument plauzibil pe care il poate spune un posesor de BMW GPL.

 

3.Daca nu ai nici-o legatura cu punctul 2., exista o solutie infinit mai buna pentru tine si ea se numeste:

-Reanult Megan 1.5dci 90 cai => consum 4-5 in oras.

-Dacia Logan/Sandero/etc 1.5dci 90 cai

-orice model care are motorizare 1.5dci(in general reanult sau dacia)

 

PS:

Toate modele pe care le-am enumerat mai sus, am avut ocazia sa le conduc sau sunt ale unor cunostiinte apropiate.(nu vorbesc din auzite)

Si inca ceva ... sunt un om de rand, nu vre-un bogatan, detin un e46 316i facelift care consuma 12 in Timisoara si 6-7 in exterior.(deci nu vreau sa ma laud in vre-un fel sau altul.

 

Sper sa nu-mi sariti in cap, e doar parerea mea, in rest, fiecare are piticii si fixurile lui. :drinks:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

2.Exista totusi un argument pentru cei care isi cumpara beemve si il pun pe gaz:

-Sunt orbiti de frumusetea estetica a brand-ului/comfort sau sunt atrasi de tractiunea spate si fac tot posibilul sa-si achizitioneze unul .(chiar daca nu dispun de o suma mare de bani pentru combustibil/km facuti/luna/an,etc)

*asta e singurul argument plauzibil pe care il poate spune un posesor de BMW GPL.

 

3.Daca nu ai nici-o legatura cu punctul 2., exista o solutie infinit mai buna pentru tine si ea se numeste:

-Reanult Megan 1.5dci 90 cai => consum 4-5 in oras.

-Dacia Logan/Sandero/etc 1.5dci 90 cai

-orice model care are motorizare 1.5dci(in general reanult sau dacia)

 

PS:

Toate modele pe care le-am enumerat mai sus, am avut ocazia sa le conduc sau sunt ale unor cunostiinte apropiate.(nu vorbesc din auzite)

Si inca ceva ... sunt un om de rand, nu vre-un bogatan, detin un e46 316i facelift care consuma 12 in Timisoara si 6-7 in exterior.(deci nu vreau sa ma laud in vre-un fel sau altul.

 

Sper sa nu-mi sariti in cap, e doar parerea mea, in rest, fiecare are piticii si fixurile lui. :drinks:

 

10l/100km mixt ( cu 4,99centi litrul de gaz ). benzina este 1,26uro. fa si tu socoteala. gazul este sub jumatatea benzinei. Si nu conduci logan.

Acum daca mergi 10.000km pe an normal ca nu se merita gpl-ul :)

Si tocmai daca esti un om de rand si nu esti vreun bogatan de ce ai vrea sa cheltui atatia bani pentru benzina ?

Edited by mihaitza123
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

1. Merg cu masina aprox. 1000-1300km pe luna, deci pana in 15000 pe an si daca fac un calcul simplu obtin un consum mixt de 8, deci mi se pare foarte ok pt. un bmw .

2. Fac pariu cu tine ca in 2-3 ani de zile tu o sa investesti in masina ta pe gaz cel putin dublu cat mine.(nu cred ca faci doar schimburile si atat)

3. Nu pot sa cred ca masina pe gpl trage la fel de bine ca una pe benzina.(pur si simplu nu cred)

 

Deci una peste alta nu vad utilitatea gazului pe un bmw .

Nu poti sa imi explici in nici-un fel logic cum ca e foarte ok sa pui gaz pe o masina de turatii mari cum e bmw.

 

Sper sa nu te superi, e doar parerea mea.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Până la urmă omul face ce vrea, este mașina lui, banii lui. Când sau dacă va avea probleme nu va veni la noi sa ne ceară bani. Pur și simplu a cerut un sfat.

 

P.S. Am primit și eu "sfaturi" de genu' : puneți gpl că e mai rentabil sau de ce nu ți-ai luat una pe motorină (pentru că nu am avut banii de una euro 4 iar la euro 3 taxă mult prea mare). Totuși nu îmi pot imagina BMW pe gaz, sună ciudat ... wtf man.

 

Chiar am avut niște discuții cu colegul meu de muncă: asupra consumului și al mașinilor in sine. Că îmi ia 11-12 l/km (consum de iarnă)/ 8-9 (consum de vara), că e prea mult, că nu știu ce ... (El având o SK Octavia g2 1.9 tdi și că îi 4-5) ... bla, bla, bla ... așa și de asta nu mai pot. Daca mă interesa consumul îmi cumpăram bicicletă. I-am spus că facem o comparație total deplasată. Mă si amuz când îl văd că stă cu ochii pe consum. :)))

 

Și în final: fiecare face ce vrea cu mașina lui.

 

BMW - Plăcerea de a conduce!

Edited by Young Driver
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Dar de ce pierzi esenta ?stai cu butelia de gaz in brate ? Bmw pe gaz e ciudat? Dar crezi ca ai vreo masina de lux? Pe logan arata mai bine? E o vechitura de 12-13 ani. Si ce turatii mari are ca se plafoneaza la 6000rot. Si un logan la 5700.

 

In fine. Eu nu incurajez pe nimeni sa puna gaz. Doar mi am spus parerea.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Discutiile astea despre BMW si GPL sunt ca o cutie a pandorei.

 

Sunt cam doua pareri:

Prima, daca pui Gaz pe orice masina, mai ales BMW, masina respectiva sigur se va strica si o sa mearga mai prost, o sa traga mai prost si tot asa mai departe.

 

A doua, in general e ok sa pui GPL pe masina, nu o sa traga la fel, iar gazul este rentabil de la un anumit numar de km.

 

Eu am GPL pe BMW, stiu ca e blasfemie, dar totusi pot sa traiesc cu asta.

Am din 2013 de cand am luat masina, singurele probleme au fost cu calitatea GPL-ului, mi s-a infundat filtrul de GPL de doua ori si o data reductorul.

Masina trage putin mai slab pe gaz, dar pentru mine nu e o problema, nu stiu exact cat pierde din putere, dar pierde. Relantiul este mai dur putin pe GPL si autonomia mai mica. In rest alte dezavantaje nu vad. Mai sunt persoane pe forum care au GPL, incearca sa iei pareri si de la ei.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Discutiile astea despre BMW si GPL sunt ca o cutie a pandorei.

 

Sunt cam doua pareri:

Prima, daca pui Gaz pe orice masina, mai ales BMW, masina respectiva sigur se va strica si o sa mearga mai prost, o sa traga mai prost si tot asa mai departe.

 

A doua, in general e ok sa pui GPL pe masina, nu o sa traga la fel, iar gazul este rentabil de la un anumit numar de km.

 

Eu am GPL pe BMW, stiu ca e blasfemie, dar totusi pot sa traiesc cu asta.

Am din 2013 de cand am luat masina, singurele probleme au fost cu calitatea GPL-ului, mi s-a infundat filtrul de GPL de doua ori si o data reductorul.

Masina trage putin mai slab pe gaz, dar pentru mine nu e o problema, nu stiu exact cat pierde din putere, dar pierde. Relantiul este mai dur putin pe GPL si autonomia mai mica. In rest alte dezavantaje nu vad. Mai sunt persoane pe forum care au GPL, incearca sa iei pareri si de la ei.

 

Ai pus punctul pe "i".

E foarte simplu sa recunosti dezavantajele sau avantajele...nu e nici-o blasfemie sa ai masina pe gaz.(nu suntem arabi la urma urmei sa stea petrolu' pe gard)...e o prostie in schimb sa zici ca e "la fel".

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu am un obosit de 316 si nu isi da in cap in 7000 pe proba. ;)

iti dai seama un 320,323,325 ... da e ok si cu gaz pe ele...merg n-au treaba :)

316-le tau are Putere 116 CP /5500 rot/min.

Cu toate ca nu cred ca ajunge la 7000rot, de ce i ai dat mai mult de 5500 daca el atunci are puterea maxima?

 

Eu nu i am dat niciodata mai mult de 5000rot. Nici nu stiu la cat merge.

Aici se vede de ce isi cumpara cate unii bmw.

Edited by mihaitza123
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E ok..am exagerat cu 7000(am mers in 5000 si ceva in a2a in depasire in oras), dar stai linistit mi-am cumparat masina resectiva pt ca arata bine estetic nu pentru putere sau talente(e un 1.6 sa fim seriosi)

Da nu inteleg ce treaba are asta cu gaz vs benzina.

In fine nu ma mai bag...nu are rost ca sunteti prea calculati astia cu gpl.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

haideti sa va spun eu parerea mea despre gaz pe o masina veche cum este e46.

 

gaz merita sa ii pui doar daca mergi multi km pe an. daca mergi multi km pe an din punctul meu de vedere nu merita o masina asa veche ca un e46. cand faci multi km (prin multi km inteleg minim 18-20.000) e bine sa te orientezi catre o masina mai noua. o masina veche cand te apuci si mergi mult cu ea o sa bagi f multi bani in reparatii. plus ca se presupune ca odata ce ai bani de combustibil ptr atatia km pe an ai si bani de o masina mai noua.

 

in rest discutii de pierdere de putere sau probleme sunt egale cu 0. de picat nu pica nimic iar pierderea de putere este egala cu 0, vorbim de niste motoare destul de banale ca si cp 316/318, motoare de la care nu ai cum sa ceri cine stie ce sportivitate.

 

acum daca iei masina cu gpl deja montat e altceva dar dpmdv nu as mai monta eu gpl pe o masina asa veche.

Edited by CosminE46
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

E ok..am exagerat cu 7000(am mers in 5000 si ceva in a2a in depasire in oras), dar stai linistit mi-am cumparat masina resectiva pt ca arata bine estetic nu pentru putere sau talente(e un 1.6 sa fim seriosi)

Da nu inteleg ce treaba are asta cu gaz vs benzina.

In fine nu ma mai bag...nu are rost ca sunteti prea calculati astia cu gpl.

 

Ai scris mai sus ca ai 316i facelift. Deci motor de 1.8 116cp. Daca faci depasiri in oras cu a 2 la 5000rot spune despre tine ce ai in cap ( nimic ). Si cred ca tu faci parte din cocalarii cu bmw. Te ai gandit la 5000rot cu a 2 probabil ai 80km/h, te ai gandit ca poate omori un om nevinovat?

Edited by mihaitza123
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca tu ai fii "omul nevinovat", nu, nu m-am gandit.

Cum poti sa acuzi un om asa doar ca asa crezi tu ??

 

Hai sa ne intelegm:

 

1.Nu sunt cocalar cu bmw(am avut ford fiesta si opel corsa pana acum 1 luna)

2.Da, aveam 80 km/h si eram undeva intr-un cartier la marginea orasului unde limita de viteza e 70 km/h(in timisoara avem si drumuri nu doar ulite)

3.Stai linistit, nu-ti dau tie explicatii despre ce fel de om sunt.(oricum esti prea perfectionist ca sa intelegi lucrurile simple)

 

Pana una alta pune-ti gaz in butelie si vezi-ti de drum ca nu m-ai nimerit ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ce tot vorbiti de limitare de turatie, GPL-ul are injectie separata, si surpriza chiar si ECU separat, si da, daca vrei pe GPL ii poti da pana iti sar pistoanele, sau supapele sau ce naibii o pocni prima data. In felul asta am vazut un opel astra generatie mai veche, ruland cu 190km/h iar pe benzina nu ducea mai sus de 175 KM/h. Edited by mihai vigariu
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.