Jump to content

Vreau in club iar! :)


deathrow

Recommended Posts

Salut... dupa multishor timp :blink:

 

Se implinesc aproape 1 an shi 2 luni de cand mi-am vandut masina ca sa imi pot cumpara apartament. Cred ca a meritat sa stau 1 an shi ceva pieton ca sa imi pot lua apartamentul... anyway... vreau sa imi cumpar din nou masina, si normal ca prima si singura e BMW.

 

Bugetul pe care il detin e de vreo 12.000-12500 de euro. M-am uitat pe mobile si am vazut ca in banii astia mi-as gasi un 318i. Am cateva intrebari:

 

1. din ce an s-a facut 318i-ul Euro 4?

2. Exista mai multe variante sau numai aia cu 143 (parca) de cai? (ma refer la euro 4)

3. Ceva probleme cunoscute la motorul asta?

 

Astept raspunsurile voastre.

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut... dupa multishor timp :blink:

 

Se implinesc aproape 1 an shi 2 luni de cand mi-am vandut masina ca sa imi pot cumpara apartament. Cred ca a meritat sa stau 1 an shi ceva pieton ca sa imi pot lua apartamentul... anyway... vreau sa imi cumpar din nou masina, si normal ca prima si singura e BMW.

 

Bugetul pe care il detin e de vreo 12.000-12500 de euro. M-am uitat pe mobile si am vazut ca in banii astia mi-as gasi un 318i. Am cateva intrebari:

 

1. din ce an s-a facut 318i-ul Euro 4?

2. Exista mai multe variante sau numai aia cu 143 (parca) de cai? (ma refer la euro 4)

3. Ceva probleme cunoscute la motorul asta?

 

Astept raspunsurile voastre.

 

Merci!

 

bine ai revenit :)

un 320i nu te-ar incanta?6 cilindrii....e diferenta

Link to comment
Share on other sites

Mai... m-ar incanta... dar:

 

1. e euro 3... taxa de inmatriculare mai mare

2. Caut masina pana in 125.000 de km

3. Sa fie minim 2003

 

Asadar nu cred ca se incadreaza in bugetul meu :blink:

 

LE: 12.000-12.500 de euro trebuie sa includa shi taxa de prima inmatriculare :)

Edited by deathrow
Link to comment
Share on other sites

Mai... m-ar incanta... dar:

 

1. e euro 3... taxa de inmatriculare mai mare

2. Caut masina pana in 125.000 de km

3. Sa fie minim 2003

 

Asadar nu cred ca se incadreaza in bugetul meu :)

 

LE: 12.000-12.500 de euro trebuie sa includa shi taxa de prima inmatriculare :)

 

 

Da... se pare ca vb prostii... e euro 4 :blink:... 320d-ul e euro 3...

Link to comment
Share on other sites

-cu 9600e(negociat de la 9990) mi-am luat eu din Munchen un 320i 2171cm3 euro 3 2001 anul primei inmatriculari,cu 195.000km dar destule dotari si fara probleme(cel putin pana acum);taxa de inmatriculare a fost in jur de 2800e;deci iata un exemplu ca te-ai putea descurca la un 320i;sau ai putea avea noroc chiar de un 325i(cu aprox. 400e mai mare taxa de inmatriculare fata de 320i);plus ca modelele touring sunt chiar mai ieftine decat berlinele

-alt aspect ar fi ca daca ai gasi un model cu euro 4,(in brieff sa fie specificat E4 nu D4)ar trebui sa platesti taxa cam cu 1000e mai putin ca si in cazul in care ar fi euro3;in situatia asta ai putea sa-ti permiti sa dai 10.000-10.500e strict numai pt.masina

-pt. calculul taxei consulta www.mfinante.ro;atentie,e46-le a suferit facelift inainte de a fi euro4!

-la urma urmei nu cred ca ar fi rau nici 318i(2000cm3) versiunea cu 143cp(vorbesc din presupuse,nu stiu cum se comporta),mai ales ca la cilindreea asta ai plati mult mai putin la taxa de prima inmatriculare.

 

Bafta oricum !

Link to comment
Share on other sites

-apropo,prin aceeasi dilema am trecut si eu aum vreo 3 luni, inainte de a-mi cumpara masina;spre un 318i tinteam si eu dar colegi de forum ca armin,w4u si altii m-au sfatuit intr-un topic deschis pe acest subiect sa ma straduiesc spre un 320i;asa s-a si intamplat si cu ocazia asta tin sa le multumesc;buna alegere!

- am uitat sa precizez in postul de mai sus:daca ai avea norocul ca si mine ca,cheltuieli auxiliare cu transportul,cazarea si cautatul masinii sa fie minime(cunostinte), ai putea sa aloci cat mai mult din suma de care vorbeai strict achizitionarii(evident toata discutia are loc in ideea ca ti-ai lua masina de dincolo,ceea ce iti si recomand).

-poate exagerez,dar nu inceta sa visezi chiar si la un 325i daca ai parte de o sansa deosebita(astfel de situatii pot exista,si aici ma refer la un model fara probleme,probabil mai putine dotari si la un pret rezonabil,poate touring daca n-ai nimic impotriva) si daca chiar te-ar interesa modelul asta

Link to comment
Share on other sites

-apropo,prin aceeasi dilema am trecut si eu aum vreo 3 luni, inainte de a-mi cumpara masina;spre un 318i tinteam si eu dar colegi de forum ca armin,w4u si altii m-au sfatuit intr-un topic deschis pe acest subiect sa ma straduiesc spre un 320i;asa s-a si intamplat si cu ocazia asta tin sa le multumesc;buna alegere!

- am uitat sa precizez in postul de mai sus:daca ai avea norocul ca si mine ca,cheltuieli auxiliare cu transportul,cazarea si cautatul masinii sa fie minime(cunostinte), ai putea sa aloci cat mai mult din suma de care vorbeai strict achizitionarii(evident toata discutia are loc in ideea ca ti-ai lua masina de dincolo,ceea ce iti si recomand).

-poate exagerez,dar nu inceta sa visezi chiar si la un 325i daca ai parte de o sansa deosebita(astfel de situatii pot exista,si aici ma refer la un model fara probleme,probabil mai putine dotari si la un pret rezonabil,poate touring daca n-ai nimic impotriva) si daca chiar te-ar interesa modelul asta

 

 

Mai eu acuma visez la multe... dar nu as vrea sa cobor sub 2003 la an. Nu vreau sa iau o masina si apoi sa incep sa schimb pe ea, pt ca astia 12.000 sunt toti banii care ii am la momentul asta... mai am de facut shi in apartament cate ceva deci...

 

@Lucian1 interesanta masina aia... :blink:

Link to comment
Share on other sites

salut!

Si eu am un 318i de 3 luni.Eu am dat pe el 13.000€ (dar aici si intra si comisionul celui care mi l-a adus)

Taxa de prima inmatriculare a fost 990€ (parca)

318i,143cp, 2000cmc, noiembrie 2003 (evident facelift), are si ceva optionale,merge si arata impecabil

Si eu mi-am dorit un 320i (nu s-a putut, era mai scump decat imi permiteam eu atunci, taxe mai mari etc)

Cel putin 2 ani o voi tine....apoi mai vedem

Edited by CatalinM6
Link to comment
Share on other sites

salut!

Si eu am un 318i de 3 luni.Eu am dat pe el 13.000€ (dar aici si intra si comisionul celui care mi l-a adus)

Taxa de prima inmatriculare a fost 990€ (parca)

318i,143cp, 2000cmc, noiembrie 2003 (evident facelift), are si ceva optionale,merge si arata impecabil

Si eu mi-am dorit un 320i (nu s-a putut, era mai scump decat imi permiteam eu atunci, taxe mai mari etc)

Cel putin 2 ani o voi tine....apoi mai vedem

 

Daca nu sunt indiscret , de ce daca ai 318i E46 ai numele CatalinM6 ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

iti ajung sigur banii astia.

bmw-u meu e luat din romanica cu 12400 Euro negociat de la 13000.

e din 2002 , 143 cp, 105.000km cand l-am luat era recent adus din nemtia cu full casco , carte service ...

optionale: - climatronic, comenzi pe volan , pilot automat, trapa electrica , scaune si oglinzi incalzite ,geamuri electrice, senzori parcare , DSC III (sau asta e standard?), magazie cd, navigatie mica,jante aliaz 16inch + cauciucuri vara si jante tabla 15inc + cauciucuri iarna (noi noute apropo). cam astea ar fi cele de baza.

am verificat masina la reprezentanta .. nu a avut nici un accident si toate au dat ok pe tester.

in 8 luni d zile am facut aproape 30.000 km si am schimbat placute si discuri de frane , iar la motor am schimbat bujiile ( am auzit ca se schimba la 100k km). si cam atat. in rest nu am avut nici o problema.

eu zic ca este ok. si ca o sa iti ajunga banii.

 

se infige mai bine decat ce ai avut tu inainte. vei fi multumit. daca erai multumit cu ce aveai inainte nu cred ca are rost sa te arunci la 320i. 318i este super ok.

 

bafta.te asteptam. ne este dor de tine si de DIY-urile tale :blink:.

Link to comment
Share on other sites

-apropo,prin aceeasi dilema am trecut si eu aum vreo 3 luni, inainte de a-mi cumpara masina;spre un 318i tinteam si eu dar colegi de forum ca armin,w4u si altii m-au sfatuit intr-un topic deschis pe acest subiect sa ma straduiesc spre un 320i;asa s-a si intamplat si cu ocazia asta tin sa le multumesc;buna alegere!

- am uitat sa precizez in postul de mai sus:daca ai avea norocul ca si mine ca,cheltuieli auxiliare cu transportul,cazarea si cautatul masinii sa fie minime(cunostinte), ai putea sa aloci cat mai mult din suma de care vorbeai strict achizitionarii(evident toata discutia are loc in ideea ca ti-ai lua masina de dincolo,ceea ce iti si recomand).

-poate exagerez,dar nu inceta sa visezi chiar si la un 325i daca ai parte de o sansa deosebita(astfel de situatii pot exista,si aici ma refer la un model fara probleme,probabil mai putine dotari si la un pret rezonabil,poate touring daca n-ai nimic impotriva) si daca chiar te-ar interesa modelul asta

 

 

Mai eu acuma visez la multe... dar nu as vrea sa cobor sub 2003 la an. Nu vreau sa iau o masina si apoi sa incep sa schimb pe ea, pt ca astia 12.000 sunt toti banii care ii am la momentul asta... mai am de facut shi in apartament cate ceva deci...

 

@Lucian1 interesanta masina aia... :)

 

 

man...eu am o vorba>eu cand vreau sa cumpar o masina ma uit la MASINA nu la ce scrie in talon.

s-a mai discutat...prefer o masina mai veche ca an de fabricatie,dar mai intretinuta si eventual cu mai multe optionale decat una mai "tinerica" si cheala...deci nu ma intereseaza anul de fabricatie :)

si sa stii ca motorul in 6 cilindrii e de vis...nu se compara absolut deloc cu 316i pe care l-am avut inainte

parerea mea e sa nu te grabesti,vezi ce se mai intampla cu taxa de inmatriculare...

 

Cati cm3 are 320i Facelift ?

2171 cm3.

 

 

Ai idee cat consuma in oras ... ? Ma tot gandesc sa dau tractorasul meu 320D pe un 320i ..... :blink:

 

 

eu steptronic...ultimii 1000km in bucuresti media 13.8

in aglomeratie ia 16,in weekend cam 11

Link to comment
Share on other sites

@armin. Ce se mai aude cu taxa asta? parca trebuiau sa o modifice iar in 2008 sau asa ceva... prin februarie. Am un prieten la inmatriculari si el tot imi zicea chestia asta. Oricum daca as aduce-o as tine-o 90 de zile pe numere rosii ca nu ar avea rost sa ma grabesc. Poate intre timp se si desteapta astia cu taxa vietii.

 

@catalinM6 in 13.000 ai inclus sii taxa de prima inmatriculare?

 

@catalinm6 si leoberti cat va consuma masinile?

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

@armin. Ce se mai aude cu taxa asta? parca trebuiau sa o modifice iar in 2008 sau asa ceva... prin februarie. Am un prieten la inmatriculari si el tot imi zicea chestia asta. Oricum daca as aduce-o as tine-o 90 de zile pe numere rosii ca nu ar avea rost sa ma grabesc. Poate intre timp se si desteapta astia cu taxa vietii.

 

@catalinM6 in 13.000 ai inclus sii taxa de prima inmatriculare?

 

@catalinm6 si leoberti cat va consuma masinile?

 

Merci.

 

 

nu prea mai stiu care e treaba cu taxa asta.pot sa-ti spun doar ca eu aveam de gand sa cumpar masina din de. cu asigurare pe trei luni si pe urma sa mai prelungesc nr rosii cat se poate,in ideea ca o sa scada taxa...

Link to comment
Share on other sites

Salut... dupa multishor timp :blink:

 

Se implinesc aproape 1 an shi 2 luni de cand mi-am vandut masina ca sa imi pot cumpara apartament. Cred ca a meritat sa stau 1 an shi ceva pieton ca sa imi pot lua apartamentul... anyway... vreau sa imi cumpar din nou masina, si normal ca prima si singura e BMW.

 

Bugetul pe care il detin e de vreo 12.000-12500 de euro. M-am uitat pe mobile si am vazut ca in banii astia mi-as gasi un 318i. Am cateva intrebari:

 

1. din ce an s-a facut 318i-ul Euro 4?

2. Exista mai multe variante sau numai aia cu 143 (parca) de cai? (ma refer la euro 4)

3. Ceva probleme cunoscute la motorul asta?

 

Astept raspunsurile voastre.

 

Merci!

 

eu am 318i nu am probleme si nici nu prea am auzit sa faca probleme (se aude batand valvetronicul dar la toate am auzit la fel) , nu se compara cu 320i dar oricum pt orgoliul tau dai praf la a4 si passat-uri daca vrei

 

eu zic ca 320i te trage cu km in sus si cu anul in jos si nu are rost.

la bugetul tau ia 318i ca are km mai putini si asta conteaza cel mai mult

mai e si diferenta la taxa de inmatriculare, daca aveai 15-16 mii era alta treaba , nu cred ca te incanta zeci de optionale si masina sa aiba 180-200 mii km , pt ca motorul tine dar mecanica va face probleme in scurt timp pe drumurile noastre

consumul la 320i e in medie cu 2l la suta mai mare ca la 318i si sa nu mai aud povesti pe tem asta ca nu tine ; cat de iarna sau vara ar fi si cat de aglomeratie , 318i nu prea va sari de 13 la suta pe oras pe cand 320i se duce sigur la 15 , cat despre consum afara eu am mers si cu 5.6-5.8 (pana in 100) si max 9.5 (la 180-200)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.