Jump to content

Schimb ulei


nenea77

Recommended Posts

Ce masina ai ?

De unde ai cumparat-o?

 

320d 2003. de la un amic

 

In cazul asta o poti sa-i faci schimbul si singur :blink:

 

5-6 l de "whatever" folosesti tu, filtre (cele care tre obligatoriu schimbate / sau eventual toate)...un amic, "un elevator"...si in 30 de minute ai scapat, cel putin pentru urmatorii 7000-8000 km..

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Eu ultima data cand am schimbat uleiul si filtrele, aveam 5200km de la ultima revizie.

uleiurile au evoluat mult si nu mai suntem in era daciei cand faceam schimbul la 5000km pentru ca atat puteau uleiurile.

Acum suntem mandri ca punem cele mai bune uleiuri in motoarele noastre dar le schimbam tot la 5000km. Eu personal consider risipa dar fiecare decide cum doreste.

Link to comment
Share on other sites

Eu ultima data cand am schimbat uleiul si filtrele, aveam 5200km de la ultima revizie.

uleiurile au evoluat mult si nu mai suntem in era daciei cand faceam schimbul la 5000km pentru ca atat puteau uleiurile.

Acum suntem mandri ca punem cele mai bune uleiuri in motoarele noastre dar le schimbam tot la 5000km. Eu personal consider risipa dar fiecare decide cum doreste.

 

 

perfect de acord ... chiar nu vad rostul ! mai ales la diesel unde un ulei bun are interval minim de schimb 10-15.000 km

Link to comment
Share on other sites

Cand mergi intr-un trafic aglomerat zilnic nu poti schimba uleiul la 15 000.

 

Cand traiesti in Germania sau alta tara civilizata unde exista autostrazi pe care le poti folosi des deci nu stai toata ziua la coada, atunci poti schimba uleiul la 15 000 km.

 

Nu e nici o crima sa schimbi uleiul mai repede, este chiar un lucru bun avand in vedere ca asa protejezi mai bine motorul deci ii prelungesti viata.

Link to comment
Share on other sites

Nu compar conditiile din Germania cu cele din Romania dar asta nu inseamna ca trebuie sa schimbi un ulei care e garantat 30 mii km la 5 mii km ... eu inteleg ca avem motorina/benzina de proasta calitate si trafic insuportabil si motorul este supus la stres enorm dar nici chiar sa scazi 25mii km din intervalul de schimb pentru treaba asta
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa aiba viata lunga motorul da-i ulei la timp....nu depasi 10mi, pune-i filtre noi la fiecare schimbare de ulei si pune uleiul care ti-l recomanda BMW - CASTROL 15W30. Service-ul poti sa ti-l faci oriunde vrei tu, daca nu e in garantie masina...insa alege-ti un service unde sa-ti schimbe la masina doar ce vrei tu, nu si ce vor ei :blink:

Ciao!

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa aiba viata lunga motorul da-i ulei la timp....nu depasi 10mi, pune-i filtre noi la fiecare schimbare de ulei si pune uleiul care ti-l recomanda BMW - CASTROL 15W30. Service-ul poti sa ti-l faci oriunde vrei tu, daca nu e in garantie masina...insa alege-ti un service unde sa-ti schimbe la masina doar ce vrei tu, nu si ce vor ei :blink:

Ciao!

15w-30 :wacko:cred ca ai vrut sa spui 5w-30 nu?

Edited by parpipa
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa aiba viata lunga motorul da-i ulei la timp....nu depasi 10mi, pune-i filtre noi la fiecare schimbare de ulei si pune uleiul care ti-l recomanda BMW

Daca uleiul ii garantat 30mii km si comp de bord iti da la Service Oil 22000 care ii problema ? BMW chiar degeaba lo mai facut ala ? sau mai scadem ceva pt. conditiile din Romania !

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa aiba viata lunga motorul da-i ulei la timp....nu depasi 10mi, pune-i filtre noi la fiecare schimbare de ulei si pune uleiul care ti-l recomanda BMW - CASTROL 15W30. Service-ul poti sa ti-l faci oriunde vrei tu, daca nu e in garantie masina...insa alege-ti un service unde sa-ti schimbe la masina doar ce vrei tu, nu si ce vor ei :blink:

Ciao!

nu-i chiar asa... uleiul castrol de pe piata noastra nu se ridica la nivelul celui original BMW LL04 fabricat in Germania. si vorbesc din proprie experienta; cu castrol consuma ulei destul de mult cu LL04 nu mai consuma desi am mentinut vascozitatea. cat despre intervalul de schimb eu am prieten care are firma de taxi si face schimbul la taximetre la 15000km si merg motoarele brici. si aia fac 99% din km in oras. repet uleiurile au evoluat mult si isi pastreaza calitatile multi km.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa aiba viata lunga motorul da-i ulei la timp....nu depasi 10mi, pune-i filtre noi la fiecare schimbare de ulei si pune uleiul care ti-l recomanda BMW - CASTROL 15W30. Service-ul poti sa ti-l faci oriunde vrei tu, daca nu e in garantie masina...insa alege-ti un service unde sa-ti schimbe la masina doar ce vrei tu, nu si ce vor ei :blink:

Ciao!

nu-i chiar asa... uleiul castrol de pe piata noastra nu se ridica la nivelul celui original BMW LL04 fabricat in Germania. si vorbesc din proprie experienta; cu castrol consuma ulei destul de mult cu LL04 nu mai consuma desi am mentinut vascozitatea. cat despre intervalul de schimb eu am prieten care are firma de taxi si face schimbul la taximetre la 15000km si merg motoarele brici. si aia fac 99% din km in oras. repet uleiurile au evoluat mult si isi pastreaza calitatile multi km.

Eu am mai sustinut si in alte posturi ca pe piata noastra sunt putine uleiuri premium fabricate la mama lor acasa.

Multe sunt fabricate sub liceenta. Castrolul daca nu ma insel este fabricat si in Bulgaria sau mai nou Made in UE.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ce filtre mai exista in afara de filtru de ulei, de aer, de polen si de combustibil? Mai trebuie ceva schimbat? Am citit mai pe prima pagina a topicului ca trebuie sa cumpar 5-6 litri de ulei. Dar ce sa fac cu atat de mult? Am inteles ca in motor intra 4 litri.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.