Jump to content

e60


mergeanigym

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Merge scos ca nu are nici un senzor dupa filtru (cum este la catalizator) si inca se mai poate trece ITP-ul cu o spagutza acolo daca noxele nu corespund cu cele din carte!

 

Daca totusi ii merge bine, eu zic ca doar cu un reset se rezolva treaba...insa ar trebui sa se astepte cat de curand la un "lesin" al motorului pt ca nu se stie daca "fostul" a schimbat filtrul sau nu, cand a fost nevoie!

 

Stiu ca nu e frumos si corect fata de atmosfera Romaniei, dar poate sa gaureasca filtrul si sa lase doar carcasa si atat...ii va da chiar un plus de putere de cativa caluti !!! Parca acest filtru iti ia cam in jur de 5-10CP, dupa cate citisem printr-o revista de specialitate!

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu e frumos si corect fata de atmosfera Romaniei, dar poate sa gaureasca filtrul si sa lase doar carcasa si atat...ii va da chiar un plus de putere de cativa caluti !!! Parca acest filtru iti ia cam in jur de 5-10CP, dupa cate citisem printr-o revista de specialitate!

 

Pentru ca ai spus asta, foarte multi chiar o sa-si gaureasca filtrul :blink:

Link to comment
Share on other sites

Merge scos ca nu are nici un senzor dupa filtru (cum este la catalizator) si inca se mai poate trece ITP-ul cu o spagutza acolo daca noxele nu corespund cu cele din carte!

 

 

Pacat ca se ajunge la asa ceva.Nu te-ai astepta la asa ceva din partea unor posesori de E60, masini relativ scumpe.

Link to comment
Share on other sites

Merge scos ca nu are nici un senzor dupa filtru (cum este la catalizator) si inca se mai poate trece ITP-ul cu o spagutza acolo daca noxele nu corespund cu cele din carte!

 

 

Pacat ca se ajunge la asa ceva.Nu te-ai astepta la asa ceva din partea unor posesori de E60, masini relativ scumpe.

 

Mai...omul vroia sa stie daca mai sunt si alte variante in afara de aceea de a plati 6000roni pe acel filtru...si sunt cele enumerate mai sus! Acum depinde de el si de buzunarul lui pe care o sa o aleaga!

 

Stiu ca toti considera ca, vezi Doamne, daca ai luat un E60, trebuie sa ai neaparat mii de euroi ca sa o intretii cum se cuvine si este foarte corect...insa socoteala de acasa nu se potriveste intotdeauna cu cea din piata...si pe lista de prioritati nu sta intotdeauna la loc de frunte masina, mai ales pt familisti!

 

Asa ca nu mai judecati aiurea deciziile luate de unii si altii, sunt masinile lor , banii lor, viata lor ...fiecare face cum vrea si ce vrea!

Colegii si prietenii au datoria de a-l ajuta in luarea unei decizi corecte si viabile pt situatia lui, nu de a-l judeca!

 

@merge: tu trebuie sa alegi ce situatie iti este mai convenabila...daca iti merge bine poti sa o resetezi doar si sa ii dai bataie mai departe...totusi trebuie sa ai invedere ca la un moment dat trebuie sa faci ceva cu filtrul asta sau cu masina! Tu stii mai bine cat vrei sa o mai tii si in ce conditii!

Link to comment
Share on other sites

Merge scos ca nu are nici un senzor dupa filtru (cum este la catalizator) si inca se mai poate trece ITP-ul cu o spagutza acolo daca noxele nu corespund cu cele din carte!

 

 

Pacat ca se ajunge la asa ceva.Nu te-ai astepta la asa ceva din partea unor posesori de E60, masini relativ scumpe.

 

Posesorii de E60 au ceva in plus ... sau ce?

 

Totusi ... chiar daca ti-am zis ca nu are cine stie ce importanta schimbarea filtrului de particule .... nu cred ca merita sa umblii cu o dara de fum in spate la accelerari.

Teoretic nu e scump raportat la nr. de km in care este folosit. Am impresia ca acum e pe undeva in jurul a 1200e, (am vazut ca Tiberiu zice 6000 ron, eu in DE 1200e am dat acum 4-5 luni) si schimbul se face la 200.000 km.

Curatarea 100% se face si prin mersul turat o perioada de timp. E un filtru de ceramica, iar la temperaturi f mari, nu vad de ce nu ar arde impuritatile din el.

Edited by Dan Alex
Link to comment
Share on other sites

Merge scos ca nu are nici un senzor dupa filtru (cum este la catalizator) si inca se mai poate trece ITP-ul cu o spagutza acolo daca noxele nu corespund cu cele din carte!

 

 

Pacat ca se ajunge la asa ceva.Nu te-ai astepta la asa ceva din partea unor posesori de E60, masini relativ scumpe.

 

 

Stiu ca toti considera ca, vezi Doamne, daca ai luat un E60, trebuie sa ai neaparat mii de euroi ca sa o intretii cum se cuvine si este foarte corect...insa socoteala de acasa nu se potriveste intotdeauna cu cea din piata...si pe lista de prioritati nu sta intotdeauna la loc de frunte masina, mai ales pt familisti!

 

Asa ca nu mai judecati aiurea deciziile luate de unii si altii, sunt masinile lor , banii lor, viata lor ...fiecare face cum vrea si ce vrea!

 

Cine nu isi permite sa intretina o masina sa nu o cumpere.Nu ma intereseaza ce socoteli are nimeni, insa tot ne dam loviti pe aici, domne ce rau e in Romania, domne da ce se fura, domne da ce necivilizati sunt romanii si cand colo multi dintre nemultumiti sunt chiar cei care ajuta la ridicarea gradului de necivilizatie.

 

Faceti mai oamenilor un topic dedicat, cum sa scoatem elementele de depoluare ale BMW-urilor, ca si asa este plin pe aici de tot felul de eliminari, catalizatoare, sonde lambda, EGR...

Ce conteaza ca scoate fum ca o raba si polueaza de 3 ori mai mult, vecinul vede ca am BMW, sunt un SMECHER.

Nu vreau sa intru in polemici aiurea, dar e plin de ipocriti pe aici.

Link to comment
Share on other sites

Domnule" Bavaria" ia stai tu cumintel in banca ta! Oamenii isi dau cu parerea si tu nu esti Dumnezeu sa-i critici.

Au fost doar niste discutii despre un nenorocit de filtru care in RO costa 6.000 lei si eu l-am comandat din GERMANIA cu 900euro.E posibil asa ceva?(marti il am acasa,nou).

Link to comment
Share on other sites

Domnule" Bavaria" ia stai tu cumintel in banca ta! Oamenii isi dau cu parerea si tu nu esti Dumnezeu sa-i critici.

 

 

Stai tu linistit imi spun parerea cand doresc, exact ca toti ceilalti.

 

eu stau foarte linistit de cand am comandat filtrul asta!traim in romania si totul costa dublu,uneori chiar triplu!

Link to comment
Share on other sites

Domnule" Bavaria" ia stai tu cumintel in banca ta! Oamenii isi dau cu parerea si tu nu esti Dumnezeu sa-i critici.

Au fost doar niste discutii despre un nenorocit de filtru care in RO costa 6.000 lei si eu l-am comandat din GERMANIA cu 900euro.E posibil asa ceva?(marti il am acasa,nou).

 

Doamne ce diferenta !!!! :) La noi e aproape dublu...si asta fata de pretul cu TVA si Adaos Comercial al nemtilor!!!

 

PS: Tot nu pricep de ce numai cei care intr-adevar isi permit sa intretina un BMW trebuie sa cumpere unul? Cei care isi doresc cu adevarat unul si nu au bani indeajuns si fac leasing sau credite pt o astfel de masina nu au dreptul? Apoi eu pe acei oameni ii consider adevarati fani BMW ...care abia daca isi permit unul si fac pe :blink: in patru si il iau totusi un BMW (in loc de Clio), care sa le faca placere si in care sa se simta bine!

E ca si cum ai spune ca daca nu ai bani trebuie sa te casatoresti cu o femeie urata pt ca alea frumoase au "intretinerea" scumpa!!! :)

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

PS: Tot nu pricep de ce numai cei care intr-adevar isi permit sa intretina un BMW trebuie sa cumpere unul?

 

 

Deoarece atunci cand se strica ceva, trebuie sa iti permiti sa schimbi piesa respectiva.Daca se strica o bujie o schimbi, nu pui un dop acolo ca nu ai bani.Este valabil pentru orice piesa a masinii cred.

 

ps

 

Daca nu va place ce cititi si gasiti multe piese ale masinii fara utilitate, aruncati-le.Folositi functia ignore, asa nu veti mai fi deranjati de ce scriu.Este doar parerea mea :blink:

Link to comment
Share on other sites

Omuleeee :blink: eu am dat in jur de 1200e pe el in DE... pot cauta factura ... sa iti zic exact. Tocmai de aia zic ca imi este imposibil sa cred ca in Romania e 6000 ron. Maine oricum ma duc la AB ...am sa intreb de curiozitate cat costa.

am vazut cat ai dat u pe el in DE.eu lam gasit cu 900 euro.sunt curios ce o sa spuna AB!

Link to comment
Share on other sites

PS: Tot nu pricep de ce numai cei care intr-adevar isi permit sa intretina un BMW trebuie sa cumpere unul?

 

 

Deoarece atunci cand se strica ceva, trebuie sa iti permiti sa schimbi piesa respectiva.Daca se strica o bujie o schimbi, nu pui un dop acolo ca nu ai bani.Este valabil pentru orice piesa a masinii cred.

 

ps

 

Daca nu va place ce cititi si gasiti multe piese ale masinii fara utilitate, aruncati-le.Folositi functia ignore, asa nu veti mai fi deranjati de ce scriu.Este doar parerea mea :blink:

 

E nici chiar asa, totusi... ma refeream la cei care isi permit sa aibe doar un Renault Megane sau Skoda Octavia (de exemplu) insa prefera sa mai stranga putin cureaua si isi cumpere masina pe care intr-adevar o doreste si care il va face fericit! Adica aceia care intr-adevar fac ceva eforturi ca sa isi cumpere un BMW si sa il si intretina....Stiu ca nu e chiar corect, insa hai sa fim seriosi, cati dintre cei de pe aici se duc pt orice chichita la reprezentanta sa dea milioane pe orele de manopera?! Cati nu incearca sa schimbe un filtru, un ulei, sa reseteze calculatorul..etc...tocmai pt a nu da bani aiurea!!!

 

PS: Nu crezi ca decat sa folosim functia "Ignore", e mai bine sa ne intelegem fiecare colegial, fara mistouri, discriminari si alte ratoieli?

 

PS2: Stim cu totii ca preturile variaza de la o zi la alta si de la un magazin/dealer la altul...asa ca e bine sa spuna fiecare unde l-a gasit si cu cat ca sa stim cu totii...(eu unul nu am nevoie de factura scanata...va cred pe cuvant! :) )

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

am si eu problema cu filtru asta de particule...nu o sa dau 2000eu pe el ci am sa il scot de acolo...am vb. la bavaria si mi sa zic ca se poate si ca multi alti au facut la fel :)

 

Ei uite de la mecanicii Bavaria nu ma asteptam la asa ceva...ntz..ntz...ntz... :blink:

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

am si eu problema cu filtru asta de particule...nu o sa dau 2000eu pe el ci am sa il scot de acolo...am vb. la bavaria si mi sa zic ca se poate si ca multi alti au facut la fel :)

 

Ei uite de la mecanicii Bavaria nu ma asteptam la asa ceva...ntz..ntz...ntz... :blink:

 

 

:)

Care mecanici?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.