Jump to content

E46 vs E90


.Bogdan

Recommended Posts

Topic de dezbateri. Ce e mai bun in noul model fata de vechiul. Si invers.

Incepem cu o comparatie destul de reusita 1:1 intre E46 330i si E90 330i.

 

Preambul, care defineste si parerea mea despre designul E90 :blink:

BMW's marketing department on the E90 seemed to go something like this:

Guy #1: "Hanz, I know zee window switches have always been next to zee shifter in zee 3er cars, but I think ve should move them to zee door!"

Guy #2: "But zee doors are already designed and ve do not have time to re-design them!"

Guy #1: "Just make it verk or you will be verking over at VW!"

 

 

Intregul review/articol:

Link to comment
Share on other sites

Nu se cearta nimeni, suntem destul de maturi astfel incat sa acceptam si parerile celorlalti (joke).

 

O sa rezum doar ce imi place la noul model, din punct de vedere al design-ului interior (la exterior nu am ce discuta):

- consola din spate e totalmente mai reusita, insa doar prin prisma faptului ca are ventilatie si sertaras

- mai era ceva ? :blink: .... nope, cam asta e.

Link to comment
Share on other sites

lasand deoparte evolutia tehnologica "inside"...E 46 este de departe mult mai reusit ca design...si unul dintre cele mai reusite bmw-uri... (cu exceptia lui 850 care ramane nr.1)

la e90 ... nu prea imi plac manerele de la portiere care sunt ca niste bride in diagonala pe fata usii ....designul asta se gaseste si la e60 fara facelift ..am inteles ca au modificat la facelift...

Bordul si instrumentele ... nu mai sunt orientate catre sofer... eh :blink:

 

... daca as avea bani probabil ca as uita ce nu imi place la el

Edited by Stefan_SNK
Link to comment
Share on other sites

La E46 pasagerul si soferul au locuri distincte, sunt "imbracati" in designul interior. Consola este clar definita si are alura de adevarat post de pilotaj (auto). Finisajele interioare sunt de calitate, nu scartaie chiar si dupa multe sute mii km.

 

La polul opus, E90: soferul si pasagerul stau pe aceeasi bancheta rupta la mijloc; linia bordului ma duce cu gandul la autoturimele ieftine; plasticul folosit la interior se apropie de calitatea celui de la Logan, sunt curios cum se comporta la aceeasi vechime cu a E46-le. Senzatia pe care am trait-o in E90 este de claustrofobie; imi creaza un discomfort vadit; de asemenea, linia bordului se reflecta in mod suparator pe interiorul parbrizului.

 

La interior, ignorand saltul tehnologic, care este clar in favoarea lui E90, acesta are multe repere fabricate inafara Germaniei. Masina ajunge sa fie doar asamblata in Germania, ceea ce nu era cazul lui E46, pe ale carui repere scrie "Made in Germany".

Link to comment
Share on other sites

eu n-am vrut sa zic nimic de E46 coupe ca sunt posesor de asa ceva...dar daca lumea vrea sa compare...atunci normal ca E46 coupe este cea mai frumoasa...intrecand-o numai E92...si asta asa ca sunt sincer si nu ma dau neaparat progresist....oricum daca e vorba sa zic ce nu-mi place la E 90 as incepe cu bordul care s-a redus la doar 2 "ceasuri"...si consola centrala care a parasit traditia de orientare...( bine ca s-au gandit italienii de la alfa si au preluat-o...)...spatele nu mai vorbesc este neansemnat...si as continua dar ma opresc aici...o zi buna admiratorilor de E46 :blink:
Link to comment
Share on other sites

La e90 spatele da... clar este prea "trist" nu este demn de prestanta care ar trebui sa o aiba un bmw...elegant linii dinamice... etc

el are stopurile alea ... ale caror linii daca le-ai prelungi se intersecteaza undeva spre centrul portbagajului... intersectia de linii pe centru... cred ca e cea mai deranjanta....fata de spatele unui e46 care nu are linii convergente.... merge pe paralelism ... :blink:

analiza de design :))

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca bordul de la E46 este mult mai frumos ca la E90. Efectiv nu stiu ce a fost in capul celor care l-au desenat. Au pierdut rau de tot teren in fata celor de la Audi, care acum sunt mult peste BMW la interioare "furand" daca m-ati intreba pe mine un pic din bordul de la E36. Totul orientat spre tine...te face sa te simti ca un pilot. In E90 ai senzatia ca stai intr-un dormitor, uitandu-te la noptiera. Per ansamblu la exterior E90 se inscrie in trendul noilor modele premium (mai umflata, mai lata, mai mare, linii mai rotunde, etc) la fel ca Audi si Mercedes dar interiorul...OH MY GOD interiorul...

E92 mi se pare SUUUPERBA!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

... daca as avea bani probabil ca as uita ce nu imi place la el

 

Asa e romanul nu-i place, dar daca are bani cumpara, bupa principiul...e mai noua, trebuie sa fie mai buna ca aia veche s.a.m.d

Exteriorul nu-mi place , interiorul....mmmm...bordul....are 2 ceasuri...imi place mai mult la E46, cu 4..., iar consola centrala ma duce cu gandul la C4(sper sa nu-mi iau prea grav injuraturi) e prea rotunjita, la noua serie 5, 6, imi place consola dar la 3(E90) NU.

Nu am mers cu un E90 , deci nu stiu cum merge, cum se comporta.

Link to comment
Share on other sites

(1) Nu exista nici un fost posesor de E46,actual de E90 sa aiba o parere mai relevanta?

 

(2) Eu sincer decat sa-mi iau un E90 318i chel mai bine imi iau un E46 330xd

 

(1) Cu alte cuvinte, antevorbitorii au batut campii, nu?

 

(2) Parerea ta este tare relevanta :blink:

Link to comment
Share on other sites

@dan98 Tu esti unu dintre cei care prefera 0 km? Si ce fac ma duc sa dau pe una 0 km un pret cu 30% mai mare decat daca imi iau o masina cu maxim 30.000 Km.Eu ma refeream la ambele masini second-hand si in cazul acesta avand cam acelasi pret de vanzare
Link to comment
Share on other sites

(1) Nu exista nici un fost posesor de E46,actual de E90 sa aiba o parere mai relevanta?

 

(2) Eu sincer decat sa-mi iau un E90 318i chel mai bine imi iau un E46 330xd

 

(1) Cu alte cuvinte, antevorbitorii au batut campii, nu?

 

(2) Parerea ta este tare relevanta :blink:

n-am auzit pe nimeni care sa spuna ca a avut e 46 si acum are e90

Link to comment
Share on other sites

(1) Nu exista nici un fost posesor de E46,actual de E90 sa aiba o parere mai relevanta?

 

(2) Eu sincer decat sa-mi iau un E90 318i chel mai bine imi iau un E46 330xd

 

(1) Cu alte cuvinte, antevorbitorii au batut campii, nu?

 

(2) Parerea ta este tare relevanta :blink:

n-am auzit pe nimeni care sa spuna ca a avut e 46 si acum are e90

 

Scuze, nu am citit cu atentie postul tau. Personal, nu as trece de la E46 la E90 si am scris motivele mai sus; am avut anul trecut aceasta ocazie si am avut rezerve; le-am postat mai sus. Ma atrage doar noul X5, eventual un M5 (E60) sau seria 6. Altfel, orice alt model il consider retrograd caroseriei de E46.

 

Am vazut ca ai un E46, de ce il vinzi? Te atrage ceva in mod deosebit la E90? Ai avut vreunul in test drive sa poti face comparatie?

Link to comment
Share on other sites

(1) Nu exista nici un fost posesor de E46,actual de E90 sa aiba o parere mai relevanta?

 

(2) Eu sincer decat sa-mi iau un E90 318i chel mai bine imi iau un E46 330xd

 

(1) Cu alte cuvinte, antevorbitorii au batut campii, nu?

 

(2) Parerea ta este tare relevanta :blink:

n-am auzit pe nimeni care sa spuna ca a avut e 46 si acum are e90

 

Scuze, nu am citit cu atentie postul tau. Personal, nu as trece de la E46 la E90 si am scris motivele mai sus; am avut anul trecut aceasta ocazie si am avut rezerve; le-am postat mai sus. Ma atrage doar noul X5, eventual un M5 (E60) sau seria 6. Altfel, orice alt model il consider retrograd caroseriei de E46.

 

Am vazut ca ai un E46, de ce il vinzi? Te atrage ceva in mod deosebit la E90? Ai avut vreunul in test drive sa poti face comparatie?

Il vand pt a-mi lua tot E46 dar modelul cu facelift.Chiar nu imi place E90 ca aspect.Ca performante am un prieten care imi lauda modelul 320d E90 dat de cei de la bavaria pt o luna cat a avut masina la ei.Daca ar fii totusi sa renunt la E46 m-as indrepta catre un E60

Link to comment
Share on other sites

Am avut ocazia sa testez un E91. Pot spune ca interiorul m-a dezamagit total, in primul rand vorbesc de calitatea materialelor, masina avea vreo 80.000 la bord iar volanul era decojit, la fel si schimbatorul ceea ce denota ca materialele interioare erau niste plasticuri ieftine.

Plus faza cu bordul care s-a redus la doar 2 "ceasuri"...si consola centrala care a parasit traditia de orientare...sunt puncte in minus.

Alt aspect ce nu mi-a placut era destul de zgomotoasa fata de a mea, cam zgomotoasa la gropi, iar la viteze mari 180 - 200 km/h suiera foarte tare (asta poate din cauza faptului ca era touring), iar plasticurile din interior cam vibreza si suna.

Singurul lucru care m-a impresionat a fost motorul era 325 i dar asta nu se discuta....

a si inca un minus pentru directie la viteze mari este foarte usoara, iti da impresie de instabilitate.

 

Concluzia mea ca de E90 ii doar design-ul exterior. E46 il bate la multe capitole ...

Link to comment
Share on other sites

eu am e46 coupe si seful meu are e90 320D, sincer sunt complet dezamagit, plasticul din interior este de proasta calitate, forma masinii mi se pare nereusita, eu unul nu as trece la asa ceva, dar la e92 da :blink:, as putea sa fac un compromis cu interiorul pentru exterior si motor
Link to comment
Share on other sites

:blink: in topicul asta se cunosc puternic influentele posesorilor de E46(cu 90% mai multi decat posesorii de E90), dar toate opiniile imi lasa decat un zambet .. stiti voi, strugurii acrii, alea, alea

 

Ce tot vorbiti de manere decojite, ca se aud plasticele zornaind prin ea? Eu zilele trecute am achizitionat un E90 din Germania cu 100.000 la bord IMPECABIL.

Dupa cum stiti orice masina poti sa o pui pe butuci si in 20.000 de km dc nu ai grija de ea, deci depinde si de proprietar, drumurile pe care umbla, etc

 

Ca si design exterior, E90 ii da ceata la E46 (in special partea frontala), evolutia tehnologica este evidenta si ea, performantele motorului superioare.

 

Intradevar la mi-a placut mai mult bordul de la E46 dar pentru bord sa alegi o masina cu o generatie mai veche? no way

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.