Jump to content

E46 vs E90


.Bogdan

Recommended Posts

Am avut e46 si acum E90.

 

 

In opinia mea:

1) 3-ul vechi e mai soft , mai placut la privit.

2) 3-ul vechi mi-a creeat numeroase probleme la directie, nu mai spun de cat de finut tre sa mergi cu ea ca sa nu bocane dupa 3 luni.

3) 3-ul vechi e mult mai slab pe sosea decat cel nou (nu ma refer la cei 13 cai diferenta intre 320d vechi 2003 si cel 2006 care il am acum). 3-ul nou si la 230 iti da o senzatie de siguranta.

4) 3-ul vechi e mai solicitant la condus , volan se misca mai greu, lagul turbo e mai mare.

5) interiorul e mai bine facut la 3-ul nou, la cel vechi dupa 1 an au inceput sa scartie tot felul de chestii prin tapiserie si nu mai spun de chedere.

...per total 3-ul nou e un pas inainte daca te obisnuiesti cu imaginea.

Link to comment
Share on other sites

Multi spune "E90-ul la inceput....dar m-am obisnuit cu el si acum imi place"....fratilor, cand iti cumperi un E46 iti place din prima, nu trebuie sa astepti sa te "obisnuiesti" pana sa inceapa sa-ti placa.

 

 

Pai doar nu o sa ne luam dupa ce zice unii si altii, ne luam si noi dupa parerile membrilor. :blink:

Link to comment
Share on other sites

:blink: in topicul asta se cunosc puternic influentele posesorilor de E46(cu 90% mai multi decat posesorii de E90), dar toate opiniile imi lasa decat un zambet .. stiti voi, strugurii acrii, alea, alea

 

Ce tot vorbiti de manere decojite, ca se aud plasticele zornaind prin ea? Eu zilele trecute am achizitionat un E90 din Germania cu 100.000 la bord IMPECABIL.

Dupa cum stiti orice masina poti sa o pui pe butuci si in 20.000 de km dc nu ai grija de ea, deci depinde si de proprietar, drumurile pe care umbla, etc

 

Ca si design exterior, E90 ii da ceata la E46 (in special partea frontala), evolutia tehnologica este evidenta si ea, performantele motorului superioare.

 

Intradevar la mi-a placut mai mult bordul de la E46 dar pentru bord sa alegi o masina cu o generatie mai veche? no way

 

Subscriu in totalitate.

Nu deranjeaza la E46 "decojirea" prematura a manerelor la usi+spatiu schimbator?

Cred ca trebuie sa luam in calcul si compararea modelelor cu dotari Full pentru modelele respective.

Precizez ca am trecut de la E36 la E90, dar am avut posibilitatea sa conduc E46 sedan si coupe 318i, dar si E92 335i.

Pana la urma si configurarea scaunelor si a bordului in ceea ce priveste pozitia la volan conteaza.

Cred ca trebuie sa ne mandrim cu modelele seriei 3 indiferent de ce an de fabricatie au deoarece fiecare sunt deosebite in felul lor.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca trebuie sa ne mandrim cu modelele seriei 3 indiferent de ce an de fabricatie au deoarece fiecare sunt deosebite in felul lor.

ca bine zici, asta asa e cand vine vorba sa le comparam cu alte marci din aceeasi generatie; dar nu ca altii, am vazut pe forum, care au E36 si-l ridica in slavi in comparatie cu masini mai noi 1 sau 2 generatii

apropos am dat un search pe mobile si cum a mai trecut un an preturile au mai scazut si un E90 325i il gasesti in 19,000-20,000 euro.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca un model mai nou este mai performant decat unul vechi, mai ales la un constructor ca si BMW, care nu poate sa-si riste pozitia, si asa dorita de multi concurenti. in rest cred ca tine de preferinta fiecaruia si de care model este mai atasat, ce a condus si care a fost mai pe "felia" lui si mai aproape de suflet.
Link to comment
Share on other sites

Cred ca trebuie sa ne mandrim cu modelele seriei 3 indiferent de ce an de fabricatie au deoarece fiecare sunt deosebite in felul lor.

ca bine zici, asta asa e cand vine vorba sa le comparam cu alte marci din aceeasi generatie; dar nu ca altii, am vazut pe forum, care au E36 si-l ridica in slavi in comparatie cu masini mai noi 1 sau 2 generatii

apropos am dat un search pe mobile si cum a mai trecut un an preturile au mai scazut si un E90 325i il gasesti in 19,000-20,000 euro.

iti spun eu de ce nu il ridica in slavi(e36)......e proasta,veche,nu are stabilitatea dorita,confortul necesar,etc Doar foarte putine persoane pot spune ca e cea mai cea dintre bmw-uri.Dar daca ii iei la bani marunti si-ar dori o masina care sa-i consume cat generratia urmatoare la acelasi motor, la 200km/h sa stea la fel pe sosea, sa se dezabureasca geamurile la fel de repede ca a generatiei urmatoare si lista poate continua la nesfasit.O masian veche inseamna o cheltuiala muult mai mare ca a uneia noi.De ex. un ursulet ff ingrijit costa si consuma muult mai mult decat seria urmatoare cu cel putin 20%.Daca nu neam dori aceste lucruri am fi ramas toti la Dacii sau Trabant-uri, asta e parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Nu exista nici un fost posesor de E46,actual de E90 sa aiba o parere mai relevanta?Eu sincer decat sa-mi iau un E90 318i chel mai bine imi iau un E46 330xd

Am avut un 318i e46 in 2005.Era din 2000 , 48.000 km.Cand l-am dat, din varii motive pe care nu le dezvolt, pt a cumpara o Octavia II noua am fost distrus.Momentan am un e92 325i.Primul lucru care ma socheaza este mocheta care este din ce in ce mai subtire si mai plasticoasa la atingere odata cu inaintarea in generatii.Am avut si e34 540i din 1993 iar mocheta, te afundai in ea.Acelasi lucru despre materialul chederului de la interior, subtire si plastic.Bordul la e92 nu merita nici un comentariu.consola centrala nu are nimic in comun cu ceea cea ar trebui sa fie ub BMW.Parca s-au chinuit sa faca ceva simplu, ieftin, groaznic...Al meu nu are Navi in schimb cele care au, big deal, inca o cocoasa diforma.Macar ai un ecran sa impresionezi...Butoanele pt oglinzi si geamuri parca sunt luate de la VW sau orice alta marca.Macar merge extraordinar, volanul e mic, gros, de vis, schimbatorul de viteze mic si ff precis(a mea are kit M).Ca si tinuta de drum e super.E46 avea un bord extraordinar cu toate ca aveam a/c manual si cassplayer...Nu incape discutie, E46 este frumoasa, E90 bestia hidoasa. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eu cand am luat 325i-ul anul trecut aveam un pic inima stransa. Nu prea imi placea spatele - de fapt stopurile - si nu stiam la ce sa ma astept de la Bmw, deoarece nu mai avusesem nici unul pana atunci (doar Audi). In momentul achizitionarii aveam si un Audi a6 3.0 Tdi quattro care imi placea f mult si nu l-as fi dat pe un seria 5 pt nimic in lume. Dar m-a fermecat atat de mult Bmw, incat am vandut a6-le si mi-am luat noul X5. imi place atat de mult marca asta acum, incat as prefera oricand un seria 5 in locul lui A6. Cum spunea cineva..." Bmw-ul este Bmw" :blink:

 

PS Mi-am polisat 3-ul ieri. Pur si simplu nu mai imi luam ochii de la el. Nu a existat semafor la care sa nu vad ceva priviri aruncate catre el.

Edited by Changing
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.