Jump to content

Eroare de soft E60?


Recommended Posts

In luna decembrie am facut revizia la BMW Cluj. Printre altele mi-am schimbat si uleiul. Cateva zile mai tarziu am observat ca exista o neconcordanta intre informatiile de pe Idrive si bordul masinii in ceea ce priveste schimbul uleiului. Sa va explic: in momentul cand bag cheia in contact, pentru 1 secunda sau 2 apare numarul de km pe care ii mai am pana la urmatorul schimb de ulei, exact intre turometru si vitezometru. Ei bine, aici imi spune ca mai am 19.000 km in timp ce pe informatiile de service din Idrive apar 24.000 km. Cum e posibila o asemenea eroare? Exista vreo solutie?

Intreb deoarece inca nu s-a deschis service-ul BMW in Oradea :blink: :) Still waiting....

Link to comment
Share on other sites

cred si eu acelasi lucru, in bord cand pui contactul iti arata valoarea ce mai mica de km la problema de servis ce trebuie efectuata. Adica cei 19mii km pot sa fie pentru altceva nu pentru ulei, ca sa deslusesti misterul, uitate in idrive la servis si vezi ce ai cu 19mii ca sigur nu e la ulei.
Link to comment
Share on other sites

asa este BMWBMW... dar la inceput e mai concentrat sentimentul asta... eu de ex.. astazi am fost semnalizat de masina ca nu mai am lichid de spalat parbrizu... am umblat de mi-am facut treaba jumatate de zi.. cu indicatorul in bord... si cu bidonul de 5 L plin in spate la scaunul soferului...
Link to comment
Share on other sites

Pai,din moment ce omul are masina de atatea mii de euro,cred ca se asteapta sa ii functioneze tot corect,nu asa e normal ? Cel putin,eu sa am o asemenea masina,as vrea sa imi functioneze tot corect.

Parerea mea ! :blink:

Nu are importanta valoarea masinii...

Daca esti un om care tine la detalii, si daca ai Dacie tot o intretii si te deranjeaza orice stricat la ea.

Link to comment
Share on other sites

Chiar conteaza?

Schimba-l la 19 000 km.

 

Pai inainte de a-mi schimba uleiul la BMW Cluj exista o concordanta perfecta intre informatia aceasta de pe bord cu cea din iDrive. De aceea ma deranjeaza pentru ca am impresia ca cei de la Cluj nu au facut corect resetarile...Parerea mea.

Oricum nu imi voi schimba uleiul nici la 24k, nici la 19k. Am de gand sa il fac la 10.000 km.

O alta chestie - cei 19.000 km se refera cu siguranta la ulei - cand mi-am cumparat masina am citit manualul si acolo am gasit aceasta informatie.

Link to comment
Share on other sites

Verifica in iDrive si vezi la ce tebuie sa faci service-ul, peste 19.000 km... nu este vorba de ulei... poate placute sau altceva... asa am patit si eu... cum s-a spus si mai sus, pe bord apare cea mai mica valoare (km), pt. care trebuie sa mergi la service...
Link to comment
Share on other sites

Ce iti apare pe bord intre turometru si vitezometru, este alt interval. Este cel mai mic interval pe care il ai lista din iDrive la meniul "Service". Uita-te in meniul de "Service" si ai sa gasesti intervalul respectiv.

Din fericire nu e nici un bug, din sutele pe care le are iDrive-ul.

Link to comment
Share on other sites

Ce iti apare pe bord intre turometru si vitezometru, este alt interval. Este cel mai mic interval pe care il ai lista din iDrive la meniul "Service". Uita-te in meniul de "Service" si ai sa gasesti intervalul respectiv.

Din fericire nu e nici un bug, din sutele pe care le are iDrive-ul.

 

Exact! Acel interval este intervalul pana la urmatoarea verificare/schimb (sch placute, sch ulei, sch filtre etc) . deci verifica in iDrive, care este urmatorul interval de service/schimb/etc...

 

De ex: la mine trebuiesc schimbate bujiile in urmatorii 6000km si imi apare pe ecranul mic mereu acel interval de 6000km ! Dupa ce voi schimba bujiile si voi reseta totul, va aparea probabil schimbul de ulei sau mai stiu eu ce!

 

PS: Se pare ca Chas3 e cam suparat pe masinuta lui ! :blink:

 

PS@: Mi-a placut poza pusa de Bogdan cu bordul si explicatiile...suuuper! Parca ar fi postat intrebarea pe VW forum! :)

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

Chiar conteaza?

Schimba-l la 19 000 km.

 

Pai inainte de a-mi schimba uleiul la BMW Cluj exista o concordanta perfecta intre informatia aceasta de pe bord cu cea din iDrive. De aceea ma deranjeaza pentru ca am impresia ca cei de la Cluj nu au facut corect resetarile...Parerea mea.

Oricum nu imi voi schimba uleiul nici la 24k, nici la 19k. Am de gand sa il fac la 10.000 km.

O alta chestie - cei 19.000 km se refera cu siguranta la ulei - cand mi-am cumparat masina am citit manualul si acolo am gasit aceasta informatie.

 

Sal acolo pe bord unde iti apare 19000km este cea mai apropiata data cand trebuie sa duci masina in service,nu este neaparat uleiul.Uite-te in Idrive si vezi la service ce trebuie sa schimbi peste 19000km,pot sa fie placutele fata sau placutele spate de obicei.Mie pana sa schimb placutele spate imi aparaeu 3200km si uleiul imi arata 10000km pe idrive asa ca nu are legatura.Bafta

Link to comment
Share on other sites

Da, se pare ca nu am fost destul de atent la informatiile de la service. Cei 19.000 km se refera la schimbul placutelor de frana de pe fata. M-am linistit ca nu este vorba de nici o eroare.

 

@Tibi: cum adica VW mai? :) Mi s-a parut cea mai rapida solutie ieri sa explic unde imi apar informatiile respective :) :blink:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

PS: Se pare ca Chas3 e cam suparat pe masinuta lui ! :blink:

Nu sunt chiar suparat, mi se pare doar fortat ca este atat de ridicata in slavi. Faza cu fulia mi-a pus capac cred - daca se intampla la 100kmh in curba, nu mai scriam acum.

 

Deoarece am ramas dator cu niste poze explicative, iata-le: :)

Dupa cum s-a mai zis, in lista de "Service" unde ai gasit si uleiul, o sa mai ai o alta operatie de intretinere care indica valoarea aia de 19000km.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum s-a mai zis, in lista de "Service" unde ai gasit si uleiul, o sa mai ai o alta operatie de intretinere care indica valoarea aia de 19000km.

 

Am explicat mai sus ca s-a lamurit. Am promis niste poze si le-am pus. Era vorba de placutele de frana.

Nu observasem:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.