Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

Consumul meu variaza intre 10 si 12 in functie de trafic. De obicei merg prin trafic intens :)

 

Afara din localitate, la un drum de 500 km in ritm gen 140-160 (si regulamentar in localitati) ia cam 6.5.

 

Recordul absolut a fost 4.0/100, 80 km/h in treapta a 6-a, pe 40 km pe autostrada in Cruise Control (eram cu roata de rezerva 115/xx/16 :) ). Irelevant, dar funnny :)

 

 

alexirosiu ...mare grija la turbo !!! numai face minuni d-astea,de mergi cu 80 km/h in a-6-a adica sub 2000tur/min...faci multe stricaciuni la motoras... :) mai bine bagi cu 500 de mii mai mult la fiecare plin decat sa plangi pt alte problemute :blink:

Link to comment
Share on other sites

multumesc frumos, vroiam sa stiu daca mai e la cineva asa, am gandit ca e euro 4 si ca ar trebui sa fie mai mic fata de euro3 ... exista vreo diferenta la consum intre euro 3 si euro 4? ... am inteles ca este diferit motorul de euro 3 fata de cel de euro 4 adik pe la turbina, injectie ... etc
Link to comment
Share on other sites

@POIUYT

 

Stai linistit, nu are nicio legatura cu stilul meu de condus.

 

Cat despre turbina, problema se pune la acceleratii in WOT (wide open throttle A.K.A. "talpa") sub ~2000 rpm, nu mers constant. Oricum, e clar ca mergeam cat se poate de subturat, dar am fost curios ce consum mediu scot in conditiile alea.

 

[/END OFFTOPIC]

Edited by alexrosiu
Link to comment
Share on other sites

@POIUYT

 

Stai linistit, nu are nicio legatura cu stilul meu de condus.

 

Cat despre turbina, problema se pune la acceleratii in WOT (wide open throttle A.K.A. "talpa") sub ~2000 rpm, nu mers constant. Oricum, e clar ca mergeam cat se poate de subturat, dar am fost curios ce consum mediu scot in conditiile alea.

 

[/END OFFTOPIC]

 

 

atunci sa-ti traiasca :blink:

consumul meu ca medie este 10

 

p.s. urmatoarea mea masina va fi e60 530i ,ce consum o avea aceasta masina ?! mai mare de 16 ca medie ,in cartea ei zice 10,9

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa posteze si @alexandru83 consumul lui. :blink:

eu nu am mai vazut 320d common-rail care sa consume atat de putin. te iei cu mainile de cap

In oras al meu nu sare de 8%(doar asta iarna pe zapezile alea mari aveam un 8,2).

Ieri seara am facut un drum Bucuresti-Craiova-Bucuresti-consum5.2%

Am fost cu myxage,poate sa va confirme el :)

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa posteze si @alexandru83 consumul lui. :blink:

eu nu am mai vazut 320d common-rail care sa consume atat de putin. te iei cu mainile de cap

In oras al meu nu sare de 8%(doar asta iarna pe zapezile alea mari aveam un 8,2).

Ieri seara am facut un drum Bucuresti-Craiova-Bucuresti-consum5.2%

Am fost cu myxage,poate sa va confirme el :)

 

 

Confirm ..Pe autostrada 160 .....si in rest normal ..Ala e consumul ...Nu s-a mers batraneste ..mai mult prudent !..:)

Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa posteze si @alexandru83 consumul lui. :blink:

eu nu am mai vazut 320d common-rail care sa consume atat de putin. te iei cu mainile de cap

 

alexandru_83 merge pensionareste de-asta ae consumuri din astea. :)

 

ai sa ramai uimit. chiar incet nu merge

Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa posteze si @alexandru83 consumul lui. :blink:

eu nu am mai vazut 320d common-rail care sa consume atat de putin. te iei cu mainile de cap

 

alexandru_83 merge pensionareste de-asta ae consumuri din astea. :)

 

ai sa ramai uimit. chiar incet nu merge

 

deci tati, cand erau -10 grade afara mi-e, posesor de E46 320d din 2004 mi-a consumat 13. imi asum raspunderea pe ce zic....deci cine vrea sa consume putin sa-i ia matizut, cu ala ai foarte multe sanse sa nu strici turbina daca subturezi....si unele au si CD :)

Link to comment
Share on other sites

Apropo de consum mie primul consum imi arata 12 si in afara daca il resetez cand plek din oras ramane la 5.9 - 6 .. mai mult nu urca afara. In oras trec rar de 3000 de ture si tot consumul asta imi arata.

 

 

 

 

mie imi ia 10% in bucuresti (320 d, an 2000, 163 cp).

am mentionat orasul pt ca cred ca aici e traficul cel mai infernal.

Link to comment
Share on other sites

la Ghunter ii consuma enorm masna, nici eu cu 2,5D in oras pe temperaturi scazute nu im ia atata masina...

 

Aurelian de unde ai 163 cp la 320d ? ai facut chiptuning sau resoftare de la 136 la 163 ? sau cum ?

 

 

Diferenta intre euro3 si euro 4 este infirma incat in functie de stilul de condus.. nu se poate vedea diferenta...

Link to comment
Share on other sites

la Ghunter ii consuma enorm masna, nici eu cu 2,5D in oras pe temperaturi scazute nu im ia atata masina...

 

Aurelian de unde ai 163 cp la 320d ? ai facut chiptuning sau resoftare de la 136 la 163 ? sau cum ?

 

 

Diferenta intre euro3 si euro 4 este infirma incat in functie de stilul de condus.. nu se poate vedea diferenta...

 

 

da, un chip la motor.

Link to comment
Share on other sites

deci tati, cand erau -10 grade afara mi-e, posesor de E46 320d din 2004 mi-a consumat 13. imi asum raspunderea pe ce zic....deci cine vrea sa consume putin sa-i ia matizut, cu ala ai foarte multe sanse sa nu strici turbina daca subturezi....si unele au si CD :blink:

Nu merg nici subturat si nici la consum. :)

Schimb pe la 3500...

Link to comment
Share on other sites

salut,

ma intereseaza parerea voastra despre aceasta masina: puncte tari , puncte slabe.

 

va multumesc anticipat

 

s'a tot discutat,da un search pe forum

eu personal recomand un motor in 6 cil,am avut in 4 si nu m'a convins deloc

bafta

 

este mult prea scump pt mine un motor cu 6 cilindri

vreau sa ma incadrez pana in 30.000 euro(masina noua)

Edited by sky2008
Link to comment
Share on other sites

deci tati, cand erau -10 grade afara mi-e, posesor de E46 320d din 2004 mi-a consumat 13. imi asum raspunderea pe ce zic....deci cine vrea sa consume putin sa-i ia matizut, cu ala ai foarte multe sanse sa nu strici turbina daca subturezi....si unele au si CD :blink:

Nu merg nici subturat si nici la consum. :)

Schimb pe la 3500...

 

nu faceam referire la cineva anume.........si oricum cuplul maxim pe la 4500 :)

Link to comment
Share on other sites

deci tati, cand erau -10 grade afara mi-e, posesor de E46 320d din 2004 mi-a consumat 13. imi asum raspunderea pe ce zic....deci cine vrea sa consume putin sa-i ia matizut, cu ala ai foarte multe sanse sa nu strici turbina daca subturezi....si unele au si CD :blink:

Nu merg nici subturat si nici la consum. :)

Schimb pe la 3500...

 

 

schimbi excelent :) asa trebuie sa schimbe toti dieselari ,insa putini fac asta :) :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

deci tati, cand erau -10 grade afara mi-e, posesor de E46 320d din 2004 mi-a consumat 13. imi asum raspunderea pe ce zic....deci cine vrea sa consume putin sa-i ia matizut, cu ala ai foarte multe sanse sa nu strici turbina daca subturezi....si unele au si CD :blink:

Nu merg nici subturat si nici la consum. :)

Schimb pe la 3500...

 

nu faceam referire la cineva anume.........si oricum cuplul maxim pe la 4500 :)

 

ce masina are cuplul maxim la 4500??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.