Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

'neata la toata lumea,

am gasit sa-mi cumpar ( :) ) un 318i din 2007, cu doar 9k de km la bord.

pana acum am condus numai diesel (asta am avut) si m-ar interesa sa aflu cum se comporta o masina pe benzina

la drum (in afara, in oras). Consumul nu ma intereseaza (oricum nu este un motor mare), ci puterea masinii.

De fapt, ce diferenta ar exista intre ce am avut si aceasta masina - 320d/136 cp si 318i/ 130 cp :blink:

Link to comment
Share on other sites

'neata la toata lumea,

am gasit sa-mi cumpar ( :) ) un 318i din 2007, cu doar 9k de km la bord.

pana acum am condus numai diesel (asta am avut) si m-ar interesa sa aflu cum se comporta o masina pe benzina

la drum (in afara, in oras). Consumul nu ma intereseaza (oricum nu este un motor mare), ci puterea masinii.

De fapt, ce diferenta ar exista intre ce am avut si aceasta masina - 320d/136 cp si 318i/ 130 cp :blink:

 

 

Daca este din 2007 este e90 nu e46 si 318i la e90 are 129cp :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

NUUUUUUUUUUUUUU. se intampla din nou.

acest topic o sa devieze negresit spre DIESEL vs BENZINA.

 

performantele sunt asemanatoare (diesel 9.90 sec 0-100km/h vs benzina 10.00 sec amandoua au top speed de 208km/h). dieselul are reprize mai bune. insa benzina este muuuuuult mai silentioasa ,mai rafinata si mai ieftin de intretinut :blink:.

Link to comment
Share on other sites

daca ai avut E46 si acuma treci pe E90 si mai ales doar de un an vechime o sa-ti dai seama singur de diferente. Desi E46 este o masina foarte buna, E90 e practic noua.Eu am o singura precizare si e personala: daca era in 6 cilindri era si mai beton :blink:.
Link to comment
Share on other sites

 

N-a fost frumos ce ati facut acolo cu Alexx...

 

 

n-a fost frumos nici ce a facut Alexx...

 

ONTOPIC :

probleme pot aparea multe (turbo,injectoare,bujii,EGR care se curata si electrovalva aferenta care se arde(la modele noi are doar la EGR la alea pana in 2004 are si la turbo ) si mai este o unitate de masura a combustibilului la pompa de inalta sau de injectie care poate face multe probleme,plus pompa de motorina de sub masina de medie presiune si bine inteles debitmetrul(mai rar)...) :)

 

p.s. este o masina excelenta d-aia este cea mai vanduta :blink:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

salut baieti,,am revenit,,dupa 15 zile de suspendare,,nu am stiut ca nu ai voi sa vob asa,,si cum eram suparat foc ca nu stieam ce sa fac,,nu stiu cine avea treba cu scrisul meu,,si sa luat de mine,,si cred ca cum eram suparat poate lam injurat nu mai stiu ce am spus,,infine,,deci am luat masina,,iam facut si testul la motor ,,si este ok,,are mici prob ce treb sa fac la ea ,dar nu este cine stie ce,,cel mai mult ce ma deranjeaza este,,ca ori ca merg incet ori mai tare,,fuge maina cand stanga cand dreapta,,am fost la aia de la bmw aici in germ si miau reglat directi ,,ei spuneau ca aia este prob,,miau reglato cu 200 e si tot asa a este,,,ce spuneti ce poate avea????
Link to comment
Share on other sites

salut baieti,,am revenit,,dupa 15 zile de suspendare,,nu am stiut ca nu ai voi sa vob asa,,si cum eram suparat foc ca nu stieam ce sa fac,,nu stiu cine avea treba cu scrisul meu,,si sa luat de mine,,si cred ca cum eram suparat poate lam injurat nu mai stiu ce am spus,,infine,,deci am luat masina,,iam facut si testul la motor ,,si este ok,,are mici prob ce treb sa fac la ea ,dar nu este cine stie ce,,cel mai mult ce ma deranjeaza este,,ca ori ca merg incet ori mai tare,,fuge maina cand stanga cand dreapta,,am fost la aia de la bmw aici in germ si miau reglat directi ,,ei spuneau ca aia este prob,,miau reglato cu 200 e si tot asa a este,,,ce spuneti ce poate avea????

Cauciucuri pe fata uzate?

Link to comment
Share on other sites

salut baieti,,am revenit,,dupa 15 zile de suspendare,,nu am stiut ca nu ai voi sa vob asa,,si cum eram suparat foc ca nu stieam ce sa fac,,nu stiu cine avea treba cu scrisul meu,,si sa luat de mine,,si cred ca cum eram suparat poate lam injurat nu mai stiu ce am spus,,infine,,deci am luat masina,,iam facut si testul la motor ,,si este ok,,are mici prob ce treb sa fac la ea ,dar nu este cine stie ce,,cel mai mult ce ma deranjeaza este,,ca ori ca merg incet ori mai tare,,fuge maina cand stanga cand dreapta,,am fost la aia de la bmw aici in germ si miau reglat directi ,,ei spuneau ca aia este prob,,miau reglato cu 200 e si tot asa a este,,,ce spuneti ce poate avea????

 

 

poate a fost lovita si a fost afectat sasiul;poate ca nu e asa;mai incearca si pe aici sa-i dai de capat;ceva poze cu masina?

Link to comment
Share on other sites

[sa fie jentile prea mari sunt de 18 si cauciucurile 225.40.18,,asta sa fie problema,,sau uitat aia de la bmw daca nu este ceva dus la ea arc telescom capuri de bucsi sau asa ceva,,si sunt toate cam noi,,nu demult au fost schimbate toate,,iar ce mai are si ce ma gandesc eu,,ca ar fi,,are peste butucul unde vine pus roata mai are ceva cam de 10 mil peste care scoate roata mai inafara de aripa,,nu stiu daca aia ar fi prob,,este voie sa pui asa ceva pe masina??ca aici spun astia ca trebe sa ai inscrise si alea in talon,,sau in hartia de la inspectia tehnica,,dar eu nu le am,,si acum nu stiu daca este ok sa umblu asa sau este periculos si sa le dau jo ce spuneti ????

 

am mai facut niste poze cu tel hai sa o vedeti si spuneti,,merita bani,,deci fix 13 000 e am dat pe ea nu a vrut sa o lase mai jos,,

 

si cine sa pricepe ,,sami spuna si mie va rog ,,vreau sa pun discuri de frana pe ea discuri ventilate,,se paote,,??mai trebe sa fac ceva schimbari daca vreau sa pun asa discuri??sau doar cumpar discurile ventilate si doar le schimb???a si cine stie sa imi spuna ,,ce bmw este asta??este bmw alpina,,deci pe motor si la prbagaj si pe capot in fata ,,nu are semnul de bmw,,are un semn ,,si scrie alpina,,si sincer nu stiu ce fel de bmw este asta alpina ca nu pre ama pricem..barbie zi si u un raspuns ??dacac sti din ce am intrebat,,si zi ce parere ai de masina ,,merita bani,,mss mult...

Link to comment
Share on other sites

[CAUCIUCURILE NU SUNT UZATE,,DE LOVITA MIAU SPUS AIA DE LA BMW CA NU A FOST LOVITA SUNT SIGURI DE ASTA SAU UITAT CU CEVA APARAT,,SI UNGIU DE FUG ESTE OK ,,SINCER NU STIU CE AR PUTEA AVEA,,CAND MA DUC ACASA AM ALTE jante SI CAUCIUCURI NOI SI AM SA INCERC CU ALEA DE SOR POTRIVI SA VAD,,STIE CINEVA DACA SE POTRIVESC JENTILE ASTI LA GAURI ,,LA BMW 325CI,,ASTEA SUNT NUMERELE DE LA jante

7,5jx16h2 AU FOST PE UN RECHIN DIN 86 520I ACOLO AU MERS LA FIX DOAR A TREB SA SCHIMB INELELE DE LA JEANTA SI SAU POTRIVIT LA FIX,,ACUM NU STIU DACAC SE POTRIVESC SI LA ASTA DACA STIE CINEVA DUPA NR ALA DE JEANTA CARE LA SCRIS DACA SE POTRIVESTE VA ROG SPUNETIMI SI MIE MSS MULTTTTTTTT..

Link to comment
Share on other sites

salut

am cautat si eu un 320d. am gasit pana la urma unul, e frumos, dar tare mi-e frica de nemti...s-au schimbat :blink: in ultimul timp, nu mai sunt atat de seriosi cum erau pe vremuri. Masina e la ceva autohaus bmw, super mare, l-am vazut pe google earth. deja mi-au trimis si hartiile cu toate datele, exista si ceva contract care trebuie sa il trimit semnat inapoi, factura proforma, pe care e pretul cu tva inclus. eu vreau sa cumpar masina pe firma, plata se va face prin banca dupa ce vad masina, asta va fi in 25.03.2008. Din cate stiu eu, ei trebuie sa imi factureze suma fara tva. oricum, nu e ieftin, ma gandesc ca nu ar trebui sa fie probleme la masina la banii astia...16500+tva, masina e din 2005 febr. 2.0 d 150 cp, in schimb la km am ceva dubii...70.000 km. Ce ziceti? Sa fie fake ? oricum, eu ma duc in germania. o sa vad si va spun

 

acum intrebare pt cunoscatori: cum se comporta comonrail-ul de la bmw cand se intalneste cu motorina de la noi? nu pica injectoare si alte cele? am avut o experienta cu un mondeo de 130 cp... :)

Link to comment
Share on other sites

[DECI EU ITI POT SPUNE CA NEMTI SUNT IN ULTIMUL HAL SINCER,,NU MAI STIE CUM SA TE PROSTEASCA,,SI CEL MAI TARE CE ESTE CA VOR SA TE PROSTEASCA PE FATA,,DECI AI GRIJA,,SA NU AI INCREDERE CA ESTE NEAMT SI NU ESTE TURC SI SA ASCULTI CE ZICE,,UITE FAZA NEAMT NEAMT ERA,,MAM DUS 300 DE KM SA VAD UN BMW,,MASINA ARATA BINE,,ERA LA UN PARC AUTO SUPER MARE MASINA,,AM VOB CU EL AM INCERCAT MAISNA ERA SUPER MASINA,,SI AVEA 85 000 KM ERA DIN 2004,,SI LAM INTREBAT CA SUNT KM REALI SAU SUNT DATI INAPOI,,A ZIS CA NU SUNT DATI INAPOI,,FAZA CARE ERA AM AUZIT EU DE LA UN PRIETEN CA DACA DAI KM INAPOI SE POATE SA BULESITI SENZORUL DE LA ABS,,SI ALTELE,,SI FAZA CA NEAMTU IMI SPUNE CA DOAR ATATA ESTE BULIT LA EA UN SENZOR IN REST ESTE OK MASINA,,CHIAR VREAM SA O IAU IMI PLACE A MULT,,IAM SPUS CA A DOAUA ZI MA DUC CU BANI,,ASA AM SI FACUT A DOUA ZI MAM DUS CU BANI,,CARE DACA A NU IMI SCRIEA CINEVA AICI CA SA FAC TEST LA MASINA EU NICI NU MA GANDEAM SINCER,,IAM SPUS NEAMTULUI CA VREAU SA MERG LA SEVICE AUTO BMW,,CARE L MA INTREBA DAR DE CE CA MASINA ESTE OK,,SI IAM SPUS SA NU SE SUPERE DAR NU MA INCREDERE,,A SI LUAT FOC NEMTUL CAN ASTA IAM SPUS,,SI TOT INCERCA SA MA CONVIGA CA MASINA ESTE OK DECI SINCER NE TIGANEAM DEJA,,ASA DUPA CARE NU ARE CE FACE SI MERGEM ,,INTRAM SI VOB CA SAI FACA MASINI UN TEST ,,PT CA VREAU SA O CUMPAR SI VREAU SA STIU SI EU CE CUMPAR,,SI AM INTREBAT DACA POATE SAMI SPUNA CARE SUNT KM REALI AI MAINI SI DACA SAU DAT INAPOI,,SI MIA SPUS CA ARE NEV DE CARTEA MASINI SI CHEIA MASINI,,AM VAZUT PE FATA NEMTULUI CA SA SCHIMBAT LA FATA,,A FACUT TESUL MASINI,,SI AVEA DESTULE MASINA,,CEL MAI GRAV CE ERA CA UN CILINDRU NU MERGE NR 4,,,ADICA MERGEA DAR A SPUS CA NU MERGE CUM TREB,,SI CA ASTIA NU SUNT KM REALI AI MASINI,,DECI ASTIA DE LA FIRMA MARE DE BMW DIN GERM MIAU SPUS,,SI SA VEZI FAZA DUPA CAT TUPEU PE NEMTI ASTIA,,DUPA CE MIAU SPUS AIA TOT,,IMI SPUNE CA SA NU CRED ASA CEVA CA ALA ESTE UN MARE DOBITOC CARE A FACUT TESTUL SI CA NU A FACUT TESTUL CALUMEA,,A SI PANA SA AJUNGEM LA BMW ERA SA UIT TOT SE TIGANEA SA MERGE UNDE EL STIE CA ESTE TESTER PT MASINA,,SI EU NU AM VRUT CA MA GANDEAM CA MA DUCE LA CEVA CUNOSTITA DE ALUI SI BINE CA ALA ZICE CA MASINA ESTE OK,,DECI ASA CU NEMTI ASTI SINCER SUNT TEROARE CE NESIMTITI SUNT SI CAT TUPEU AU PE EI,,PAINA ACUM A PROSTIT SI FURAT ROMANUL NEAMTU,,DAR ACUM SA INTORS ROATA SINCER,,SI PE FATA TE FURA CAND VEDE CA NU ESTI DEALLOR DECI ASTA AM VRUT SATI SPUN CU INCREDEREA IN NETI,,PAREREA MEA ESTE SA TE DUCI SA II FACI UN TEST MASINI,,NU CONTEAZA DE UNDE O IEI TURC ROB ECT,,EU DE LA TURC AM LUATO SI NICI O DATA NU CREDEAM CA AM SAMI IAU MASINA DE LA TURCI SINCERRR,,SI BAFTA SA AI NOROCCCCCCC SA FIE OK MASINA...

 

Te rog sa scrii fara MAJUSCULE si mai inteligibil, este deranjant un astfel de post!

Link to comment
Share on other sites

parcul despre care vb este parcul de masini uzate bmw dintr-un oras f. mare din germana, e reprezentanta...i-am spus persoanei cu care am vb sa imi trimita si brief-ul pe fax, sa vad proprietarii. acuma o sa vad...sper sa fie ok, ca de cateva sapt tot caut masina.

O chestie faina...toata lumea imi spune: sa nu-mi cumpar bmw, sa imi iau audi, ca audi e masina buna....nu zic nu, dar mi s-a pus pata pe bmw, chiar daca nu stiu inca cum o sa fac cu service-ul, in cluj stiu doar reprezentanta si inca o firma, care se ocupa de bmw, dar nu stiu cat de profesionisti sunt cei de la firma respectiva ca reprezentanta te omoara cu preturile. in schimb pe audi am mecanic sper tare. autorizat de nemti. omul mi-a spus ca mie imi face si bmw-ul, dar nu prea am increder, daca el se ocupa doar de audi-vw. oricum, tot bmw o sa imi iau. mi s-a pus pata pe el. :blink:

Edited by geyer
Link to comment
Share on other sites

Tinand cont de pret si de faptul ca masina este la o reprezentanta BMW,cred ca nu va fii problema sa-i spui ca doresti si o verificare tehnica

a masinii pentru ca ai un drum lung de facut si vrei sa fii sigur ca totul este OK.

Km pot fii reali.Daca cumva nu esti un ,,AS" in masini nu ar fii rau sa mergi cu cineva care stie si la ce sa se uite si sa si negocieze.

Bafta la cumparare.

Link to comment
Share on other sites

Tinand cont de pret si de faptul ca masina este la o reprezentanta BMW,cred ca nu va fii problema sa-i spui ca doresti si o verificare tehnica

a masinii pentru ca ai un drum lung de facut si vrei sa fii sigur ca totul este OK.

Km pot fii reali.Daca cumva nu esti un ,,AS" in masini nu ar fii rau sa mergi cu cineva care stie si la ce sa se uite si sa si negocieze.

Bafta la cumparare.

 

La telefon, neamtul a spus ca el o retine 10 zile, pentru mine, si ca o sa o pregateasca. Ma gandesc ca o sa ii faca o revizie generala. Dar sigur o sa va spun ce am reusit sa fac, dupa ce ma intorc :blink:. Sper sa fie bine. Apropo, nu e nimeni din cluj sa ma duca 50m cu bmw 320 150 cp? sa simt si eu putin masina zilele astea, sa pot sa fac o comparatie intre asta si cea de acolo.

Link to comment
Share on other sites

Tinand cont de pret si de faptul ca masina este la o reprezentanta BMW,cred ca nu va fii problema sa-i spui ca doresti si o verificare tehnica

a masinii pentru ca ai un drum lung de facut si vrei sa fii sigur ca totul este OK.

Km pot fii reali.Daca cumva nu esti un ,,AS" in masini nu ar fii rau sa mergi cu cineva care stie si la ce sa se uite si sa si negocieze.

Bafta la cumparare.

 

La telefon, neamtul a spus ca el o retine 10 zile, pentru mine, si ca o sa o pregateasca. Ma gandesc ca o sa ii faca o revizie generala. Dar sigur o sa va spun ce am reusit sa fac, dupa ce ma intorc :blink:. Sper sa fie bine. Apropo, nu e nimeni din cluj sa ma duca 50m cu bmw 320 150 cp? sa simt si eu putin masina zilele astea, sa pot sa fac o comparatie intre asta si cea de acolo.

Vezi ca poope e din Cluj .Da-i un PM.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.