Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

Mätarställning: 106900 mil adica 106.900 km !!!

 

Fiind din 2001...rezulta ca in 8 ani [cel mult] a facut in jur de 135.000 km / an !!!! Deci undeva la 11.000 km / luna :bashwall:, adica cam 370 km / zi !!!

 

IMPOSIBIL

 

 

Man, mil aici inseamna mile. O mila suedeza = 10 km. El si zice acolo Miltal: Mer än 50 000 (nr de mile: mai mult de 50.000)

E firma serioasa, nu gresesc ei aici, mai ales ca nu se utilizeaza decat limbajul de "mila" nicidecum de km-ii.

 

Deci se poate si peste 1 milion:P

 

 

si apropo de 370km pe zi... eu fac cam 120km pe zi ducandu-ma la scoala :) so nu mi se pare deloc mult pt unii care merg cate 2 ore dus si alte intors

 

 

am mers cu un cielo pe taxi care avea 1.700.000 km. pe bord afisa 894 de mii. si INCA mergea <_<

Link to comment
Share on other sites

.. anyway

 

OnTopic:

 

Am schimbat si eu uleiul si filtrele la masina(cel de titei nu ca nu merita), am dat 330 lei pe ulei(7 litri de BMW original de la grozadan), filtru ulei si filtru aer(mann, tot de la grozadan).

 

Masina parca e mai silentioasa(ma refer la motor). Iar pretul pentru schimb mi se pare mai mult decat decent, avand in vedere ca au fost nevoie de 7 litrii de ulei.

Link to comment
Share on other sites

Da. Si scrie in germana <_<

Eu nu am zis sa cumperi de la el si nu cred ca dai in plus fata de uleiul din carrefour. Eu am dat 35 lei pe litru, ulei care la reprezentanta este 70 lei. Si la 8000 - 9000 cat am sa fac cu uleiul asta, puteam pune si Bunica.(glumesc evident). Insa nu am incredere in Castrol, nu pentru ca ar fi un ulei rau, ci pentru ca ar fi facut/ambalat la noi.

 

Iar daca e "ambalat" la noi atunci clar este facut la noi. Poate ca aditivii si uleiu de baza se aduc de afara, insa cand ajunge pe mana romanului lucru serios nu mai iese. Asa au facut cu uleiul Hexol, care era bun, adus din Canada. Asta pana au ajuns sa il faca aici, cu ulei de baza Lukoil si cu aditivi cica adusi de afara. Stiu ce vb, am fost distribuitor unic pe Cluj(pentru uleiul asta).

Link to comment
Share on other sites

Pai la carrefour m-a costat 130 de lei. La el m-ar costa 140 de lei. Si, ma asteptam sa fie mai ieftin, pentru ca de obicei asa se intampla, sa fie mai ieftin decat in magazin. Dar nu e asta problema, pentru ca si eu am inceput sa am dubii in privinta locului de "imbuteliere" a acestui ulei. As da un ban in plus pentru un ulei mai bun, dar sa stiu sigur ca e mai bun. Nu pot spune ca am intampinat probleme cu acest ulei (dupa 8000km). Motorul merge foarte bine. Dar ma gandesc ca efectele unui ulei "made in romania" se vad in timp, nu pe loc.
Link to comment
Share on other sites

Ajutati-ma si pe mine in alegerea celor doua modele (anul de constructie 2003 - 2004). Procentajul meu se inclina in favoarea 320d, dar din cate am vazut in discutiile de pe forum costurile consumabilelor sunt mari + zgomotul de disel. 318I - benzina, zgomot mai mic, intretinere(?).

Vreau si eu parerea vostra care conduce-ti un BMW deja.

Multumesc All.

 

 

Imi poate arata cineva prin imagini si scris unde e debitmetrul si cum il schimb?? va rog PM

Link to comment
Share on other sites

Eu am verificat zilele trecute filtrul de aer (care are peste 7000 km) si este ca atunci cand l-am "instalat". De asemenea pe cel dinaintea lui, pe care l-am schimbat cand am luat masina deci nush cati km avea, tot galben ca nou l-am scos.

 

Chestia asta cu "daca ar fi si in ro ca in de" nu prea o inteleg. BMW face masini si stabileste intervalele de service/schimburi doar pentru germania?

 

Eu (cred ca am mai spus-o) am de gand sa schimb uleiul, filtrul de ulei, filtrul de aer si de polen pe la vreo 12-15 mii km. Filtrul de benzina il sar la schimbul asta (deci din 2 in 2 il voi schimba).

 

Probabil circuli prin zone centrale unde este mai puĂžin praf.

 

Gândeºte-te la diferenÞa de ore de funcÞionare pentru acelaºi numar de km Între România ºi Germania.

 

Fiecare face dupĂŁ cum ĂŽl taie capul.

 

Am tot auzit de grozadan. Cum e uleiul de la el? Adica, ce m-ar face sa dau un ban in plus si sa iau de la el si sa nu mai iau (ca data trecuta) de la carrefour, Castrol? Scrie ceva pe eticheta gen "made in germany"?

 

Nu dai bani ĂŽn plus ci ĂŽn minus.

 

Scrie Made in Germany Âşi preĂžul este foarte convenabil.

Link to comment
Share on other sites

Pai la carrefour m-a costat 130 de lei. La el m-ar costa 140 de lei. Si, ma asteptam sa fie mai ieftin, pentru ca de obicei asa se intampla, sa fie mai ieftin decat in magazin. Dar nu e asta problema, pentru ca si eu am inceput sa am dubii in privinta locului de "imbuteliere" a acestui ulei. As da un ban in plus pentru un ulei mai bun, dar sa stiu sigur ca e mai bun. Nu pot spune ca am intampinat probleme cu acest ulei (dupa 8000km). Motorul merge foarte bine. Dar ma gandesc ca efectele unui ulei "made in romania" se vad in timp, nu pe loc.

Atunci da 10 lei in plus...

Link to comment
Share on other sites

Pai la carrefour m-a costat 130 de lei. La el m-ar costa 140 de lei. Si, ma asteptam sa fie mai ieftin, pentru ca de obicei asa se intampla, sa fie mai ieftin decat in magazin. Dar nu e asta problema, pentru ca si eu am inceput sa am dubii in privinta locului de "imbuteliere" a acestui ulei. As da un ban in plus pentru un ulei mai bun, dar sa stiu sigur ca e mai bun. Nu pot spune ca am intampinat probleme cu acest ulei (dupa 8000km). Motorul merge foarte bine. Dar ma gandesc ca efectele unui ulei "made in romania" se vad in timp, nu pe loc.

 

Cei de la Carrefour au preĂžuri suspect de mici la uleiuri.

Link to comment
Share on other sites

Ajutati-ma si pe mine cu alegerea unei masini.

Am gasit un BMW 316i din 2001,

-105CP

-120.000km

-4 geamuri electrice

-clima

-inscrisa in RO

Ce spuneti se merita 6100 euro? Masina e putin zgariata pe aripa din spate,dar cred ca se rezolva.

Link to comment
Share on other sites

Ajutati-ma si pe mine cu alegerea unei masini.

Am gasit un BMW 316i din 2001,

-105CP

-120.000km

-4 geamuri electrice

-clima

-inscrisa in RO

Ce spuneti se merita 6100 euro? Masina e putin zgariata pe aripa din spate,dar cred ca se rezolva.

 

discutam pe tot forumul despre masina asta ???

 

man !!! daca e OK merita

Link to comment
Share on other sites

Chriss, da, sa stii ca intervalele de service se modifica in functie de conditii(tara).

 

Nu cred ca vreun filtru de aer isi schimba culoarea, evident ramane tot galben. Insa daca te uiti mai atent ai sa vezi ca e murdar. Deci capacitatea de aer care trecea pe acolo cand era nou e diminuata mult.

 

In Romania nu este mult praf, este exagerat de mult praf. Uite, spal masina cand ies de la lucru. Ajung pe 7 acasa. Bag masina in curte!. A doua zi a dat roua. Masina e plina de petice de praf. Intrebare: cat timp mi-a fost curata masina? Raspuns: ~11 ore.

 

Deci da, avem mult praf. SI pe strazi si in buzunare <_<))

Link to comment
Share on other sites

Ai mare dreptate.

 

O maºinã din Bucureºti spãlatã o datã pe sãptãmânã aratã de parcã e abandonatã.

 

intr-adevar foarte naspa chestia asta, dar nici sa stai in fiecare zi la spalatorie cu ea ca se toceste <_<

Link to comment
Share on other sites

super tare se aud difuzoarele masini de cand am schimbat OEM+ul cu unu aftermarket... nici nu ma asteptam sa se auda asa de bine. Si ce bass vine din portbagaj, ma intreb unde o fi subwooferul ala ca sigur cred ca exista asa ceva. Nu ma asteptam niciodata ca ragaliile alea de boxe sa scoata un sunet ca asta.

 

Anyways, cred ca o sa pun un sub mai mare si sa il dau jos pe ala care o fi acum in masina (ca sigur tre sa fie ceva de se aude asa bine)

 

astept sfaturi daca se poate cu gasirea subului <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
super tare se aud difuzoarele masini de cand am schimbat OEM+ul cu unu aftermarket... nici nu ma asteptam sa se auda asa de bine. Si ce bass vine din portbagaj, ma intreb unde o fi subwooferul ala ca sigur cred ca exista asa ceva. Nu ma asteptam niciodata ca ragaliile alea de boxe sa scoata un sunet ca asta.

 

Anyways, cred ca o sa pun un sub mai mare si sa il dau jos pe ala care o fi acum in masina (ca sigur tre sa fie ceva de se aude asa bine)

 

astept sfaturi daca se poate cu gasirea subului <_<

 

 

spune-mi te rog si mie ce e acela OEM ? ca am un e 46 si se aude cam rau sunetul si m-ar interesa imbunatatirea lui. multam!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.