Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

Cureaua de distributie la alte masini se schimba la 60 000 km, deci banuiesc ca pot ajunge si cele de pe BMW (fara disributie ca este pe lant) la 80 000 km fara probleme ... acum depinde ... se schimba cand se rup ...

Chiar azi l-am tractat pe cumnatul meu pt ca i s-a rupt cureaua de la alternator ...

Link to comment
Share on other sites

nu e greu sa-ti dai seama de o curea ca e uzata foarte tare si treb schimbata. problema e ca eu sincer nu pra ma uit pe la motor decat cand pun lichid de parbriz. da rolele si intinzatoarele banuiesc ca si ale atrb schimbate cand schimbi curelele, nu? sau le schimbi cand incep sa faca zgomote.
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa mai arunci un ochi din cand in cand pe la motor. Eu ridic capota de 2-3 ori pe luna. Mai verific nivelul uleiului, al lichidului de frana, servo, spalare parbriz. Ma mai uit pe la furtunele alea sa fie in regula. Mai caut urme de lichid scurs, mai sterg un praf.
Link to comment
Share on other sites

Salutare, as avea si eu o intrebare, dupa ce imi vind acaretu din dotare as vrea sa imi iau un E46 sedan si inca nu sint convins dintre 330i si 330d ce sa aleg. Poate ma ajutati voi cu un sfat. mersi...

 

Mentionez faptul ca nu sunt foarte stresat din cauza consumului deoarece acum am un A6 Quattro 2.5 tdi care papa cam 12l/100 combinat, in oras ia cam 14.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, as avea si eu o intrebare, dupa ce imi vind acaretu din dotare as vrea sa imi iau un E46 sedan si inca nu sint convins dintre 330i si 330d ce sa aleg. Poate ma ajutati voi cu un sfat. mersi...

 

Mentionez faptul ca nu sunt foarte stresat din cauza consumului deoarece acum am un A6 Quattro 2.5 tdi care papa cam 12l/100 combinat, in oras ia cam 14.

 

uite aici un om multumit de diesel :

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=60855

Link to comment
Share on other sites

Da e cel de 180 de cai si cer 12000 sa am de unde lasa ceva. Masina are toate optiunile posibile , dar e o masina de familie si nu imi da feelingul pe care il vreau. Mai am on opel kadett gsi 16v tunat un pic pe la motor, si cu el umblu toata ziua pentru ca imi place mai mult .... <_<
Link to comment
Share on other sites

salutare

 

Ma ajutati si pe mine va rog cu un lucru. maine trebuie sa fac autentificarea la masina BMW 316 i an 99 1895 cmc. Problema mea e legata de anvelope.

In talon am de fabricatie fata spate 195/65 R 15 plus o mentinue la pct 13 de 205/60 R15.

Masina are pe ea acum anvelope 205/55 R16 si sunt f multumit de ele. Problema e ca daca dau de un politist capos ma poate taxa.

 

Din cate vad pe site-ul RAR omologarea anvelope costa 100 ron.

intrebarea mea e sunt acceptate de producator 205/55 R16 pe masina mea ?unde as putea gasi anevlopele acceptate? Nu am cartea tehnica

Dureaza mult omologarea si imi poate afecta autentificarea?

Thx in avans

Link to comment
Share on other sites

Ajutati-ma si pe mine in alegerea celor doua modele (anul de constructie 2003 - 2004). Procentajul meu se inclina in favoarea 320d, dar din cate am vazut in discutiile de pe forum costurile consumabilelor sunt mari + zgomotul de disel. 318I - benzina, zgomot mai mic, intretinere(?).

Vreau si eu parerea vostra care conduce-ti un BMW deja.

Multumesc All.

 

eu am un 320d an 2001, 136cp si vreau sa va spun ca se comporta f. bine, mai ales ca este si resoftat la 167cp si cuplu apox.330nm. parerile sunt impartite intre diesel si benzina, depinde de stilul de condus. la km putini se recomanda benzina dar trebuie tinut cont de cuplul motor de la diesel, el trage mult mai bine pe reprize scurte, cu un consum mediu de 7% la mers sportiv. o cutie cu 6 trepte ar fi perfecta.

eu as opta pt 320d

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

N-am mai scris de mult timp pe forum si m-am intors acum cu o problema careia nu-i mai dau de cap.

Am un e46 320D 136cp din 2001 .Imi stropeste cu ulei pe la capacul de la motor.(cel pe care torni ulei in motor).Nu curge dar stropeste numai in mers.Am mers la un mecanic si mi-a zis ca e de la garanitura capacului.Am schimbat capacul,parca n-a mai dat o perioada dar acum vad ca da din nou cu ulei.

Am mai vorbit cu cineva si mi-a zis ca s-ar putea sa fie presiune prea mare in motor.Nivelul uleiului e normal,tocmai ce i-am facut schimbul.

De la cepoate fi?

Astept parerile voastre!

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salut, la toata lumea

 

Nu sunt un as in ale masinilor, insa imi caut si eu acum o masina second (bmw seria 1, sau seria 3) din 2004-2006.

Am tot consultat diverse forumuri si am vazut ca si aici multi spun ca daca faci doar 10-15k km/an, merita benzinar si nu diesel.

Pai daca eu as vrea urmatoarele caracteristici:

- consum mic

- putere acceptabila

- confort si siguranta

- intretinere acceptabila

....toate acestea in masura in care 80% din trafic il fac in oras, nu ar insemna ca un diesel ar fi mai rentabil?

Pai daca un benzinar ajunge la 10% consum, pai e groaznic as zice eu. Pe cand un 7% dieselu' ....E o oarecare diferenta. Faci un plin si uiti sa-l faci din nou (metaforic vorbind).

 

As dori pareri: de ce sa iau benzinar in loc de diesel, in conditiile de 80% trafic urban.

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Tu te gandesti la o economie de 10 lei la 100km, dar uiti ca o sa scoti ceva mai multi bani din buzunar pentru o revizie/itp/reparatie la un diesel. Parerea mea este ca benzinarul este mai economic.

 

Ce spui despre consum, mi se pare la fel de ciudat. Ce bmw benzinar consuma 10% in oras? Poate in conditii speciale (mers noaptea, fara niciun fel de accelerari mai in forta).

Link to comment
Share on other sites

Tu te gandesti la o economie de 10 lei la 100km, dar uiti ca o sa scoti ceva mai multi bani din buzunar pentru o revizie/itp/reparatie la un diesel. Parerea mea este ca benzinarul este mai economic.

 

Ce spui despre consum, mi se pare la fel de ciudat. Ce bmw benzinar consuma 10% in oras? Poate in conditii speciale (mers noaptea, fara niciun fel de accelerari mai in forta).

 

 

Salut,

 

 

Am un E 46 2002, 2.2 170 hp saptamana asta am facut un test, deci:

 

24 litri la pompa am pus in masina am mers cu ea in afara 372 km mai puteam merge zic eu cativa dar m-am oprit fiindca imi era frica ca poate raman in pana de benzina

24 litri numai in oras 275 km aici am pus si clima sa mearga sa vad cat consuma

 

Concluzie :

 

in afara 24/372*100 =6.45

in oras 24/275*100 =8.72

 

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Pai zici ca ai bagat 24 de litri si ai mers pana ai ramas aproape fara benzina deloc. Pai, inainte sa alimentezi, tot pe 0 erai? Sau nici nu se aprinsese inca becul? Consumul asta care l-ai calculat tu nu este un consum la pompa. La pompa inseamna sa faci plin, sa mergi cat vrei si sa faci plin iar. Si cati litri bagi a 2-a oara inseamna ca atat ai consumat. Si chiar si aici, ca sa obtii un rezultat precis, trebuie sa bagi benzina pana in gura (pana cand vezi benzina) si sa ai grija sa nu fie masina inclinata.

 

Ce spui tu cu 8.72 in oras mi se pare incredibil. La masina mea (cu motor mai mic ca al tau) producatorul zice 11,3 in oras. Eu am reusit sa scot minim undeva pana-n 11, mergand mai mult noaptea, deloc in aglomeratie. Deci, cum ai scos tu 8.72, pentru mine e un mister.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.