Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

E fix 0 daca postam asa un consum si nu postam cum mergem, pe unde mergem si la ce ore mergem.macar asa informativ sa ne facem o parere.

 

@bc11czy iti garantez eu ca scot consum cu 2-3L mai putin decat producatorul la M43 in Bucuresti. Dar merg 80% noaptea si merg cat de cat normal, fara figuri turatii mari etc.

 

eu vorbesc de conditii de exploatare normala. normal daca iesi numai seara la saorma si in weekend la herastrau consuma putin. daca mergi prin bucuresti stii si tu ca fiecare cartier/zona are cate un semafor la care stai 15-25 de minute.. se tot face verde de vreo 6 ori pana treci.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu as da niciodata benzina pe motorina... Motorina e pentru tractoare si pentru aprins focul in soba la bunica... :blink: Apoi mai e si fumul negru la demaraj, etc.

PĂŁrerea ta este pĂŁrerea ta, dar ca sa jignesti ceilalți colegi care au un diesel este puțin deplasat si cred ca si lipsit de bun simt. Te invit când vrei la o liniutza daca te tine benzinarul tau!

 

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

PĂŁrerea ta este pĂŁrerea ta, dar ca sa jignesti ceilalți colegi care au un diesel este puțin deplasat si cred ca si lipsit de bun simt. Te invit când vrei la o liniutza daca te tine benzinarul tau!

Citind prima partea a comentariului pareai o persoana inteligenta. Citind a doua parte....clar m-am inselat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor, sunt nou pe aici asa ca imi cer scuze pentru eventualele greseli :) vreau sa imi cumpar si eu un bmw e46, 2000-2004, si nu stiu ce motorizare sa aleg ; ma intereseaza ceva simplu, cu un consum decent si daca se poate si oleaca de putere :D imi plac 2.0 143 cp valvetronic dar am inteles ca e de rau daca se strica vvt :(...asa ca as avea nevoie de sfaturile voastre ; fac drumuri desul de scurte ( 3 km dus pana la servisi si retur, plimbari prin oras, etc ), asa ca dieselul iese din discutie ; am vazut destule sub 4000 euro si par intretinute. voi ce imi recomandati?

 

Eu am acest model si sunt foarte multumit. Consumul este rezonabil daca nu apesi mult acceleratia, iar referitor la piese nu costa mult.

Link to comment
Share on other sites

Va salut !

Pe scurt, o intrebare am pentru posesorii de BMW E46 si nu numai: Un service/un mecanic care chiar se pricepe la acest model, exista? Stiti? (intrebarea este pentru Bucuresti sau zone apropiate)

Multumesc si scuzele de rigoare daca nu ii este locul aici acestei intrebari...

Edited by urzik
Link to comment
Share on other sites

acum montez carenele la masina si am observat ceva ciudat

intre radiatoare, cel de clima si cel de apa in partea de jos este spatiu destul de mare pot sa bag mana intre ele iar sus sunt lipite. Este normal? sau trebuie sa fie lipite pe toata suprafata lor? masina e e46 318i 1998

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare : Daca conduc masina , blochez usile ( sa zicem ca la noi in Romanica se cam fura si cand stai la semafor ) si am un accident - masina are vreun sistem sa le deblocheze ? Ma refer la BMW in general , nu la un anumit model .

In momentul in care se opreste motorul se deblocheaza usile.

 

ce ulei de motor folositi pentru e 46 1.9 benzina 87kw?

5W40

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salutare, recent am achizitionat si eu un bmw 316i din 2002 facelift 1.8 benzina si sunt f multumit de el. am avut o mica problema cu el odata dupa ce am facut un plin de benzina,dupa vreo 150-200km mi s-a aprins beculetul ala galben-portocaliu de la motor. i-am bagat aditiv si benzina mai de calitate si s-a stins dupa vreo 100km. insa mai am un bec aprins,rosu,de la airbag dreapta,nu stiu care e problema acolo.

ce as vrea sa stiu e cum pot sa ii pun proiectoare. are loc jos pt ele,chiar are doua proiectoare care sunt false,de plastic,si as vrea sa le inlocuiesc cu altele reale. gasesc sa cumpar tot kitul,cu cabluri si tot ce trebuie? si unde trebuie sa le leg inauntru,la ce buton,pt ca nu are pt proiectoare fata? pe langa asta ma gandesc sa ii pun xenoane,niste folii fumurii si sa imi caut niste jante frumoase. are un set dar nu e chiar pe gustul meu,asa ca le las cu cauciucurile de iarna. daca stiti unde as putea gasi toate acestea la preturi rezonabile,v-as fi recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

salutare, recent am achizitionat si eu un bmw 316i din 2002 facelift 1.8 benzina si sunt f multumit de el. am avut o mica problema cu el odata dupa ce am facut un plin de benzina,dupa vreo 150-200km mi s-a aprins beculetul ala galben-portocaliu de la motor. i-am bagat aditiv si benzina mai de calitate si s-a stins dupa vreo 100km. insa mai am un bec aprins,rosu,de la airbag dreapta,nu stiu care e problema acolo.

ce as vrea sa stiu e cum pot sa ii pun proiectoare. are loc jos pt ele,chiar are doua proiectoare care sunt false,de plastic,si as vrea sa le inlocuiesc cu altele reale. gasesc sa cumpar tot kitul,cu cabluri si tot ce trebuie? si unde trebuie sa le leg inauntru,la ce buton,pt ca nu are pt proiectoare fata? pe langa asta ma gandesc sa ii pun xenoane,niste folii fumurii si sa imi caut niste jante frumoase. are un set dar nu e chiar pe gustul meu,asa ca le las cu cauciucurile de iarna. daca stiti unde as putea gasi toate acestea la preturi rezonabile,v-as fi recunoscator.

Daca esti din Timisoara sau de pe langa te-as putea ajuta cu jantele.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare!

 

Am un E46 Sedan FL 316i din 2003 si mi se pare ca trenul de rulare este cam galagios.

masina are cauciucuri pe 225/45/17. Si se aude destul de brutal la denivelari/gropi insa nu este acea bataie ca si cand te lasa pivotul sau bucsa de la brat, doar mi se pare ca sunt niste sunete destul de brutale.

 

Ce sa verific? Ce bucsi sunt cu probleme?

Edited by Claudiu Visan
Link to comment
Share on other sites

buna,am si eu o probema la un e46 din 2000(pierd apa din vasul de expansiune,1l la 4zile,nu se vede sa curga pe nici unde)mentionez ca am schimbat coturile de plastic de la furtunele de apa,radiatorul de apa,indicatorul de apa sta normal la misloc,caldura da foarte bine pina in momentul care pierd apa dupa care nu mai da...ma poate ajuta cineva cu un sfat???multumesc
Link to comment
Share on other sites

buna,am si eu o probema la un e46 din 2000(pierd apa din vasul de expansiune,1l la 4zile,nu se vede sa curga pe nici unde)mentionez ca am schimbat coturile de plastic de la furtunele de apa,radiatorul de apa,indicatorul de apa sta normal la misloc,caldura da foarte bine pina in momentul care pierd apa dupa care nu mai da...ma poate ajuta cineva cu un sfat???multumesc

 

"Verifica" pompa de apa :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare, am si eu o problema cu un e46 sedan...

Masina are incalzire in scaune din fabrica.A functionat pana acum o saptamana, cand incalzirea din scaunul drept a cedat pur si simplu, fara sa fie folosita(doar a fost vara).Apas pe buton, raman cele doua liniute verzi aprinse, iar dupa 5-10 secunde se sting, cateodata nu raman(se sting instant).Cum pot afla daca este plasa? sau daca este din alt motiv?.Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am postat si in topicul "Clima E46" insa nu a raspuns nimeni!

 

Am un e46 din 2003 316i si odata cu venirea frigului, am vrut sa dau drumul la caldura, insa, stupoare :( nu baga caldura (decat putin pe la picioare) in rest, numai aer rece.

Vreau sa mentionez ca ventilatorul pana pe treapta maxima merge in suturi, (turatia urca coboara des) iar pe ultima treapta merge constant dar tot nu baga cine stie ce caldura.

 

Va rog mult, un sfat?

Link to comment
Share on other sites

Ma puteti ajuta si cu localizarea termostatului, pentru ca mi se pare ca se incalzeste greu. (masina precedenta Golf 4, 1.4 16v parca se incalzea mult mai repede la acelasi stil de condus)

daca ai specifica si ce masina ai probabil raspunsurile nu ar intarzia sa apara

daca este pe benzina termostatul se afla in cotul de plastic care este prins pe motor, furtunul de retur de la radiator,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.