Jump to content

Automobile Bavaria sau Filaret?


Recommended Posts

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:blink: Cam complicat cu spatiul asta... si eu ma gandeam sa mai deschid un service auto..dar daca nu ai terenul tau...si sa ai cat de cat vad... e cam greu sa faci treaba... asta , chiriile sunt foarte mari. :)

47323[/snapback]

 

In Cluj unde vreau sa fac eu, este un centru nou de hale unde sunt depozitele de la AutoNet si inca de la ceva firme, nu le retin numele. Au asfaltat o curte de marimea unui teren de fotbal, intorci lejer un TIR acolo. Pe o parte a ramas teren viran si este o portiune destul de maricica care are o fundatie, probabil de la o constructie demolata. Exact bucata aia cu fundatia de beton as vrea sa o cumpar sau eventual sa o inchiriez, si cu maxim 10 mii sa cumpar o hala metalica in 2 ape pe care sa o pun peste fundatie. Cu 2-3 mii iau 2 elevatoare second hand,fac o groapa, ceva prese de tinichigerie, instalatie de incalzit si un birou. Sculele le aduc mecanicii pe care o sa ii iau sa lucreze.

Avantajul este ca am parcare imensa unde as putea sa tin masinile, depozitul de piese vis-a-vis, paza non-stop cu bariera, toate facilitatile apa,gaz curent la botu calului, zona foarte foarte buna in oras chiar la o strada importanta.Plus mecanici foarte buni si un vopsitor.

Link to comment
Share on other sites

nu prea imi vine sa cred ca sunt mai scumpi decat AB...la Filaret e 15 euro fara TVA /AW(unitate de masurat timpu de lucru...nu stiu cate min reprezinta) si lucreaza dupa acelas normativ ca si AB...nu in functie de gravitatea problemei...poate lui GuestX i s-a spus pretul cu tot cu piese...ei cam asa iti raspund cand intrebi cat te costa...
Link to comment
Share on other sites

nu prea imi vine sa cred ca sunt mai scumpi decat AB...la Filaret e 15 euro fara TVA /AW(unitate de masurat timpu de lucru...nu stiu cate min reprezinta) si lucreaza dupa acelas normativ ca si AB...nu in functie de gravitatea problemei...poate lui GuestX i s-a spus pretul cu tot cu piese...ei cam asa iti raspund cand intrebi cat te costa...

47328[/snapback]

 

Pai la mine factura a facut aproape 41 mil. manopera + piese. Dar m-a deranjat ca am platit degeaba nu m-a deranjat cat am platit. Mi se pare un pret cat de cat corect daca intr-adevar mi-au schimbat bieletele si kitul de ambreaj. Dar cand eu am luat-o mai stricata decat am adus-o la service?

Link to comment
Share on other sites

ambreaj, ci din cutie...nu a putut sa-mi spuna cu certitudine...Deci in concluzie, am dat 40.800.000 degeaba, mi-au schimbay kitul de ambreaj fara ca el sa aiba nimic (diagnosticarea tot ei au facut-o), am cerut sa mi se restituie piesele uzate, mi-au spus ca o sa le restituie, dar nu au facut-o, cand i-am intrebat de ele au spus ca nu le mai au, un troncanit pe stanga tot am. Stau si ma intreb daca intr-adevar mi-au schimbat kitul de ambreaj... poate au vazut ca cel vechi avea o micutza problema si au remediat-o, si s-au facut baietzii cu un kit de ambreaj...nu am cum sa verific. Ce este de facut in situatia asta? Sa ma duc in Germania sa repar masina? Chiar asa de incompetenti sunt romanii? In viata mea n-am sa mai merg la ei.

47285[/snapback]

 

 

Parca te-am intrebat, daca este cutia de vina! :blink:

Piesele ar trebui sa tii le restituie,tocmai pentru a nu da de banuit ca nu le-au schimbat.

Cutia pe care o ai ,nu este foarte usor de diagnosticat.In fine...

Deci cum a ramas?Iti restituie banii pe reparatie ,etse cutia defecta ,sau cum a ramas?

Link to comment
Share on other sites

Parca te-am intrebat, daca este cutia de vina! :blink:

Piesele ar trebui sa ti le restituie,tocmai pentru a nu da de banuit ca nu le-au schimbat.

Cutia pe care o ai ,nu este foarte usor de diagnosticat.In fine...

Deci cum a ramas?Iti restituie banii pe reparatie ,etse cutia defecta ,sau cum a ramas?

47330[/snapback]

 

Pai am mai spus o data... piesele nu mi le mai restituie ca au spus ca nu le mai au, masina am dus-o azi 26 septembrie 2005 pentru o reverificare. Mi s-a confirmat tot azi reclamatia, au spus ca au verificat-o la drum si intr-adevar nu merge bine, si se pare ca nu este de la ce au diagnosticat-o prima data, adica discul de ambreaj, ci se pare ca este altceva din cutie. Deci am cumparat kitul de ambreaj degeaba, manopera si diagnosticarea le-am platit degeaba. Acum o sa-mi gaseasca altceva la cutie, si iar am sa platesc cine stie ce piese si manopera ...Normal era sa nu mai platesc nimic , ca diagnosticarea gresita a fost de la ei, nu m-am dus eu sa le spun "schimbati-mi kitul de ambreaj". Eu ca un bun platitor, m-am dus, am spus care sunt simptomele masinii, au diagnosticat-o cu ambreajul....eu am facut comanda prin ei la kit, l-am platit si cu asta basta.... si acum pe langa faptul ca are aceleasi probleme ca inainte au mai aparut si altele.... am facut o descriere mai sus... deci aici cine este vinovat??? eu sau ei? de ce sa mai platesc?? Au zis ca daca este de la discul de ambreaj nu mai platesc nimic, ca este lucrarea in garantie, dar in acelasi timp mi-au spus, ca dupa prima parere... este altceva, trebuie sa dea iar cutia jos, si maine primesc un raspuns exact.

Link to comment
Share on other sites

discul de ambreaj, ci se pare ca este altceva din cutie. Deci am cumparat kitul de ambreaj degeaba, manopera si diagnosticarea le-am platit degeaba. Acum o sa-mi gaseasca altceva la cutie, si iar am sa platesc cine stie ce piese si manopera ...Normal era sa nu mai platesc nimic , ca diagnosticarea gresita a fost de la ei, nu m-am dus eu sa le spun "schimbati-mi kitul de ambreaj". Eu ca un bun platitor, m-am dus, am spus care sunt simptomele masinii, au diagnosticat-o cu ambreajul....eu am facut comanda prin ei la kit, l-am platit si cu asta basta.... si acum pe langa faptul ca are aceleasi probleme ca inainte au mai aparut si altele.... am facut o descriere mai sus... deci aici cine este vinovat??? eu sau ei? de ce sa mai platesc?? Au zis ca daca este de la discul de ambreaj nu mai platesc nimic, ca este  lucrarea in garantie, dar in acelasi timp mi-au spus, ca dupa prima parere... este altceva, trebuie sa dea iar cutia jos, si maine primesc un raspuns exact.

47334[/snapback]

 

 

Nu este in nici un fel vina ta.Ai facut ce ti s-a spus.Masina nici nu a fost testata dupa reparatie :blink:

 

Nu mi se pare normal sa platesti atatia bani pentru...nimic.Eu nu as plati :)

 

Sper sa nu am dreptate ,dar s-ar putea sa iti spuna ca iti trebuie o ....cutie.

Link to comment
Share on other sites

Nu este in nici un fel vina ta.Ai facut ce ti s-a spus.Masina nici nu a fost testata dupa reparatie :blink:

 

Nu mi se pare normal sa platesti atatia bani pentru...nimic.Eu nu as plati :)

 

Sper sa nu am dreptate ,dar s-ar putea sa iti spuna ca iti trebuie o ....cutie.

47335[/snapback]

Bate in lemn...bate in ceva. Doamne - fereste! Maine ma fac bisericos :) ma duc sa aprind niste lumanari.

Link to comment
Share on other sites

Salut

E tare trist ce spui ca se intimpla la noi, sa ti ca peste tot e la fel indiferent ca e in Romania sau nu. exista un site pe internet unde fiecare posesor de masina scrie ce probleme a avut la masina se numeste www.carsurvey.org. Acolo am citit ce scriu multi din diferite tari toti sau plins de service ul de reprezentanta foarte multi din ei america si la toate masinile nu numai la bmw mercedes sau jaguar, dar nu prea ai ce sa faci.

Dupa parerea mea ar trebui sa faci un scandal monstru tinind cont ca tu ai scris intr-o hirtie ce probleme ai si ei au pus un diagnostic ba mai mult uitate sub masina si verifica daca ce au schimbat la masina la sistemul de directie sunt noi. Alea cam dupa 6 luni incepi sa nu mai faci diferenta daca sunt noi sau nu, ar trebui sa arate ca noi. Cit despre ambreiaj asta nu poti sa verifici. Spunele ca aduci protectia consumatorului daca nu se rezolva problema. Ar trebui sa luam atitudine si sa nu lasam sa se intimple asa ceva.

Si ultimul lucru care trebuie sa il facem este sa ajungem la ei.

 

" Nu mai mergeti frate la BMW la service"

 

Si pe mine ma bate gindul sa mai deschid o firma cu un sevice adevarat numai ca trebuiesc cel puti 100 de mi de euro si sa fie in afara orasului din 2007 nu mai ai voie in oras si tre sa fi certificat ISO

Link to comment
Share on other sites

Salut

E tare trist ce spui ca se intimpla la noi, sa ti ca peste tot e la fel indiferent ca e in Romania sau nu. exista un site pe internet unde fiecare posesor de masina scrie ce probleme a avut la masina se numeste www.carsurvey.org. Acolo am citit ce scriu multi din diferite tari toti sau plins de service ul de reprezentanta foarte multi din ei america si la toate masinile nu numai la bmw mercedes sau jaguar, dar nu prea ai ce sa faci.

Dupa parerea mea ar trebui sa faci un scandal monstru tinind cont ca tu ai scris intr-o hirtie ce probleme ai si ei au pus un diagnostic ba mai mult uitate sub masina si verifica daca ce au schimbat la masina la sistemul de directie sunt noi. Alea cam dupa 6 luni incepi sa nu mai faci diferenta daca sunt noi sau nu, ar trebui sa arate ca noi. Cit despre ambreiaj asta nu poti sa verifici. Spunele ca aduci protectia consumatorului daca nu se rezolva problema. Ar trebui sa luam atitudine si sa nu lasam sa se intimple asa ceva.

Si ultimul lucru care trebuie sa il facem este sa ajungem la ei.

 

" Nu mai mergeti frate la BMW la service"

 

Si pe mine ma bate gindul sa mai deschid o firma cu un sevice adevarat numai ca trebuiesc cel puti 100 de mi de euro si sa fie in afara orasului din 2007 nu mai ai voie in oras si tre sa fi certificat ISO

47365[/snapback]

 

Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

In Cluj unde vreau sa fac eu, este un centru nou de hale unde sunt depozitele de la AutoNet si inca de la ceva firme, nu le retin numele. Au asfaltat o curte de marimea unui teren de fotbal, intorci lejer un TIR acolo. Pe o parte a ramas teren viran si este o portiune destul de maricica care are o fundatie, probabil de la o constructie demolata. Exact bucata aia cu fundatia de beton as vrea sa o cumpar sau eventual sa o inchiriez, si cu maxim 10 mii sa cumpar o hala metalica in 2 ape pe care sa o pun peste fundatie. Cu 2-3 mii iau 2 elevatoare second hand,fac o groapa, ceva prese de tinichigerie, instalatie de incalzit si un birou. Sculele le aduc mecanicii pe care o sa ii iau sa lucreze.

Avantajul este ca am parcare imensa unde as putea sa tin masinile, depozitul de piese vis-a-vis, paza non-stop cu bariera, toate facilitatile apa,gaz curent la botu calului, zona foarte foarte buna in oras chiar la o strada importanta.Plus mecanici foarte buni si un vopsitor.

47325[/snapback]

 

Te respect pt asta si iti urez succesc. Clienti o sa ai garla...chiar daca ar exista vis-a-vis AB sau Filaret. Intotdeauna o sa fie full si la tine...Dar unde o sa gasesti tu in romania mecanic care stie sa-ti repare un 7-ar d-asta nou?Sau orice aparut dupa 2000?2004??? Cati crezi ca sunt specializati pe bmw si inca nu lucreaza la AB sau Filaret? Iar in cazu in care aduci cel mai bun mecanic de dacii sau orice masina pana-n 95 la service, eu unul - si sper sa nu te superi pe mine - tot la AB sau Filaret m-as duce. Poate nici ei nu au toti oameni profesionisti si cu cursuri facute...da 1-2 tot tre sa fie acolo. Zic si eu...

Daca imi zici ca mai bagi 50.000 sa duci oamenii in germania la nush ce cursuri de specializare, at da...discutam(cand iti deschizi reprezentata si in Buc :blink: ).

Link to comment
Share on other sites

Te respect pt asta si iti urez succesc. Clienti o sa ai garla...chiar daca ar exista vis-a-vis AB sau Filaret. Intotdeauna o sa fie full si la tine...Dar unde o sa gasesti tu in romania mecanic care stie sa-ti repare un 7-ar d-asta nou?Sau orice aparut dupa 2000?2004???

47378[/snapback]

 

Pai gandeste-te ca masinile din 2003-2004 inca sunt in garantie, deci nu au ce cauta la alt service in afara de reprezentanta.

 

Vezi rahatul ala de hala? Jeg mai mare ca acolo nu poti sa iti inchipui. E service-ul celui mai bun prieten al meu. Care si-a luat 730d din 2001 in valoare de vreo 18 mii, dar e atat de incuiat incat nu investeste in atelierul lui nici macar 100 de euro.

Banii binenteles ca din atelierul ala l-a facut.

Iarna stii cum se incalzeste? Crezi ca are centrala termica? Are un butoi in care a pus un arzator de gaz, daca stai mult acolo te ia cu dureri de cap de la gazul ala.

Are doar o groapa unde sa se bage sub masina, nu incap mai mult de 2-3 masini inauntru, plus ca restul le tine pe strada unde pot fii oricand zgariate. Nu cred ca vrei sa iti explic ca meseria lui e de strungar, numai cine il cunoaste bine bine stie adevarul, dar tot Clujul il stie de mecanic de BMW-uri si are atatea masini la reparat incat trebuie sa faca programari ca si reprezentanta. Si sunt si multe masini din 2001-2002 care vin la el, ca de exemplu acel 520d din poza, la care ii schimba directia.

 

Eu voi investi intr-un service modern si curat, pe care o sa il pun lui la dispozitie, sub forma de chirie, procent, vad eu cum. Si acolo mai aduc pe baiatul care imi vopseste masinile, si mai caut un tinichiger.

post-116-1127812055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:blink: Am primit chiar acum telefon de la Bavaria. Masina mea nu mai poate iesi din service, cutia a intrat in sistem de avarie, trebuie schimbata volanta, discul de ambreaj (care tocmai a fost schimbat, trebuie inlocuit cu altul nou), nu stiu ce suruburi, un pinion de la catalizator...si uite asas... ma duc pe apa sambetei...total..culmea...iar 40.milioane (fara discul de ambreaj, asta au considerat-o vina lor, si suporta ei plata). Asa ca in decursul a doua saptamani masinutza mea a mancat...o DACIA. Pofta buna!
Link to comment
Share on other sites

Alex are dreptate fa ceva nu lasa totul la voia intimplarii ce naiba. Inca ceva la ce au lucrat ei ar trebui sa dea garantie inclusiv pe piese daia e reprezentanta. Ei cind au demontat cutia nu au vazut ca mai e si altceva busit ce naiba leagate de faptul ca nu e vina ta ca ei sunt incompetenti ca daca erai tu mecanic specializat o rezolvai tu.

Tinete tare

 

Cit despre service sa sti ca lucrurile nu stau chiar asa. Cind am deschis afacerea pe care o am si acum eu centram eu dadeam cu capul, am cautat oameni iteresanti testati si i-am invatat meserie, acum lucreaza mai bine ca mine dar eu nu ma mai ocup de service decit cu sfaturi nu mai am timp de asa ceva. Iportant e ca acesti oameni sa fie constiinciosi si sa faca asa cum spune seful.

 

Iar pentru un service ( nu garaj ) am scris ca trebuie sa investesti peste 100 de mi de euro daca vrei sa faci ceva interesat, cit despre clienti daca esti bun vin daca esti tzepar nu mai vin asa va fi in scurt timp si in Romania. Pun pariu

Link to comment
Share on other sites

Acum m-am intors de la Bavaria. Am purtat o discutie destul de serioasa cu cei de acolo si i-am intrebat, cum de nu au observat si problema de la volanta...la mecanica nu ma pricep, raspunsul a fost acesta..."nu s-a observat ...era pe spate

albastra si se vedea ca este uzata, iar ambreajul pe fata arata bine dar pe spate se distrusese" ..nu stiu cum vine asta dar in fine. Am mai platit acum pt. volanta, suruburi si prezon pt. catalizator 28 milioane. Mi-au scazut costul unui nou kit de ambreaj, suporta ei costurile kitului de ambreaj si a transportului cu UPS in sistem de urgenta... asta inseamna ca o saptamana nici nu ma gandesc la masina. Mai ramane sa platesc manopera..oare cat o mai fi si aia, dar i-am averizat, daca masina nici acum nu merge, o sa iasa rau de tot... asta este , am fost luat de "gasca"..merg pana la capat.

Link to comment
Share on other sites

Asa fratioare mai vi de acasa stai pe iei nu ai scapa din vedere sa te ajute Dumnezeu sa rezolvi problema, cam piperat da nai ce face e o masina noua si daca ai fost la ei prima data asta e. Si io stau cu masina pe bara am cam inebunit fara sunt terminat da sper si io sa o rezolv cit mai repede, singurel in schimb cere sa i-ti dea garantie pentru ce fac nu te lasa

 

Bafta multa

 

Sa ne ti la curent cu noutati

Link to comment
Share on other sites

Nu in cateva saptamani ci intr-o saptamana. Si pentru mine suna cam curios, dar accept ideea, nu am ce face. Zice ca si asta s-a stricat din cauza volantei. Oricum ambreajul asta il suporta ei la plata. Exact cum a zis "Bavaria" si eu ma intreb daca schimbarea volantei imi va rezolba problema.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.