Jump to content

Automobile Bavaria sau Filaret?


Recommended Posts

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare!

Azi am fost si eu la filaret pentru schimb de ulei, filtre si un control..avand in vedere ca abia am luat o! Am fost destul de multzumit de ei, am stat langa masina, mecanicul a fost de treaba. Am stat langa ptr a fi sigur ca mi schimba tot si nu le platesc degeaba..nu au comentat delok. Despre preturi ce sa zik...ulei+filtru+filtru aer+filtru motorina+un litru antigel...6500000., cu manopera cu tot. Filtru de polen il voi schimba singur.

Oricum , dupa ce am citit pe forum nu o sa calc pe la AB!

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salut

Scuze ca i-ti zic dar mi se pare destul de mult cit aii dat

Hai sa i-ti povestesc, eu am un 735ia E32 uleiul il cumpar singur de la BMW 6 litri 10w40 140 ron filtru de benzina 35 ron filtru aer 65 ron filtru ulei 40 ron 1.5 litri antigel nemtesc 20 ron manopera 40 ron eu pun la un mecanic care repara numai BMW, asta face 340 ron E o diferenta nu? Filtrul de motorina e cam 55 ron am schimbat la un 524 td e34.

Cred ca la suma asta puteai sa te duci si la bmw asa ca nu e afacere.

 

Cam atit momentan

 

PS In bani astia este inclus si resetatul uleiului si al inspectiei

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Eu cand am facut revizia si am schimbat uleiul la filaret a fost desigilat in fata mea asa ca nu cred ca mecanicii fura ulei si il vand altor clienti, in cel mai rau caz poate iti ofera ulei cumparat din alta parte la un pret mai bun. Si oricum nu cred ca ofera ulei Bmw.

Cat despre furtul de debitmetre nu prea cred avand in vedere ca poti sta langa masina tot timpul, plus ca nu am auzit nici o reclamatie concreta numai vorbe de la cei care " au un prieten care are un var care are un frate caruia " i s-a furat debitmetrul sau altceva....

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am facut revizia si am schimbat uleiul la filaret a fost desigilat in fata mea asa ca nu cred ca mecanicii fura ulei si il vand altor clienti, in cel mai rau caz poate iti ofera ulei cumparat din alta parte la un pret mai bun. Si oricum nu cred ca ofera ulei Bmw.

  Cat despre furtul de debitmetre nu prea cred avand in vedere ca poti sta langa masina tot timpul, plus ca nu am auzit nici o reclamatie concreta numai vorbe de la cei care " au un prieten care are un var care are un frate caruia " i s-a furat debitmetrul sau altceva....

62529[/snapback]

Salut!Tine-o tot asa!

Link to comment
Share on other sites

Am revenit cu noutati. Rasturnare fantastica de situatie. Miercuri am dus masina la AB pentru aceeasi problema cu cutia si ieri am fost chemat sa ridic masina, ca nu mai au ce sa faca la cutie, trebuie schimbata cu una noua ..cost 4200 euro....am inghetat cand mi-au spus. Am fost lasat putin in suspans, dupa care, mi s-a spus ca deja a fost facuta comanda de cutie noua, cutia o suporta ei, eu platesc decat manopera, aproximativ 100 euro. Imi venea sa-l pup pe cel ce mi-a dat aceasta veste. Mi s-a spus ca desi masina nu este in garantie, au tinut cont de faptul ca la indemnul lor am schimbat kit ambreaj + volanta+ update soft si nu au dat nici un rezultat, si au dat telefon in Germania, au vb. cu cei de acolo. Le-au propus sa-mi dea o cutie noua pe garantie. Nemtii prima data nu au vrut, dar la insistentele AB (asa mi-a spus cel de la programari service) nemtii au cedat....si iata ca imi aduc in 10 zile o cutie noua. Ce pot sa spun... nu stiu ce i-a determinat sa-si schimbe comportamentul fata de mine....ar exista doua variante.... ori faptul ca i-am amenintat acum 2 zile ca ii dau in judecata (asta fara scandal, le-am spus frumos ca am vb. deja cu avocata), ori mi-au facut un cadou de craciun :blink: .

Revin cu amanunte peste aprox. 10 zile.

Edited by GuestX
Link to comment
Share on other sites

Ce pot sa spun... nu stiu ce i-a determinat sa-si schimbe comportamentul fata de mine....ar exista doua variante.... ori faptul ca i-am amenintat acum 2 zile ca ii dau in judecata (asta fara scandal, le-am spus frumos ca am vb. deja cu avocata), ori mi-au facut un cadou de craciun  :blink: .

  Revin cu amanunte peste aprox. 10 zile.

63306[/snapback]

 

a treia varianta... cineva de la ei citeste forumu' asta ...

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca nemtii au propus.... mi se pare ciudat ca la insistentele romanilor sa cedeze nemtii.... poate initial nemtii au cerut un raport detaliat al problemei pt a fi analizat... si dupa ce au vazut prin cate a trecut saracu guestx ... au zis .... sa vina mosu :blink:
Link to comment
Share on other sites

Salut

Fratilor singura explicatie plauzibila este asta: Probabil ca din lotul acela de masini au fost ceva probleme cu, cutiile de viteze si atunci cind astia au dat mai multe relatii despre masina serii si alte lucruri specifice nemtii au spus ca se schimba datorita faptului ca e o problema de proiectare (toti producatori au astfel de probleme si recheama masini chiar daca ies din garantie inclusiv BMW chiar si cu X5) dar noi Romani nu prea stim pentru ca fabricantul anunta reprezentantul local si el are obligatia sa cheme clientul inapoi indiferent daca este stricata masina sau nu (dar baieti nu fac lucrul asta )

Eu cred ca, cei de la BMW nu pot face astfel de gesturi

Asta cred ca sa intimplat

 

Oricum succes si sa ai bafta

 

O veste buna pe anul asta.

Link to comment
Share on other sites

rezultat, si au dat telefon in Germania, au vb. cu cei de acolo. Le-au propus sa-mi dea o cutie noua pe garantie. Nemtii prima data nu au vrut, dar la insistentele AB (asa mi-a spus cel de la programari service) nemtii au cedat....si

63306[/snapback]

 

 

Deci o sa ai cutie noua :) Bravo!

 

Faza cu romanii care insista si nemtii care cedeaza este distractiva.Asta a fost goodwill din partea BMW-ului(AG) :blink:

 

 

Parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Salut

Fratilor singura explicatie plauzibila este asta: Probabil ca din lotul acela de masini au fost ceva probleme cu, cutiile de viteze si atunci cind astia au dat mai multe relatii despre masina serii si alte lucruri specifice nemtii au spus ca se schimba datorita faptului ca e o problema de proiectare (toti producatori au astfel de probleme si recheama masini chiar daca ies din garantie inclusiv BMW chiar si cu X5) dar noi Romani nu prea stim  pentru ca fabricantul anunta reprezentantul local si el are obligatia sa cheme clientul inapoi indiferent daca este stricata masina sau nu (dar baieti nu fac lucrul asta )

63395[/snapback]

 

 

Eu am alta opinie :blink:

 

Daca masina avea defect din fabricatie, cei de la BMW ar fi chemat-o inapoi deoarece nu au ce pierde.

Link to comment
Share on other sites

Am revenit cu noutati. Rasturnare fantastica de situatie. Miercuri am dus masina la AB pentru aceeasi problema cu cutia si ieri am fost chemat sa ridic masina, ca nu mai au ce sa faca la cutie, trebuie schimbata cu una noua ..cost 4200 euro....am inghetat cand mi-au spus. Am fost lasat putin in suspans, dupa care, mi s-a spus ca deja a fost facuta comanda de cutie noua, cutia o suporta ei, eu platesc decat manopera, aproximativ 100 euro. Imi venea sa-l pup pe cel ce mi-a dat aceasta veste. Mi s-a spus ca desi masina nu este in garantie, au tinut cont de faptul ca la indemnul lor am schimbat kit ambreaj + volanta+ update soft si nu au dat nici un rezultat, si au dat telefon in Germania, au vb. cu cei de acolo. Le-au propus sa-mi dea o cutie noua pe garantie. Nemtii prima data nu au vrut, dar la insistentele AB (asa mi-a spus cel de la programari service) nemtii au cedat....si iata ca imi aduc in 10 zile o cutie noua. Ce pot sa spun... nu stiu ce i-a determinat sa-si schimbe comportamentul fata de mine....ar exista doua variante.... ori faptul ca i-am amenintat acum 2 zile ca ii dau in judecata (asta fara scandal, le-am spus frumos ca am vb. deja cu avocata), ori mi-au facut un cadou de craciun  :) .

  Revin cu amanunte peste aprox. 10 zile.

63306[/snapback]

Ai pile la AB!Ahaa! :blink:
Link to comment
Share on other sites

FOARTE BINE.eu am avut o distractie cu ei .cand am sunat pt injector la masina mae.la filaret a zis ca pe ei nu i intereseaza codul de pe piesa masini .ei vor codul bmw de parca eu am codul bmw.deci la filaret aia suck soo am sunat la bmw si abia dupa 10 15 min atat ma tinut la telefon si dupa ce am explicat cum sa intre in etx unde sa mi gaseasca masina si ce cod are piesa a reusit si el sa mi dea pretul.asta dupa ce a mai chemat un coleg sa il ajute.nu stiu mecanici dar cel de la piese era varza cu carnita.eu ziceam ca este caroserie cod E 3 el zicea ca stie e seria 3 dar e 36 sau e 46 a vazut ca nu tine a zisw si e 30.a fost distractiv sa vad ca sunt mai tare decat un vanzator de la bmw :PPP bavaria Edited by INTERCEPTOR
Link to comment
Share on other sites

Haha. Tipul de la piese de la Bavaria e de treaba asa dar cam varza. M-am dus dupa ce am luat masina sa-mi cumpar presuri de cauciuc si i-am zis pt un 645 E63... la care el ma intreaba, "coupe sau limuzina" ? :blink: Am incercat sa-i explic ca nu exista seria 6 in 4 usi dar el a tinut-o pe a lui. Ma rog... :)
Link to comment
Share on other sites

Haha. Tipul de la piese de la Bavaria e de treaba asa dar cam varza. M-am dus dupa ce am luat masina sa-mi cumpar presuri de cauciuc si i-am zis pt un 645 E63... la care el ma intreaba, "coupe sau limuzina" ? :) Am incercat sa-i explic ca nu exista seria 6 in 4 usi dar el a tinut-o pe a lui. Ma rog... :)

63517[/snapback]

Frate,trimite-ne si noua o poza cu masina ta ca sa ve vedem si noi o supermasina. :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Sa traiasca bmwclub ... de 2 sap am un e46 si am aflat de la voi tot ce-mi trebuia ... am fost si eu la bavaria (nu la service) si mi s-au parut f aroganti asa ca am intrat pe forum sa vad ce parere au cei care au avut de-a face cu servicu lor ... thank god azi ma duc la filaret
Link to comment
Share on other sites

sa speram ca aduc si ceva personal de import ca avem nevoie. ceva know-how, ceva respect fata de client si ceva profesionalism sa-i invete si pe ai nostrii, ca romanu tot roman e, fie ca lucreaza pt bavaria sau pt reprezentanta ... dar cred ca o sa fie bine ca vin ... oricum ar fi cazu ca bmwu merge bine la noi :blink: Edited by e46_316i
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.