Jump to content

Motorul face fite la 2000 ture mers constant.


Recommended Posts

da ... este de mentinut ca este un 320i nu este deasel . Si imi putetii spune unde se afla egr, cum arata ..(o poza ar fii super) ,si cum se curata ?? de alimentat .. da alimetez de la MOL o sa incerc sa schimb si benzina sa vdm ... oricum multam mult pentru sfaturii si mai astept in continuare parerile voastre voastre !!
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

da ... este de mentinut ca este un 320i nu este deasel . Si imi putetii spune unde se afla egr, cum arata ..(o poza ar fii super) ,si cum se curata ?? de alimentat .. da alimetez de la MOL o sa incerc sa schimb si benzina sa vdm ... oricum multam mult pentru sfaturii si mai astept in continuare parerile voastre voastre !!

 

 

 

pai la benzina nu ai egr nu ai nimic..........

Link to comment
Share on other sites

da ... este de mentinut ca este un 320i nu este deasel . Si imi putetii spune unde se afla egr, cum arata ..(o poza ar fii super) ,si cum se curata ?? de alimentat .. da alimetez de la MOL o sa incerc sa schimb si benzina sa vdm ... oricum multam mult pentru sfaturii si mai astept in continuare parerile voastre voastre !!

 

 

 

pai la benzina nu ai egr nu ai nimic..........

 

 

e nu... :)

Link to comment
Share on other sites

si eu stiam ca benzinarul nu are egr.poate gresesc :) .stiu ca are pcv.

 

 

E.G.R. = Exhaust Gas Recirculation... :)

fie ca e valva sau cum vrei tu sa ii spui ,tot una face..si anume da drumul unei cantitati semificative a gazelor din evacuare inapoi in admisie...avand ca efect ,la benzina scade Adiabatic flame temperature (volum constant si presiune constanta),iar la diesel reduce excesul de oxigen... :)

 

pentru pasionati mai multe detalii aici

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Exhaust_gas_recirculation

 

p.s.in poza din wikipedia,motor saab ,ce motor credeti ca este ,pe benzina sau motorina?! daca nu ati ghicit este pe benzina si culmea e ca are E.G.R. :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua !

Inca nu am gasit solutia la mersul neregulat intre 1800-2200 rpm.

Eu am 320 d 150 cp din 2004 iar la acest motor comanda de la turbo este printr-o "cutiuta" de langa el si nu prin valva mecanica. Asa mi s-a explicat si aceasta "cutiuta" nu este piesa separata si vine doar cu "turbo-ul".

M-am intalnit cu cineva care avea 320 d de 136 cp care s-a intalnit cu aceeasi problema dar la el erau furtunasele si dupa ce le-a schimbat masina a inceput sa traga.

 

Mai aveti sfaturi sau stie cineva mecanic sau service bun in Craiova pentru BMW? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Unii au fost multumiti.

 

O reprezentanta nu trebuie sa aiba multi clienti nemultumiti.

Reprezentanta ar trebui sa fie locul unde mergi ca sa repari masina si pleci cu problema rezolvata.

 

Daca pleci cu banii luati si cu problema nerezolvata, e clar ca exista o problema destul de grava.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
sau ala de la turbo . adika nu mai lasa sa lucreze geometria variabila a turbinei si intrerupe cam pe acolo pe unde ar trebui sa se schimbe unghiu paletelor. mie imi tragea numa peste 2000 de ture chinuit si scutura la 2000

 

 

la mine nu este cazul ,turbina mea este actionata electric fara electrovalve...

 

Ti-ai luat 740d?

Link to comment
Share on other sites

Da.Ai spus ca turbina este actionata electric.Stiam ca ai un 320d, ai facut un upgrade la 740d?

 

nu omu...acel 320d are turbina actionata electric ,nu pe vacumm,cam toate e46 320d din 2004-2005 au turbina actionata electic si ambreiaj de e90 320d ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Buna seara!

Dupa o perioada indelungata in care nu am mai mentionat nimic doresc sa sa revin la acest topic.

In cei peste 2 ani de la ultima interventie si de alimentat 90% numai Rompetrol tin sa adaug sa masina are aceste mici neregularitati in mers doar atunci cand motorina este sub 1/6 din rezervor, putin peste nivelul la care se aprinde becul de avertizare. De asemenea, alimentez doar motorina Alto si cand sunt afara Shell sau Aral.

Nu am pus aditiv si am schimbat filtrele la max 15.000 de km. In prezent am 140.980 km si de obicei fac plin pe plin sau minim de 250 lei.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
va salut! am un 520 din 2008 motor generatia noua...si am aceasi problema...intrerupe la mers constant...pana in 2000 ture, am fost la un test si mi'a dat 2 erori si anume 452A si 2E47. daca poate sa ma ajute si pe mine cineva cu o interpretare a codurilor i'as fi recunoscator... multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Buna seara!

Dupa o perioada indelungata in care nu am mai mentionat nimic doresc sa sa revin la acest topic.

In cei peste 2 ani de la ultima interventie si de alimentat 90% numai Rompetrol tin sa adaug sa masina are aceste mici neregularitati in mers doar atunci cand motorina este sub 1/6 din rezervor, putin peste nivelul la care se aprinde becul de avertizare. De asemenea, alimentez doar motorina Alto si cand sunt afara Shell sau Aral.

Nu am pus aditiv si am schimbat filtrele la max 15.000 de km. In prezent am 140.980 km si de obicei fac plin pe plin sau minim de 250 lei.

[/quote

 

 

la mine face si cu rezervorul plin.si faza ciudata,doar cand e cald afara.iarna nu face.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.