Jump to content

E36 320i m50,consuma mult !


kello

Recommended Posts

La un motor de 2000 24v pe un coupe,si mers mai mult seara si noaptea prin buc,e normal sa imi consume peste 15 la suta ???cu un milion sa fac 150 km,ce e de facut???care stiti,la majoritatea service-lor nu au soft pt 94'....e veche domne'...o sugestie ceva :blink: .ms mult
Link to comment
Share on other sites

La un motor de 2000 24v pe un coupe,si mers mai mult seara si noaptea prin buc,e normal sa imi consume peste 15 la suta ???cu un milion sa fac 150 km,ce e de facut???care stiti,la majoritatea service-lor nu au soft pt 94'....e veche domne'...o sugestie ceva :blink: .ms mult

atat ia si 320i al meu...doar ca e mai nou si consumul e in Bistrita...sa inteleg ca in Bucuresti e mult 15%?

Link to comment
Share on other sites

La un motor de 2000 24v pe un coupe,si mers mai mult seara si noaptea prin buc,e normal sa imi consume peste 15 la suta ???cu un milion sa fac 150 km,ce e de facut???care stiti,la majoritatea service-lor nu au soft pt 94'....e veche domne'...o sugestie ceva :blink: .ms mult

atat ia si 320i al meu...doar ca e mai nou si consumul e in Bistrita...sa inteleg ca in Bucuresti e mult 15%?

 

 

atat consuma si un 330i

Link to comment
Share on other sites

Consumul nu e normal. La mine consuma maxim 12. In aglomeratii am vazut si 13!

 

LE: Eu am facut urmatoarele pentr a avea un asa consum: Debitmetru nou, senzor axa came evac nou, ulei motor (schimbat), filtru de ulei, filtru de benzina nou, filtru de aer nou!

 

Masina merge ALTFEL! Consumul a scazut simtitor (cam cu 2 %) iar masina este mult mai vioaie tragand mai constant si de la turatii mai mici!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Consumul nu e normal. La mine consuma maxim 12. In aglomeratii am vazut si 13!

 

LE: Eu am facut urmatoarele pentr a avea un asa consum: Debitmetru nou, senzor axa came evac nou, ulei motor (schimbat), filtru de ulei, filtru de benzina nou, filtru de aer nou!

 

Masina merge ALTFEL! Consumul a scazut simtitor (cam cu 2 %) iar masina este mult mai vioaie tragand mai constant si de la turatii mai mici!

asta poate fi un semnal de alarma pentru ceilalti cu 320i...insa mie mi se pare oarecum normal 14-15 in oras...dar nu are rost sa continuam ca deja sunt destule topicuri cu acest subiect.

Link to comment
Share on other sites

Mie sincer mi se pare mult,asta vara am schimbat ulei,filtre de benzina de ulei de aer,si cam tot ce trebuia pe acolo,si intradevar erea altceva numai ca acum a luat-o razna iar.le mai schimb odata si o bag pe un tester la bavaria sau filaret,sa vad pe unde o fi mai bine.
Link to comment
Share on other sites

nu e imbucurator consumul tau, dar unui prieten ii consuma un 316i 16% in cluj :blink: deci exista si altii mai "nenorociti" decat tine

 

asta e mai buna,asta e,vedem ce ii facem.

Link to comment
Share on other sites

Consumul nu e normal. La mine consuma maxim 12. In aglomeratii am vazut si 13!

 

LE: Eu am facut urmatoarele pentr a avea un asa consum: Debitmetru nou, senzor axa came evac nou, ulei motor (schimbat), filtru de ulei, filtru de benzina nou, filtru de aer nou!

 

Masina merge ALTFEL! Consumul a scazut simtitor (cam cu 2 %) iar masina este mult mai vioaie tragand mai constant si de la turatii mai mici!

 

 

320i maxim 12%,poate in weekend

 

ce viteza medie ai cand scoti 12% si pe cati km?

Link to comment
Share on other sites

Consumul este defapt normal, foarte linistit si nu prind aglomeratii este de 11.2%-11.3% la 320 i-ul meu. 12-13 ia cand merg in aglomeratii. Viteza medie mi-arata 22 km/h iar distentele sunt cam de 450-500 km ca il resetez de fiecare data cand bag benzina!

Consumul l-am verificat "la pompa" si mi-a iesit cu 0.3% mai mult...deci e ok!

 

Acum 2-3 saptamani cand am fost in concediu si am putut sa merg si eu si la ore normale cu masina mea am scos in 5 zile de stat in Buc si 482 km 11.3 %

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Prietene nu ti se pare ca esti penibil sa-mi spui tu mie cand merg cu masina mea judecand dupa o cifra data de un calc? Si de unde indarjirea asta de a-mi demonstra mie ca defapt masina mea consuma mai mult cand tu ai diesel? Car car power! Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

La un motor de 2000 24v pe un coupe,si mers mai mult seara si noaptea prin buc,e normal sa imi consume peste 15 la suta ???cu un milion sa fac 150 km,ce e de facut???care stiti,la majoritatea service-lor nu au soft pt 94'....e veche domne'...o sugestie ceva :blink: .ms mult

 

 

Am o cunostinta cu un 320i si-i consuma 15-16 in Bucuresti... A fost cu ea l-a mecanic si i-a zis ca are nu stiu ce senzor defect ( un senzor de alimentare cu benzina... nu stiu exact ca nu sunt mecanic...) Dupa ce i-a schimbat senzorul cu pricina ii consuma 11-12 in oras...

Eu am un 325i si in bucuresti mers normal imi ia 12...

Cred ca nu-i ceva in regula la tine...

Link to comment
Share on other sites

Prietene nu ti se pare ca esti penibil sa-mi spui tu mie cand merg cu masina mea judecand dupa o cifra data de un calc? Si de unde indarjirea asta de a-mi demonstra mie ca defapt masina mea consuma mai mult cand tu ai diesel? Car car power!

 

prietene mie mi se pare penibil cand spui ca in aglomeratie iti ia 12%,eu prin aglomeratie iteleg bara la bara,scoate matale masina la ora 18:00 din casa si incearca sa vi din centru spre periferie si sa vezi atunci viteza medie 6-7km/h nu 22km/h

Link to comment
Share on other sites

Eu nu merg numai bara la bara. Nu cred ca merge nimeni cate 500 KM bara la bara, numai la ora 18 din centru spre periferie. Si chiar daca as merge numai asa nu ar sari de 15. Mergand bara la bara la 18 cand am resetat comp am vazut si consum de 21% la masina mea. DAR nu este relevant. Relevant este cat scoate la 4-500 km. Asadar, in situatia in care merg normal atat prin aglomeratii cat si pe drumuri mai putin aglomerate, ia 11.5. Eu sunt FERM convins ca la vara va lua 10! Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

intr adevar e un consum mare pt 320, dar avand in vedere ca masina nu i noua n ai cum sa o faci sa ti ia 9 cat spune la carte. nu se poate daca o si impingi. buc e f aglomerat si sunt ore la care iti vine sa cobori din ea. insa nu cred ca ar trebui sa te vaiti de consum. ar trebui sa te gandesti daca raportul consum - satisfactii e bun. e de vis un motor ca al tau dar eu sunt mai calculat si am preferat un diesel. consum mai mic, motorina se gaseste. intretinerea e mai scumpa, dar pana la urma e bine asa cum e. pt buc nu mi as lua o masina cu motor mare pe benzina. eu nu mi permit una ca asta. cel mult as lua 316 benz, dar si acolo consumu e mare pt ca e masina grea si motor slab. incearca sa mergi la service dar vei vedea ca dai banutii pe mecanici si rezultate ioc. bafta oricum.
Link to comment
Share on other sites

Era un post care suna cam asa: ,, Cum sa conduci economic un BMW". Daca nici asta nu tine, un tester ar fi rezolvarea ta, in masura in care il gasesti si indiferent de acesta (daca masina e ok), cu viteza aI-a si a-II-a nu vei scoate 10% ci doar 15%, 16%, 17%.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.