Jump to content

Senzor parcare schimbat


Recommended Posts

Am o nelamurire.

Am vopsit bara fata/spate deoarece sarise lacul in urma spalarilor cu jet, si am constatat ca nu mai functioneaza PDC-ul.

Am citit ce s-a scris pe aceasta tema, si am comandat un senzor nou (380 ron), l-am inlocuit (cel indicat de tester), insa problema persista.

Unii spun ca ar trebui un reset. Ma puteti ajuta cu un sfat? (BMW 520d din 2000). Multumesc, astept eventuale solutii

Link to comment
Share on other sites

Vezi poate nu mai face contact undeva.Cand apesi butonul palpaie becul intermitent si se aude piuit?Daca da du-te afara si asculta fiecare senzor sa vezi care nu functioneaza si verifica mufele care intra in senzori.

Astazi am fost cu masina la service si am pus testerul pt a da reset in urma schimbarii senzorului de parcare pe care l-au gasit defect. La testare in mod ciudat mi-au gasit de data aceasta erori la radio, aer conditionat, (cu acestea nu am avut probleme) si culmea au gasit toti senzorii de parcare nefunctionali si ca atare PDA, nu functioneaza.

Ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Pai si?Nu au continuat verificarile?Au verificat calculatorul de PDC din portbagaj sau te-au trimis acasa?Te-am mai intrebat odata:daca apesi tu butonul pdc din bord se intampla ceva,se aprinde ledul?

Salut!

Cand apas butonul din bord(PDC) se aprinde ledul verde, suna putin dupa care clipeste mereu, iar ascultand senzorii, nu disting zgomote...o sa mai incerc intr-o zona mai linistita poate aud ceva.

Problema a aparut dupa ce masina a stat in cuptorul vopsitoriei. Este posibil ca de la caldura sa pice senzorii?

Link to comment
Share on other sites

baga in marsarier si atinge cu degetul finut pe suprafata senzorului si trebuie sa simiti niste pacaituri ...asa ca niste descarcari scurte....aia inseamna ca senzorul e bun.Daca nu simti nimic inseamna ca e dus....Si daca nici unul nu merge atunci poate e unitatea PDC
Link to comment
Share on other sites

baga in marsarier si atinge cu degetul finut pe suprafata senzorului si trebuie sa simiti niste pacaituri ...asa ca niste descarcari scurte....aia inseamna ca senzorul e bun.Daca nu simti nimic inseamna ca e dus....Si daca nici unul nu merge atunci poate e unitatea PDC

L a tester se poate verica unitatea PDC?

Link to comment
Share on other sites

baga in marsarier si atinge cu degetul finut pe suprafata senzorului si trebuie sa simiti niste pacaituri ...asa ca niste descarcari scurte....aia inseamna ca senzorul e bun.Daca nu simti nimic inseamna ca e dus....Si daca nici unul nu merge atunci poate e unitatea PDC

L a tester se poate verica unitatea PDC?

 

 

La diagnoza se verifica toate calculatoarele ECU-rile prezente in masina

 

asta binenteles depinde si de tester (aparatul insine ) <- sau persoana daca stie sau nu sa il foloseasca :blink:

Link to comment
Share on other sites

baga in marsarier si atinge cu degetul finut pe suprafata senzorului si trebuie sa simiti niste pacaituri ...asa ca niste descarcari scurte....aia inseamna ca senzorul e bun.Daca nu simti nimic inseamna ca e dus....Si daca nici unul nu merge atunci poate e unitatea PDC

Am verificat fiecare senzor si am gasit unul pe fata care nu functiona, l-am scos si avea mufa desfacuta; am refacut contactul si acum functioneaza PDC-ul.

Va multumesc pt sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Am si eu aceasta probelama cu senzori, eu nu am fost la o reprezentata bmw ci la un tester si mi-a zis ca nu functioneaza un senzor din parea stanga spate. Becul se aprinde cand bag in R si se aude tiuitul dar nu functioneaza... Din pacate nu gasesc senzor de care as avea eu nevoie:( este semirotund). la fel ca si in poza de mai jos daca se intelege, ceva de genul ( ) .

post-10547-1208351944_thumb.jpg

post-10547-1208351997_thumb.jpg

Edited by jobyn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am si eu aceasta probelama cu senzori, eu nu am fost la o reprezentata bmw ci la un tester si mi-a zis ca nu functioneaza un senzor din parea stanga spate. Becul se aprinde cand bag in R si se aude tiuitul dar nu functioneaza... Din pacate nu gasesc senzor de care as avea eu nevoie:( este semirotund). la fel ca si in poza de mai jos daca se intelege, ceva de genul ( ) .

Am avut si eu probleme cu senzorii de parcare dupa ce am vopsit bara spate...cica de la temperatura cuprorului a cedat un senzor.

Acelasi model semirotund am cumparat la 260 ron de la un service din localitatea mea. Ca forma sunt diferiti fata/spate si dupa inlocuire trebuie resetat calculatorul.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu probleme cu senzorii de parcare dupa ce am vopsit bara spate...cica de la temperatura cuprorului a cedat un senzor.

 

Ala da meserias, sa vopseasca bara cu tot cu senzori. Probabil io fi fost greu sa-i demonteze :twoup:

Si ia mai bagat si la cuptor sa fie sigur.

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Salut, exact aceeasi problema, m-a lovit un autobus usor din spate, am dus-o la reparat/vopsit, si dupa ce am scos-o din service nu mai functioneaza PDC-ul, tiuie scurt, dupa care incepe sa palpaie becul verde. N-am avut nici o problema cu masina pana am dus-o in service in romania desi mi-am promis ca n-o s-o fac... Acuma , pe langa problema cu PDC-ul, nu mi se mai regleaza automat ventilatorul in functie de turatie, mi-e resetat si ceasul, consumul, cred ca tot computerul....mama lor de mecanici, ce sa fac???

 

repet: MASINA NU A AVUT NICI O PROBLEMA PANA AZI CAND AM SCOS-O DIN SERVICE, am niste draci...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.